اسرار حق
درباره وبلاگ


پروفایل من
hasanbolboli.blogfa.com/Profile
استفاده از تمامی مطالب وبلاک آزاد می باشد
حتی بدون ذکر منبع
تلگرام ما
@asrarhag

مدیر وبلاگ : حسن فاطمی فرد
مطالب اخیر
نویسندگان
زنی که صبر در مقابلش زانو می زند/ گوشه ای از ارزش ها ی وجودی زینب کبری (س)

 به گزارش فرهنگ نیوز ، به مناسبت ولادت با سعادت حضرت زینب کبری (س) گوشه ای از ارزش های وجودی آن بانوی آسمانی در مطلب زیر بیان شده است.

ارزش های اخلاقی برای كمال ایمان و شرافت انسان، راضی بودن به قضای الهی و تسلیم محض بودن در مقابل شداید، بلاها و گرفتاری های ناخواسته زندگی است. « أَحَسِبَ النَّاسُ أَن یُتْرَكُوا أَن یَقُولُوا آمَنَّا وَهُمْ لَا یُفْتَنُونَ - وَ لَقَدْ فَتَنَّا الَّذِینَ مِن قَبْلِهِمْ... (عنكبوت/ 2 و 3)»؛ آیا مردم می پندارند همین كه گفتند ما ایمان آورده ایم رهایشان كنند و امتحان نخواهند شد! (هرگز چنین نیست) و ما امت های پیشین را همه امتحان و آزمایش كردیم.»

تمام پیامبران مورد آزمایش و امتحان الهی قرار گرفتند اما امتحان همه یكسان نبود، برخی سخت تر و برخی ساده تر بود.

بسیاری از این آزمایش ها موفق بیرون نمی آیند و درجه ای هم نمی گیرند اما زینب سلام الله علیها از این آزمایش سربلند بیرون آمد. او نسبت به دین الهی سخن ناسزا بر زبان نراند و پس از مادرش بالاترین افتخار برای زنان مسلمان شد.

این پیام رضایت و تسلیم در مقابل حوادث از سوی امام حسین(علیه السلام) آن «نفس مطمئنه ای » كه ندای «ارجعی » را با مقام بلند «راضیة مرضیة » لبیك گفته است در روز عاشورا به زینب واگذار شد.

به فرموده رسول گرامی اسلام، صابر حقیقی كسی است كه بر مصیبت، طاعت و معصیت صبر بورزد و حضرت زینب در این موارد، در درجه بالایی قرار داشت. عبادات آن بانو بهترین نشانه صبر بر اطاعت ایشان است و كسی كه بر ترك گناه شكیبا نباشد لیاقت حمل پرچم كربلا را بعد از برادرش ندارد.

ابن زیاد به حضرت زینب سلام الله علیها می گوید: «كیف رایت صنع الله باخیك و اهل بیتك »؛ معامله خدا را با برادرت حسین و اهل بیتت چگونه دیدی؟

زینب جواب می دهد: «ما رایت الا جمیلا»؛ جز زیبایی چیزی ندیدم.

یعنی او نه تنها راضی به شهادت بوده است بلكه بر این خون و نبرد شجاعانه مباهات می كند زیرا فرجام آن را زیبا می بیند. كسی كه خون و شهادت و سر از تن جدا شدن و بر بالای نیزه رفتن را «زیبا» می بیند سربلند همیشه روزگار است. وی علت این زیبایی را چنین بیان می كند: «اینها از آن انسان هایی هستند كه خداوند كشته شدن را بر پیشانی آنها ثبت كرده است و اكنون به سوی جایگاه های حقیقی خود رفته اند.»

آری، وی با این همه رنج ها و بلاها نه تنها روحیه خود را نباخت بلكه به مقام خشنودی رسید. این فرهنگ زینبیان است كه از كار پاكیزه خود پشیمان و ناراضی نیستند.

صبر و  استقامت

به فرموده رسول گرامی اسلام، صابر حقیقی كسی است كه بر مصیبت، طاعت و معصیت صبر بورزد و حضرت زینب در این موارد، در درجه بالایی قرار داشت. عبادات آن بانو بهترین نشانه صبر بر اطاعت ایشان است و كسی كه بر ترك گناه شكیبا نباشد لیاقت حمل پرچم كربلا را بعد از برادرش ندارد.

اما صبر بر مصیبت، راستی چه زنی به اندازه زینب، مصیبت، رنج و اندوه دیده است. این زن قهرمان شاهد رنج های مادرش زهرا(علیهاالسلام) و پدرش علی(علیه السلام) بوده است.

