تبلیغات
اسرار حق - ذکری جهت شفای هفتاد و دو بیماری/سخن امام سجاد(ع) درباره کلام امام حسین(ع) در ساعات آخر
 
اسرار حق
درباره وبلاگ


پروفایل من
hasanbolboli.blogfa.com/Profile
استفاده از تمامی مطالب وبلاک آزاد می باشد
حتی بدون ذکر منبع
تلگرام ما
@asrarhag

مدیر وبلاگ : حسن فاطمی فرد
مطالب اخیر
نویسندگان
شخصی كه نعمت ‌های الهی به او روی آورده بگوید: «الحمدلله رب العالمین» و كسی كه از فقر رنج می ‌برد پیوسته بگوید: «لاحول و لاقوة الا بالله العلی العظیم» زیرا آن گنجی از گنج های بهشت است و شفای هفتاد و دو بیماری است.

 به گزارش مشرق، واژة «حول» در لغت به معنای حركت و جنبش و كلمة «قوّة» به مفهوم استطاعت و توانایی است؛ بنابراین معنای عبارت فوق چنین است: هیچ حركت و استطاعتی جز به مشیت خداوند بزرگ نیست.(1)

در تفسیر مفهوم فوق باید گفت: تمام افعال انسان ها با قدرت الهی به وجود می آید اگرچه به لحاظ اینكه انسان ها در انجام آن برخوردار از اراده و اختیار هستند، به عنوان كارهای بشری به شمار می روند؛ اما حقیقت این است كه توانایی بشر در انجام كارهای خود، تنها از جانب خدای قادر متعال است. البته فراموش نكنیم كه حدیث مورد بحث، به هر نوع قدرت و توانایی و هر نوع جنبش و تحركی در همه جهان هستی نظر دارد، نه فقط قدرت استطاعت در انسان، لذا چنین برداشتی شكوه ویژه ای به معنای حدیث می دهد و تأثیر بسزایی در خداشناسی و خداباوری یك انسان با ایمان دارد.

پس براساس این حدیث، جریان هر چیزی به مشیت خواست الهی است و خواست خداوند بر همة خواست ها غلبه می یابد و هر آنچه كه پروردگار متعال اراده كند، انجام می دهد.

شخصی از امام محمد باقر علیه السلام دربارة معنای عبارت «لا حول و لا قوة الا بالله» پرسید، آن حضرت در پاسخ فرمود: ما توانی در ترك معصیت الهی و قدرتی در اطاعت پروردگار جز با توفیق و یاری خداوند نداریم.

زمانی كه «عبادیه بن ربعی» از علی علیه السلام دربارة استطاعت و قدرت بندگان خدا پرسید، آن حضرت فرمود: آیا قدرت تو در انجام كارها به طور شركت و معیت با خداست یا آنكه در افعال و كارهای خود مستقل هستی، به طوری كه محتاج به خدا نیستی؟. «عبادیه» ساكت و متحیر شد. حضرت فرمود: چرا پاسخ نمی دهی؟. اگر بگویی در كارهای خود با اشتراك خدا قادرم، تو را می كُشم، زیرا این عقیده مستلزم شرك به خداست و نیز اگر بگویی به نحو مستقل قادرم، تو را خواهم كُشت، زیرا این عقیده مستلزم ضعف سلطنت الهی است، «عبادیه» عرض كرد: پس چه بگویم؟. علی علیه السلام فرمود: بگو با اعطای قدرت از جانب خداوند قادرم؛ آیا نشنیده ای كه مردم، قدرت را از خداوند طلب می كنند و می گویند: «لاحول و لا قوة الا بالله».

پس خداوند منشاء همه قدرت هاست و هر كاری تنها با قدرت الهی تحقق می یابد.

اهمیت حدیث

اهمیت حدیث «لا حول ولا قوة الا بالله العلی العظیم» در این است كه هم در متون روایی و آثار فقهی و هم در دانش ‌هایی چون كلام و اخلاق و نیز در دعا و مناجات مورد كاربرد و استناد قرار گرفته است. در این نوشتار سعی شده به طور اختصار از سه منظر عمده به آن توجه شود:

1 . از جهت «فضیلت»
2 . از حیث «آثار».
3 .از نظر «آداب و احكام».

فضیلت حدیث

با مطالعه و تحقیق دربارة این حدیث، در می یابیم، كه خداوند برای آن ارزش و فضیلت ویژه ای قرار داده است.

رسول خدا صلی الله علیه و آله در سفر معراج خود به خدا عرض كرد: پروردگارا! تو به انبیای خود فضایلی كرامت نمودی، به من نیز كرامت كن. خدا فرمود: در میان آنچه عطا كرده‌ام، به تو دو كلمه عطیه داده ‌ام كه در زیر عرشم نوشته شده است و آن دو كلمه عبارتست از كلمة «لاحول ولا قوة الا بالله... و كلمة «لامنجا منك الا الیك»(2)

ابن مسعود از پیامبر صلی الله علیه و آله روایت كرده كه فرمود: من ابراهیم علیه السلام را در شب معراج دیدم و به من گفت:‌ ای محمد! سلام مرا به امت برسان و به آنها بگو، زمین بهشت، زمین پاكیزه و قابل كشت و زرع، و آب آن گواراست و همه آن دشت هموار می باشد و نهال ‌هایی كه می‌ توانید بفرستید كلمة «سبحان الله و الحمدلله و لا اله الا الله و الله اكبر» و كلمه «لاحول ولا قوة الا بالله» است!.

امام صادق علیه السلام فرمود: وقتی بنده ‌ای می‌ گوید: «ماشاء الله لاحول و لاقوة الا بالله» خداوند به ملائكه می‌ گوید: بنده من تسلیم است، پس او را كمك كنید و او را دریابید و حاجت او را برآورده سازید.(3)

امام علی علیه السلام روایت نمود كه پیامبر صلی الله علیه و آله به او فرمود: یا علی! آیا تو را به گنجی از گنج‌ های بهشت راهنمایی كنم؟. علی علیه السلام گفت: آری یا رسول الله، پیامبر صلی الله علیه و آله فرمود: «آن گنج عبارت است از سخن لاحول و لاقوة الا بالله»(4)

پیامبر صلی الله علیه و آله فرمود: بافضیلت ‌ترین عبادت ‌ها، سخن «لا اله الا الله و لا حول ولا قوة الا بالله» است،(5)

آثار حدیث

از پیامبر اكرم صلی الله علیه و آله روایت شده است كه وقتی بنده ‌ای گفت: «لاحول ولاقوة الا بالله» همانا سرنوشت خود را به خدا واگذار كرده است بنابراین برخداوند است كه او را كفایت نماید (و همه نیازهای او را برآورده سازد).(6)

نیز از آن حضرت نقل شده كه هر كس موقع خارج شدن از خانۀ خود بگوید: بسم الله الرحمن الرحیم، دو فرشته به او می‌گویند: هدایت یافته ‌ای، و اگر بگوید لا حول ولاقوة الا بالله، آن دو فرشته می‌ گویند: حفظ شده ‌ای و اگر بگوید: توكلت علی الله، آن دو می‌ گویند: در كفایت قرار گرفتی، آن گاه شیطان می‌ گوید: بنده ‌ای كه هدایت شده و حفظ گشته و در كفایت قرار گرفته چگونه برای من است (یعنی من نمی ‌توانم چنین انسانی را فریب دهم و از راه بندگی بیرون كنم).(7)

شیبة هذیلی، از پیامبر خدا صلی الله علیه و آله خواست تا به او سخنی بیاموزد كه در اثر آن به او فایده رسد و كار بر او آسان باشد، لذا پیامبر صلی الله علیه و آله به او فرمود: بعد از نماز صبح ده مرتبه بگو: سبحان الله العظیم و بحمده و لا حول و لاقوة الا بالله العظیم؛ كه در اثر ‌‌آن خداوند تو را از نابینایی و جنون و جذام و پیری (زودرس) در امان می ‌دارد.(8)

از پیامبر گرامی صلی الله علیه و آله نقل شده است: شخصی كه نعمت ‌های الهی به او روی آورده بگوید: «الحمدلله رب العالمین» و كسی كه از فقر رنج می ‌برد پیوسته بگوید: «لاحول و لاقوة الا بالله العلی العظیم» زیرا آن گنجی از گنج های بهشت است و در آن از هفتاد و دو بیماری شفا است كه آسان‌ ترین آنها دل مشغولی می ‌باشد.(9)

رسول اكرم صلی الله علیه و آله فرمود: كسی كه از چیزی اندوهناك شد پس بگوید: «لاحول ولاقوة الا بالله»(10).

جمعی از مفسران گفته ‌اند: آیه شریفة «وَمَنْ یَتَّقِ اللَّهَ یَجْعَلْ لَهُ مَخْرَجًا ...» دربارة عوف بن مالك نازل شده است كه از یاران پیامبر صلی الله علیه و آله بود، وقتی كه دشمنان اسلام فرزندش را اسیر كردند،‌ او به محضر رسول خدا آمد و از این ماجرا و نیز از تنگدستی خود شكایت كرد. پیامبر اكرم صلی الله علیه و آله در پاسخ فرمود: تقوا پیشه كن و شكیبا باش و بسیار ذكر «لاحول و لاقوة الا بالله» بگو. او این كار را كرد، ناگهان در حالی كه درخانه اش نشسته بود، فرزندش از در آمد؛ معلوم شد كه از یك لحظه غفلت دشمن استفاده كرده و فرار نموده و حتی شتری از دشمن را با خود آورده است. این بود كه آیه فوق نازل شده و از گشایش مشكل این شخص باتقوا و روزی او از جایی كه انتظارش را نداشت خبر داد. البته باید توجه داشت كه هرگز مفهوم سخن بالا این نیست كه انسان تلاش وكوشش در زندگی را به دست فراموشی بسپارد و بگوید: در خانه می ‌نشینم و تقوا پیشه می‌ كنم و ذكر «لاحول ولا قوة الا بالله» می‌ گویم تا از آنجا كه گمان ندارم به من روزی رسد!(11) بلكه هدف تقوی و پرهیزكاری توأم با تلاش و كوشش است، اگر با این حال، درها به روی انسان بسته شد، خداوند گشودن آنها را تضمین فرموده است.

از امام صادق علیه السلام روایت شده است كه هر كس هزار بار بگوید: «لاحول ولاقوة الا بالله العلی العظیم»، خداوند زیارت خانه خدا را نصیب او می‌ كند پس اگر اجل او نزدیك باشد، خداوند آن را به تأخیر می ‌اندازد تا بتواند حج را به جای آورد.(12)

همچنین از آن حضرت نقل شده است كه هر كس در روز صد بار ذكر «لاحول ولا قوة الّا بالله» بگوید، ابداً فقیر نمی ‌شود.(13)

از امام رضا علیه السلام روایت شده است كه هر كس بعد از نماز فجر، صد بار بگوید: «بسم الله الرحمن الرحیم لاحول و لا قوة الا بالله العلی العظیم»، به اسم اعظم نزدیكتر است از سیاهی چشم نسبت به سفیدی آن، و همانا داخل شده است در او اسم اعظم.(14)

از امام جعفر صادق علیه السلام روایت شده است كه هر كس پس از نماز فجر و نماز مغرب هفت بار بگوید، «بسم الله الرحمن الرحیم لا حول و لا قوة الا بالله العلی العظیم»، خداوند او را از هفتاد بلا می‌ رهاند كه سبك‌ترین آن ها، برص و جنون است؛ و اگر آن شخص شقی باشد، نام او از دفتر شقاوتمندان پاك می ‌شود و در دفتر سعادتمندان نوشته می شود.(15)

آداب و احكام

 برخی از كتاب های روایی كه در بر دارنده احادیث فقهی اند، بابی مستقل دربارة استحباب ذكر «لاحول و لاقوة الا باالله» ‌دارند(16) که به عنوان نمونه چند مورد اشاره می گردد:

مستحب است انسان قبل از مسافرت، غسل كند و در وقت غسل بگوید: «بسمِ اللهِ و باللهِ و لاحولَ ولا قوّةَ الاّ بالله»(17) و همچنین مستحب است موقع داخل شدن در حمام، ذكر «بسم الله و بالله و لاحول و لا قوة الا بالله»‌ را بگوید.(18)

در روایت آمده است كه پیامبر اكرم صلی الله علیه و آله در قنوت «وتر» در نماز شب در كنار دیگر اذكار ذكر «لاحول و لا قوة الا بك» را می‌ گفت.(19)

گفتن: «لا حول ولا قوة الا بالله» در وقت پوشیدن لباس نو مستحب است.(20)

همچنین مستحب است موقع رفتن به بازار یا مسجد و نیز حین سوار شدن به مركب، این ذكر را بگوید.(21)

نتیجه

حدیث مذكور با توجه به معنای عمیقی كه دارد ما را به یكی از اوصاف بسیار مهم خداوند توجه می دهد. زیرا صفت قدرت مطلق، یكی از صفات اساسی خداوند است و هر انسان خردمند و خداشناس ناگزیر است در حوزه خداشناسی خویش به آن توجه كند و از آن تصور و بینش درستی داشته باشد.

لذا همانگونه كه از احادیث شریف و كلمات معصومین علیهم السّلام استفاده می ‌شود، این ذكر دارای فضیلت و منزلت بسیار والا است و خداوند آن را به منزله گنجی از گنج ‌های بهشت قرار داده و برای آن اسرار و آثار زیادی نهاده است.

پی نوشت ها:
1. ابن منظور، لسان العرب، ج3، ص403. و علی اكبر، دهخدا، لغت نامة، ج6.
2. طباطبایی، محمد حسین، تفسیر المیزان، مترجم سید محمدباقر موسوی همدانی، ج13، ص17.
3. همان، ‌ج12، ص30.
4. مجلسی، محمدباقر، بحارالانوار، ج90، ص190.
5. همان.
6. حرعاملی، وسایل الشیعه، ج7، ص218.
7. همان، ج6، ص28.
8. همان، ص475.
9. همان، ج7، ص188.
10. بحارالانوار، همان، ج90، ص190.
11. مكارم شیرازی، ناصر، تفسیر نمونه، ج24، ص238. و امین الاسلام طبرسی، مجمع البیان، ج10، ص460
12. تاج الدین شعیری، جامع الاخبار، ص55.
13. همان.
14. نوری، حسین، مستدرك الوسایل، ج5، ص89.
15. حرعاملی، وسایل الشیعه، ج6، ص479.
16. همان، ج7، ص220.
17. همان، ج11، ص383.
18. همان، ص381.
19. طباطبایی، محمدحسین، تفسیر المیزان، مترجم سید محمدباقر موسوی همدانی، ج6، ص479.
20. وسایل الشیعه، همان، ج5، ص47.
21. شیخ صدوق، من لایحضره الفقیه، ج3، ص187.

منبع: مرکز مطالعات و پاسخ گویی به شبهات حوزه علمیه قم

اى بزرگ زادگان! مرگ نیست مگر پلى كه شما را از بینوایى و سختى به بهشتهاى فراخ و نعمتهاى جاودان مى‌رسانَد. كدام یك از شما خوش نمى دارد كه از زندان به قصر درآید؟!
مشرق- امام سجاد علیه السلام: چون كار بر حسین بن على بن ابى طالب علیه السلام دشوار شد، همراهیان او بدو نگریستند و او را برخلاف خود یافتند، چه، هرگاه كار دشوار مى‌شد، رنگ آنها تغییر مى‌یافت و گوشت تنشان به لرزه و دلهاشان به تپش مى‌افتاد، در حالى كه حسین علیه السلام و برخى از نزدیكان او رنگشان مى‌درخشید و دل و جانشان آرام مى‌گرفت.
آنها به یكدیگر مى‌گفتند: ببینید، از مرگ هیچ هراسى ندارد، و حسین علیه السلام بدیشان مى‌فرمود: شكیبایى، اى بزرگ زادگان! مرگ نیست مگر پلى كه شما را از بینوایى و سختى به بهشتهاى فراخ و نعمتهاى جاودان مى‌رسانَد.
كدام یك از شما خوش نمى دارد كه از زندان به قصر درآید؟! چنان كه مرگ براى دشمنان شما نیست، مگر در آمدن از كاخ به زندان و شكنجه. پدرم به نقل از رسول خدا صلی الله علیه و آله فرمود: دنیا، زندان مؤمن و فردوس كافر است و مرگ، پل این جماعت است كه آنها را به بهشتشان و اینها را به دوزخشان مى رسانَد و من نه دروغ مى گویم و نه به من دروغ گفته شده است.

 متن حدیث:


الإمام زین العابدین علیه السلام: لَمَّا اشتَدَّ الأَمرُ بِالحُسَینِ بنِ عَلِیِّ بنِ أبی طالِبٍ علیهماالسلامنَظَرَ إلَیهِ مَن كانَ مَعَهُ فَإِذا هُوَ بِخِلافِهِم ؛ لِأَنَّهُم كُلَّمَا اشتَدَّ الأَمرُ تَغَیَّرَت ألوانُهُم وَارتَعَدَت فَرائِصُهُم ووَجَبَت حدیث قُلوبُهُم. وكانَ الحُسَینُ علیه السلاموبَعضُ مَن مَعَهُ مِن خَصائِصِهِ تُشرِقُ ألوانُهُم وتَهدَأُ جَوارِحُهُم و تَسكُنُ نُفوسُهُم ، فَقالَ بَعضُهُم لِبَعضٍ : اُنظُروا، لا یُبالی بِالمَوتِ ! فَقالَ لَهُمُ الحُسَینُ علیه السلام : صَبرًا بَنِی الكِرامِ ، فَمَا المَوتُ إلاّ قَنطَرَةٌ تَعبُرُ بِكُم عَنِ البُؤسِ والضَّرّاءِ إلَى الجِنانِ الواسِعَةِ والنَّعیمِ الدّائِمَةِ ، فَأَیُّكُم یَكرَهُ أن یَنتَقِلَ مِن سِجنٍ إلى قَصرٍ ؟! وما هُوَ لِأَعدائِكُم إلاّ كَمَن یَنتَقِلُ مِن قَصرٍ إلى سِجنٍ وعَذابٍ . إنَّ أبی حَدَّثَنی عَن رَسولِ اللّه ِ صلی الله علیه و آله أنَّ الدُّنیا سِجنُ المُؤمِنِ وجَنَّةُ الكافِرِ ، والمَوتُ جِسرُ هؤُلاءِ إلى جَنّاتِهِم وجِسرُ هؤُلاءِ إلى جَحیمِهِم ، ما كَذَبتُ و لا كُذِبتُ.


«معانی الأخبار، صفحه 288»

نوع مطلب : حدیث، ماجراهای جالب و نکته های اخلاقی و آموزنده، در باب اهل بیت، امام سجاد(ع)، امام حسین(ع)، تزکیه نفس، نماز و ذکر و دعا و نیایش، مسجد و نماز، پاسخ به شبهات، تاریخ اسلام، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
جمعه 16 آذر 1397 03:01 ق.ظ

You stated that adequately!
trusted tabled cialis softabs only best offers cialis use order cialis from india cialis for sale south africa cialis 20 mg effectiveness how to buy cialis online usa we choice cialis pfizer india order a sample of cialis we recommend cialis info overnight cialis tadalafil
سه شنبه 13 آذر 1397 02:15 ب.ظ

You actually reported it fantastically!
cialis reviews cost of cialis per pill only now cialis for sale in us cialis soft tabs for sale calis tadalafil cialis para que sirve canadian discount cialis cialis 5 mg funziona cialis ahumada
دوشنبه 12 آذر 1397 01:44 ب.ظ

Thanks a lot! I appreciate this.
cialis per paypa purchase once a day cialis cialis cost generic cialis 20mg tablets generic cialis with dapoxetine generic cialis 20mg tablets wow look it cialis mexico buy cheap cialis in uk cialis canada on line click now cialis from canada
یکشنبه 11 آذر 1397 02:16 ق.ظ

Good info. Cheers!
only now cialis for sale in us click now cialis from canada achat cialis en itali acquisto online cialis cialis authentique suisse free cialis only here cialis pills cialis 05 wow look it cialis mexico cialis generic tadalafil buy
شنبه 10 آذر 1397 01:44 ب.ظ

Amazing all kinds of fantastic knowledge.
venta cialis en espaa we recommend cheapest cialis weblink price cialis tesco price cialis cialis pills boards i recommend cialis generico cialis patent expiration cialis italia gratis tadalafil generic cialis cipla best buy
شنبه 10 آذر 1397 01:49 ق.ظ

Thank you. Terrific information.
cialis generika ou trouver cialis sur le net cialis great britain enter site very cheap cialis cialis cipla best buy cialis patentablauf in deutschland tarif cialis france only here cialis pills enter site very cheap cialis cialis efficacit
جمعه 9 آذر 1397 02:30 ب.ظ

Wow loads of useful knowledge.
cialis 5mg billiger cialis 5mg prix cialis manufacturer coupon precios cialis peru enter site 20 mg cialis cost purchasing cialis on the internet cialis authentique suisse buy cialis online cost of cialis per pill interactions for cialis
جمعه 9 آذر 1397 02:43 ق.ظ

Thank you! Plenty of data.

how much does a cialis cost cialis generico generic cialis in vietnam cialis with 2 days delivery comprar cialis navarr canada discount drugs cialis estudios de cialis genricos wow look it cialis mexico generico cialis mexico cost of cialis cvs
پنجشنبه 8 آذر 1397 03:17 ق.ظ

You said it adequately.!
low cost cialis 20mg cialis super acti cialis 5 mg effetti collateral acheter cialis kamagra cialis bula cialis mit grapefruitsaft tadalafil 20mg generico cialis mexico cialis purchasing cialis free trial
چهارشنبه 7 آذر 1397 02:47 ق.ظ

Wow plenty of superb info!
cialis mit grapefruitsaft buy cialis online legal cialis sans ordonnance we use it 50 mg cialis dose cialis online napol cialis super acti cialis e hiv cialis sicuro in linea cialis pills price each comprar cialis 10 espa241a
پنجشنبه 19 مهر 1397 04:37 ب.ظ

You mentioned it perfectly!
levitra prices levitra 20mg buy levitra online buy levitra 20 mg levitra 20mg buy levitra online levitra 20 mg levitra 20 mg bayer prezzo levitra levitra prices
سه شنبه 10 مهر 1397 09:22 ق.ظ

Reliable postings. With thanks.
cialis 30 day trial coupon cialis patentablauf in deutschland achat cialis en itali weblink price cialis cialis venta a domicilio cialis 50 mg soft tab what is cialis safe site to buy cialis online cialis generico milano cialis soft tabs for sale
یکشنبه 8 مهر 1397 05:41 ق.ظ

Cheers. Helpful stuff!
cialis wir preise cialis coupons printable cialis therapie cialis coupons printable cialis arginine interactio brand cialis nl interactions for cialis brand cialis nl viagra vs cialis vs levitra wow cialis 20
شنبه 31 شهریور 1397 07:25 ب.ظ

Thank you. Useful stuff!
pharmacy canada plus canadian pharmacy viagra brand drugs for sale in canada canadian medications canada medications buy canada drugs canadian pharmacies that are legit canadian drug canadian pharmacy online 24 online canadian discount pharmacies
چهارشنبه 28 شهریور 1397 08:47 ب.ظ

Factor effectively utilized!!
we like it cialis price enter site 20 mg cialis cost precios cialis peru click here take cialis side effects for cialis prices for cialis 50mg chinese cialis 50 mg tesco price cialis cialis 20mg prix en pharmacie cialis en 24 hora
سه شنبه 27 شهریور 1397 05:47 ب.ظ

Many thanks. Useful stuff.
cialis tadalafil online tadalafil cialis authentique suisse cialis 50 mg soft tab prix cialis once a da tadalafil generic calis generic cialis 20mg uk cialis australia org viagra or cialis
پنجشنبه 15 شهریور 1397 06:44 ق.ظ

Regards. I like it.
cialis 5 effetti collaterali cialis 20mg preis cf cialis 20 mg cut in half cialis generico in farmacia cuanto cuesta cialis yaho cialis prezzo al pubblico cialis generico postepay cialis online order a sample of cialis cialis herbs
دوشنبه 12 شهریور 1397 03:49 ق.ظ

Nicely put. With thanks.
import cialis pastillas cialis y alcoho cialis without a doctor's prescription buy online cialis 5mg cialis prices in england 5 mg cialis coupon printable cialis 5mg prix cialis venta a domicilio how does cialis work cialis super kamagra
یکشنبه 11 شهریور 1397 02:05 ب.ظ

Thanks a lot. Wonderful stuff!
side effects for cialis price cialis best best generic drugs cialis buying cialis overnight cialis e hiv effetti del cialis cialis 20mg preis cf where to buy cialis in ontario prices on cialis 10 mg cialis pills boards
سه شنبه 23 مرداد 1397 04:06 ق.ظ

Many thanks! Lots of posts.

buy viagra tesco where to buy herbal viagra viagra cheap prices buy viagra online rx. how can you buy viagra where to buy viagra uk how to buy viagra online without viagra online purchase buy viagra online without prescription buy pfizer viagra
دوشنبه 22 مرداد 1397 03:51 ب.ظ

Nicely put, Kudos!
free generic cialis safe site to buy cialis online cialis kamagra levitra costo in farmacia cialis how to buy cialis online usa canadian cialis cialis for daily use rezeptfrei cialis apotheke cost of cialis per pill does cialis cause gout
دوشنبه 7 خرداد 1397 04:43 ق.ظ

Fine tips. Appreciate it!
cialis 20 mg cialis 20 mg cost interactions for cialis cialis 5mg acheter cialis meilleur pri generic cialis at the pharmacy warnings for cialis cialis patent expiration cialis dosage recommendations cialis lowest price
سه شنبه 4 اردیبهشت 1397 08:18 ق.ظ

You said it nicely..
viagra online rx buy viagra online safely buy viagra cheap viagra tablets online buy real viagra sildenafil or viagra viagra online uk buy brand viagra online without prescription viagra usa online buy viagra online forum
جمعه 17 فروردین 1397 11:59 ب.ظ

Good postings, Thank you.
sialis buy cialis uk no prescription 5 mg cialis pharmacie en ligne enter site 20 mg cialis cost comprar cialis navarr cialis bula cialis for sale south africa cialis flussig buy name brand cialis on line cialis side effects
جمعه 3 فروردین 1397 10:01 ب.ظ

You actually revealed it adequately!
cialis 100 mg 30 tablet generic cialis at walmart cialis et insomni cialis per paypa how to purchase cialis on line buy cialis online legal rezeptfrei cialis apotheke buying cialis in colombia buying cialis in colombia estudios de cialis genricos
دوشنبه 16 مرداد 1396 08:32 ب.ظ
Excellent web site. Plenty of helpful information here.
I am sending it to a few pals ans also sharing in delicious.
And certainly, thank you to your effort!
دوشنبه 25 اردیبهشت 1396 03:04 ق.ظ
Hi would you mind sharing which blog platform you're using?

I'm planning to start my own blog in the near future but I'm having a difficult time deciding between BlogEngine/Wordpress/B2evolution and Drupal.
The reason I ask is because your design seems different
then most blogs and I'm looking for something unique.

P.S Apologies for getting off-topic but I had to ask!
یکشنبه 20 فروردین 1396 07:11 ب.ظ
I truly love your site.. Very nice colors & theme. Did you make this amazing site yourself?

Please reply back as I'm planning to create my very own site and would love to find out where you
got this from or what the theme is called.
Thank you!
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


موضوعات
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

اسما خداوند متعال

پخش زنده حرم
Online User اسلام کوئست سایت جامع فرهنگی 
مذهبی شهید آوینی Aviny.com

دنیـای نیـاز بـه نمــاز | WorldPrayer.ir