اسرار حق
درباره وبلاگ


پروفایل من
hasanbolboli.blogfa.com/Profile
استفاده از تمامی مطالب وبلاک آزاد می باشد
حتی بدون ذکر منبع
تلگرام ما
@asrarhag

مدیر وبلاگ : حسن فاطمی فرد
مطالب اخیر
نویسندگان
آیا مردم در زمان رسول خدا (ص)پیامبر را استیضاح می‌كردند؟

ماجرای استیضاح پیامبر(ص)
استیضاح یعنی توضیح خواستن، این واژه امروز كاربردی سیاسی داشته و بار معنایی آن غالباً سلب مسئولیت از مسئول اجرایی یا ابقاء مجدد اوست. و آنچه امروزه كاربرد دارد، متفاوت با كاربرد پیشین آن است و هرگز درصدر اسلام چنین كاربردی نداشته است. و به كار بردن آن درباره پیامبر اكرم (ص) صحیح نیست!

درباره رسول خدا ـ (ص) باید بدانیم كه هیچ كس حق استیضاح او را نداشته است. چون نه خداوند متعال چنین اجازه‌ای را به كسی داده و نه مسلمین چنین حقی را داشتند كه او را در مورد كارهایش استیضاح كنند مگر اینكه كسی از جایگاه و منزلت معنوی آن حضرت ناآگاه باشد. در این صورت نیز حق استیضاح بر او ثابت نبوده. یا اینكه از منافقین متظاهر به ایمان باشد.

مقامی كه رسول خدا در پیشگاه خداوند دارد اقتضای چنین برخوردی را نداشته است. خداوند مسلمین را دستور می‌دهد كه «اطیعوا الله و اطیعوا الرسول ...»؛ اطاعت كنید از خداوند و پیامبر و «النبی اولی بالمؤمنین من انفسهم...»؛ پیامبر از مؤمنین به خودشان اولی‌تر است. آیه اول كه اطاعت از پیامبر را در طول اطاعت از خداوند و مساوی با آن بر مسلمانان واجب نموده است. این آیه به كرات در قرآن كریم تكرار شده و ولایت مطلقه رسول خدا را به مسلمین اظهار نموده آیات: «و من یُطع الله و الرسول ...» و «من یطع الرسول فقد اطاع الله». تأكید قرآن بر اطاعت مطلقه از پیامبر و قرار گرفتن اطاعت از رسول در ردیف اطاعت از خداوند چه پیامی، می‌تواند داشته باشد؟

با این توصیف استیضاح رسول مورد رضایت خداوند است؟ آیا رسول خدا از طرف مردم مسئولیت داشت تا او را استیضاح كنند؟ در تمام هستی از آدم تا خاتم برترین پیامبران خدا و كاملترین انسان چه نقصی می‌تواند داشته باشد تا استیضاح شود؟[5] جامعه‌ای كه رسول خدا در آن مبعوث شد غرق جهالت و بت‌پرستی بود. در چنین جامعه‌ای هرگز استعداد و لیاقت نبود تا او را استیضاح كند، بنابراین استیضاح كنندگان كه قرآن آنها را مذمت نموده است، مورد خشم و غضب خداوند بوده و وعده عذاب سخت داده شده‌اند: «والذین یؤذون رسول الله لهم عذابٌ الیم». استیضاح و امثال آن نسبت به رسول خدا ـ صلّی الله علیه و آله ـ یكی از مصادیق نافرمانی و اذیت آن حضرت محسوب می‌شود كه مرتكبین این جرم گرفتار عذاب دردناك خداوند خواهند بود.
با همه مقام و مرتبه اعلای انسانیت و عبودیت و نبوت كه برای رسول خدا در پیش خداوند وجود دارد و مردم از این مقام غافل بودند و گاهی به پیامبر اكرم خرده می‌گرفتند و به كارهایش اعتراض می‌نمودند و پیامبر اكرم با برخورداری از مقام رفیع صبر و سعه صدر اینگونه رفتار را نادیده می‌گرفت و چشم پوشی می‌نمود. نمونه‌هایی روشن از مخالفت و اعتراض برخی از مردم كم‌ظرفیت به رسول خدا ـ صلّی الله علیه و آله ـ در گوشه‌هایی از تاریخ ضبط شده و سرانجام معترضین منافق روشن گردیده كه ذیلاً به برخی از آنها اشاره می‌شود:

1. رسول خدا غنایم حنین را در بین قریش تقسیم نمود و همه آن را مختص قریش قرار داد، و در تاریخ معروف است كه برای تالیف -جلب- قلوب افرادی چون ابوسفیان بوده است. فقط اندكی از آن را به انصار اختصاص داد. عده‌ای از انصار از این رفتار رسول خدا خشمگین شدند و این حال به رسول خدا روشن شد. و رسول خدا در بین آنها حاضر شد و با سخنانی آنها را از گفتارشان پشیمان نمود و یكصدا همه گریسته و از كردارشان توبه نموده و اظهار پشیمانی نمودند.

2. در همین روز یكی از مردم گفت با غنایم چه كردی؟ منظورش این بود كه چرا این گونه تقسیم كردی؟ پیامبر فرمود چگونه دیدی؟ او جواب داد عدالت را رعایت نكردی، رسول خدا غضبناك شد و فرمود: «وای بر تو اگر من عادل نباشم و عدالت در پیش من نباشد چه كسی می‌تواند ادعای عدل كند و چه كسی به پای عدالت من می‌تواند برسد.» این مرد یكی از افراد خوارج بود كه به دست امیرالمؤمنین كشته شد.[8]
3. در انعقاد صلح حدیبیه كه بین رسول خدا و نماینده قریش منعقد شد، عمر خلیفه دوم از انعقاد این صلح ناراضی بود و به پیامبر اعتراض نمود و او را استیضاح نمود.[9] در جریان عبدالله بن ابی نیز كه پیامبر اكرم به خاطر رعایت حال فرزندش كه از سربازان فداكار رسول خدا بود و قوم او نیز از انصار بودند عمر به رفتار و برخورد ملایم پیامبر نسبت به عبدالله بن ابی اعتراض می‌نمود و این مورد خوشایند پیامبر نبود.
از این گونه اعمال ناشایست در لابه‌لای اوراق تاریخ، صدر اسلام احتمال دارد وجود داشته باشد كه نمونه‌هایی از آن ذكر شد.

نتیجه اینكه كه استیضاح و اعتراض به پیامبر در طول تاریخ صدر اسلام از طرف برخی یا از روی نادانی و یا از روی تكبر و نخوت انجام گرفته و هر كس نسبت به آن حضرت و یا كارهایش معترض شده عاقبت شومی داشته است، مگر اینكه توبه نماید. در غیر این صورت از دین خارج گشته است چون تمام كارهای رسول خدا از طرف خداوند از طریق وحی تأیید شده است.

معرفی منابع جهت مطالعه بیشتر:

1. تاریخ پیامبر اسلام، آیتی.

2. سیره رسول خدا، رسول جعفریان.

3. تاریخ خلفاء، رسول جعفریان.

مشرق
نوع مطلب : حدیث، ماجراهای جالب و نکته های اخلاقی و آموزنده، در باب اهل بیت، پیامبر اکرم(ص)، تزکیه نفس، نماز و ذکر و دعا و نیایش، ولایت و امامت، پاسخ به شبهات، تاریخ اسلام، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :


موضوعات
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

اسما خداوند متعال

پخش زنده حرم
Online User اسلام کوئست سایت جامع فرهنگی 
مذهبی شهید آوینی Aviny.com

دنیـای نیـاز بـه نمــاز | WorldPrayer.ir

 
 
 
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات