تبلیغات
اسرار حق - و کسانی که کفر ورزیدند ...
 
اسرار حق
درباره وبلاگ


پروفایل من
hasanbolboli.blogfa.com/Profile
استفاده از تمامی مطالب وبلاک آزاد می باشد
حتی بدون ذکر منبع
تلگرام ما
@asrarhag

مدیر وبلاگ : حسن فاطمی فرد
مطالب اخیر
نویسندگان
شنبه 4 اردیبهشت 1395 :: نویسنده : حسن فاطمی فرد
حداقل یک آیه در روز/ 2 اردیبهشت 95/
و کسانی که کفر ورزیدند می‌گویند تو فرستاده شده [از جانب خدا] نیستی! بگو خداوند به عنوان شاهد [= گواه بر اینکه حق با چه کسی است] بین من و شما کفایت می‌کند و [نیز گواه بودنِ] کسی که علم به کتاب [= قرآن] نزد اوست.
و خداوند مانع به نتیجه رسیدن اعمال کافران شدگروه دین و اندیشه: حجت الاسلام دکتر سوزنچی از اساتید دانشگاه امام صادق (ع) هر روز یک آیه قران را با ترجمه و چند حدیث تفسیری و چند نکته در تدبر آن آیه منتشر می کند. بولتن نیوز نیز در راستای ترویج چنین اقدامات ارزشی این سلسله مطالب را به صورت روزانه منتشر خواهد کرد.

به گزارش  بولتن نیوز، در مطلب روز 2 اردیبهشت به آیه 43 سوره رعد پرداخته شده و در آن آمده است:

وَ یَقُولُ الَّذینَ كَفَرُوا لَسْتَ مُرْسَلاً قُلْ كَفى‏ بِاللَّهِ شَهیداً بَیْنی‏ وَ بَیْنَكُمْ وَ مَنْ عِنْدَهُ عِلْمُ الْكِتابِ

سوره رعد (13) آیه 43

ترجمه:
و کسانی که کفر ورزیدند می‌گویند تو فرستاده شده [از جانب خدا] نیستی! بگو خداوند به عنوان شاهد [= گواه بر اینکه حق با چه کسی است] بین من و شما کفایت می‌کند و [نیز گواه بودنِ] کسی که علم به کتاب [= قرآن] نزد اوست.

و کسانی که کفر ورزیدند ...

نکته‌ای نحوی در ترجمه:
کلمه «شهید» در اینجا به معنای «شاهد» (= گواه، کسی که در محکمه حاضر می‌شود و به نفع یکی از طرفین شهادت می‌دهد) است و جایگاه نحوی آن «تمییز» است: «از چه جهت خدا بین من و شما کافی است؟ از جهت شهادت دادن». اغلب مترجمان برای سهولت ترجمه «شهید»‌را از وضعیت تمییز به وضعیت مضاف نسبت به «الله» تغییر داده‌اند که معنایش تقریبا همین می‌شود اما دقتش اندکی کمتر است. در واقع می‌توان این گونه هم ترجمه کرد:

بگو شهادتِ [= گواهیِ] خدا بین من و شما [بر اینکه حق با چه کسی است] کافی است و [گواهیِ] کسی که علم به کتاب [= قرآن] نزد اوست [نیز بین من و شما بر اینکه حق با چه کسی است کافی است].

حدیث:
1) حَدَّثَنِی أَبِی عَنِ ابْنِ أَبِی عُمَیْرٍ عَنِ ابْنِ أُذَیْنَةَ عَنْ أَبِی عَبْدِ اللَّهِ ع قَالَ: الَّذِی عِنْدَهُ عِلْمُ الْكِتابِ هُوَ أَمِیرُ الْمُؤْمِنِینَ ع؛وَ سُئِلَ عَنِ «الَّذِی عِنْدَهُ عِلْمٌ مِنَ الْكِتابِ» أَعْلَمُ أَمِ «الَّذِی عِنْدَهُ عِلْمُ الْكِتابِ»؟
فَقَالَ مَا كَانَ عِلْمُ «الَّذِی عِنْدَهُ عِلْمٌ مِنَ الْكِتابِ» عِنْدَ «الَّذِی عِنْدَهُ عِلْمُ الْكِتابِ» إِلَّا بِقَدْرِ مَا تَأْخُذُ الْبَعُوضَةُ بِجَنَاحِهَا مِنْ مَاءِ الْبَحْرِ، فَقَالَ أَمِیرُ الْمُؤْمِنِینَ ع أَلَا إِنَّ الْعِلْمَ الَّذِی هَبَطَ بِهِ آدَمُ مِنَ السَّمَاءِ إِلَى الْأَرْضِ وَ جَمِیعَ مَا فُضِّلَتْ بِهِ النَّبِیُّونَ إِلَى خَاتَمِ النَّبِیِّینَ، فِی عِتْرَةِ خَاتَمِ النَّبِیِّینَ ص‏
تفسیر قمی، ج‏1، ص367

امام صادق ع فرمود: « کسی که علم به کتاب نزد اوست» همان امیرالمومنین ع است. و از ایشان سوال شد که آیا «کسی که علمی از کتاب نزد اوست» [آصف بن برخیا، وزیر سلیمان، که به آنی تخت ملکه سبأ را نزد سلمان حاضر کرد] عالمتر است یا «کسی که علم به کتاب نزد اوست»؟ حضرت فرمود: دانشِ «کسی که علمی از کتاب نزد اوست» در پیش «کسی که علم به کتاب نزد اوست» نیست مگر به اندازه‌ای که یک پشه با بال خود از آب دریا بردارد، [و در همین راستاست که] امیرالمومنین ع فرمود بدانید که علمی که خداوند از آسمان بر زمین نازل کرد و نیز همه آنچه به خاطر آن انبیا - تا پیامبر خاتم ص - بردیگران برتری داده شدند، نزد اهل بیت خاتم پیامبران است.

و کسانی که کفر ورزیدند ...

2) به خاطر خفقان بنی‌امیه در صدر اسلام، اینکه این آیه در فضیلت امیرالمومنین ع است را مخفی می‌کردند تا جایی که ابن‌عباس (همراه با بسیاری از آخوندهای درباری معاویه) یکبار گفته بود که این آیه در مورد عبدالله بن سلام (از اطرافیان عثمان) است اما اواخر عمرش قسم خورد که آن سخنش واقعی نبوده و این آیه در شأن حضرت علی ع است:

أَخْبَرَنَا عَقِیلُ بْنُ الْحُسَیْنِ قَالَ: أَخْبَرَنَا عَلِیُّ بْنُ الْحُسَیْنِ قَالَ: حَدَّثَنَا مُحَمَّدُ بْنُ عُبَیْدِ اللَّهِ، قَالَ: حَدَّثَنَا عَمْرُو بْنُ مُحَمَّدٍ الْجُمَحِیُّ «1» قَالَ: حَدَّثَنَا عَبْدُ اللَّهِ بْنُ دَاوُدَ الْخُرَیْبِیُّ قَالَ: حَدَّثَنَا أَبُو مُعَاوِیَةَ عَنِ الْأَعْمَشِ عَنْ أَبِی صَالِحٍ [فِی قَوْلِهِ تَعَالَى‏]: وَ مَنْ عِنْدَهُ عِلْمُ الْكِتابِ قَالَ عَلِیُّ بْنُ أَبِی طَالِبٍ كَانَ عَالِماً بِالتَّفْسِیرِ وَ التَّأْوِیلِ وَ النَّاسِخِ وَ الْمَنْسُوخِ وَ الْحَلَالِ وَ الْحَرَامِ. قَالَ أَبُو صَالِحٍ: سَمِعْتُ ابْنَ عَبَّاسٍ مَرَّةً یَقُولُ: هُوَ عَبْدُ اللَّهِ بْنُ سَلَامٍ وَ سَمِعْتُهُ فِی آخِرِ عُمُرِهِ یَقُولُ: لَا وَ اللَّهِ مَا هُوَ إِلَّا عَلِیُّ بْنُ أَبِی طَالِبٍ.

شواهد التنزیل لقواعد التفضیل، ج1، ص405

حاکم حسکانی (از علمای اهل سنت متوفی 490) در کتاب فوق احادیث متعددی از طریق اهل سنت می‌آورد‏ در توضیح اینکه «من عنده علم الکتاب» حضرت علی ع است: مراجعه کنید به لینک زیر، احادیث 422-427
http://www.haydarya.com/maktaba_moktasah/03/book_50/part1/main.htm

ضمنا مصحح کتاب در پاورقی، کتابهای متعدد دیگری را که این احادیث با همین سندها یا با سندهای دیگر در آنها آمده، مطرح کرده است. (بر اساس نسخه موجود در نرم افزار جامع احادیث نور: شواهد التنزیل لقواعد التفضیل، ج1 ص400-405)

3) چون امروز روز پدر هم هست، حیفم آمد روایتی که هم به آیه مربوط می‌شود و هم به امروز نیاورم: حَدَّثَنَا مُحَمَّدُ بْنُ إِبْرَاهِیمَ بْنِ إِسْحَاقَ الطَّالَقَانِیُّ رَضِیَ اللَّهُ عَنْهُ قَالَ حَدَّثَنَا أَحْمَدُ بْنُ مُحَمَّدِ بْنِ سَعِیدٍ الْكُوفِیُّ قَالَ حَدَّثَنَا عَلِیُّ بْنُ الْحَسَنِ بْنِ عَلِیِّ بْنِ فَضَّالٍ عَنْ أَبِیهِ قَالَ: سَأَلْتُ أَبَا الْحَسَنِ ع فَقُلْتُ لَهُ لِمَ كُنِّیَ النَّبِیُّ ص بِأَبِی الْقَاسِمِ؟ فَقَالَ لِأَنَّهُ كَانَ لَهُ ابْنٌ یُقَالُ لَهُ قَاسِمٌ فَكُنِّیَ بِهِ قَالَ فَقُلْتُ لَهُ یَا ابْنَ رَسُولِ اللَّهِ فَهَلْ تَرَانِی أَهْلًا لِلزِّیَادَةِ فَقَالَ نَعَمْ أَ مَا عَلِمْتَ أَنَّ رَسُولَ اللَّهِ ص قَالَ أَنَا وَ عَلِیٌّ أَبَوَا هَذِهِ الْأُمَّةِ قُلْتُ بَلَى قَالَ أَ مَا عَلِمْتَ أَنَّ رَسُولَ اللَّهِ ص أَبٌ لِجَمِیعِ أُمَّتِهِ وَ عَلِیٌّ ع مِنْهُمْ قُلْتُ بَلَى قَالَ أَ مَا عَلِمْتَ أَنَّ عَلِیّاً ع قَاسِمُ الْجَنَّةِ وَ النَّارِ قُلْتُ بَلَى قَالَ فَقِیلَ لَهُ أَبُو الْقَاسِمِ لِأَنَّهُ أَبُو قَسِیمِ الْجَنَّةِ وَ النَّارِ فَقُلْتُ لَهُ وَ مَا مَعْنَى ذَلِكَ قَالَ إِنَّ شَفَقَةَ النَّبِیِّ ص عَلَى أُمَّتِهِ شَفَقَةُ الْآبَاءِ عَلَى الْأَوْلَادِ وَ أَفْضَلُ أُمَّتِهِ عَلِیٌّ ع وَ مِنْ بَعْدِهِ شَفَقَةُ عَلِیٍّ ع عَلَیْهِمْ كَشَفَقَتِهِ ص لِأَنَّهُ وَصِیُّهُ وَ خَلِیفَتُهُ وَ الْإِمَامُ بَعْدَهُ فَلِذَلِكَ قَالَ أَنَا وَ عَلِیٌ‏ أَبَوَا هَذِهِ الْأُمَّة ...
عیون أخبار الرضا علیه السلام، ج‏2، ص 86

حسن بن علی بن فضال می‌گوید از امام رضا ع سوال کردم: چرا پیامبر ص را ابوالقاسم نامیدند؟ فرمود: چون فرزندی به نام قاسم داشت. عرض کردم: آیا اهلیت دارم که بیشتر برایم توضیح دهید؟ فرمود: آیا می‌دانی که پیامبر ص فرمود: «من و علی پدران این امت هستیم»؟ عرض کردم. بله. فرمود: آیا می‌دانی که پیامبر ص پدر همه امت است و علی ع هم یکی از این امت است؟
عرض کردم : بله. فرمود: آیا می‌دانی که علی تقسیم کننده (قاسم) بهشت و جهنم است؟ عرض کردم: بله. فرمود: پس به پیامبر ص، «ابوالقاسم» گفته شد چون او پدرِ قاسم (تقسیم‌کننده‌‌ی) بهشت و جهنم است. عرض کردم: و معنای آن چیست؟ فرمود: مهربانی پیامبر ص نسبت به امتش همانند مهربانی پدران به فرزندان است؛ و برترین امتش علی ع است، و بعد از او هم مهربانی علی ع به امت، همانند مهربانی او (ص) به امت است زیرا که او امام و وصی و خلیفه بعد از اوست و برای همین است که فرمود: «من و علی پدران این امت هستیم...»

تدبر
مقدمه:
این آیه بر دو گونه دلیل بر اثبات نبوت پیامبر اکرم ص اشاره می‌کند:
الف) برای اثبات نبوت پیامبر ص در مقابل کافران، شهادت خدا بتنهایی کافی است.
ب) برای اثبات نبوت پیامبر ص در مقابل کافران، شهادت کسی که علم کتاب نزد اوست، بتنهایی کافی است.
اما چگونه؟

خدا چگونه می‌تواند بر نبوت پیامبر ص شهادت دهد؟ صرف اینکه پیامبر ادعا کند خدا شاهد است، کافی نیست؛ چون در عالم دروغگو هم وجود دارد و خدا بر همه چیز شاهد است. پس منظور از شهادت چیست:

الف) کلمات قرآن به گونه‌ای است که انسان اگر با دقت کافی بخواند متوجه می‌شود که اینها سخنان خود پیامبر نمی‌تواند باشد و از خود کلام خدا می‌توان پی برد به اینکه اینها کلام خداست. پس خود کلام خدا، شهادت خداست بر نبوت پیامبرش.
(همان طور که شما همین که سخن مثلا پدرتان را می‌شنوید پی می‌برید که این سخن اوست. برخی صرفا از صدای او، پی می‌برند؛ اما برخی هم هستند که از نوع محتوای کلام پی می‌برند که این سخنان از مثلا پدرشان صادر شده است. هر دو در مورد خدا می‌تواند مورد نظر باشد)

ب) همه عالم کلمات خداست و خدا با این کلماتش نیز با ما سخن می‌گوید. بدین ترتیب معجزاتی که پیامبر ص می‌آورد وقایع (= کلمات)ی است که خدا با آنها بر پیامبر بودن پیامبرش شهادت داده است.

ج) طبق توضیح علامه طباطبایی، چون تمام آیات قرآن معجزه است، و خدا در آیاتی مانند «إِنَّكَ لَمِنَ الْمُرْسَلین‏ عَلى‏ صِراطٍ مُسْتَقیمٍ (یس/3-4) بر شهادت ایشان گواهی داده، پس خود صریحا شهادت به حقانیت پیامبر ص داده است. (المیزان 11/383)

کسی که نزد او علم کتاب هست، چگونه شهادت می‌دهد؟ جاعلان در زمان بنی‌امیه احادیث متعددی جعل کرده و رواج دادند که منظور «اهل‌کتاب» (مسیحیان و یهودیان) یا عبدالله بن سلام (یهودی‌ای که دوسال قبل از رحلت پیامبر ص مسلمان شد) است.


