تبلیغات
اسرار حق - سریع الاستجابة ترین دعا/ خانه ای که با دعای شیخ زاهد منشاء برکت شد/گریه صاحب مفاتیح الجنان برای قضا شدن یک مستحب
 
اسرار حق
درباره وبلاگ


پروفایل من
hasanbolboli.blogfa.com/Profile
استفاده از تمامی مطالب وبلاک آزاد می باشد
حتی بدون ذکر منبع
تلگرام ما
@asrarhag

مدیر وبلاگ : حسن فاطمی فرد
مطالب اخیر
نویسندگان
حضرت امام صادق (علیه السلام) فرمود: هر کسی ده بار یا الله بگوید، به او گفته می شود، لبیک، حاجت تو چیست؟

 به گزارش مشرق، اگرچه دعاهای زیادی از امامان معصوم (ع) نقل شده است که مورد اجابت واقع شده و سریع الاجابة هستند، که ذکر متن آنها در این جا مقدور نیست و فقط به ذکر اسامی چند مورد که دارای اهمیت خاص هستند اشاره می شود:
 
1. دعای توسل
2. دعای فرج
3. دعای اسم اعظم
4. دعای مقاتل بن سلیمان از امام سجاد(ع)
5. دعایی تحت عنوان سریع الاجابة: از امام موسی بن جعفر (ع) با این شروع که: «اللهم انی اطعتک فی احب الاشیاء الیک و ....»
6. دعایی از امام صادق (ع) که هر کسی ده بار یا الله بگوید، به او گفته می شود، لبیک، حاجت تو چیست؟
7. دعایی از امام جعفر صادق (ع) که هر کس یا رب یا الله بگوید به گونه ای که تا نفس او قطع شود، گفته می شود لبیک حاجت تو چیست؟
 
این دعا ها در کتاب مفاتیح الجنان تحت عنوان دعای سریع الاجابة آمده است.
 
دعا ارتباط نیازمندانه بنده با ذات حق تعالی، برای رفع نیازهای دنیوی و اخروی است.
 
استجابت دعا، مانند هر پدیده دیگری، قوانین آداب و شروطی دارد که با وجود آن آداب و شرایط است که دعا به اجابت می رسد و اگر آن شرایط موجود نباشد، یا مانعی در استجابت آن باشد که ما به آن علم نداریم، اگر چه سریع الاجابة ترین دعا هم باشد، باز ممکن است مورد اجابت واقع نشود. [1] به هر حال چون ذکر متن دعاها در این جا مقدور نیست، فقط به ذکر اسامی چند مورد که دارای اهمیت خاص هستند اشاره می شود:
 
1. دعای توسل:
محمد ابن بابویه دعای توسل را از ائمه (ع) نقل کرده و گفته است که این دعا را در هیچ امری نخواندم، مگر آن که اثر اجابت آن را به زودی یافتم دعای توسل از دعاهای مشهور است که در شب های چهارشنبه خوانده می شود. در این دعا با توسل به چهارده معصوم (ع) و واسطه قرار دادن آنها به درگاه الاهی پس از اتمام دعا، حاجت خود را از خدا در خواست می کنیم. جملات صدر و ذیل آن چنین است: « اللهم انی اسئلک و اتوجه الیک بنبیک نبی الرحمة...» خدایا من از تو می خواهم و روی می آورم به سوی تو، به پیامبرت، پیامبر رحمت... «یا وجیها عندالله اشفع لنا عندالله» ای آبرومند نزد خدا، شفاعت کن برای ما نزد خدا [2] .
 
2. دعای فرج:
کفعمی درکتاب بلدالامین دعایی از حضرت علی (ع) نقل کرده که اگر شخص گرفتار، ترسیده، نگران و غم دیده، آن را بخواند، حق تعالی گشایش در کار او ایجاد نماید، که ابتدا و انتهای این دعا چنین است:
 
«یا عماد من لا عماد له...»: ای پشتیبان کسی که پشتیبان ندارد... «وافعل بی ما انت اهله»: با من چنان کن که تو اهل آنی [3]. و آنگاه پس از دعاء حاجت خود را بطلبد.
 
3. دعای اسم اعظم:
سید علیخان شیرازی درکتاب کلم طیب نقل فرموده: اسم اعظم خدای تعالی آن است که افتتاح او « الله» و اختتام او «هو» است، هر که اسم اعظم خدای تعالی را روزی یازده بار ورد خود قرار بدهد، هرآینه هر امر مهم جزئی و کلی برای او آسان شود و آن اسم اعظم پنج آیه از پنج سوره ی مبارکه ی بقره، آل عمران، نساء، طه و تغابن است، با این ویژگی که حروف آن نقطه ندارد و تغییری در اعراب آنها صورت نمی گیرد:
 
1. «الله لا إله إلا هو الحی القیوم ... » تا آخر آیة الکرسی،
2. «الله لا اله الا هو ...نزل علیک الکتاب ...»
3. «الله لا إله ان هو لیجمعنکم ...»
4. «الله لا إله ان هو له الاسماء ...»
5. «الله لا إله الا هو و علی إلله...» [4]

4. دعای مقاتل بن سلیمان از امام سجاد (ع)
امام سجاد (ع) به مقاتل بن سلیمان، دعایی را تعلیم داده، که مقاتل گوید هر کس این دعا را صد بار بخواند ، دعایش مستجاب خواهد شد. ابتدا و انتهای این دعا چنین است: «الهی کیف ادعوک و انا...» خدایا چطور بخوانم تو را و حال من منم... «تفرج عنی فرجا عاجلا غیر اجل نفسک و رحمتک یا ارحم الراحمین» گشایش فوری بدون مدت دار، به من عطا کن به فضل و رحمت خودت، ای مهربان ترین مهربانان. [5]
 
5. دعای سریع الاجابة:
کفعمی در بلدالامین دعایی از امام موسی کاظم (ع) نقل کرده و فرموده: عظیم الشأن و سریع الاجابة است که جملات صدر و ذیل آن چنین است:

«اللهم انی اطعتک فی احب الاشیاء الیک و هو التوحید»: خدایا من تو را اطاعت کردم در آنچه بیشتر دوست داری و آن یگانه دانستن تواست.
 
«و ارزقنی من حیث احتسب و من حیث لا احتسبه، انک ترزق من تشاء بغیر حساب»، روزی ام ده، از آن جا که گمان می برم و از آن جا که گمان نمی برم؛ زیرا تو روزی دهی هر که را بخواهی بی حساب؛ پس از اتمام دعا حاجت خود را بطلب. [6]
 
6. دعایی از امام صادق (ع) که هر کسی ده بار یا الله بگوید، به او گفته می شود، لبیک، حاجت تو چیست؟. [7]
 
7. دعایی از امام جعفر صادق (ع) که هر کس یا رب یا الله بگوید به گونه ای که تا نفس او قطع شود، گفته می شود لبیک حاجت تو چیست؟. [8]

همه ی این دعاها را مرحوم شیخ عباس قمی در کتاب مفاتیح الجنان، فصل پنجم آورده است.
 
البته لازم به تذکر است که برای حاجت های خاص، دعاهای خاصی وارد شده است که برای کسب اطلاع از آنها می توانید به کتاب مفاتیح الجنان مراجعه کنید.
 
پی نوشت ها:
[1]   برای آگاهی بیشتر در باره ی دعا آداب و شرایط آن رجوع کنید به نمایه های:
۱.   شرایط حتمی استجابت دعا، سؤال شماره ی ۹۸۳.
۲.   نحوه و چگونگی تشخیص مصلحت در دعا، سؤال شماره ی ۷۶۴.
[2]    مفاتیح الجنان، دعای توسل، ص 225.
[3]    همان؛ دعای فرج.
[4]    همان، آیات اسم اعظم، ص 224.
[5]    همان، دعای مقاتل بن سلیمان، ص 236.
[6]    مفاتیح الجنان، دعای سریع الاجابة، ص 237 و 754.
[7]    اصول کافی، کتاب الدعاء، باب: هر کس ده بار یا الله بگوید.
[8]    همان، باب هر کس یا الله یا رب بگوید تا نفس بند آید.

منبع: اسلام کوئست

آدمی با هیچ چیز به اندازه دعا به خدا نزدیک نمی شود و باید هر حاجتی که دارد، بزرگ باشد یا کوچک، مادی باشد یا معنوی، در سختی باشد یا آسایش از خداوند متعال مسئلت کن تا حق تعالی اجابت کند.
 به گزارش مشرق، آدمی با هیچ چیز به اندازه دعا به خدا نزدیک نمی شود و باید هر حاجتی که دارد، بزرگ باشد یا کوچک، مادی باشد یا معنوی، در سختی باشد یا آسایش از خداوند متعال مسئلت کن تا حق تعالی اجابت کند.

خداوند متعال در قرآن می فرماید:

«ادْعُونِی أَسْتَجِبْ لَكُمْ»(1)
«مرا بخوانید تا شما را اجابت کنم»

مرحوم حاج صادق جواهری یكی از دوستان و رفقای خاص آقا شیخ مرتضی زاهد بود.

ایشان می‌گفت: یك روز، آقا با چند نفر از دوستان در خانه ما جلسه داشتند، خانه ما دو سه اتاق بسیار كوچك داشت و رفقا به زحمت در كنار هم می نشستند، آن روز بعد از صرف غذا، هم اینكه من خواستم برای جمع كردن سفره از اتاق بیرون بروم آقا شیخ مرتضی فرمود:

آقا صادق، صبر كن، من برگشتم و عرض كردم: بفرمایید آقا جان، ایشان همان وقت دستهایش را به حالت دعا بلند كرد و با خلوص نیت گفت: خدایا این آقا صادق، دوست دارد این رفقا و دوستان را زیاد به خانه اش دعوت كند ولی جا ندارد، خداوندا یك خانه وسیعی به ایشان عطا كن، همه حاضرین آمین گفتند و جلسه تمام شد.

درست فردای همان روز یكی از آشنایان مرا دید و گفت: می توانی پنج هزار تومان به من قرض بدهی؟  من مقداری پول داشتم، دریغ نکردم و به ایشان دادم، چند روز بعد، به سراغم آمد و گفت: من در فلان محله ششصد متر زمین خریده ام و دلم افتاده است به شما پیشنهاد كنم زمین كنارش که قیمت مناسبی دارد را شما بخرید و با هم همسایه شویم، همین گفتگو سبب شد من به فکر خرید خانه بیافتم، خلاصه پیگیری کردم و آن زمین ششصد متری را خریدم و بعد هم شروع كردم به ساختن آن زمین.

مرحوم حاج صادق با دعای آن عالم وارسته، مالك این خانه ششصد متری شد و آقا شیخ مرتضی هم چند ماه بعد، از دنیا رفت و آن خانه را ندید.

نكته مهم این است كه متأسفانه سال ها بعد، حاج صادق به شدت در كسب و كار كم آورد و ورشكست شد ولی این خانه ششصد متری برایش باقی ماند و بسیار نیز برایش برکت داشت.(2)

جز تو پیش كه برآرد بنده دست؟                               هم دعا و هم اجابت از تو هست(3)

پی نوشت ها:
1- سوره غافر، آیه 60
2- با اقتباس و ویراست از کتاب  آقا شیخ مرتضای زاهد
3- مولوی

منبع: حوزه

آن عالم زاهد فرمود: فرزندم! نگرانى من از این است كه نمی دانم من چه كاری انجام داده ام كه باید توفیق نماز شب خواندن از من سلب شود؟ و نتوانم این عمل نیک را انجام دهم.
 به گزارش مشرق، در فرهنگ دینی ما، شب ویژگی خاصّی دارد و فرصتی است تا بندگان مخلص خدا دور از چشم دیگران به ارتباط خود با خالق بپردازند، با او راز و نیاز کنند و وظیفه بندگی را دور از غوغای روزانه به جای‏آورند، به همین دلیل شب، زمان اوج عرفان و قرب الی اللّه است.

خداوند متعال در قرآن می فرماید:

«وَمِنَ اللَّیْلِ فَتَهَجَّدْ بِهِ»(1)
و پاسی از شب را برای خواندن نماز بیدار باش

 حجت الاسلام على محدّث زاده درباره پدرش مرحوم حاج شیخ عبّاس ‍ قمى (ره ) مى گوید:

یك روز صبح طبق روال معمول از خواب برخواستم تا به کارهایم بپردازم اما ناگهان صدای گریه توجه من را جلب کرد؛ با تعجب دیدم  پدرم مرحوم محدث قمی برخاسته و با ناراحتی بسیار، مشغول گریه كردن است، از او پرسیدم : چرا اشك مى ریزید؟ علت ناراحتی شما چیست؟

ایشان فرمود: براى این كه متأسفانه دیشب توفیق خواندن نماز شب نداشتم !

عرض کردم: پدر جان! نماز شب كه امری مستحب است و واجب نیست، شما كه خدای نکرده ترك واجب نكرده اید و حرامى به جا نیاورده اید که اینگونه ناراحت هستید، چرا این طور از انجام ندادن عملی مستحبی که اکثر شب ها آن را بجا آورده اید، نگرانید؟

آن عالم زاهد فرمود: فرزندم! نگرانى من از این است كه نمی دانم من چه كاری انجام داده ام كه باید توفیق نماز شب خواندن از من سلب شود؟ و نتوانم این عمل نیک را انجام دهم.(2)

هر گنج سعادت که خدا داد به حافظ              از یمن دعای شب و ورد سحری بود(3)

پی نوشت ها:
1-  سوره اسراء، آیه 79   
2-  با اقتباس و ویراست از کتاب  شب مردان خدا
3-  حافظ

منبع: حوزه

نوع مطلب : حدیث، ماجراهای جالب و نکته های اخلاقی و آموزنده، در باب اهل بیت، تزکیه نفس، نماز و ذکر و دعا و نیایش، مسجد و نماز، پاسخ به شبهات، تاریخ اسلام، علما، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
جمعه 25 مرداد 1398 06:49 ق.ظ
Awesome issues here. I'm very glad to see your post.
Thank you so much and I am taking a look forward to touch you.
Will you kindly drop me a e-mail?
جمعه 18 مرداد 1398 05:24 ق.ظ
For newest news you have to visit the web and on internet I found this website as
a best website for most up-to-date updates.
پنجشنبه 17 مرداد 1398 02:53 ق.ظ
Every weekend i used to go to see this web site,
as i want enjoyment, as this this web site conations genuinely
fastidious funny material too.
پنجشنبه 17 مرداد 1398 02:53 ق.ظ
Every weekend i used to go to see this web site,
as i want enjoyment, as this this web site conations genuinely
fastidious funny material too.
چهارشنبه 16 مرداد 1398 07:32 ق.ظ
My partner and I absolutely love your blog and find a lot of your post's to be just what I'm looking for.
Would you offer guest writers to write content to suit your
needs? I wouldn't mind producing a post or elaborating on most of
the subjects you write about here. Again, awesome site!
شنبه 12 مرداد 1398 10:21 ق.ظ
This design is spectacular! You certainly know how to keep a reader amused.

Between your wit and your videos, I was almost moved to start my own blog (well, almost...HaHa!) Great job.
I really loved what you had to say, and more than that, how you presented it.
Too cool!
یکشنبه 6 مرداد 1398 06:41 ق.ظ
Thank you for some other great post. Where else may anybody get that type of information in such a perfect means of writing?
I have a presentation next week, and I'm on the search for such information.
شنبه 5 مرداد 1398 09:23 ب.ظ
I simply couldn't leave your website prior to suggesting that I actually loved the usual information an individual provide to your visitors?
Is gonna be again often to check up on new posts
شنبه 5 مرداد 1398 10:45 ق.ظ
Hi there! I'm at work browsing your blog from my new
apple iphone! Just wanted to say I love reading your blog and look forward to all your posts!
Keep up the fantastic work!
چهارشنبه 22 خرداد 1398 06:43 ب.ظ
best erectile dysfunction http://viagralim.us best erectile dysfunction !
Great article! This is the type of information that are supposed to be shared across the internet. Disgrace on Google for now not positioning this post higher! Come on over and discuss with my website . Thank you =)
سه شنبه 21 خرداد 1398 07:26 ق.ظ

I do not even know how I ended up here, but I thought this post was great. I do not know who you are but certainly you're going to a famous blogger if you aren't already ;) Cheers!
یکشنبه 5 خرداد 1398 10:07 ق.ظ
It's wonderful that you are getting thoughts from this piece of writing as well as
from our argument made here.
دوشنبه 30 اردیبهشت 1398 06:42 ب.ظ
Highly descriptive blog, I loved that a lot. Will there be a part 2?
یکشنبه 29 اردیبهشت 1398 11:31 ب.ظ
Wow, wonderful blog structure! How lengthy have you been blogging for?
you made running a blog glance easy. The total look of your
site is excellent, let alone the content material!
شنبه 4 فروردین 1397 11:11 ب.ظ

You actually expressed that fantastically!
pastillas cialis y alcoho cuanto cuesta cialis yaho legalidad de comprar cialis acheter du cialis a geneve generic cialis tadalafil buy cialis sample pack cialis sale online cialis australia org cialis lowest price cialis patentablauf in deutschland
پنجشنبه 2 فروردین 1397 06:11 ب.ظ

Good facts. Cheers!
cialis tablets for sale cialis rckenschmerzen get cheap cialis order cialis from india cialis patentablauf in deutschland cialis rezeptfrei sterreich pastillas cialis y alcoho cialis for bph interactions for cialis purchasing cialis on the internet
چهارشنبه 4 بهمن 1396 05:18 ق.ظ
Hi, I think your blog might be having browser compatibility issues.
When I look at your blog in Chrome, it looks fine but when opening in Internet Explorer, it has some overlapping.
I just wanted to give you a quick heads up! Other then that, wonderful blog!
شنبه 18 شهریور 1396 04:18 ق.ظ
I was recommended this website by my cousin. I am not sure whether this post
is written by him as nobody else know such detailed about my problem.
You are amazing! Thanks!
پنجشنبه 16 شهریور 1396 04:46 ق.ظ
It's fantastic that you are getting ideas from this article as well
as from our argument made at this place.
یکشنبه 18 تیر 1396 03:21 ب.ظ
I leave a response each time I appreciate a article on a
website or if I have something to add to the discussion. It is
triggered by the passion communicated in the article I
read. And on this article اسرار حق - سریع الاستجابة ترین دعا/ خانه ای که با دعای شیخ زاهد منشاء برکت
شد/گریه صاحب مفاتیح الجنان برای قضا شدن یک مستحب.
I was actually moved enough to drop a thought :-P I actually do have a few questions for you if it's okay.
Could it be just me or do a few of these remarks look as if they are written by brain dead folks?
:-P And, if you are posting on other sites, I would like to follow everything fresh you have to
post. Would you make a list every one of your public pages like your linkedin profile, Facebook page or twitter feed?
سه شنبه 6 تیر 1396 09:31 ب.ظ
Hi there very cool site!! Man .. Excellent .. Superb .. I'll bookmark your site and take the
feeds also? I am glad to seek out so many helpful information here in the
publish, we want work out more techniques in this regard, thank you
for sharing. . . . . .
سه شنبه 6 تیر 1396 08:57 ب.ظ
Since the admin of this web page is working, no question very shortly it will be renowned,
due to its quality contents.
سه شنبه 6 تیر 1396 12:11 ب.ظ
Hi my family member! I wish to say that this article is awesome,
nice written and include approximately all vital infos. I'd
like to see extra posts like this.
پنجشنبه 1 تیر 1396 09:03 ق.ظ
Hello my loved one! I want to say that this post is amazing, nice written and come with almost all significant
infos. I'd like to see extra posts like this.
پنجشنبه 21 اردیبهشت 1396 04:17 ق.ظ
Wow that was strange. I just wrote an really long comment but after I clicked submit my comment
didn't appear. Grrrr... well I'm not writing all that over again. Anyhow, just wanted to say fantastic blog!
دوشنبه 28 فروردین 1396 04:04 ب.ظ
I got this website from my pal who told me on the topic
of this web page and at the moment this time I am visiting this web
site and reading very informative articles here.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


موضوعات
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

اسما خداوند متعال

پخش زنده حرم
Online User اسلام کوئست سایت جامع فرهنگی 
مذهبی شهید آوینی Aviny.com

دنیـای نیـاز بـه نمــاز | WorldPrayer.ir