اسرار حق
درباره وبلاگ


پروفایل من
hasanbolboli.blogfa.com/Profile
استفاده از تمامی مطالب وبلاک آزاد می باشد
حتی بدون ذکر منبع
تلگرام ما
@asrarhag

مدیر وبلاگ : حسن فاطمی فرد
مطالب اخیر
نویسندگان
درمان دارویی

درمان فوریتی و اضطراری  برای سکته مغزی بستگی به این دارد که آیا شما سکته ایسکمیک مسدودکننده سرخرگی، که شایع‌ترین نوع آن است، را پشت سر گذاشته‌اید یا یک سکته هموراژیک داشته‌اید که مسئول خونریزی داخل مغز شما می‌باشد.

سکته مغزی ایسکمیک

جهت  درمان سکته ایسکمیک، پزشک باید به‌سرعت جریان خون به سوی مغز شما را به حال اول برگرداند.

درمان فوریتی و اضطراری با داروها: درمان با داروهای از بین برنده و منهدم کننده لخته (ترومبولیتیک‌ها)، باید در عرض 4 تا 5 ساعت بعد از سکته، در صورتیکه از را ورید داده شود، شروع گردد، و البته اگر هر چه زودتر و سریعتر انجام گردد بهتر است. انجام درمان سریع نه‌تنها شانس زنده ماندن شما را بیشتر می‌کند، بلکه ممکن است عوارض ناشی از بروز سکته مغزی را نیز کاهش دهد. این امکان وجود دارد که داروهای زیر نیز برای شما تجویز گردد:


• آسپرین: آسپرین یک داروی آنتی‌ترومبولیتیک (ضد انعقاد خون)، است که درمانی فوری و سریع پس از بروز سکته ایسکمیک جهت کاهش احتمال بروز سکته بعدی، محسوب می‌شود. آسپرین از تشکیل لخته‌های خون جلوگیری می‌کند. در اتاق فوریت‌ها، ممکن است یک دوز آسپرین به شما داده شود. این دوز، ممکن است متفاوت باشد، اما اگر شما قبلاً به خاطر تاثیر رقیق‌کنندگی خون، یک دوز روزانه آسپرین دریافت کرده‌اید، بهتر است آن را به پزشک خود بگویید. سایر داروهای رقیق‌کننده خون مثل هپارین، نیز ممکن است برای شما تجویز گردد، هرچند که استفاده از این دارو در درمان فوریتی خیلی سودمند به نظر نمی‌رسد، بنابراین کمتر استفاده می‌گردد.

CLOPIDOGREL (پلاویکس)، وارفارین(کومادین)، یا آسپرین همراه با  AGGRENOX نیز ممکن است استفاده شود، هرچند معمولاً این موارد در درمان‌های فوریتی اتاق اورژانس به کار نمی‌روند.

• تزریق درون‌وریدی فعال‌ساز پلاسمینوژن بافتی(TPA). بعضی از افرادی که سکته ایسکمیک را پشت سر گذاشته‌اند می‌توانند از این روش درمانی بهره ببرند، که همچنین ALTEPLASE  نیز نامیده می‌شود، و معمولاً از طریق ورید داخل بازو انجام می‌شود. این دارو باید ظرف 4 تا 5 ساعت پس از بروز علائم و نشانه‌های سکته مغزی، از طریق ورید، داده شود. این داروی قوی بازکننده و از بین برنده لخته‌ها، با حل کردن و از بین بردن لخته‌هایی که موجب بروز سکته مغزی شده، جریان خون را به حالت اول خود برمی‌گرداند، و می‌تواند به افرادی که سکته کرده‌اند کمک کند تا هر چه سریعتر بهبود یابند. هرچند پزشک خطرات احتمالی، مثل احتمال خونریزی بالقوه در مغز را در نظر خواهد گرفت، جهت تصمیم‌گیری در این مورد که آیا این روش درمانی برای شما مناسب است یا خیر.
اقدامات و روش‌های فوریتی و اورژانسی: گاهی اوقات پزشکان سکته‌های ایسکمیک را با روش‌ها و اقداماتی که باید هر چه سریعتر انجام گیرند، درمان می‌نمایند.

• داروهایی که مستقیماً به مغز ارسال می‌شوند: ممکن است پزشک از لوله نازک بلندی(کاتاتر)، استفاده نماید و آن را از میان سرخرگی واقع در کشاله ران، وارد کرده به سمت مغز هدایت کند، و سپس TPA را مستقیماً به ناحیه و منطقه‌ای که سکته مغزی در آنجا اتفاق افتاده، رها ‌سازد. زمان انجام این درمان قدری از درمان TPA  داخل وریدی طولانی‌تر است، ولی همچنان محدود می‌باشد.

•  انتقال و تغییر محل مکانیکی لخته خون: این امکان وجود دارد که پزشک از یک کاتاتر استفاده نماید جهت حرکت دادن قطعه بسیار کوچکی به داخل مغز، تا به طور فیزیکی لخته خون را گرفته و آن را حرکت دهد.

سایر روش‌ها: جهت کاهش احتمال خطر بروز سکته مغزی مجدد یا TIA، ممکن است پزشک روشی را جهت بازکردن سرخرگی که به طور خفیف و یا شدید، به‌وسیله پلاک باریک و مسدود گشته، توصیه نماید. پزشک اغلب این اقدامات را جهت جلوگیری و پیشگیری از بروز سکته توصیه می‌کند. گزینه‌ها شامل موارد زیر است:

• اندارترکتومی کاروتیدی: در این روش، جراح ذخائر و رسوبات چربی(پلاک‌ها) را از سرخرگ‌های کاروتیدی که در هر طرف گردن و مغز شما امتداد دارد، پاکسازی می‌کند. در این روش، جراح یک بریدگی کوچک در جلوی گردن شما ایجاد کرده، و رگ کاروتیدی شما را باز کرده و پلاک‌های چربی که سرخرگ کاروتیدی شما را مسدود کرده است، پاکسازی می‌نماید. سپس جراح سرخرگ را با زدن بخیه‌هایی یا تکه‌ای از یک ورید و یا پیوند بافت(گرافت)، بازسازی و ترمیم می‌نماید. این احتمال وجود دارد که با این روش احتمال خطر بروز سکته مغزی در شما کاهش یابد. هرچند، اندارترکتومی کاروتیدی خود نیز خطراتی به دنبال دارد، خصوصاً برای افرادی که دچار بیماری‌قلبی و یا سایر عوارض و مشکلات پزشکی هستند.

• آنژیوپلاستی و استنت: در آنژیوپلاستی، جراح از کاتاتری که از یک لوله منفذدار(استنت)و بالونی در انتهای آن تشکیل شده، استفاده کرده و آن را در داخل سرخرگ کشاله ران جاسازی کرده و به طرف سرخرگ کاروتیدی واقع در گردن که مسدود گردیده، هدایت می‌نماید. جراح بالون را در سرخرگ مسدود شده باد کرده و  یک استنت در آن قسمت که باز شده قرار می‌دهد برای‌اینکه سرخرگ شما بعد از انجام این روش مجدداً بسته نگردد.

سکته مغزی هموراژیک

تمرکز اصلی درمان اضطراری و فوریتی در مورد سکته مغزی هموراژیک، بر کنترل خونریزی  و کاهش فشار داخل مغزی شما می‌باشد. همچنین جراح ممکن است در کاهش بروز خطرات احتمالی در آینده نیز بتواند کمک نماید.

اقدامات فوریتی و اضطراری: اگر شما جهت جلوگیری از انعقاد خون، وارفارین(کومادین) و یا سایر داروهای ضدانعقاد خون مثل پلاویکس مصرف می‌کنید، ممکن است داروهایی جهت خنثی سازی این اثر به شما داده شود. همچنین ممکن است داروهایی جهت کاهش فشار داخل مغزی(فشار درون جمجمه‌ای)، کاهش فشار خون، یا جلوگیری از صرع و حمله ناگهانی به شما داده شود. به افرادی که سکته مغزی هموراژیک را پشت سر گذاشته‌اند، نمی‌توان داروهایی مثل آسپرین و یا TPA را تجویز کرد، چراکه مصرف این داروها ممکن است خونریزی را تشدید نماید.

درست وقتی که خونریزی داخل مغزی  متوقف گردید، ادامه درمان به صورت استراحت کامل بیمار به همراه مراقبت پزشکی همه‌جانبه خواهد بود. روند بهبود مشابه آنچه است که در یک کبودشدگی و یا خون‌مردگی بسیار شدید، اتفاق می‌افتد. در صورتیکه منطقه خونریزی وسیع باشد، ممکن است انجام عمل جراحی، جهت پاکسازی خون و برطرف ساختن فشار داخل مغزی نیاز باشد.

ترمیم و بازسازی عروق خونی به‌وسیله عمل جراحی: ممکن است جهت بازسازی و ترمیم برخی از ناهنجاری‌های عروق خونی که در ارتباط با سکته هموراژیک است، نیاز به عمل جراحی باشد. این امکان وجود دارد که پزشک یکی از روش‌های زیر را برای فردی که سکته مغزی را از سر گذرانده و یا در معرض خطر آنوریزم خودبه‌خودی و یا AVM  قرار دارد، به کار برد.

• سد کردن از طریق جراحی: جراح جهت توقف و جلوگیری از جریان خون، یک گیره و یا بند نازک در محل آنوریزم قرار می‌دهد. این عمل می‌تواند جلوی پارگی آنوریزم را بگیرد، و یا از خونریزی مجدد آنوریزم جلوگیری نماید.

• فنرپیچ کردن (انسداد جریان خون اندوواسکولار): در این روش جراح از یک کاتاتر استفاده کرده و آن را در سرخرگ ناحیه کشاله ران وارد کرده، و سپس با استفاده از تصویربرداری اشعه ایکس آن را به سمت مغز هدایت می‌کند. سپس جراح فنرهای قابل تفکیک کوچکی را به محل آنوریزم هدایت می‌کند. فنرها آنوریزم را پر کرده، که باعث انسداد جریان خون در منطقه آنوریزم شده و در نهایت موجب می‌شود که خون منعقد گردد.

• برداشت AVM از طریق عمل جراحی: این امکان وجود دارد که جراح جهت برطرف کردن احتمال خطر پارگی و نیز کاهش احتمال خطر بروز سکته هموراژیک؛ اقدام به برداشت کوچکترینAVM که در قابل دسترس‌ترین منطقه مغز شما وجود دارد، بکند. هرچند همیشه این امکان وجود ندارد که بتوان  AVMرا برداشت کرد، چراکه ممکن است اندازه آن بسیار بزرگ بوده و یا در عمق مغز شما واقع شده باشد.
 
تغییر شیوه زندگی

به دنبال درمان‌های فوریتی، تمرکز و هدف اساسی درمان و مراقبت‌های مربوط به سکته مغزی، کمک به شما جهت بازیابی توان از دست رفته، بهبود هرچه بهتر عملکرد، و بازگشت به زندگی مستقل می‌باشد. شدت سکته مغزی بستگی به منطقه‌ای که درگیر شده و  مقدار بافت آسیب دیده و تخریب شده دارد. اگر سکته مغزی قسمت راست مغز شما را تحت تاثیر خود قرار داده باشد، ممکن است حرکت واحساس قسمت چپ بدن شما مختل گردد. اگر سکته مغزی، بافت مغزی قسمت چپ مغز شما را تخریب کرده باشد، حرکت و احساس قسمت راست بدن شما ممکن است تحت تاثیر قرار گیرد. آسیب مغزی به قسمت چپ مغز شما؛ ممکن است باعث اختلالات زبانی و گفتاری شود. علاوه بر این، اگر دچار سکته مغزی شده‌اید، ممکن است مشکلاتی با تنفس، بلع، تعادل، و بینایی داشته باشید.

بیشتر بازماندگان سکته مغزی، درمان خود را در قالب یک برنامه بازتوانی دریافت می‌نمایند. پزشک به شما شدیدترین و کامل‌ترین برنامه درمانی را که از عهده آن برخواهید آمد، با توجه به سن ، سلامتی کلی، و درجه ناتوانی شما از سکته مغزی، توصیه خواهد کرد. البته پزشک در این میان شیوه زندگی، علایق و اولویت‌های شما را نیز در نظر خواهد گرفت.

این امکان وجود دارد که برنامه بازتوانی شما قبل از مرخص شدن شما از بیمارستان انجام گیرد. تداوم این برنامه می‌تواند در واحد توانبخشی همان بیمارستان، یا سایر واحدهای توانبخشی، یا مراکز خدمات پرستاری باتجربه، و یا حتی در خانه شما نیز صورت گیرد.

بهبود فردی که دچار عارضه سکته مغزی گردیده، با فرد دیگری که دچار همین عارضه شده است، با یکدیگر متفاوت است. بسته به وضعیت و شرایط شما، اعضاء تیم درمانی ممکن است شامل افراد زیر باشند:

• پزشک متخصص مغز و اعصاب(نورولوژیست)
• پزشک متخصص بازتوانی(فیزیاتریست)
• پرستار
• رژیم‌شناس
• فیزیوتراپ
• کاردرمان
• گفتاردرمان
• مددکاراجتماعی
• روانپزشک یا روانشناس
• متخصص امور مدهبی و دینی
 
نکات اساسی درمان

سکته مغزی واقعه‌ای است که زندگی شما را تغییر می‌دهد، و همانگونه که عملکرد جسمانی و فیزیکی شما را تحت تاثیر خود قرار می‌دهد، جنبه‌های احساسی و روانی زندگی شما را نیز تحت تاثیر خود قرار می‌دهد. ممکن است احساس بیچارگی، درماندگی، ناامیدی، افسردگی، و بی‌علاقگی بکنید. همچنین ممکن است اختلالات خلقی و عدم میل جنسی را نیز تجربه کنید.

حفظ عزت نفس خود، ارتباط با دیگران و عشق و علاقه به زندگی و ادامه آن، از بخش‌های اساسی روند بهبود شما به شمار می‌روند. خط‌مشی‌های زیربه شما و مراقبین شما کمک می‌کند:

• به خود سخت نگیرید: بپذیرید که پروسه بهبود جسمانی و احساسی شما زمان و کار زیادی می‌طلبد. هدف شما یک "فرد طبیعی جدید" باشد و پیشرفت خود را جشن بگیرید. برای استراحت نیز وقت بگذارید.

• حتی اگر برایتان سخت است، از خانه بیرون بروید: از اینکه برای بیرون رفتن از خانه نیاز به عصا، واکر، صندلی چرخدار دارید و یا آرام آرام و آهسته راه می‌روید، احساس دلسردی و یا کمرویی نکنید. بیرون رفتن از خانه برای شما خوب است.

• عضو گروه‌های حمایتی شوید: ملاقات با افراد دیگری که از عهده سکته مغزی برآمده‌اند، به شما کمک می‌نماید تا تجارب خود را با یکدیگر در میان گذاشته، تبادل اطلاعات کرده، و دوست‌های جدید بیابید.

• اجازه دهید که اعضاء خانواده و دوستانتا ن بدانند که به چه نیاز دارید: ممکن است افراد بخواهند به شما کمک کنند  اما ندانند چگونه. اجازه دهید آنها بدانند که دوست دارید مثلاً شما را برای غذا خوردن ، شرکت در مناسبت‌های اجتماعی، فعالیت‌های مذهبی  و یا صحبت کردن همراهی کنند.

• بدانید که تنها نیستید: تقریبا 800000 آمریکایی سالانه دچار سکته مغزی می‌شوند. حدودا هر 40 ثانیه یک نفر در ایالات متحده امریکا، دچار سکته مغزی می‌شود.

چالش‌های ارتباطی

یکی از اساسی‌ترین و ناامیدکننده‌ترین تاثیرات سکته مغزی، تاثیری است که بر قدرت تکلم و زبان فرد می‌گذارد. در اینجا نکاتی برای کمک به بازماندگان سکته مغزی و مراقبین آنها، و غلبه بر این چالش‌های ارتباطی آمده است.

• تمرین کمک خواهد کرد:  سعی کنید حداقل یک بار در روز، مکالمه‌ای داشته باشید. این امر به شما کمک خواهد کرد که یاد بگیرید بهترین کار ممکن برای شما چیست. این‌گونه احساس موفقیت و دلگرمی می‌کنید.

• آرام باشید، استراحت کنید و زمان خود را پیدا کنید: صحبت کردن در یک موقعیت آرام ساده‌تر و لذت بخش‌تر می‌شود به‌خصوص هنگامیکه وقت زیادی نیز برای تمرین کردن داشته باشید. بعضی از بازماندگان سکته مغزی، زمان بعد از ناهار را زمان مناسبی تشخیص می‌دهند.

• با روش خود صحبت کنید: وقتی شما در حال گذراندن دوران بهبودی سکته مغزی می‌باشید، ممکن است نیاز به استفاده از لغات کمتری داشته باشید، و به اشارات و حرکات خود در موقع سخن گفتن و تن صدای خود تکیه کنید.