اما این تفسیر که برای کتمان فضایل امیرالمومنین بوده، نادرست است زیرا: در مورد اینکه منظور اهل کتاب باشند، بسیاری از این اهل کتاب، منکر نبوت پیامبر ص شدند؛ پس چگونه خدا شهادت آنها را کافی شمرده است؟ در مورد اینکه منظور عبدالله بن سلام باشد، تنها کسی که این ادعا را مطرح کرده (و بقیه از او نقل می‌کنند) خودش است که وقتی مردم مسلمانی وی را منکر شدند ادعا کرد اسلام آورده و این آیه در شأن او نازل شده است، البته مردم به ادعایش اعتنا نکردند (جامع ترمذی 2/834) و او دروغ گفت زیرااولا این سوره مکی است (قبل از هجرت نازل شده) و حکایت اعتراض کافران در مکه را بیان می‌کند، در حالی که وی هشت سال بعد از هجرت پیامبر ص مسلمان شده بود؛ثانیا بزرگان تابعین (مانند شعبی و سعید بن جبیر) در همان زمان بنی‌امیه این ادعا را رد کردند (مشکل الاثار للطحاوی حدیث 284 و 289) ثالثا قرآن شخص مورد نظر را به عنوان شاهدی که در مقابل کفار بر صدق پیامبر شهادت دهد و بتوان به شهادت او استناد کرد، مطرح کرده است، آن هم شاهدی که شهادتش نیازمند هیچ چیز دیگری نیست در حالی که هیچ تاریخی نقل نکرده که ابن السلام در جایی چنین شهادتی داده باشد و اصلا وی چنین اعتباری – حتی نزد مسلمانان- نداشته است.

اگر کسی که نزد او علم کتاب هست، علی ع است چگونه شهادت می‌دهد که دلیل باشد برای همگان؟ الف) کسی که عجایب و ظرائف و نکته‌های عمیق در سخنان علی ع را، که بعد از قرنها هنوز اندیشمندان را مبهوت خود کرده، و کسی به گردش نرسیده، می‌بیند و بعد می‌بیند که او اذعان دارد که من هرچیزی دارم از پیامبر ص گرفته‌ام، می‌فهمد اگر او شهادت بر نبوت پیامبر ص می‌دهد، حتما راست می‌گوید. ب) شخصیت علی ع (به عنوان یکی از پیروان پیامبر ص) و فداکاریهای آنچنانی وی در راه اسلام به‌تنهایی دلیلی کافی بر صدق پیامبری است که علی ع به او گرویده است. همان طور که یهودی‌ای وقتی دید علی‌رغم آن شجاعتهای خیبری، او را دست بسته برای بیعت می‌برند، به حقانیت اسلام پی برد و اسلام آورد. توضیح واقعه در لینک زیر
http://lib.eshia.ir/71808/1/1134

ایمان به حمایت خدا بهترین پشتوانه در برابر هر گونه تحقیر و تکذیب معاندان است (قرائتی، تفسیر نور 13/378)
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
یکشنبه 2 تیر 1398 11:07 ب.ظ

Thanks a lot, Useful information.
cialis venta a domicilio cialis generico in farmacia cialis 5 effetti collaterali generic cialis pill online we choice free trial of cialis buying cialis in colombia cialis 5 mg scheda tecnica cialis para que sirve generic for cialis order a sample of cialis
یکشنبه 2 تیر 1398 07:43 ق.ظ

Incredible plenty of amazing facts!
enter site 20 mg cialis cost miglior cialis generico buy cialis online cheapest tarif cialis france fast cialis online how much does a cialis cost generic cialis pill online generic cialis at walmart cialis 5mg prix overnight cialis tadalafil
پنجشنبه 30 خرداد 1398 02:29 ب.ظ

Cheers, Awesome information!
cialis patent expiration we recommend cialis best buy cialis name brand cheap cialis purchasing cialis 5 mg para diabeticos acheter du cialis a geneve generic cialis levitra cialis name brand cheap order cialis from india cialis wir preise
چهارشنبه 29 خرداد 1398 04:21 ق.ظ

Nicely put, Appreciate it!
cialis 5 effetti collaterali viagra vs cialis cialis 5 effetti collaterali buy cialis online legal cialis 30 day sample india cialis 100mg cost usa cialis online side effects of cialis interactions for cialis cialis generique 5 mg
شنبه 25 خرداد 1398 08:29 ب.ظ

You actually explained it effectively.
cialis preise schweiz cialis manufacturer coupon generic cialis review uk venta de cialis canada cialis generika in deutschland kaufen tadalafilo cialis therapie american pharmacy cialis prezzo di cialis in bulgaria buy cialis online nz
جمعه 24 خرداد 1398 04:17 ب.ظ

Cheers, A good amount of write ups.

cialis daily reviews cialis for sale south africa cialis generisches kanada cialis tablets fast cialis online are there generic cialis cialis 10 doctissimo cialis generika cialis rezeptfrei sterreich buy cialis online
چهارشنبه 22 خرداد 1398 10:05 ب.ظ

Appreciate it! An abundance of facts!

generic cialis with dapoxetine cialis for daily use preis cialis 20mg schweiz buy cialis cheap 10 mg cialis kaufen bankberweisung venta cialis en espaa cialis 100mg suppliers cialis italia gratis generic cialis 20mg uk cialis australia org
سه شنبه 21 خرداد 1398 07:26 ق.ظ

Link exchange is nothing else except it is just placing the other person's blog link on your page at appropriate place and other person will also do same for you.
جمعه 16 آذر 1397 11:03 ق.ظ

Nicely put. Many thanks!
pastillas cialis y alcoho we recommend cialis best buy cialis farmacias guadalajara cialis sale online prix cialis once a da cialis purchasing cialis tadalafil online cialis 20mg cialis prices in england we recommend cialis best buy
پنجشنبه 15 آذر 1397 03:51 ب.ظ

Reliable knowledge. Thanks!
buy cialis online legal only now cialis for sale in us cialis pills cialis alternative sublingual cialis online cialis dosage cialis sans ordonnance overnight cialis tadalafil legalidad de comprar cialis how to buy cialis online usa
چهارشنبه 14 آذر 1397 06:02 ق.ظ

Cheers. I like it!
cialis tadalafil rezeptfrei cialis apotheke recommended site cialis kanada the best site cialis tablets cialis kaufen bankberweisung cialis coupons printable the best choice cialis woman buy online cialis 5mg cialis pills in singapore no prescription cialis cheap
دوشنبه 12 آذر 1397 07:38 ب.ظ

Kudos, Fantastic stuff!
interactions for cialis cialis price thailand cialis professional yohimbe cialis 5 mg scheda tecnica only now cialis 20 mg buy cialis online cialis sicuro in linea acheter du cialis a geneve brand cialis nl recommended site cialis kanada
دوشنبه 12 آذر 1397 07:14 ق.ظ

You made your point extremely nicely.!
generic cialis with dapoxetine overnight cialis tadalafil cialis dosage cialis generika tadalafil 20mg tadalafil generic acheter du cialis a geneve calis venta de cialis canada cialis generic
یکشنبه 11 آذر 1397 07:09 ب.ظ

Amazing quite a lot of useful facts!
cialis daily cialis preise schweiz generico cialis mexico cialis ahumada enter site 20 mg cialis cost click here cialis daily uk overnight cialis tadalafil cipla cialis online cialis 5mg how do cialis pills work
یکشنبه 11 آذر 1397 06:43 ق.ظ

You actually stated that wonderfully!
cialis venta a domicilio weblink price cialis compare prices cialis uk prescription doctor cialis cialis professional yohimbe cialis qualitat cialis from canada venta cialis en espaa recommended site cialis kanada cialis generique
شنبه 10 آذر 1397 06:21 ق.ظ

Seriously tons of terrific advice.
cialis 5 mg schweiz sialis achat cialis en suisse cialis y deporte cialis 20 mg effectiveness canadian cialis generico cialis mexico cialis australia org tadalafil 5mg buy generic cialis
پنجشنبه 8 آذر 1397 08:05 ب.ظ

Truly lots of fantastic advice.
achat cialis en europe link for you cialis price cialis prices in england enter site 20 mg cialis cost ou trouver cialis sur le net cialis generico 40 mg cialis what if i take cialis patentablauf in deutschland cialis generico lilly what is cialis
پنجشنبه 8 آذر 1397 08:23 ق.ظ

Awesome material, Thanks.
cialis online nederland cialis for sale south africa cialis kaufen bankberweisung cialis tadalafil online cialis 5 mg effetti collateral cialis 5mg prices on cialis 10 mg cialis online generic cialis at the pharmacy cialis online
چهارشنبه 7 آذر 1397 07:32 ب.ظ

Tips nicely regarded.!
tesco price cialis try it no rx cialis price cialis per pill cialis kaufen wo cialis side effects dangers cialis arginine interactio comprar cialis 10 espa241a generic cialis pro cialis for sale in europa look here cialis order on line
چهارشنبه 7 آذر 1397 07:50 ق.ظ

Amazing quite a lot of useful tips!
dose size of cialis cialis pills cialis lowest price viagra or cialis how to buy cialis online usa canada discount drugs cialis what is cialis buy generic cialis enter site very cheap cialis cialis herbs
چهارشنبه 11 مهر 1397 06:25 ق.ظ

Regards! An abundance of postings.

american pharmacy cialis cialis 100mg suppliers look here cialis cheap canada cialis 30 day sample cialis per paypa we use it cialis online store generic cialis pro how do cialis pills work cialis 200 dollar savings card cialis lowest price
دوشنبه 9 مهر 1397 05:10 ق.ظ

Cheers! An abundance of info.

cialis vs viagra the best choice cialis woman 5 mg cialis coupon printable cialis alternative miglior cialis generico look here cialis order on line side effects for cialis buy generic cialis generic cialis at walmart buy cialis online nz
پنجشنبه 15 شهریور 1397 07:28 ب.ظ

Many thanks, I appreciate it!
tadalafil 5mg buy original cialis tadalafil 10 mg price cialis best cialis wir preise warnings for cialis dose size of cialis the best choice cialis woman only best offers cialis use cialis 20 mg cost
چهارشنبه 14 شهریور 1397 11:41 ق.ظ

Cheers! Lots of info.

canada drug are canadian online pharmacies safe buy vistagra usa north west pharmacy canada canada online pharmacies legitimate cialis from canada canadian pharcharmy online24 canadian pharmaceuticals nafta canadian pharmacy viagra brand online canadian discount pharmacies
دوشنبه 12 شهریور 1397 11:31 ق.ظ

Lovely content, Kudos!
cialis therapie best generic drugs cialis generic cialis with dapoxetine cialis 30 day trial coupon il cialis quanto costa cialis patentablauf in deutschland cialis 5 mg schweiz costo in farmacia cialis cialis generico lilly cialis kaufen bankberweisung
سه شنبه 23 مرداد 1397 07:40 ق.ظ

Superb posts. Appreciate it.
viagra online pharmacy viagra buy cheap viagra pills online how much is viagra online prescription for viagra viagra online with a prescription buying cheap viagra order cheap viagra safe to buy viagra online prescription viagra uk sildenafil uk pharmacy
دوشنبه 22 مرداد 1397 11:17 ب.ظ

Terrific material, Appreciate it.
generic cialis soft gels safe site to buy cialis online weblink price cialis effetti del cialis cialis tadalafil costo in farmacia cialis cialis vs viagra when will generic cialis be available cialis 30 day sample purchase once a day cialis
دوشنبه 7 خرداد 1397 11:51 ق.ظ

Many thanks. Numerous advice.

cialis savings card cialis italia gratis where to buy cialis in ontario cialis arginine interactio buy cheap cialis in uk generico cialis mexico cialis pills boards cialis 05 generic cialis levitra side effects for cialis
پنجشنبه 20 اردیبهشت 1397 12:23 ب.ظ

Reliable material. Kudos!
cialis 10 doctissimo buy brand cialis cheap cialis rckenschmerzen buy name brand cialis on line cialis generico in farmacia free cialis cialis dosage are there generic cialis cialis super kamagra are there generic cialis
چهارشنبه 5 اردیبهشت 1397 08:38 ق.ظ

Tips certainly taken.!
viagra cheap online viagra buy viagra pharmacy online viagra buy viagra safely online viagra cheap online uk where to buy viagra over the counter buy viagra safely online viagra online prices buy viagra generic sildenafil citrate buy viagra discount
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


نمایش نظرات 1 تا 30
موضوعات
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

اسما خداوند متعال

پخش زنده حرم
Online User اسلام کوئست سایت جامع فرهنگی 
مذهبی شهید آوینی Aviny.com

دنیـای نیـاز بـه نمــاز | WorldPrayer.ir