تبلیغات
اسرار حق - قهوه و قهوه ساز
 
اسرار حق
درباره وبلاگ


پروفایل من
hasanbolboli.blogfa.com/Profile
استفاده از تمامی مطالب وبلاک آزاد می باشد
حتی بدون ذکر منبع
تلگرام ما
@asrarhag

مدیر وبلاگ : حسن فاطمی فرد
مطالب اخیر
نویسندگان
سه شنبه 9 شهریور 1395 :: نویسنده : حسن فاطمی فرد

انواع  قهوه و دستور تهیه نوشیدنی های قهوه

قهوه

قهوه یکی از هدایای طبیعت است . واژه انگلیسی " کافی (coffee) " از ریشه لاتین نام گیاهی از دسته coffea گرفته شده که یک عضو از خانواده روبیاسئا (Rubiaceae) است. گیاهان کوفئا (coffea)  بسیار متعددند . اما گران ترین نوع آن ها ، کوفئا عربیکا (Coffea Arabica )  است که سه چهارم تولید قهوه جهان را در بر می گیرد . محل رویش طبیعی آن ، قله های آسیا ، آفریقا و آمریکاست. به هر حال از آن جایی که قهوه عربیکا به خصوص به گرما و رطوبت حساس است. بین ارتفاعات 900 و 2000 متر رشد می کند . هر چه ارتفاع محل رشد بیشتر باشد ، دانه قهوه برشته شده کیفیت بهتری خواهد داشت. در ابتدا میوه گیاه آن به رنگ سبز است . اما بعد از گذشت 7 ماه که رسیده تر می شود . به رنگ قرمز جذابی در می آید که تقریبا به گیلاس شبیه است . دما در مناطق گرمسیر (بین 15 و 25 درجه سانتی گراد ) ثابت است . بنابراین ، گیاه می تواند دایما میوه بدهد و هر گاه باران می بارد ، گل بدهد . از این ، این گیاه در یک زمان ، هم میوه رسیده و هم میوه کا دارد . دانه قهوه از یک گل سفید بسیار معطر و درست چند روز پس از شکوفه زدن به دست می آید .

 

 

نگهداری با دقت ، محافظ تر و تازگی قهوه است .

همه عطر و طعم ، چه به صورت دانه درسته قهوه و چه به صورت آسیاب شده ، پس ار بو دهی رو به از بین رفتن می گذارد . قهوه ای را که در عرض 2 هفته مصرف می شود می باید در ظرفی در بسته و بدون درز و در جایی تاریک و خنک نگه داری کرد .

هفت نکته دم کردن قهوه :

 

 

 

 

 1. جوشیدن باعث تلخی می شود ؛ پس هرگز قهوه را نجوشانید.
 2. قهوه را 2 بار گرم نکنید . هر بار آن را تازه ، درست و سرو کنید .
 3. از آب تازه و سرد استفاده کنید .
 4. از تفاله های قهوه دوباره استفاده نکنید . آنچه باقی مانده ، اجزای تلخ و نا مطبوع قهوه است .
 5. از "سا" یی منایب قهوه سازتان استفاده کنید . اگر سای قهوه خیلی ریز باشد . باعث استخراج بیش از حد عناصر قهوه و تلخی شده ، مجاری قهوه سار را به مرور مسدود می کند . اگر سای قهوه خیلی درشت باشد باعث آبکی و رقیق شدن آن می گردد
 6. برای بهترین نتایج توصیه می کنیم که به ازای هر  180 میلی لیتر آب از 10 گرم قهوه آسیاب شده استفاده کنید .
 7. قهوه را تنها برای مدت 20 دقیقه می توان بر روی اجاق گاز یا اجاق برقی، گرم نگه داشت و پس از آن عطر و طعم قهوه رو به افول و نا مطبوع شدن می گذارد .

برای تهیه یک قهوه خوب با کتری قهوه به موارد زیر توجه کنید :

از کتری استفاده کنید که بدنه و لوله آن از جنس استیل بوده و به گرم نگه دارنده قهوه مجهز باشد . استفاده از ترکیبات خوب قهوه نیز موثر است .

 

 

 

قهوه فرانسه

به طور کلی مزه ای شبیه به قهوه کافه تپِه رِه دارد ولی گرد قهوه را برای بهتر کردن عطر و طعمش از آن جدا می کنند . می توان آن را برای چند ساعتی در بیشتر دستگاه ها گرم نگه داشتو در فنجان استاندارد و به صورت تلخ (سیاه) یا با شیر سرو می شود .

این روش قهوه ای دیر ساز تر از روش اسپرسو به دست می دهد . قهوه فیلتری فرانسهرا  اصلا مردی فرانسوی به نام ( ژان باپتیست دوبِلوا Jean Baptiste De Belloy) اختراع کرد و معروف ترین روش در غرب است . قهوه فرانسه با استفاده از دستگاهی خودکار درست می شود که از2 تا 12 فنجان قهوه دم می کند . آب مستقیما  بر روی که قهوه ا ی که درون فیلتر یا صافی ای کاغذی در بخش بالایی دستگاه قرار دارد ریخته می شود . آب در محفظه مخصوص به سمت المنت گرمایشی در کف دستگاه فشار می آورد . آب داغ از یک لوله در بالای دستگاه خارج می شود و سپس از در حالی که محتوی قهوه است ، از صافی عبور کرده ، به پایین می ریزد . در نهایت قهوه در لیوان و یا قوری جمع آوری می شود و قهوه بر اثر نیروی جاذبه به درون پارچی شیشه ا یبه زیر می چکد یعنی به جایی که بر روی صفحه ای داغ قرار داده شده که قهوه را در دمایی بهینه نگه می دار تا بتوان در هر زمانی از روز آن را نوشید . همچینین امکان استفاده از قهوه های کیسه ای وجود دارد که استفاده از این کیسه ها ، که درست کردن قهوه و تمیز کردن دستگاه را آسان می سازد

برای تهیه یک قهوه فرانسه خوب موارد زیر لازم است :

 

 1. قهوه گیری آرام و مداوم
 2. ترکیبات خوب قهوه ها
 3. امکان کنترل عطر و طعم قهوه

یک روش کاربردی برای آزمایش اصالت قهوه فرانسه این است که یک مقدار از آن را روی آب بپاشید . قهوه فرانسه  اصیل خشک مانده ، برای مدت طولانی بر روی سطح آب باقی می ماند در حالی که قهوه غیر اصیل ته نشین شده ، حتی جذب آب سرد نیز می شود .

اسپرسو

قهوه اسپرسو عصاره ای فشرده و پر عطر و طعم است که از دم کردن دانه های قهوه به وجود می آید . مقدار قهوه به کار رفته حدودا دو سوم مقدار قهوه به کار رفته برای یک تک وعده ی قهوه فرانسه است ولی با مقدار آبی بسیار کمتر (45 میلی لیتر در برابر 1820 میلی لیتر یک فنجان قهوه فرانسه ) . اسپرسو روشی سریع که از فشار و نه گرانش ( مانند قهوه فرانسه ) برای دم کردن استفاده می کند . قهوه اسپرسو ترکیب گوناگون قهوه آسیاب شده است که در طی فرایند خاص آماده سازی قهوه ، توان استخراج فوق العاده بالا در قهوه ساز را پیدا کرده است . ئیژگی منحصر به فرد این قهوه است که در حین آماده شدن سریع، از کیفیت بالایی برخوردار است ومه تنها عطر و طعم آن حفظ می شود بلکه ، به نظر کارشناسان عطر و طعم واقعی قهوه را به شما نشان می دهد .. به همین علت این قهوه ایتالیایی مورد پسند قهوه شاناسان واقعی در سراسر جهان قرار گرفته است .

مهم این است که قهوه اسپرسو با خامه قهوه یا همان رویه کاراملی رنگ که نشانه یک اسپرسوی کامل و خوب است نوشیده شود .

اسپرسو را لوییجی بتزرا صاحب یک شرکت تولیدی در سال 1903 اختراع کرد . ایده او وارد کردن فشار به فرآیند دم کردن قهوه بود که زمان لازم برای دم کشیدن قهوه را کم می کرد. او نام دستگاه جدید اش را "دستگاه قهوه اسپرسو" گذاشت. اسپرسو در ایتالیایی به معنای "سریع است .دستگاه اسپرسو نه تنها مدت زمان دم کشیدن قهوه را کم کرد بلکه قهوه بهتری نیز از ان به دست آمد ! دم کردن سریع تر امکان استخراج موادی با کیفیت نا مطلوب را ، که در اثر استخراج بیش از حد قهوه وارد آن می شدند ، می گرفت .

آب از محفظه مخصوص با فشار به جوش آور دارای المنت گرمایی وارد می شود ، آب در داخل جوش آور به دمای 92 درجه سانتی گراد و فشار 15 بار می رسد . آب با دمای بالا از جوش آور خارج شده ، از نگه دارنده فیلتر که دارای دانه های قهوه یا قهوه کیسه ای است . عبور می کند . قهوه در محفظه مخصوص جمع می شود یا مسقیما در فنجان می ریزد . از طرف دیگر در قهوه ساز های بخار این المنت گرمایی است که با ایجاد فشار 35 بار آب را داغ می کند . قهوه درست شده با این روش ، کام را با عطری خوش ، غنی و شیرین پر می کند . این نوشیدنی نیست که به هنگام اوقات استراحت در محل کار یا پیش از خروج از منزل برای رفتن به سر کار مصرف شود ؛ اسپرسو را باید پس از غذایی خوب و به هنگامی که وقت کافی برای آرامش یافتن وجود دارد، نوشید .

قوانین طلایی برای تهیه قهوه اسپرسویی خوب :

 • از آب سر و تازه استفاده کنید .
 • برای شستن جوش آور ، صابون یا مواد شوینده به کار نبرید .(فقط آب کشی کنید )
 • از نگه دارنده فیلتر استفاده کنید .
 • نگه دارنده صافی و دستگاه را از پیش گرم کنید .
 • از ترکیباتِ با کیفیت قهوه استفاده کنید .
 • قهوه را در صافی فشرده کنید .
 • فنجان ها را از پیش گرم کنید .
 • از دستگاه اسپرسو سازی استفاده کنید که دارای سیستم کف دهنده قهوه یا اسپرسو ی خا مه ای باشند و جوش آورشان از جنس استیل (فولاد ضد زنگ ) باشد .

قهوه موکا

 

اسپرسو ی غلیظ و شربت شکلاتی موکا و شیر داغ بخار داده شده ترکیب می شوند و با خامه زده شده سطح لیوان موکا خوری از لبه لیوان به بالا تکمیل می شود .

برای تهیه قهوه موکا ی خوب ، موارد زیر را در نظر بگیرید :

 • از آب سرد استفاده کنید .
 • از یک ترکیب صحیح برای قهوه اسپرسو یا موکا استفاده کنید.
 • هرگز از صابون یا شوینده های دیگر برای شستشو ی جوش اور استفاده نکنید .(فقط آب کشی کنید ).

آمریکانو ( آمریکایی)

 

دو نیم استکان قهوه اسپرسو به علاوه آب داغ برای درست کردن نوشیدنی های ملایم ، بهترین راه برای لذت بردن از یک قهوه ملایم ولی غلیظ است ؛ چرا که قهوه فرانسه بسیار غلیظ ممکن است . تلخ مزه باشد . آمریکانو بدون خامه بوده ، در فنجان استاندارد سرو می شود .

قهوه ماکیاتو ( لکه شیری )

(

دو نیم استکان قهوه اسپرسو یا رویه ای از یک قاشق غذا خوری کف شیر غلیظ است که در فنجان استاندارد یا نیم فنجان سرو می شود . بسیار معطر با لکه های یا گه هایی از شیر است .

 

 

کاپوچینو

 

کاپ.چینو ، نوشیدنی مخصوص ایتالیایی ، آنچنان در سراسر جهان مشهور است که نام آن نیازی به ترجمه در زبان های مختلف ندارد . از پرطرفدار ترین قهوه هاست و در فنجان های پهن سرو می شود . از یک سوم اسپرسو ، یک سوم شیر داغ و یک سوم کف شیر درست می شود .  میتوان گرد کاکائو و یا دارچین را به عنوان رویه به آن افزود . برای غلظت بیشتر ، به اندازه یک اسپرسوی دیگر به آن بیفزایید .

برای آماده کردن یک کاپوچینو ی عالی ، باید از قوانین خاصی پیروی کنید . پس از درست شدن قهوه اسپرسو فشار را زیاد کنید تا بخار تولید شود . یک سوم از یک پارچ ( اگر فلزی ، باریک و بلند باشد ، بهتر است ) را از شیر پر کنید .

مراقب باشید بیش از حد شیر نریزید . در هنگام کف سازی ، حجم شیر زیا می شود و ممکن است سر برود. وقتی دستگاه قهوه ساز به دمای ایده آل رسید ، کف دهنده را در شیر فرو کنید و سوپاپ بخار را باز کنید . ظرف را برای چند دقیقه به بالا و پایین کف دهنده حرکت دهید . وقتی شیر کاملا کف کرد قهوه و شیر را در یک فنجان کاپوچینو خوری بریزید .

کافه لاته (شیر اسپرسو )

 

اسپرسوی غلیظ و کامل است که بر روی آن مقدار زیادی شیر بخار زده ریخته شده و روی آن با لایه ای از کف شیر نازک پوشانده شده باشد . شبیه کاپوچینوست ؛ با این تفاوت که که در کاپوچینو نسبت مقدار کف شیر و شیر داغ (بخار زده) و اسپرسو مساوی است ولی در کافه لاته نسبت شیر تقریبا بیش از دو برابر اسپرسوست و کف شیر نیز فقط بالای فنجان را از لبه به بالا می پوشاند . برای درست کردن قهوه شیر فندقی ، شربت فندق یا برای درست کردن کرم دو کافه ( قهوه خامه دار ) خامه به ان بیفزایید .

موس قهوه

 

برای  4 نفر

*                       200 میلی لیتر قهوه غلیظ

*                       75 گرم بادام آسیاب شده

*                       150 گرم شکر

*                       1 قوطی کوچک شیر خشک

*                       4 عدد تخم مرغ

 1. قهوه و شکر  را در یک تابه ریخته ، روی شعله زیاد برای مدت 10 دقیقه حرارت دهید تا غلیظ شود .
 2. زرده های تخم مرغ را هم بزنید و به مخلوط اضافه کنید و با قدرت به هم بزنید .
 3. سپس آن را در تابه گرما دهید . هر چند وقت یک بار ، هم بزنید تا غلیظ شده ، حجم آن زیاد شود .
 4. از روی شعله بردارید و بگذارید تا پند دقیقه سرد شود و مرتبا آن را هم بزنید .
 5. شیر خشک و بادام سفیده زده شده تخم مرغ را اضافه کنید .
 6. مخلوط را به لیوان های کوچک تقسیم کرده تا زمان پذیرایی در یخچال نگه دارید .

کرم قهوه

 

برای  1 نفر

*         8 قاشق دسر خوری خامه

*         60 گرم شکلات سفید

*         1 قاشق دسر خوری قهوه غلیظ

*         برای تزیین تکه های شکلات یا بادام برزیلی

 1. سینی را با کاغذ روغنی بپوشانید .
 2. شکلات ها را ذوب کنید .
 3. روی یک ورقه آلومینیومی (فویل) شکلات را با برس بمالید . فویل را به صورت وارونه روی کاغذ روغنی قرار دهید و سینی را در یخچال بگذارید تا شکلات سفت شود .
 4. خامه را بجوشانید تا حجم ان نصف حالت اولیه شود .
 5. از روی شعله بر دارید و شکلات را اضافه کنید و بگذارید بماند تا خشک شود .
 6. قهوه را بیفزایید و هم بزنید تا نرم شود ، سپس بگذارید بماند تا خشک شود .
 7. فنجان ها را از مخلوط آماده شده پرکنید . آن را با تکه های شکلات یا بادام برزیلی تزیین کنید و بگذارید در یخچال بماند .
 8. می توانید این دسر را به مدت یک هفته در یک ظرف در بسته در یخچال نگه دارید .

دسر فرانسوی قهوه

 

برای 2 تا 3 نفر

*         200 میلی لیتر قهوه تازه دم

*         2 قاشق دسر خوری شکر

*         1 قاشق دسر خوری فندق پوست کنده و خرد شده

*         2 تکه پوست پرتقال

*         2قاشق دسر خوری خامه زده شده

*         3 قاشق دسر خوری نیشکر

*         1 قاشق دسرخوری آب

 1. نیشکر را چند دقیقه در آب بخیسانید و گرما دهید تا بجوشد .
 2. پوست پرتقال را اضافه کنید .
 3. قهوه را آماده کنید ، شکر را اضافه کنید . فندق را خرد کنید و نیمی از مخلوط آماده را اضافه کنید و خوب به هم بزنید .
 4. دسر را در لیوان های گرم شده بریزید . باقی مانده مخلوط را اضافه کنید و با خامه زده شده تزیین نمایید و بلافاصله سرو کنید .

کاپوچینوی معطر

 

 

 

برای 2 تا 3 نفر

*         100 میلی لیتر قهوه غلیظ دم کرده

*         200 میلی لیتر شیر

*         1 قاشق دسر خوری کاکائو

*         اندکی دارچین

*         اندکی جوز هندی رنده شده

*         اندکی وانیل

*         یک تکه پوست پرتقال

 1. شیر را با دارچین بجوشانید . جوز هندی ، وانیل و پوست پرتقال را اضافه کنید و روی یک شعله کم برای 10 دقیقه حرارات دهید .
 2. شکر و کاکائو را با شیر ( که آن را با سایر مواد جوشانده ایم ) و قهوه داغ بریزید و بلافاصله سرو کنید .

نکته : کمی عسل اضافه نمایید و کاپوچینوی معطر را به همراه یک کیک آلو سرو کنید .

شیر قهوه

 

برای 1 نفر

*         شیر جوشیده

*         1 فنجان قهوه اسپرسو یا قهوه فرانسه

*         اندکی پودر شکلات یا دارچین

 1. مقداری شیر جوشیده (با دمای 65 تا 75 درجه سانتی گراد ) به یک فنجان قهوه اسپرسو و یا فرانسه بیفزایید .
 2. یک چهارم اینچ کف شیر به عنوان رویه به آن اضافه کنید . شاید بعضی ها دوست داشته باشند قهوه را در اخر اضافه کنند برای این کار قهوه را به آرامی در وسط فنجان بریزید .
 3. اگر دوست دارید روی شیر قهوه را با پودر شکلات یا دارچین تزیین کنید .

 

 

قهوه هلندی

 

 

برای 1 نفر

*         یک هشتم لیتر قهوه غلیظ داغ

*         1 قاشق دسر خورده خامه زده شده

*         1 قاشق دسر خوری قهوه فرانسه

*         نصف قاشق چای خوری کاکائو

 1. قهوه داغ را در فنجان ریخت ، خامه زده شده را روی آن بریزید .
 2. قهوه فرانسه را با پودر کاکائو مخلوط کرده روی خامه را با آن تزیین کنید و همراه یک قاشق چای خوری سرو کنید .

 

 

کاپوچینوی ونیزی

 

 

برای 2 تا 3 نفر

*         100 میلی لیتر قهوه اسپرسوی تازه آماده شده

*         200 میلی لیتر شیر داغ

*         9 قاشق دسر خوری خامه ساده

 1. قهوه اسپرسو را آماده کنید .
 2. شیر را بجوشانید و به آرامی به قهوه اضافه کنید .
 3. آن را با خامه زده شده تزیین کنید .

نکته : می توانید کف شیر داغ را با خرده شکلات تزیین کنید .

 

 

میلک شیک قهوه

 

 

برای 2 نفر

*         2 فنجان شیر

*         2 قاشق دسر خوری شکر

*         4 قاشق بستنی وانیلی

*         قهوه غلیظ ، سرد

 1. مواد اولیه را به ترتیب مذکور در دستگاه مخلوط کن بریزید و با سرعت زیاد به مدت زمان 5 دقیقه با هم مخلوط کنید . مخلوط را در لیوانی یخ زده بریزید .

 

 

 

قهوه تگری

 

برای 1 نفر

 • 1 فنجان قهوه دم شده غلیظ سرد شده در یخچال
 • 2 قاسق دسر خوری شکر
 • 3 فنجان یخ خرد شده
 1. قهوه شکر و یخ را در دستگاه مخلوط کن با هم مخلوط کنید تا غلیظ شود . سپس در لیوان ریخته و بلافاصله سرو نمایید .

کافه گلاسه

 

برای 2تا 3 نفر

 • 1.5 فنجان قهوه غلیظ سرد
 • یک فنجان خامه رقیق
 • 2 فنجان بستنی وانیلی
 • 6 قاشق غذا خوری شکر
 • 4 قاشق غذا خوری خامه زده شده
 1. بستنی و خامه را رقیق مخلوط نمایید .
 2. قهوه و شکر را با هم مخلوط کنید
 3. مخلوط قهوه را به بستنی اضافه کنید و هم بزنید . در فریزر قرار دهید و تا قوام یافتن آن صبرکنید.
 4. سپس در لیوان بریزید و با خامه تزیین کنید .

 

 

 

 

 

 

قهوه

قهوه : دانه خوراکی درختی از خانواده قهوه هاست که از این دانه که خاصیت محرک دارد در تهیه مواد غذایی مختلف و هم چنین انواع نوشیدنی استفاده می کنند . گیاه قهوه معمولا در نواحی گرمسیر رشد و پرورش می یابد. مصرف ان به بهبود تمرکز کمک می کند . البته در افرادی هم ایجاد اضطراب می کند . مصرف زیاد ان می تواند باعث دفع کلسیم شود .

یکی از معمول ترین شیوه های درست کردن قهوه این است که یک قاشق مربا خوری قهوه را با یک قاشق مربا خوری شکر مخلوط کرده و داخل ظرفی از جنس روی میریزیم تا قهوه کف کند . باید مراقب بود که قهوه نجوشد .

 

قهوه چیست ؟

قهوه درختی است که در نواحی گرمسیری می روید و بلندی آن بین 3 تا 10 متر است . درخت قهوه پس از 3 تا 5 سال از زمان کاشت محصول می دهد . گل های سفید قهوه خوش بو است و بسیار شبیه به یاسمن و اما آنچه که ما به نام قهوه می شناسیم ، میوه این درخت است که برشته و ساییده می شود . این میوه که ظاهری تخم مرغی شکل دارد و به صورت خوشه ای رشد می کند ، ابتدا سبز رنگ است که به تدریج زرد و در نهایت قرمز یا بنفش می شود .بین 6 تا 9 ماه طول می کشد تا میوه کاملا رسیده شود . هر درخت حدود 2000 میوه می دهد که تقریبا حدود یک پوند قهوه برشته بدست می آید . میوه قهوه را با دست می چینند و بر حسب وزن آن ها را جدا می کنند .  پس از شستشو دانه ها را خشک می کنند ( معمولا با نور خورشید).  سپس بسته بندی می کنند . اندازه دانه ها را در بسته بندی در نظر می گیرند تا محصولی یک دست ارئه شود . اکنون بسته ها آماده صادرات یا برشته شدن است .دانه ها را در جای خشک و خنک نگه داری می کنند . هم چنین قهوه دارای خاصیت ضد عفونی کنندگی نیز است .

 

 

ریشه کلمه قهوه

قهوه گرفته شده از نام استانی است در اتیوپی kaffa و وازه انگلیسی coffee   هم از آن گرفته شده است و در اتیوپی به آن Bunn  و Bunna (زبان "امهاری" ، زبان مردم اتیوپی ) و در زبان  تیگرینیایی به آن Bunni و در زبان های دیگر نام هایی همه از ریشه کلمه Bunn  گرفته شده اند ، نامیده می شود .

دانه (Bunn  = در واقع لغت عربی قهوه خلاصه شده کلمه " قهوه البن " بوده است که به معنی شراب گیاه بن است . چون در دین اسلام نوشیدن الکل نفی شده بود . قهوه به عنوان جانشینی مناسب مورد استفاده قرار گرفت . بعد ها کلمه عربی "قهوه " در زبان ترکی به " کهوه Kahve " معروف شد که همین کلمه در زبان ایتالیایی به Caffe و در زبان فراننسوی ، پرتغالی و اسپانیایی به نام Café  مورد استفاده قرار گرفت . سابقه ی این لغات به آخر قرن 16 بر می گردد ولی لغت "Coffee" از اواسط دهه 1600 مورد استفاده قرار گرفت .

 

برشته کردن

برشته کردن دانه های قهوه در بدست آمدن یک فنجان قهوه خوش طعم موثر است . طی این مرحله دانه سبز رنگ به دانهای قهوه ای تبدیل می شود و بخشی از ترشی ، بو و کافئین از بین می رود . در نهایت دانه ای صاف تر و حدود دو برابر بزرگتر و شیرین تر با رگه ای تلخی به دست می آید . در خانه هم می شود دانه ها را در فر یا ماهیبتابه برشته کرد .

 

مدت زمان بود دادن

 1. 7 دقیقه : بو دادن ملایم (American Roast):
 2. 9 الی 11 دقیقه : بو دادن متوسط ( City Roast) :
 3. 11 ای 13 دقیقه : بو دادن تا حد تیره (French Roast)
 4. 14 دقیقه : تیره ترین حالت (Espresso Roast)

 

ساییدن

هنوز وقت دم کردن قهوه نرسیده ! پیش از آن باید دانه ها آسیاب شوند و با فشار از دانه برشته به پودر تبدیل شوند . به خاطر داشته باشید که اکسیژن دشمن قهوه است ! سعی کنید قهوه آسیاب شده را در جای خنک و کم نور نگه داری کنید .

 

 

انواع قهوه

 

مرغوب ترین قهوه که طعم و بویی منحصر به فرد دارد از بوته ای به نام Arabica  به دست می آید که قدیمی ترین نوع قهوه است و در ارتفاع 4000 تا 6000 متر بالاتر از سطح دریا رشد می کند . حدود 75 % از کل قهوه ای که در جهان کشت می شود Arabica است . قدیمی ترین نوع قهوه Arabica  موکا و جاوه هستند که امروزه نامی شناخته شده محسوب می شوند . نوع دیگری از قهوه Robusta نام دارد کهدر بلندی 2500 پایی رشد می کند و بیشتر از Arabica  تحمل سرما را دارد . میزان کافئین  Robusta  دو برابر Arabica  است اگر چه بو و طعم ان در رده ی پاییت تری قرار دارد و ارزان تر است . Robusta  حدود 25 % از کشت قهوه ی جهان را تشکیل می دهد و نوع مرغوب آن هم برای تهیه اسپرسو به کار می رود . نوع دیگری از قهوه که در آفریقای غربی می روید Liberica نام دارد که درصد بسیار اندکی از دانه های قهوه از این نوع هستند .

 

 

 

 

تاریخچه قهوه

قهوه در سال 850 میلادی کشف شد . گله داری اهل اتیوپی به نام کالدی متوجه شد بز های گله ی او بعد از خوردن دانه های قرمز رنگ بوته ای محلی بسیار پر انرژی و رقص کنان گردش می کنند . کالدی از دانه ها خورد و همان نشاط و سر زندگی را تجربه کرد . می گویند کالدی نخستین فردی است که طعم قهوه را چشید . اگر چه  در تاریخ اختلاف نظر هم وجود دارد و بعضی ها یمن را منشا اولیه تولید قهوه می دانند .

 

قهوه در گذر زمان

 1. نخستین کافی شاپ یا قهوه خانه جهان سال 1475 میلادی در استانبول امروزی بر پا شد .
 2. یمن درقرن پانزدهم مرکز صادرات قهوه به شهر های بزرگ خاورمیانه و نیز قاهره و استانبول بود .
 3. نخستین کافی شاپ اروپا سال 1654 میلادی در ونیز افتتاح شد . همچنین آکسفورد و لندن در 1652 ، پاریس در 1672 و برلین در 1721 شاهد افتتاح نخستین قهوه خانه خود بوده اند.
 4. صنعت قهوه برزیل با قاچاق دانه های قهوه از پاریس در 1727 آغاز شد .
 5. نخستین دستگاه اسپرسو ساز خانگی در سال 1822 در فرانسه ساخته شد . علاقه مندان قهوه در کشور ایتالیا هم در 1905 شاهد ساخت نخستین دستگاه اسپرسو ساز تجاری در کشورشان بودند .
 6. دو بار مصرف قهوه در سوئد به خاطر حمایت از اقتصاد ملی ممنوع شد در 1756 و طی 1817-1822 که موفق هم نبود .
 7. اکنون قهوه از معروف ترین و پر طرفدار ترین نوشیدنی جهان است . دوستداران این نوشیدنی در سراسر جهان سالانه بیش از 400 میلیارد فنجان قهوه را میل می کنند . بنابراین ادعای بیهوده ای نیست اگر بگوییم قهوه پس از نفت دومین مایع پر طرفدار جهان است !
 8. بزرگترین تولید کنندگان قهوه در حال حاظر بزریل، کلمبیا ف پورتوریکو ، ویتنام ، اندونزی (جاوه ) ، مکزیک و هند هستند . البته در 70 کشور دیگر نیز قهوه در حجم کمتری تولید می شود . از جمله کاستاریکا ، هندوراس ، نیکاراگوئه ، جامائیکا در جنوب و مرکز آمریکا ، سوماترا و گینه نو در جنوب شرقی آسیا .
 9. و اما کشور هایی که بیشترین واردات قهوه را دارند : ایالات متحده آمریکا ، آلمان ، ژاپن ، فرانسه ، اسپانیا و ایتالیا هستند .

10. بیشترین میزان مصرف سرانه قهوه در فنلاند ، دانمارک ، نروژ ، سوئد و استرلیاست .

قهوه در ایران

قهوه  در زمان صفویه جای خود را در میان نوشیدنی های روزانه ایرانی ها باز کرد و نمونه ای است از ورود ایران به شبکه ی اقتصادی جهانی آن دوران . تا قرن نوزدهم که چای به نوشیدنی غالب مردم مردم تبدیل شد ، همچنان این ماده سیاه و تلخ بسته به منطقه جغرافیایی و طبقه اجتمایی دوستداران خود را داشت . امروزه نوشیدن انواع قهوه از جمله قهوه فرانسه ، اسپرسو ، کاپوچینو و قهوه فوری و شیر قهوه طرفداران زیادی پیدا کرده . البته قهوه ترک به خاطر محبوبیت میان ایرانیان ارمنی از گذشته در میان مردم رایج بوده و به واسطه فال قهوه جایگاه خاص خود را داشته . امروز می توانید در تمام کافی شاپ ها و قهوه سرا ها به راحتی این نوشیدنی نشاط آور را پیدا کنید . انواع گلاسه ها از نوشیدنی های مورد علاقه مردم هستند .

خواص قهوه

 1. به دلیل خاصیت نشاط بخشی قهوه ، ضد افسردگی است .
 2. نوشیدن یک فنجان قهوه در بسیاری مواقع سر درد شما را بر طرف می کند .
 3. قهوه به علت داشتن ماده ای به نام تانن از پوسیدگی دندان جلوگیری می کند .
 4. تحقیقات 9 ساله ی دانشمندان ژاپنی نشان می دهد مصرف منظم قهوه به دلیل دارا بودن اسید کلروژونیک ، خطر ابتلا به سرطان کبد را تا 49 % و مصرف نا منظم قهوه می تواند خطر ابتلا به سرطان کبد را تا 29 % کاهش دهد .
 5. محققان هلندی به این نتیجه رسیده اند که نوشیدن یک فنجان قهوه در طی روز خطر ابتلا به دیابت را کاهش می دهد . زیرا ترکیبات موجود در قهوه از جمله منیزیم و پتاسیم به سوخت و ساز قند در بدن کمک می کند .
 6. تحقیقات مریم سابقی و یاسر دری ، دو محقق ایرانی در آمریکا نشان داده است که بوییدن دانه های قهوه می تواند باعث بازگشت اشتهای از دست رفته پس از آشپزی شود . آنان معتقدند که مولکول های قهوه با حرکات جنبشی خاص خود باعث جدا شدن مولکول های غذا از گیرنده های بویایی بینی و بدین ترتیب باعث بازگشت اشتها می شود . این دو محقق هم چنین این روش را جهت افزایش سلامتی حیوانات در موسسه های تحقیقاتی پیشنهاد کرده اند .
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
جمعه 21 اردیبهشت 1397 05:27 ب.ظ
займ на любую карту
кредитные займы на карту украина
кредит украина онлайн
взять кредит онлайн круглосуточно
круглосуточные займы онлайн
гроші онлайн на картку
займ на карту круглосуточно украина
شنبه 18 فروردین 1397 02:59 ب.ظ

Helpful advice. Thanks.
viagra vs cialis vs levitra if a woman takes a mans cialis cialis lowest price cialis dosage recommendations if a woman takes a mans cialis cialis daily reviews cilas canadian drugs generic cialis cialis cost cilas
شنبه 4 فروردین 1397 05:13 ب.ظ

Superb postings. Thanks a lot!
generic cialis 20mg uk cialis generic look here cialis cheap canada generic cialis pro buy cialis sample pack tadalafil 20 mg cialis vs viagra tarif cialis france generic cialis cialis billig
پنجشنبه 16 شهریور 1396 02:50 ق.ظ
I'm not sure exactly why but this web site is loading very slow for me.
Is anyone else having this issue or is it a problem on my end?

I'll check back later on and see if the problem still exists.
سه شنبه 17 مرداد 1396 07:50 ق.ظ
Wow! This blog looks just like my old one! It's on a entirely different topic but it has pretty much the same layout and design. Superb choice of colors!
یکشنبه 15 مرداد 1396 04:30 ب.ظ
I absolutely love your blog and find a lot of your post's to
be what precisely I'm looking for. Do you offer
guest writers to write content to suit your needs?
I wouldn't mind writing a post or elaborating on most of the subjects you write related to here.
Again, awesome web site!
یکشنبه 15 مرداد 1396 12:33 ب.ظ
It's the best time to make some plans for the longer term and it
is time to be happy. I've learn this publish and if I may I want to counsel
you some fascinating things or tips. Perhaps you could write subsequent articles relating to this article.
I want to read more things about it!
جمعه 13 مرداد 1396 01:50 ب.ظ
My spouse and I stumbled over here different website and thought I
may as well check things out. I like what I see so i am just following you.
Look forward to finding out about your web page repeatedly.
شنبه 7 مرداد 1396 12:53 ق.ظ
My brother recommended I might like this web site.

He was totally right. This post actually made my day. You can not imagine simply how much time I had spent for this information! Thanks!
چهارشنبه 4 مرداد 1396 11:26 ق.ظ
Hi outstanding website! Does running a blog such
as this require a large amount of work? I've
virtually no expertise in coding but I was hoping to start my own blog in the near future.
Anyway, should you have any recommendations or tips for new blog owners please share.
I know this is off subject but I just wanted to ask.

Cheers!
شنبه 31 تیر 1396 07:20 ب.ظ
Howdy! Do you use Twitter? I'd like to follow you if that would be okay.
I'm undoubtedly enjoying your blog and look forward to new updates.
دوشنبه 25 اردیبهشت 1396 07:52 ق.ظ
Thanks for every other informative site. Where else could I am getting that type of info written in such an ideal means?

I've a mission that I'm just now working on, and I've been on the
look out for such info.
جمعه 8 اردیبهشت 1396 12:41 ب.ظ
There's definately a great deal to learn about this topic.
I like all the points you have made.
دوشنبه 21 فروردین 1396 03:03 ب.ظ
When someone writes an post he/she retains the idea of a
user in his/her brain that how a user can be aware of it.
Thus that's why this piece of writing is great.
Thanks!
یکشنبه 20 فروردین 1396 02:59 ب.ظ
Greetings from Ohio! I'm bored at work so I decided to check out your blog on my iphone during
lunch break. I love the information you
provide here and can't wait to take a look when I get home.
I'm surprised at how quick your blog loaded on my mobile ..

I'm not even using WIFI, just 3G .. Anyways, excellent blog!
پنجشنبه 4 آذر 1395 05:40 ب.ظ
ارتقاء وبسایت در موتور های جستجو

افزایش رتبه سایت با جستجوی کلمات کلیدی سایت شما توسط کاربران در سراسر کشور
چهارشنبه 26 آبان 1395 09:27 ب.ظ
سلام
دوست عزیز امیدوارم حال خوبی داشته باشید از وبلاگتون دیدن کردم.
ما یک محصول ویژه برای شما داریم که قسمتی از کار های روزانه رو براتون آسون و راحت میکنه
به سایتمون سر بزنید هر دیدی یه بازدید هم باید داشته باشه دیگه
مطمئنم پشیمون نمیشی
منتظرم
جمعه 30 مهر 1395 12:31 ب.ظ
سلام وبلاگ زیبایی داری برای افزایش بازدید وبلاگت بیا به آدرس و وبلاگت را ثبت کن تا منم بتونم هر روز بهت سر بزنم محلی که وبلاگت را ثبت میکنی بزرگترین دایرکتوری وبلاگنویسان ایران است وپر بازدید ممنون
یکشنبه 25 مهر 1395 01:18 ق.ظ
سلام و احترام خدمت مدیر محترم وبلاگ

دیگر نیازی به بنزین یا ژل برای روشن کردن ذغال نیست

مناسب ترین ذغال برای گردش و پیک نیک

مناسب برای ذغال قلیان

بیاید قیمت ها رو ببینید چقدر مناسبه


پنجشنبه 1 مهر 1395 06:46 ب.ظ
تخفیف ویژه 15 هزار تومنی ریحون!
غذا رو سفارش بدید و 15 هزار تومن تخفیف بگیرید!
برای هر کسی که از لینک شما کد تخفیف رو بگیره هم 15 هزار تومن به حساب شما افزوده میشه!
برای گرفتن تخفیف 15 هزار تومنی مراحل زیر رو انجام بدید:
اول لینک رو باز کنید و کد تخفیف رو کپی یا یادداشت کنید
بعدش برید به صفحه اصلی سایت ریحون reyhoon.com و نرم افزار رو دریافت کنید (با گوشی برید و باید برنامه بازار رو داشته باشید)
بعد از نصب نرم افزار ثبت نام کنید (20 ثانیه طول میکشه نهایت!)
موقع سفارش غذا کد تخفیف رو بزنید تا 15 هزار تومن از هزینه غذا کم بشه
مثلا 20 هزار تومن غذا سفارش بدید فقط 5هزار تومن پرداخت میکنید
سوالی داشتید ایمیل بزنید
موفق باشی!

پنجشنبه 18 شهریور 1395 09:55 ب.ظ
سه چیز به انسان آرامش میدهد،"آسمان،جاده ودریا"الهی آسمان چشمانتان همیشه صاف،جاده ی زندگیتان همیشه هموار و دریای دلتان همیشه آرام باشد. خیلی دوستون دارم به منم سر بزنین
شنبه 13 شهریور 1395 10:16 ب.ظ
سلام خیلی خوشحال شدم دوباره به وبتون اومدم باعث افتخاره شما هم به من سر بزنید خییییییییلی ممنون
جمعه 12 شهریور 1395 03:31 ق.ظ
نگاه آدمهای کوچک ، چه زود پر می شود و لبریز . اُرد بزرگ
سه شنبه 9 شهریور 1395 05:37 ب.ظ
سلام عزیز انتظار زیادی ازتون ندارم فقط دلم میخواد بهم سر بزنید و نطرتون را بگین و با هم تبادل لینک داشته باشیم منتظرم گلم
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


موضوعات
آمار وبلاگ
 • کل بازدید :
 • بازدید امروز :
 • بازدید دیروز :
 • بازدید این ماه :
 • بازدید ماه قبل :
 • تعداد نویسندگان :
 • تعداد کل پست ها :
 • آخرین بازدید :
 • آخرین بروز رسانی :

اسما خداوند متعال

پخش زنده حرم
Online User اسلام کوئست سایت جامع فرهنگی 
مذهبی شهید آوینی Aviny.com

دنیـای نیـاز بـه نمــاز | WorldPrayer.ir