• از وسایل و ابزار ارتباطی استفاده کنید: استفاده از کارت‌های اشاره برای نشان دادن لغاتی که مکررا در طول روز استفاده می‌شود، مثل برنامه محبوب تلویزیونی،حمام و یا فعالیت‌های روزمره، و نیز عکس دوستان نزدیک و یا اعضاء خانواده می‌تواند کمک‌کننده باشد
 
پیشگیری

شناخت و آگاهی از عوامل خطر بروز سکته مغزی، پیگیری دستورات و توصیه‌های پزشک و نیز رعایت یک شیوه زندگی  سالم، بهترین اقداماتی هستند که جهت جلوگیری از بروز سکته مغزی می‌توانید انجام دهید. اگر دچار سکته مغزی و یا TIA شدید، اقدامات زیر جهت جلوگیری از بروز سکته‌های بعدی، می‌تواند مفید و کمک‌کننده باشند.  بسیاری از اقدامات پیشگیری کننده از سکته مغزی، همانند اقدامات مربوط به جلوگیری از بروز بیماری‌های قلبی است.

روی‌هم‌رفته، دستورات  و توصیه‌های مربوط به شیوه زندگی سالم عبارتند از:

• کنترل فشار خون بالا(هایپرتانسیون): یکی از مهمترین اقداماتی که جهت کاهش بروز احتمال خطر سکته مغزی می‌توانید انجام دهید، کنترل فشار خونتان است. اگر سکته مغزی را پشت سر گذاشته‌اید، با پایین آوردن فشار خون خود می‌توانید از بروز سکته‌های مغزی یا TIA در آینده جلوگیری نمایید. ورزش و فعالیت بدنی، کنترل و مدیریت استرس، حفظ وزن در محدوده سلامت؛ و محدودیت دریافت سدیم و الکل، راه‌هایی جهت کنترل فشار خون شما می‌باشند. استفاده بیشتر از مواد حاوی پتاسیم در رژیم غذایی نیز می‌تواند مفید و کمک‌کننده باشد. علاوه بر توصیه‌هایی مبنی بر تغییر در شیوه زندگی، این امکان نیز وجود دارد که پزشک جهت درمان فشار خون بالای شما، داروهایی تجویز نماید.

• کاهش مقدار کلسترول و چربی اشباع در رژیم غذایی: خوردن مقادیر کمتر کلسترول و چربی، خصوصاً چربی‌های اشباع و ترانس، به کاهش ساخت و تجمع پلاک‌های چربی در سرخرگ‌های شما کمک می‌نماید. اگر شما فقط از طریق ایجاد تغییراتی در رژیم غذایی خود قادر به کنترل کلسترول خود نباشید، این امکان وجود دارد که پزشک داروهای کاهنده کلسترول را برای شما تجویز نماید.

• ترک سیگار و یا قطع استفاده از تنباکو: سیگار کشیدن احتمال خطر بروز سکته مغزی را هم برای افراد سیگاری و هم برای افراد غیرسیگاری که در معرض دود سیگار قرار می‌گیرند، بالا می‌برد. ترک سیگار و یا قطع استفاده از تنباکو، احتمال خطر بروز سکته مغزی را کاهش می‌دهد.

• کنترل بیماری دیابت(قند خون): شما می‌توانید بیماری دیابت خود را با استفاده از رژیم غذایی صحیح، ورزش و فعالیت بدنی، کنترل وزن و استفاده از دارو، مدیریت و درمان نمایید.

• حفظ وزن در محدوده سلامت و طبیعی: اضافه وزن با سایر عوامل خطر بروز سکته مغزی، مثل فشار خون بالا، بیماری قلبی عروقی، و دیابت می‌تواند همراه باشد. کاهش وزن، حتی به مقدار 10 پوند، می‌تواند فشار خون شما را کاهش داده، و سطح کلسترول خون شما را بهبود بخشد.

• استفاده  زیاد از سبزی‌ها و میو‌ها در رژیم غذایی: رژیمی که روزانه حاوی پنج سروینگ یا بیشتر میوه و یا سبزی باشد، می‌تواند شانس ابتلاء به سرطان مغزی را کاهش دهد.

• ورزش منظم: این احتمال وجود دارد که ورزش ایروبیک احتمال خطر بروز سکته مغزی را از طرق مختلف کاهش دهد. ورزش منظم می‌تواند فشار خون را کاهش دهد، سطح HDL خون یا همان کلسترول خوب را افزایش دهد، و سلامت کلی عروق خونی  و قلب شما را بهبود بخشد. همچنین ورزش می‌تواند به کاهش وزن، کنترل قند، و کاهش استرس در شما کمک نماید. فعالیت بدنی خود را به‌تدریج تا30 دقیقه و در بیشتر روزهای هفته افزایش دهید، مثل پیاده‌روی، دو درجا، شنا یا دوچرخه‌سواری.

• بهتر است هرگز الکل مصرف نکنید.

• پرهیز و اجتناب از مصرف داروهای غیرمجاز و ممنوع: برخی از داروهای مخدر  مثل کوکائین و متامفتامین‌ها، از عوامل خطر بروز سکته مغزی شناخته شده‌اند. کوکائین جریان خون را کاهش داده و باعث باریک شدن سرخرگ‌ها می‌گردد.

• درمان آپنه (قطع تنفس) خواب مسدودکننده: این امکان وجود دارد که پزشک جهت غربالگری آپنه خواب مسدودکننده (OSA)،  توصیه بر ارزیابی اکسیژن شبانه داشته باشد. اگر OSA تشخیص داده شود، این امکان وجود دارد که تنفس اکسیژن شبانه تجویز شود.  

درمان‌های پیشگیرانه (داروهای پیشگیری کننده):

اگر سکته مغزی ایسکمیک و یاTIA  را پشت سر گذرانده‌اید، این احتمال وجود دارد که پزشکتان داروهایی را جهت کاهش احتمال خطر بروز سکته مغزی دوباره توصیه نماید که این موارد عبارتند از:

• داروهای ضدپلاکت: پلاکت‌ها سلول‌هایی در خون شما هستند که موجب لخته گردیدن خون شما می‌باشند. داروهای ضدپلاکت، باعث می‌شوند که این سلول‌ها عملکرد لخته‌ نمودن خون را کمتر انجام دهند. شایع‌ترین و بیشترین داروی مورد استفاده ضدپلاکت، آسپرین است. پزشک می‌تواند جهت تصمیم‌گیری دوز صحیح و مورد نیاز آسپرین به شما  کمک نماید.

این احتمال وجود دارد که پزشکتان Aggrenox برای شما تجویز نماید که ترکیبی است از آسپرین با دوز پایین و  داروی ضد پلاکت دی‌پیرادامول، که جهت کاهش احتمال خطر لخته شدن خون به کار می‌رود. اگر آسپرین از بروز TIA یا سکته مغزی در شما جلوگیری ننماید، و با اگر نمی‌توانید آسپرین مصرف نمایید، این امکان وجود دارد که پزشکتان داروی ضدپلاکت دیگری مثل CLOPIDOGREL  یا PLAVIX برایتان  تجویز نماید.

• داروهای ضدانعقاد خون: این داروها که شامل هپارین و وارفارین(کومادین)، می‌باشند، انعقاد خون را کاهش می‌دهند. هپارین سریع‌الاثراست و ممکن است در یک دوره کوتاه‌مدت زمانی در بیمارستان استفاده شود. وارفارین که کند اثرتر است در یک مدت زمان طولانی‌تری استفاده می‌شود.

وارفارین یک داروی رقیق‌کننده خون قوی می‌باشد، بنابراین باید دقیقاً طبق دستور آن را استفاده کرد، و مراقب عوارض جانبی آن بود. این احتمال وجود دارد که در صورت ابتلاء به برخی اختلالات مربوط به انعقاد خون، یا ناهنجاری‌های عروقی، ریتم غیرطبیعی قلب و یا سایر مشکلات قلبی، پزشکتان این داروها را برایتان تجویز نماید.

ممکن است سایر رقیق‌کننده‌های خون که جدید می‌باشند زمانی استفاده شوند که TIA  یا سکته مغزی در شما به علت ریتم غیرطبیعی قلبی ایجاد شده باشد.


منبع:

هر آنچه باید درباره سکته مغزی بدانیم


رژیم درمانی نوین
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :


موضوعات
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

اسما خداوند متعال

پخش زنده حرم
Online User اسلام کوئست سایت جامع فرهنگی 
مذهبی شهید آوینی Aviny.com

دنیـای نیـاز بـه نمــاز | WorldPrayer.ir

 
 
 
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات