اسرار حق
درباره وبلاگ


پروفایل من
hasanbolboli.blogfa.com/Profile
استفاده از تمامی مطالب وبلاک آزاد می باشد
حتی بدون ذکر منبع
تلگرام ما
@asrarhag

مدیر وبلاگ : حسن فاطمی فرد
مطالب اخیر
نویسندگان

در گفتگو با معاون بین‌الملل مجمع مطرح شد

ماجرای دیدار جرج جرداق با رهبر معظم انقلاب + تصاویر

مقام معظم رهبری در دیدار با جرج جرداق به او گفتند: من قبل از انقلاب از کتاب شما در سخنرانی هایم استفاده می کردم.

به گزارش خبرگزاری اهل‌بیت(ع) ـ ابنا ـ جرج جرداق نویسنده، ادیب و متفکر سرشناس مسیحی در حالی دار فانی را وداع گفت که نام و خاطره وی با بسیاری از ایرانیان و محبان اهل بیت(ع) در سراسر جهان همراه است. او 17 سال قبل از سوی جمهوری اسلامی ایران برای سفر به میهن مان دعوت می شود و دیدارهای متفاوتی را با مسئولان و شخصیت های علمی، ادبی و فرهنگی ایران به انجام می رساند.

ماجرای دیدار با رهبری از زبان جرج جرداق

جرج جرداق البته 3 سال قبل در مصاحبه ای به بخش هایی از این سفر به ویژه دیدار با رهبر معظم انقلاب اشاره کرده و گفته بود: "در سفری که در سال 1997 به ایران آمدم، با امام خامنه‌ای دیدار کرده و گفت‌وگو کردیم. احساس کردم که به واقع، انسانی بزرگ است، چه، از ویژگی‌های انسان بزرگ تواضع است.... ایشان یک انسان متفکر، فرهیخته، دانا، بزرگوار، وارسته و متواضع بود، همان گونه که شایسته یک رهبر است. در مورد ایشان باید بگویم که او پیرو امام خمینی(ره) است و امام خمینی(ره) هم پیرو امام علی(ع) بود... در آن دیدار در مورد امام علی(ع) و انگیزه‌هایی صحبت کردیم که موجب شده بود در مورد امام علی(ع) کتاب بنویسم. ایشان کتابم را خوانده و بسیار پسندیده بود و من نیز به این خاطر از ایشان تشکر و به ایشان عرض کردم که بحق، نام شما باید امام باشد و ما از شاگردان شما هستیم."

خبرگزاری حوزه اینک به مناسبت رحلت این اندیشمند لبنانی با رایزن وقت فرهنگی ایران در بیروت گفت و گو کرد، حجت الاسلام والمسلمین سالار که در حال حاضر معاون بین الملل مجمع جهانی اهل بیت علیهم السلام است، در آن سفر همراه جرج جرداق بوده و خاطرات و عکسهای جالبی از آن سفر دارد.

وی با بیان اینکه ارادت متفکران و ادیبان مسیحی به اهل بیت علیهم السلام اختصاص به جرج جرداق ندارد گفت: شخصیت هایی مانند "سلیمان کتانی"، "آنطوان بارو" ، "جوزف هاشم" و دیگران با تالیف کتاب، سرودن شعر و ... ارادت خود را به اهل بیت نشان داده اند و جرج جرداق یکی از این افراد به شمار می آید که شایسته است تا زمانی که این افراد در قید حیات هستند از آنها تجلیل نماییم و نسبت به انتشار آثار آنها اهتمام ورزیم.

دعوت جمهوری اسلامی ایران از جرج جرداق

حجت الاسلام سالار گفت: جرج جرداق در بیروت شرقی، منطقه مسیحی نشین لبنان زندگی می کرد. او شهرت جهانی داشت و به ویژه به دلیل کتاب امام علی صوت العدالة الانسانیة جایگاه ویژه ای در میان شیعیان داشت به ویژه آنکه بسیاری از خطبا و سخنرانان نام او را بر روی منابر برده بودند. به همین مناسبت زمانی که من رایزن فرهنگی ایران در بیروت بودم، از طرف جمهوری اسلامی ایران برای سفر ایشان به ایران دعوت به عمل آمد و حجت الاسلام دکتر احمد احمدی برای این امر به لبنان آمد. ما هم به اتفاق ایشان به منزل جرج جرج جرداق رفتیم. منزل ایشان پر از کتاب های ارزشمند و گرانسنگ بود و همان جا موضوع دعوت از ایشان را مطرح کردیم. که همان جا آقای جرج جرداق از من پرسید: "ایشان(حجت الاسلام احمدی) می داند که من با هواپیما نمی کنم؟" آقای جرج جرداق در آن جلسه گفت: " چندی قبل سفری به اروپا داشتم و یک نقص فنی در هواپیما پیش آمد که از همان زمان عهد کردم دیگر با هواپیما سفر نکنم و مسافرت هایم را با کشتی انجام می دادم تا اینکه یکبار کشتی هم نزدیک کشور قبرص نقص فنی پیدا کرد و ما وسط دریا سرگردان ماندیم! حالا هم با اینکه علاقه مند ایران و انقلاب اسلامی ام اما این موضوع یعنی سفر نکردن با هواپیما، مانع از سفرم به ایران شده است."

سفر به ایران با خودرو!

حجت الاسلام سالار ادامه داد: در آن جلسه من به ایشان گفتم که اگر آمادگی داشته باشید این سفر با ماشین انجام بگیرد، ایشان هم قبول کرد. خلاصه اینکه با ماشین رایزنی فرهنگی و یک راننده راه افتادیم؛ از لبنان به سوریه و از آنجا به ترکیه و سپس ایران. سفری طولانی بود و در ایران هم از تبریز و لاهیجان و سپس تهران را طی کردیم. وقتی به لاهیجان رسیدیم آقای زین العابدین قربانی که هم اینک نماینده ولی فقیه در گیلان هستند، امام جمعه لاهیجان بودند. از ما دعوت کردند و نشستی با دانشجویان و جوانان داشتیم و من صحبت های جرج جرداق را ترجمه می کردم و بسیار جلسه خوبی بود. حضور در شمال ایران با توجه به مطالعاتی که جرج جرداق درباره دیلمی ها داشت، از جذابیت بالایی برخوردار بود. در تهران هم جلسات خوبی با مسئولان و همچنین شخصیت های علمی و فرهنگی داشتیم.

دیدار با رهبر معظم انقلاب

وی یکی از این دیدارها را دیدار با رهبر معظم انقلاب دانست و گفت: این دیدارها برای آقای جرج جرداق خیلی جالب بود و بعد از بازگشت به لبنان، همیشه از این دیدارها به نیکی یاد می کرد. رهبری هم در آن دیدار خاطرات خودشان را نقل کردند و گفتند "من قبل از انقلاب از کتاب شما در سخنرانی هایم استفاده می کردم". جرج جرداق هم از آقا و انقلاب اسلامی به عظمت یاد کردند و یک ملاقات استثنایی بود.

حجت الاسلام سالار گفت: در یکی دیگر از جلسه ها برخی ناشران و نویسندگان حضور داشتند، به خاطر اینکه جرج جرداق گلایه داشت که بعضی از ناشران کتابش را ترجمه کرده اند اما حق ایشان را نپرداخته اند و می گفت که بی انصاف ها حداقل 2 نسخه از آن را به من نداده اند! در آن جلسه افراد مختلفی همچون مرحوم فخر الدین حجازی، آقای سیدهادی خسروشاهی و تعدادی از اساتید و نویسندگان حضور داشتند و تعدادی از آقایان که آثار ایشان را ترجمه کرده بودند، حق طبع را به ایشان پرداخت کردند.

حضور در جامعه مدرسین حوزه علمیه قم

وی سفر به شهر مقدس قم را گام بعدی در سفر جرج جرداق به ایران بیان کرد و گفت: در قم با اعضای جامعه مدرسین حوزه علمیه قم جلسه داشتیم که آن موقع آیت الله مشکینی بودند. آقایان استادی، هاشمی شاهرودی، آذری قمی، امینی و رجال جامعه مدرسین حضور داشتند و جلسه خوبی برگزار شد و از آقای جرج جرداق تجلیل کردند. در مدرسه علمیه امام مهدی هم جلسه خوبی با طلاب داشتند.

وی با بیان اینکه سفر به ایران برای جرج جرداق جذابیت بالایی داشت گفت: او پس از بازگشت به لبنان در برنامه روزانه صبحگاهی که در رادیو فالانژهای لبنان داشت، هر روز به مدت 15 دقیقه درباره سفرش به ایران صحبت می کرد و در برخی مجلات لبنان هم یادداشت و گزارش هایی را از این سفر به چاپ رساند.

جرقه آشنایی جرج جرداق با امام علی(ع)

معاون بین الملل مجمع جهانی اهل بیت علیهم السلام به گفت و گوی خود و جرج جرداق اشاره کرد و اظهار داشت: از ایشان پرسیدم چطور شد که درباره امام علی کتاب نوشتید؟ پاسخ داد: در مدارس بیروت که درس می خواندم، برخی شاهد مثال های درس ادبیات توجهم را به خود جلب می کرد و نسبت به محتوا و قالب ادبی اش تحت تاثیر قرار گرفته بودم زیرا برایم جاذب و گیرا بود و برایم تازگی داشت و مفاهیم اش برای من قوی و مهم بود تا اینکه پیگیری کردم و متوجه شدم که این کلمات و جمله ها از علی بن ابیطالب است. پس از این بود که به دنبال سخنان و کلمات امام رفتم و خواستم ببینم این شخصیت کیست که چنین کلماتی دارد و پیگیری های بعدی و آشنایی با شخصیت امام علی (ع) باعث شد که این کتاب را تدوین نمایم.
منبع : خبرگزاری حوزه

در هفتمین روز درگذشت جرج جرداق؛

پدر سنگ تراش؛ ریشه ارادت «نوجوان مسیحی» به امیر مؤمنان علی(ع)

خلاصه

مرحوم جورج جرداق معتقد بود كه باید نخست خود امام علی(ع) را بشناسیم و در مرحله بعدی با كلام او آشنا شویم و چنانچه كسی با شخصیت و سیره آن بزرگوار آشنا شود ، شاید دیگر نتواند درباره كسی جز او بنویسد.

خبرگزاری اهل‌بیت(ع) ـ ابنا/ سرویس صفحات فرهنگی:

«جورج سمعان جرداق (به انگلیسی: George Jordac)» نویسنده، شاعر و نمایشنامه نویس مسیحی اهل لبنان در ۱۴ آبان ۱۳۹۳ درگذشت. وی که بیشتر به دلیل تألیف کتاب هایی درباره امیرالمؤمنین علی(ع) مشهور است علاوه بر کتاب معروف خود "الامام علی؛ صوت العدالة الانسانیة" کتب دیگری نیز درباره آن امام همام دارد که چندان شناخته شده نیست.

«حجت الاسلام والمسلمین سالار» معاون امور بین الملل مجمع جهانی اهل بیت(ع) که به واسطه رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در لبنان، آشنایی زیادی با وی داشت و در سفر تاریخی وی به ایران در سال 1997 نیز او را همراهی کرد یادداشتی درباره این اندیشمند به خبرگزاری ابنا داده است.

وی در این یادداشت درباره کتاب "روائع نهج البلاغة" جرج جرداق توضیحاتی ارائه داده است. 

این یادداشت را به مناسبت هفتمین روز درگذشت این عاشق امیرلمؤمنین علی(ع) در زیر بخوانید:


به قلم: حجت الاسلام والمسلمین محمد سالار (معاون امور بین الملل مجمع جهانی اهل بیت علیهم السلام) 

در ابتدا یک بار دیگر درگذشت نویسنده، شاعر، ادیب و متفكر توانمند لبنانی مرحوم جورج جرداق مسیحی را به مردم شریف و مقاوم لبنان، خانواده گرامی ایشان، اصحاب فرهنگ و ادب و عموم شیفتگان و ارادتمندان به امیر مؤمنان علی(ع) تسلیت و تعزیت می گویم و غفران الهی را برای روح آن بزرگمرد از درگاه خداوند سبحان مسئلت می‌نمایم.

مرحوم جرداق یكی از چهره های برجسته علم و ادب بود كه بخش عمده ای از عمر خویش را صرف تحقیق و پژوهش در شخصیت و سیره امام علی(ع) نمود. حاصل تلاش و فعالیت ایشان تعداد 30 جلد كتاب است كه مهمترین آنها مجموعه 5 جلدی « الامام علی؛ صوت العدالة الانسانیة» می باشد. هر مجلد از این مجموعه عناوینی چون "علی و سقراط"، "علی و حقوق بشر"، "علی و قومیت عرب"، "علی و انقلاب فرانسه" و "علی و دوران زندگانی آن حضرت دارد و وی در این 5 جلد، ابعاد مختلف شخصیت امام علی(ع) را معرفی كرده است.

اینجانب خاطره ماندگار همراهی ایشان در سفر زمینی از طریق لبنان به سوریه و از آنجا به تركیه و جمهوری اسلامی ایران را در زمان تصدی رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در لبنان را هرگز فراموش نخواهم كرد. براستی عشق وارادت ایشان به ساحت مقدس اهل بیت(ع) و امام اول شیعیان را در طول این سفر شاهد بودم. خاطره خوش ملاقات ایشان و بنده با مقام معظم رهبری (دام ظله العالی) و دیدار با اعضای محترم جامعه مدرسین حوزه علمیه قم، علمای اعلام، نویسندگان برجسته كشورمان، طلاب علوم دینی، مسئولان و شخصیت های فرهنگی، همه و همه خاطراتی به یاد ماندنی است كه بارها مرحوم جورج جرداق آنها را بازگو می كرد و از انقلاب اسلامی و رهبری عزیزمان تجلیل می نمود.

عشق و ارادت ایشان و خانواده مسیحی اش به امام علی(ع) به سالهای دور و دوران نوجوانی جرج در منطقه "مرجعیون" لبنان برمی گردد. او نقل می كرد كه پدرش سنگ تراش و خطاط بود و عبارت معروف "لافتی الّا علی ؛ لا سیف الّا ذوالفقار" را برسر در منزلش روی سنگی حك كرده بود. وی در واقع با حکاکی این جمله، عشق به مولا علی(ع) را در قلب فرزند خویش نیز حک نمود.

جرج سپس با راهنمایی برادر بزرگترش «فؤاد» با كتاب گرانسنگ نهج البلاغه آشنا شد و در سنین نوجوانی بخش عمده ای از این كلام نورانی را حفظ كرد. جاذبه كلام امیرالمؤمنین علی(ع) موجب شد تا وی این مسیر نورانی را با اشتیاق وافر ادامه دهد و در حدود سن بیست و هفت سالگی كتاب ارزشمند « الامام علی؛ صوت العدالة الانسانیة » را تألیف نماید.

او می گفت: شخصیت امام علی(ع) در میان انبوهی از نظریه های تاریخی و اعتقادی مهجور مانده است و متأسفانه غالب نویسندگان و محققان از پرداختن به چهره انسانی آن حضرت غافل شده اند؛ لذا باید وقایع و دعواهای تاریخی را كنار بگذاریم و "علی و تنهایی اش" و "علی و پروردگارش" را بیشتر مورد توجه قرار دهیم.

مرحوم جورج جرداق معتقد بود كه باید نخست خود امام علی(ع) را بشناسیم و در مرحله بعد با كلام او آشنا شویم و چنانچه كسی با شخصیت و سیره و کلام آن بزرگوار آشنا شود، شاید دیگر نتواند درباره كسی جز او بنویسد؛ چرا كه "كلام علی(ع) پایین تر از سخن خالق و فراتر از سخن مخلوق است".

مرحوم جورج جرداق كتاب دیگری به نام « روائع نهج البلاغة » دارد كه به زبانهای مختلف ــ از جمله زبان فرانسوی ــ ترجمه و منتشرشده است.

این کتاب تاكنون سه بار با عناوین مختلف و به وسیله اندیشمندان ایرانی به فارسی نیز ترجمه و چاپ گردیده است:
1- شگفتی های نهج البلاغه ؛ ترجمه «مرحوم استاد فخرالدین حجازی»
2- بخشی از زیبایی های نهج البلاغه ؛ ترجمه «محمدرضا انصاری محلاتی»
3- شكوه نهج البلاغه ؛ ترجمه «محمد پرهمت»

همه این تلاشها و فعالیت های استاد جورج جرداق نشان از علاقه و احترام زاید الوصف وی و خانواده مسیحی اش به امام علی(ع) بود. امید که این عشق و علاقه، رستگاری و غفران واسعه الهی را برای او فراهم سازد.

روحش شاد و یادش گرامی باد.


نوع مطلب : مباهله ، غدیر ، حزب الله لبنان، تاریخ اسلام، پاسخ به شبهات، تاریخ معاصر، ولایت و امامت، شیعیان دنیا، نماز و ذکر و دعا و نیایش، تزکیه نفس، امام علی(ع)، در باب اهل بیت، ماجراهای جالب و نکته های اخلاقی و آموزنده، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
جمعه 31 خرداد 1398 06:15 ق.ظ

Kudos. Quite a lot of stuff!

40 mg cialis what if i take how much does a cialis cost side effects of cialis cialis purchasing purchasing cialis on the internet cialis 20 mg best price cost of cialis cvs cialis pas cher paris walgreens price for cialis cialis 20mg prix en pharmacie
چهارشنبه 29 خرداد 1398 06:56 ب.ظ

You actually mentioned this terrifically!
cialis 5 mg funziona cialis baratos compran uk we like it safe cheap cialis cialis 100mg suppliers cialis baratos compran uk buy original cialis cialis lilly tadalafi cialis tadalafil prices on cialis 10 mg generic cialis at walmart
چهارشنبه 29 خرداد 1398 02:47 ق.ظ

Thank you, Terrific stuff!
cialis online napol generic cialis tadalafil generic cialis cialis 20 mg cialis 5 mg effetti collateral purchasing cialis on the internet wow cialis tadalafil 100mg chinese cialis 50 mg cialis kaufen wo cialis 100mg suppliers
سه شنبه 28 خرداد 1398 04:07 ق.ظ

Many thanks. Plenty of info.

order generic cialis online where to buy cialis in ontario cialis cipla best buy safe dosage for cialis prix de cialis generic cialis 20mg tablets cialis rezeptfrei recommended site cialis kanada enter site 20 mg cialis cost canadian discount cialis
یکشنبه 26 خرداد 1398 11:08 ب.ظ

Thanks a lot. Very good stuff.
cialis 20 mg cut in half cialis 5 mg scheda tecnica cialis en 24 hora cialis 20mg prix en pharmacie wow look it cialis mexico we like it cialis soft gel cialis pills cialis 20 mg cost costo in farmacia cialis acheter cialis kamagra
شنبه 25 خرداد 1398 04:51 ق.ظ

Thanks a lot! I appreciate this.
tarif cialis france cialis 05 cialis side effects cialis 50 mg soft tab cialis from canada cialis great britain cialis generic tadalafil buy cialis purchasing buy cialis cheap 10 mg buy online cialis 5mg
پنجشنبه 23 خرداد 1398 10:48 ق.ظ

You've made your point!
buy original cialis cialis ahumada cialis 100 mg 30 tablet buy cialis uk no prescription cialis 20mg cialis mit grapefruitsaft buying cialis overnight cialis 5 mg scheda tecnica chinese cialis 50 mg cialis generika in deutschland kaufen
چهارشنبه 22 خرداد 1398 08:43 ب.ظ

You made your stand very clearly.!
cialis sale online cialis flussig estudios de cialis genricos cialis canada on line cialis from canada price cialis wal mart pharmacy cialis super acti viagra cialis levitra cialis 5mg billiger chinese cialis 50 mg
دوشنبه 20 خرداد 1398 08:08 ب.ظ

Lovely information, With thanks.
cialis purchasing wow cialis 20 brand cialis generic click now buy cialis brand acheter du cialis a geneve where do you buy cialis cialis generique buy cialis uk no prescription precios cialis peru cialis online napol
شنبه 24 فروردین 1398 02:47 ق.ظ

Reliable content. Many thanks!
rx from canada no 1 canadian pharcharmy online canadianpharmacy viagra canadiense cialis from canada drugstore online shopping reviews canadian pharmacy viagra canada online pharmacies legitimate canadian pharcharmy online canadian drug store
پنجشنبه 15 آذر 1397 02:09 ب.ظ

You have made the point.
cialis daily dose generic generic cialis levitra cialis generic availability buying cialis in colombia calis weblink price cialis cialis flussig trusted tabled cialis softabs cialis savings card cialis canada
دوشنبه 12 آذر 1397 06:29 ب.ظ

You made the point.
are there generic cialis cialis 30 day trial coupon preis cialis 20mg schweiz cialis bula prix de cialis cialis online nederland link for you cialis price click now cialis from canada il cialis quanto costa cialis 20mg
دوشنبه 12 آذر 1397 06:10 ق.ظ

With thanks. I like it.
cialis great britain cialis for sale in europa cialis super acti cialis super kamagra where do you buy cialis best generic drugs cialis cialis cost cialis soft tabs for sale trusted tabled cialis softabs buy name brand cialis on line
شنبه 10 آذر 1397 05:21 ق.ظ

You reported it well!
prix de cialis discount cialis cialis dosage amounts cialis for daily use cialis coupons try it no rx cialis generic cialis soft gels cialis free trial viagra cialis levitra enter site natural cialis
جمعه 9 آذر 1397 06:19 ق.ظ

Regards! Ample tips!

if a woman takes a mans cialis does cialis cause gout cialis 5 mg scheda tecnica cialis uk cialis 200 dollar savings card cialis generico en mexico tadalafil look here cialis cheap canada cialis generique cialis et insomni
پنجشنبه 8 آذر 1397 07:01 ب.ظ

You've made your point!
cilas free generic cialis cialis tablets australia purchasing cialis on the internet cialis prezzo al pubblico online cialis cialis e hiv american pharmacy cialis cialis sicuro in linea click here to buy cialis
پنجشنبه 8 آذر 1397 07:15 ق.ظ

Regards! Quite a lot of material!

buy cialis sample pack buy original cialis cialis 5 mg funziona click here cialis daily uk cilas cialis great britain cialis 5mg prix cialis savings card cialis generico en mexico cialis 100mg suppliers
چهارشنبه 7 آذر 1397 06:41 ق.ظ

Nicely put, Many thanks!
cialis side effects dangers where do you buy cialis preis cialis 20mg schweiz buying cialis on internet acquisto online cialis cialis professional from usa online cialis tesco price cialis buy cialis cialis australia org
چهارشنبه 11 مهر 1397 01:11 ق.ظ

You expressed this fantastically!
only now cialis 20 mg cialis generico only best offers cialis use cost of cialis cvs generic cialis at the pharmacy cipla cialis online generic cialis at the pharmacy cialis taglich callus rx cialis para comprar
یکشنبه 1 مهر 1397 04:27 ق.ظ

You expressed this effectively.
canada vagra northwest pharmacies online canadian discount pharmacies in ocala fl canadian pharmacy meds canadian medications 247 good canadian online pharmacies canadian medications pharmacy drugstore online canadian pharmacy best canadian pharmacy
چهارشنبه 14 شهریور 1397 08:37 ق.ظ

You explained this wonderfully.
canadian medications pharmacy trust pharmacy canadian canadian pharmacies that ship to us canada medication cost rx from canada canadian medications online pharmacies of canada canadian mail order pharmacies trust pharmacy canada reviews drugstore online shopping reviews
سه شنبه 13 شهریور 1397 12:01 ب.ظ

Valuable material. Regards!
sildenafil online uk buy viagra where how to buy real viagra buy generic viagra uk pharmacy prices for viagra buy viagra on line online viagra uk viagra tablets online purchase sildenafil or viagra buy viagra online now
دوشنبه 12 شهریور 1397 09:55 ق.ظ

You actually revealed that adequately.
cialis generico lilly viagra vs cialis the best choice cialis woman generic for cialis cialis 5mg prix cialis 5mg enter site natural cialis cialis canadian drugs best generic drugs cialis cialis dosage recommendations
یکشنبه 11 شهریور 1397 06:20 ب.ظ

You actually expressed this adequately.
cialis 05 generic for cialis cialis 5mg prix low dose cialis blood pressure india cialis 100mg cost cialis name brand cheap cialis 100 mg 30 tablet generic cialis tadalafil only here cialis pills cialis generisches kanada
سه شنبه 23 مرداد 1397 06:51 ق.ظ

Regards! Terrific information.
buy viagra over the counter where to buy viagra online uk order viagra online uk buy viagra 25mg buy viagra uk find viagra buy viagra online australia best place to buy viagra buy real viagra online uk order cheap viagra
پنجشنبه 20 اردیبهشت 1397 11:08 ق.ظ

Thanks a lot! I like this.
sublingual cialis online female cialis no prescription get cheap cialis enter site natural cialis buy online cialis 5mg cialis 20 mg cut in half cialis herbs venta cialis en espaa order cialis from india acquistare cialis internet
چهارشنبه 5 اردیبهشت 1397 03:02 ق.ظ

Beneficial posts. Kudos!
buy cheap viagra viagra buy no prescription can i buy viagra at cvs online pharmacy viagra where buy viagra where can i buy viagra pills best place to buy generic viagra online buy viagra in malaysia viagra where to buy buy cheap viagra canada
شنبه 18 فروردین 1397 01:08 ب.ظ

Whoa tons of valuable tips.
pastillas cialis y alcoho click here take cialis cialis patentablauf in deutschland when will generic cialis be available effetti del cialis cialis daily reviews miglior cialis generico cialis coupons printable generic cialis review uk online prescriptions cialis
شنبه 4 فروردین 1397 01:09 ب.ظ

You actually suggested this fantastically!
tadalafil tablets we like it cialis price cialis 5 mg scheda tecnica cialis for sale in europa costo in farmacia cialis precios de cialis generico cialis 5 mg funziona cialis e hiv tadalafilo prix cialis once a da
جمعه 13 مرداد 1396 09:21 ب.ظ
Hi, Neat post. There's a problem together with your website in internet explorer, could test this?
IE nonetheless is the market leader and a big element of other
folks will miss your fantastic writing due to this problem.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


نمایش نظرات 1 تا 30
موضوعات
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

اسما خداوند متعال

پخش زنده حرم
Online User اسلام کوئست سایت جامع فرهنگی 
مذهبی شهید آوینی Aviny.com

دنیـای نیـاز بـه نمــاز | WorldPrayer.ir

 
 
 
ساخت وبلاگ در میهن بلاگ

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | ساخت وبلاگ صوتی صدالاگ | سوال و جواب و پاسخ | رسانه فروردین، تبلیغات اینترنتی، رپرتاژ، بنر، سئو | Buy Website Traffic