اسرار حق
درباره وبلاگ


پروفایل من
hasanbolboli.blogfa.com/Profile
استفاده از تمامی مطالب وبلاک آزاد می باشد
حتی بدون ذکر منبع
تلگرام ما
@asrarhag

مدیر وبلاگ : حسن فاطمی فرد
مطالب اخیر
نویسندگان
استاد انصاریان پاسخ می‌گوید؛
یكی از زیارت‌‌های سخت همین زیارت اربعین امام حسین است كه مرسوم شده است مردم پیاده از نقاط مختلف و از كشورهای دیگر در اربعین به زیارت امام حسین مشرف می‌‌شوند. به طور یقین با استناد به روایات معتبر این عمل جدای از ثواب روز اربعین امام حسین مشمول پاداش است.
 به گزارش مشرق، همزمان با آغاز پیاده روی عظیم اربعین حسینی در گوشه و كنار برخی به صورت كنایه‌ سئوالاتی را در این زمینه مطرح می‌كنند كه ممكن است خواسته یا ناخواسته به این حركت بزرگ ضربه بزنند، اما استاد حسین انصاریان به صورت مفصل به تمامی این سئوالات پاسخ گفته است كه سئوالات و پاسخ در این زمینه را با هم می‌خوانیم:

با تشكر از فرصتی كه در اختیار ما گذاشتید، محبت فرموده اجمالی از ارزش و پاداش زیارت امام حسین را بیان فرمایید:


یكی از مسائل مهمی كه قریب پانزده قرن در جهان تشیع مطرح است، مسأله زیارت حضرت ابا عبدالله الحسین می‌‌باشد و زمینۀ این زیارت مبارك، توسط رسول خدا بنا شده و پس از پیامبر به طور متواتر ائمه طاهرین بدان تأكید كرده‌‌اند؛ بنابراین مسأله زیارت امام حسین از زمان تولد مبارك ایشان، توسط پیامبر خدا توصیه شده و مباحث مربوط به پاداش زیارت به قبل از حادثه عظیم عاشورا مربوط است تا اینكه پس از واقعه عاشورا و شهادت حضرت و یاران با وفایشان این مسأله [زیارت] به طور عمیق‌‌تر و گسترده‌‌تر شكل گرفت.

مردم مؤمن نیز با توجه به روایات مربوط به زیارت حضرت، همواره حاضرند هر سختی و مشقت را با جان و دل پذیرا باشند؛ چراكه زیارت حضرت به عنوان بهترین راه تقرب به پروردگار معرفی شد؛ امام صادق می‌‌فرماید: مَنْ أَتَى قَبْرَ الْحُسَیْنِ عَارِفاً بِحَقِّهِ‏ كَتَبَهُ‏ اللَّهُ‏ فِی أَعْلَى عِلِّیِّین؛ ‏ هر كس به زیارت حسین برود در حالى كه مقام و منزلت وى را بشناسد، خداوند او را در اعلى علیین بهشت جای می دهد
البته سبك، كلمات و تركیب برخی از روایات بیانگر ضرورت و شبهه وجوب در زیارت حضرت سید الشهداء دارند؛ بدین معنا كه انجام عمل زیارت حضرت از مستحب بودن گذشته است، كثرت و بیان این‌گونه روایات نشان دهنده این مطلب است كه زیارت ابا عبدالله در مرز لزوم و وجوب است.

جایگاه زیارت سید الشهداء در نزد ائمه به اندازه‌‌ای مقام دارد كه فرموده‌‌اند: اگر احتمال ضرر، در سفر حج بدهید به طوری كه آن سفر شما را به مشقت و رنج بیاندازد، حج از شما ساقط است؛ اما در مسیر زیارت امام حسین تمام سختی‌‌ها اعم از گرسنگی، تشنگی، پیاده‌روی، و طی جاده‌های طولانی همگی از پاداش برخوردار است؛ و حتی در برخی از روایات آنانی كه توانایی زیارت دارند و نمی‌روند مورد سرزنش ائمه طاهرین قرار گرفته‌اند؛ حنان از قول امام صادق می‌‌فرماید: «حنان می‌گوید: به امام صادق عرض كردم، چه می‌فرمایید درباره زیارت قبر مطهر حضرت حسین بن علی، زیرا از بعضی راویان احادیث شما به ما خبر رسیده كه زیارت قبر آن حضرت با ثواب یك حج و عمره برابر است؟ امام فرمود: تعجب نكن كسی كه می‌گوید به همه این ثواب می‌رسد؛ ولی تو قبر آن حضرت را زیارت كن و به آن حضرت جفا نكن، زیرا كه آن حضرت سید جوانان شهید و سرور آقای جوانان اهل بهشت و همچون یحیی بن زكریا است و آسمان و زمین بر این دو نفر گریست.

این همه سرمایه‌گذاری برای زیارت ابا عبدالله، از سوی پیغمبر و ائمه طاهرین برای چه بوده است؟

اقدام ابا عبدالله در روز عاشورا، ضامن حفظ زحمات همه انبیاء و ائمه طاهرین بوده است، یعنی اگر حادثه كربلا اتفاق نیفتاده بود، تمام زحمات انبیا فراموش می‌شد، چراغ دین خاموش می‌شد؛ اما این زیارت از طرف زائران حتماً باید با معرفت به حضرت انجام بگیرد. «هارون بن خارجه نقل كرده است كه به امام صادق عرض كردم: «روایت مى كنند كه هر كس قبر امام حسین را زیارت كند، [ثواب] یك حج و یك عمره براى او محسوب مى‌شود، حضرت فرمود: به خدا سوگند هر كس كه از روى معرفت او را زیارت كند، خداوند گناهان وى را از اول تا به آخر مى بخشد.»

زیارت با معرفت یعنی این‌كه مقام و منزلت حضرت را نزد خدا بشناسد كه امام واجب الاطاعه است و اهداف والای او را در نظر داشته باشد؛ چون كربلا تمام ارزشهای عالم را در خود جمع كرده است. همه پندها، موعظه‌ها، نصیحت‌ها، راهنمایی‌ها را دارد و به همین دلیل تاكید به زیارت شده است، و این جایگاه زیارت را نشان می‌دهد؛ یعنی زائر باید به این باور برسد كه می‌رود تا در یك كلاس بسیار مهمی كه نمونه‌اش نیست شركت كند و در این كلاس باید درس وفاداری، شجاعت، تقوا، دینداری، خدمت به مردم و خدمت به دین و عبادت كردن را فرابگیرد.

چرا زیارت اربعین برای امام حسین تأكید شده است؟

علت تأكید، همان مسائل كلی است كه برای پاداش و ثواب زیارت بیان شد؛ یعنی همان جایگاه، عامل شده كه یك روزی را هم جدا قرار دهند، به نام اربعین، با توجه به روایات و آنچه كه مورخان نگاشته‌‌اند، اربعین روزی بوده كه اهل بیت به كربلا برگشتند؛ شخصیت بزرگی همچون جابر بن عبدالله انصاری در اربعین به زیارت ابا عبدالله آمد؛ البته مبنا و ریشه زیارت اربعین را اهل بیت مطرح نموده‌‌اند، و جالب است كه یكی از علائم اهل ایمان را زیارت اربعین ابا عبدالله برشمردند؛ از حضرت امام حسن عسكرى منقول است كه فرمودند: علامت‌‌هاى مؤمن پنج چیز است نماز پنجاه ركعت و زیارت‏ اربعین‏ و انگشتر به دست راست كردن و طرف پیشانى را بر خاك نهادن و بلند خواندن بسم اللَّه الرحمن الرحیم.

آنچه از لسان این روایت پیداست، حضرت امام حسن عسكرى زیارات اربعین را به عنوان یكی از علائم ایمان برشمردند، و این نشان از مقام والا و جایگاه بلندی است كه خداوند به زائر امام حسین در این روز [اربعین] بر اهل ایمان عطا می‌‌كند و شاید دلیل طرح این موضوع از جانب ائمه برای این باشد كه آنان اهداف بلند این قیام را برای همه دوران و زمان‌ها نگریسته‌‌اند و می‌دانستند كه این اربعین به تدریج گسترش می‌‌یابد؛ و همچون روزگار ما به یك راهپیمایی میلیونی كه دل‌های عالم را تكان می‌دهد، و همه قدرت‌‌ها را شگفت‌زده می‌كند، مبدّل خواهد شد.

ما در اربعین ابا عبدالله بزرگترین راهپیمایی دوره تاریخ خلقت را داریم و این نام پرجاذبه ابا عبدالله است كه زیارت اربعین را به این‌جا رسانده كه شیعه‌ها و غیر شیعه‌ها از همه جای دنیا عاشقانه، مرارت‌‌های این سفر را با جان و دل می‌‌پذیرند كه خود را در این روز به كربلا برسانند؛ و چه بسا كه این حركت عظیم موجب گردد كه دل‌ها به سوی خدا جلب شود و به همین واسطه بسیاری از غیر شیعیان نیز به تشیع مشرف شوند؛ و این اربعین به نوعی خود یك معجزه است كه میلیون‌ها انسان را مثل یك دریای خروشان در مسیر كربلا به راه می‌اندازد و دنیایی از نور امید را در دل شیعیان عالم فروزان می‌‌كند و این خود ضامن بقای تشیع و فرهنگ اسلام است؛ اربعین به همان میزان كه موجب نور امید در دل دوستداران اسلام است، باعث رعب و وحشت دشمنان نیز می‌‌گردد؛ یعنی دشمن را در هر قدرت و جایگاهی هم كه باشد می‌ترساند. یكی از عوامل امید به نابودی دشمنان دین تا قبل از ظهور امام زمان عجل الله تعالی فرجه الشریف، همین حركت عظیم و دریای خروشان اربعین است.

آیا زیارت اربعین یا مراسم اربعین برای غیر سیدالشهدا وجود دارد؟

این چهلمی كه در بین مسلمانها مرسوم است كه برای امواتشان شب چهل می‌گیرند یا روز چهل می‌گیرند هیچ مدرك شرعی و دینی ندارد، و برگزاری مراسم چهلم برای اموات، متكی به هیچ دلیل دینی نیست؛ بنابراین اگر مردم برای امواتشان اربعین نگیرند هیچ مشكل شرعی و دینی ایجاد نمی‌‌شود و هیچ عیبی ندارد.

اربعین فقط خاص حضرت ابا عبدالله الحسین است، ائمه طاهرین نیز در خصوص اربعین امام حسین سفارش و توصیه نموده‌‌اند، و نسبت به غیر امام حسین توصیه‌‌ای ندارند؛ از این‌‌رو این سكه فقط به نام وجود مبارك حضرت سید الشهداء ضرب خورده و فقط اختصاص به ایشان دارد؛ و اكنون هم تبدیل به یك معجزه و جریان فرهنگی و اجتماعی شده است. در این اربعین ارزش‌های وجودی مردم به منصه ظهور می‌رسد، آتش بُخل در وجودشان خاموش می‌گردد، و عاشقانه هزینه می‌كنند و برای ابراز ارادت به آستان حضرت ابا عبدالله، برای زوار غذا آماده می‌‌كنند و برای محل اقامت و پذیرایی از آنان با جان و دل كار می‌‌كنند. اربعین علاوه بر آثار اجتماعی كه دارد، روز درمان بُخل و تكبر است؛ و روز شعله‌‌ور شدن كَرم و جود و سخا است. در حقیقت فضای اربعین یك فرصتی است برای پاكسازی درون از آلودگی‌‌های اخلاقی و زمینه سازی برای ترسیم افق ظهور ارزشهای انسانی است.

مردم اگر بخواهند برای امواتشان كاری بكنند، باید مسائل حق الله و حق الناس از جمله بدهی و نماز قضای آن میت را در اولویت امور قرار بدهند؛ بنابراین چهلم گرفتن در خانه‌ها و مساجد و هتل‌ها، واجب نیست. در حدیث آمده است كه در سنت شریفه، عزاداری سه روز بود نه بیشتر؛ از این‌‌رو مردم اگر می‌خواهند به امواتشان خدمت كنند، باید به فكر آخرت آن میت باشند و پرونده‌اش را اصلاح كنند.

آیا به مشقت انداختنن خود برای زیارت سیدالشهدا جایز است؟

مطلبی كه شاید در ذهن مردم باشد، طرح این مسأله است كه آیا كسی كه خود را به مشقت و زحمت برای زیارت امام حسین می‌‌اندازد، مشمول پاداش می‌‌شود؟ آیا در روایات برای زیارتی كه با سختی و مذیقه و مشقت‌‌هایی همچون تحمل گرسنگی، تشنگی، خستگی و پیاده‌روی برای زیارت ابا عبدالله پاداش و ثوابی در نظر گرفته شده؟

در پاسخ به این پرسش، ابتدا چند نكته را متذكر می‌‌شوم؛ قرآن مجید و روایات به طور كلی پاسخ این پرسش را داده‌‌اند، شما آیات جهاد قرآن مجید را بنگرید كه پروردگار عالم می‌فرماید: در مسیر جهاد با دشمن گرسنگی و تشنگی و سختی است، ولی پروردگار عالم می‌فرماید: من در مقابل تحمل این همه مشكلات، پاداش عظیم می‌دهم. در روایتی پیامبر اكرم می‌‌فرماید: قَوْلِ النَّبِیِّ: أَفْضَلُ الْأَعْمَالِ أَحْمَزُهَا؛ برترین عمل‌ها سخت‌‌ترین آنها است.

از خصائص امیرمؤمنان این بوده است كه اگر عبادتی می‌خواستند انجام بدهند و آن عبادت مراتبی داشت، حضرت سخت‌ترین مرتبه را انتخاب می‌‌كرد، بنابراین اگر ما خود را پیرو آن امام می‌‌دانیم، باید روش و منش آن حضرت را الگوی رفتاری خود قرار دهیم تا با شكیبایی و تحمل بر مشكلات و سختی‌‌ها فائق شویم؛ از این‌‌رو می‌‌توان به این نكته مهم رسید كه آن پاداشی كه در سختی‌ها، در مشقت‌ها هست در عبادت همراه با رفاه و زیارت با آسایش نیست.

آیا مشقت انداختن برای زیارت سیدالشهدا(ع) جایز است؟

یكی از زیارت‌‌های سخت همین زیارت اربعین امام حسین است كه مرسوم شده است مردم پیاده از نقاط مختلف و از كشورهای دیگر در اربعین به زیارت امام حسین مشرف می‌‌شوند؛ و این خیلی كار پرمشقتی است كه همراه با خستگی و درد بدن و بی‌خوابی و اضطراب و ناامنی جاده‌ها است، در عین حال چند میلیون نفر پیاده حركت می‌كنند. به طور یقین با استناد به روایات معتبر این عمل جدای از ثواب روز اربعین امام حسین مشمول پاداش است. «على بن میمون صائغ، از حضرت امام صادق نقل كرده كه آن حضرت فرمودند: اى على! قبر حسین را زیارت كن و ترك نكن. عرض كردم: ثواب كسى كه آن حضرت را زیارت كند چیست؟ حضرت فرمودند: كسى كه پیاده زیارت كند آن حضرت را، خداوند به هر قدمى كه برمى‏ دارد، یك حسنه برایش نوشته، و یك گناه از او محو مى‌‌كنند، و یك درجه مرتبه‏اش را بالا مى‌‌‏برد. و وقتى به زیارت رفت، حق تعالى دو فرشته را موكّل او مى‏‌‌كند كه آنچه خیر از دهان او خارج می‌شود را نوشته و آنچه شر و بد مى‏ باشد را ننویسند. و وقتى برگشت با او وداع كرده و به وى مى‏ گویند: اى ولىّ خدا! گناهانت آمرزیده شد. و تو از افراد حزب خدا و حزب رسول او و حزب اهل بیت رسولش مى‌باشی، به خدا سوگند! هرگر تو آتش را به چشم نخواهی دید و آتش نیز هرگز تو را نخواهد دید و تو را طعمه خود نخواهد نمود.

وقتی كه پیاده‌روی زیارت ابا عبدالله اینقدر اجر دارد، و زائر برای هر قدمی كه برمی‌دارد، یك حسنه برایش نوشته، و یك گناه از او محو مى‌‌كنند، و یك درجه مرتبه‏اش را بالا مى ‏برد، این خود مجوز پیاده‌روی است.

چه توصیه‌ای برای زائران اربعین حضرت سیدالشهدا دارید؟

اول این‌كه لازم است این نكته را متذكر شوم كه مردم ایران، و مردم مؤمنی كه در هر كجای عالم زمین زندگی می‌كنند، باید این پیاده‌روی و زیارت ابا عبدالله به ویژه در اربعین را بر خودشان لازم بدانند، و آن را فرهنگ كنند. آن دسته از مردم كه بنا بر مشكلاتی كه دارند، قادر به پیاده رفتن به كربلا نیستند، سواره بروند و اگر هم توفیق زیارت نداشتید كمك بدهید، خدمت بكنید و هر كس به اندازه توان و وسعی كه دارد به این كار خیر و عمل نیك كمك كند تا در نهایت به یك فرهنگ عمومی مبدّل گردد، لازم نیست بروید عراق چادر و خیمه بزنید، در همین شهرهای ایران چادر بزنید، و برای زائران حرم امام حسین صبحانه و نهار و شام آماده كنید. محل استراحت و اقامت فراهم نمایید و این زوار را تا مرز بدرقه كنید. هر نوع هزینه برای ابا عبدالله بشود، پاداش آن نزد خدا محفوظ است. اگر بخواهیم قرآنی محاسبه كنیم قرآن می‌گوید: مَن جَاءَ بِالحَْسَنَةِ فَلَهُ عَشرُْ أَمْثَالِهَا؛ هر كس كار نیك بیاورد، پاداشش ده برابر آن است. ‏

در آیه ۲۶۱ سوره مباركه بقره نیز خداوند در خصوص پاداش كسانی كه انفاق می‌‌كنند، می‌‌فرماید: مَّثَلُ الَّذِینَ یُنفِقُونَ أَمْوَالَهُمْ فىِ سَبِیلِ اللَّهِ كَمَثَلِ حَبَّةٍ أَنبَتَتْ سَبْعَ سَنَابِلَ فىِ كلُ‏ِّ سُنبُلَةٍ مِّاْئَةُ حَبَّةٍ وَ اللَّهُ یُضَاعِفُ لِمَن یَشَاءُ وَ اللَّهُ وَاسِعٌ عَلِیم؛ مَثَل آنان كه اموالشان را در راه خدا انفاق مى‏كنند، مانند دانه‏اى است كه هفت خوشه برویاند، در هر خوشه صد دانه باشد؛ و خدا براى هر كه بخواهد چند برابر مى‏كند و خدا بسیار عطا كننده و داناست‏. طبق روایات هزینه برای زیارت امام حسین ده هزار برابر پاداش دارد. خداوند برای هر درهم بخشش زائر حسین در راه خدا، ده هزار درهم پاداش می‌دهد، و فراتر از همه این پاداش‌های مادی، خشنودی خدا و دعای خیر پیامبر، علی و امامان معصوم است كه بدرقه راه اوست.

بر ما لازم است در این دنیای پر غوغا و هیاهو كه همه قلدران عالم، مثل بنی امیه، تیرهایشان را به طرف شیعه نشانه رفته‌‌اند، حضرت ابا عبدالله الحسین را با هزینه كردن مال‌‌مان، بدن‌‌مان، زیارت رفتن و كمك به اهداف اربعین، همراهی كنیم و جواب «هل من ناصر ینصرنی؟  حضرت را با این كارهایمان بدهیم. این قبیل كارهای شما عظیم و چشم‌گیر و ضامن بقای تشیع است. و بیانگر استقامت شما در برابر تمام زورگویان عالم است و به یقین كسانی كه با پای پیاده این راه را می‌‌پیمایند نیز اگر در حادثه عاشورا صدای هل من ناصر حضرت را می‌شنیدند، از یاران صدیق حضرت بودند.

مطلب مهم دیگر اینكه: الان كه رسانه‌های عمومی در جهان فراوان شده و همه از ابزار ارتباطی و ماهواراه‌‌ای بهره‌‌مندند و از طرفی رسانه‌های بیگانه این حركت عظیم را پوشش نمی‌دهند، به نظر می‌رسد كه باید به زائران حضرت ابا عبدالله الحسین و مخصوصا زائران ایام اربعین و آنهایی كه پیاده به زیارت وجود مقدس او و یاران باكرامت و اهل‌بیت با عظمتش مشرف می‌شوند، گفته شود كه زائران بزرگوار و ای كسانی كه پیاده به زیارت اباعبدالله مشرف می‌شوید! شما در این زیارتتان و پیاده‌روی‌تان باید یك كار زینب‌گونه انجام دهید، همان‌‌گونه كه زینب كبری بعد از حادثه كربلا، از كربلا تا كوفه، و از كوفه تا شام، و از شام تا مسیر برگشت به كربلا و نیز در اربعین و برگشت به مدینه، وقایع كربلا را برای مردم و اهل شام و مدینه بیان كرد، و دیگر اهل بیت هم به تأسی از زینب كبری این كار را انجام دادند، و همین باعث شد كه واقعه كربلا بیشتر جلوه كند، شما نیز به تأسی از حضرت زینب كه با گفتار خود، مردم آن زمان را از خوابِ غفلت بیدار كرد، مردم جهان را با ابزارهای امروزی كه در اختیار دارید، بیدار كنید، و وقایع را به صورت فیلم تصویر ثبت كنید، كرامات را بنویسید و معجزاتی كه اتفاق می‌افتد، بیمارانی كه شفا می‌گیرند فیلمبرداری كنید، با پیرمردها و پیرزن‌‌هایی كه با قد خمیده می‌‌آیند مصاحبه كنید و علت آمدنشان را در این سن كهنسالی و تحمل مشقت بپرسید، خدماتی كه به زوار داده می‌شود ثبت كنید و به سایت‌ها داخلی و خارجی منتقل كنید، تا با این كار فرهنگی جلوی تبلیغات دروغین و پوشالی دشمن گرفته شود و وسوسه‌ها و سفسطه‌های آنها بر بعضی افكار، اثر نامطلوب نگذارد. این از بهترین خدمت‌‌ها به حادثه كربلا و به مردم جهان و به مردم مشتاق است؛ بنابراین زحمت این كار نیك را به دوش بكشید و این سختی را تحمل كنید و وقایع را عكسبرداری و فیلمبرداری نمایید و همچون ائمه كه برای احیای حادثه بزرگ عاشورا جلسه ذكر مصیبت در خانه‌هایشان برگزار می‌‌كردند، شما نیز ادامه دهنده همان روش و منش باشید تا از عنایات آنان بهره‌‌مند گردید، چرا كه این كار موجب احیای زحمات انبیاء و ائمه در طول تاریخ است.

و السلام علیكم و رحمة الله و بركاته

منبع: پایگاه اطلاع رسانی حج
نوع مطلب : حدیث، اصحاب اهل بیت، ماجراهای جالب و نکته های اخلاقی و آموزنده، در باب اهل بیت، امام حسین(ع)، قیام حسینی(ع) و عاشورا و حوادث پیرامونی آن، تزکیه نفس، اربعین، تربت کربلا و معجزات امام حسین، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
شنبه 18 فروردین 1397 02:57 ب.ظ

Nicely put, With thanks!
click here cialis daily uk cialis uk cialis prezzo in linea basso prices for cialis 50mg only best offers cialis use rezeptfrei cialis apotheke cialis 100mg suppliers enter site 20 mg cialis cost low cost cialis 20mg cialis pills price each
شنبه 4 فروردین 1397 05:08 ب.ظ

Fine info. Many thanks!
we like it cialis soft gel viagra or cialis cialis en 24 hora cialis daily new zealand costo in farmacia cialis miglior cialis generico sialis cialis professional yohimbe cialis side effects dangers the best site cialis tablets
جمعه 17 آذر 1396 05:53 ق.ظ
Piece of writing writing is also a excitement, if you be acquainted
with afterward you can write otherwise it is complex to write.
شنبه 18 شهریور 1396 03:13 ق.ظ
Hey There. I found your blog using msn. This is a really
well written article. I will be sure to bookmark it and return to
read more of your useful information. Thanks for the post.
I will definitely return.
دوشنبه 16 مرداد 1396 02:33 ق.ظ
Thanks for a marvelous posting! I genuinely enjoyed reading it,
you are a great author. I will make certain to bookmark your blog and will eventually come back from now on. I
want to encourage you to definitely continue your great writing,
have a nice afternoon!
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


موضوعات
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

اسما خداوند متعال

پخش زنده حرم
Online User اسلام کوئست سایت جامع فرهنگی 
مذهبی شهید آوینی Aviny.com

دنیـای نیـاز بـه نمــاز | WorldPrayer.ir

 
 
 
ساخت وبلاگ در میهن بلاگ

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | ساخت وبلاگ صوتی صدالاگ | سوال و جواب و پاسخ | رسانه فروردین، تبلیغات اینترنتی، رپرتاژ، بنر، سئو | Buy Website Traffic