شاهد شهادت مادرش و فرق شكافته پدر، شهادت برادرش حسن مجتبی و بیرون ریختن جگر او، شهادت برادرش حسین و چهار یا پنج برادر دیگرش، دو فرزند خود و فرزندان برادرش حسن و حسین كه مجموع شهدای این خانواده 18 نفر می باشند.

آری، حضرت زینب علیهاالسلام با این همه رنج ها و بلاها نه تنها روحیه خود را نباخت بلكه به مقام خشنودی رسید. این فرهنگ زینبیان است كه از كار پاكیزه خود پشیمان و ناراضی نیستند.

او خود به اسارت رفته است و گرسنگی، تشنگی، آوارگی و سرگردانی در بیابانها و ... را تحمل كرده است.

اینها بخشی از مصیبت های زینب است و به همین علت او را «ام المصائب » نامیده اند. براستی اگر این رنج ها بر قامت كوهی بلند فرو می ریخت خم می گشت و اگر بر روز روشن بار می شد به شب تار تبدیل می گشت.

زینب در صبر بی نظیر است. او از پیامبران اولواالعزم به ویژه پیامبر خاتم صبر را به ارث برده است، قرآن پیامبر را چنین دعوت به صبر می كند: «فَاصْبِرْ كَمَا صَبَرَ أُوْلُوا الْعَزْمِ مِنَ الرُّسُلِ »(احقاف/ 35)؛ او صبر را از برادرش آموخت. امام حسین(علیه السلام) همه را از صبر خود به شگفتی درآورد: «لقد عجبت من صبرك ملائكة السماء»؛ از صبرش نه تنها انسان ها بلكه فرشتگان نیز كه بر كرده صابران عالم آگاهند به شگفت آمدند.

امام سجاد(علیه السلام) می فرماید: «وقتی ما وارد گودال قتلگاه شدیم و چشم من به بدن های قطعه قطعه پدرم و یاوران او افتاد سینه ام دچار تنگی شد و حالتی به من دست داد كه نزدیك بود روح از بدنم پرواز كند. در این حال عمه ام زینب وقتی نگرانی مرا دید، گفت: «مالی اراك تجود بنفسك؟»؛ ای یادگار جد و پدر و برادرانم، این چه حالی است كه در تو مشاهده می كنم؟ چرا با جان خود بازی می كنی؟ غمگین مباش و بیتابی مكن! به خدا سوگند این پیمان رسول خداست با جد و پدر و عموی تو.»

شجاعت زینب علیهاالسلام

شجاع تنها آن نیست كه در میدان های جنگ دلیران بجنگد و ترسی به دل راه ندهد. چه، ای بسا همین شخص اگر بلاهای بزرگی به او برسد تحمل خود را از دست دهد. و اگر هوای نفس بر او غلبه كند چیره وی شود. همان طور كه پیامبر اكرم(صلی الله علیه و آله) فرموده است شجاع ترین مردم كسی است كه بر هوای نفس خود غالب شود. مؤمن به كسی گویند كه همانند كوه استوار است و حوادث روزگار ایمان او را سست نمی كند.

زینب كبری سلام الله علیها در حادثه كربلا نه تنها ایمانش ضعیف نشد بلكه با تكیه به خداوند هر روز بر عزت و شوكتش افزوده می گشت. دلاوری زینب، پس از حادثه كربلا تجلی می كند. در زمانی شجاعت خود را بروز می دهد كه حكومت جلاد و ظالم بنی امیه مُهر خاموشی بر دهان همه زده است. تا زمان حسین(علیه السلام) تنها او بود كه قدرت مقابله با طاغوت زمان را داشت اما بعد از امام حسین(علیه السلام) كسی جرات مبارزه علنی و افشاگری با آن حكومت را نداشت. در چنین زمانی كه خفقان كامل حكمفرما بود تنها زینب حافظ آیین خدا روی زمین و مصداق روشن آمر به معروف و ناهی از منكر، افشاگر مفاسد حاكمان جور، پاسدار آیین محمد و خون حسین و یاران او شد.

پیامبر اكرم(صلی الله علیه و آله) فرموده است شجاع ترین مردم كسی است كه بر هوای نفس خود غالب شود. مؤمن به كسی گویند كه همانند كوه استوار است و حوادث روزگار ایمان او را سست نمی كند.

وی در دو مجلس كوفه و شام این قدرت را به نمایش گذاشت. با بی اعتنایی وارد مجلس ابن زیاد شد. ابن زیاد پرسید این زن كسیت؟ زینب جوابی به او نداد. پس وی برای تحقیر حضرت گفت: «ستایش خدای را كه شما را رسوا كرد و شما را كشت و سخن های دروغتان را نمایان كرد.»

اما پاسدار خون حسین به او چنین فرمود: «ستایش خدای را كه ما را با پیامبری چون محمد(صلی الله علیه و آله) گرامی داشت. بدان كه فاسق رسوا شد و دروغگو انسان نابكار است كه آن هم غیر از ما (خاندان نبوت) است.»، یعنی شمایید فاسق و فاجر.

این سخن رویارو در حضور نماینده یك حاكم ظالم است، اما زینب در حضور خود ظالم یعنی یزید با عزت و قوت قلب بیشتر وارد مبارزه می شود:

ای یزید! سلطنت، انسانیت تو را از بین برده است.

تو اهل عذاب آخرت هستی.

تو كسی نبوده ای «یابن الطلقاء»؛ آزاد شده جد من رسول خدایی.

نفرین ها بر تو باد.

ارزش تو را بسیار پست و ناچیز می دانم، تو را سرزنش ها و نكوهش های بسیار و كوبنده می نمایم.

تو با دین رسول خدا مبارزه می كنی اما بدان اگر تمام تلاشهایت را به كار گیری دین ما از بین نمی رود و تا ابد باقی خواهد ماند. اما تو نابود خواهی شد.

این شجاعت زینب چنان یزید سرمست را به ذلت كشاند كه او را پشیمان نمود و مردم نیز چهره پلید یزید را به خوبی شناختند. «یزید را دشنام دادند و لعن كردند و به اهل بیت علیهم السلام روی نمودند و یزید آگاه شد، خواست خویش را از خون آن حضرت تبرئه نماید نسبت قتل را به «ابن زیاد» داد و او را نفرین كرد و بر كشتن آن حضرت اظهار پشیمانی نمود... .»

زینب در صبر بی نظیر است. او از پیامبران اولواالعزم به ویژه پیامبر خاتم صبر را به ارث برده است، قرآن پیامبر را چنین دعوت به صبر می كند: « فَاصْبِرْ كَمَا صَبَرَ أُوْلُوا الْعَزْمِ مِنَ الرُّسُلِ »(احقاف/ 35)؛ او صبر را از برادرش آموخت.

سرچشمه این قدرت زینب، ایمان به خداست و انسان مؤمن همیشه دارای عزت و شوكت بوده، ذلت در او راه ندارد.

این در حالی است كه زینب سلام الله علیها عاطفه، رقت و گریه خود در پی داغ های بسیار سنگین را در سینه خفه كرده است و این گونه بر یزید می تازد.

پس چرا گریه؟

با چنین حال، وی در جاهای متعدد گریه كرده و همه را نیز به گریه انداخته است. چه این كه گریه با شجاعت و استقامت منافاتی ندارد. او همان طور كه با شجاعت و صبر و استقامت، مقام خویش را بالا برد با گریه بر سیدالشهدا و شهیدان خود در حماسه آنان و حفظ خون ایشان، جایگاه آنها را ارج نهاد. آری گریه بر سیدالشهدا برای زینب پلكان عروج و آرام جان اوست و برای ما وسیله آمرزش گناهان است.»

دیگر این كه انسان هر چه مقامات معنوی بالایی داشته باشد اما چون دارای جسم و جان انسانی است. از عاطفه، رقت و محبت بیشتری برخوردار است. كسی كه چنین عزادار است عاطفه اش تحرك دارد و باید بر عزیز از دست رفته اش بیشتر اشك بریزد، همان طور كه فاطمه زهرا(علیهاالسلام) بر پدرش و امام صادق(علیه السلام) بر فرزندش گریستند.                                                   

برگرفته از مجله ماهنامه كوثر، شماره6.

نوع مطلب : حدیث، حضرت زهرا(س)، ماجراهای جالب و نکته های اخلاقی و آموزنده، در باب اهل بیت، امام علی(ع)، امام حسن(ع)، امام حسین(ع)، پیامبر اکرم(ص)، در مورد حجاب و زن، تزکیه نفس، قیام حسینی(ع) و عاشورا و حوادث پیرامونی آن، ولایت و امامت، تاریخ اسلام، حضرت زینب سلام الله علیها، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :


موضوعات
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

اسما خداوند متعال

پخش زنده حرم
Online User اسلام کوئست سایت جامع فرهنگی 
مذهبی شهید آوینی Aviny.com

دنیـای نیـاز بـه نمــاز | WorldPrayer.ir

 
 
 
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic