اسرار حق
درباره وبلاگ


پروفایل من
hasanbolboli.blogfa.com/Profile
استفاده از تمامی مطالب وبلاک آزاد می باشد
حتی بدون ذکر منبع
تلگرام ما
@asrarhag

مدیر وبلاگ : حسن فاطمی فرد
مطالب اخیر
نویسندگان

ویژگی منحصر بفرد یاران حضرت حجت

همانا یاران صاحب این امر، برای او نگهداری شده اند؛ اگر همه مردم نیز از بین بروند، خداوند یارانش را به او می رساند.

 

 قرآن کریم در سوره مبارکه مائده آیه 54 می فرماید: «یا أَیُّهَا الَّذینَ آمَنُوا مَنْ یَرْتَدَّ مِنْکُمْ عَنْ دینِهِ فَسَوْفَ یَأْتِی اللَّهُ بِقَوْمٍ یُحِبُّهُمْ وَ یُحِبُّونَهُ أَذِلَّةٍ عَلَی الْمُؤْمِنینَ أَعِزَّةٍ عَلَی الْکافِرینَ یُجاهِدُونَ فی‏ سَبیلِ اللَّهِ وَ لا یَخافُونَ لَوْمَةَ لائِمٍ ذلِکَ فَضْلُ اللَّهِ یُؤْتیهِ مَنْ یَشاءُ وَ اللَّهُ واسِعٌ عَلیمٌ؛  

ای کسانی که ایمان آورده‌اید! هر کس از شما که از دین خود برگردد [به خدا ضرری نمی زند، چون] خداوند در آینده قومی را خواهد آورد که آنان را دوست دارد و آنان نیز خدا را دوست دارند. آنان نسبت به مؤمنان، نرم و فروتن، و در برابر کافران، سرسخت و قاطع‌اند، در راه خدا جهاد می‌کنند و از ملامت هیچ ملامت‌کننده‌ای نمی هراسند. این فضل خداست که به هر که بخواهد [وشایسته ببیند] می‌دهد و خداوند وسعت‌بخش و بسیار داناست».

 

امام صادق علیه السلام می فرمود: «همانا یاران صاحب این امر، برای او نگهداری شده اند؛ اگر همه مردم نیز از بین بروند، خداوند یارانش را به او می رساند و آنان همان کسانی هستند که خدای عزوجل فرموده: «اگر اینان بدان کافر شوند، پس به تحقیق ما گروهی را که بدان کافر نیستند بر او موکّل کرده ایم. و آنان همان کسانی هستند که خداوند درباره آنان فرموده است: خداوند به زودی گروهی را خواهد آورد که آنان را دوست دارد و آنان نیز او را دوست می دارند، در برابرمومنان، فروتن و در برابر کافرن با عزت و درشتخو و سختگیر هستند.

 

الغیبة ، نعمانی، ص316  

 

پرتوی از آیه های مهدوی؛ حجت الاسلام قرائتی

+++

چرا بیشتر سپاهیان امام مهدی(عج) از جوانان اند؟!

امیرالمومنین امام علی(ع) می فرمایند: ««یاران مهدی عجل الله تعالی فرجه جوانند و پیر در آنها نیست، مگر به قدر سرمه چشم یا به اندازه نمک در زاد و توشه سفر؛ و نمک کمترین وسیله سفر است.»

 

 

 ویژگی های جوان آن قدر مهم و باارزش است که در تشکیل حکومت جهانی امام مهدی علیه السلام وجود یاران جوان چشم گیر و نمایان است. امیرالمومنین حضرت علی علیه السلام در این باره می فرمایند: «یاران مهدی عجل الله تعالی فرجه جوانند و پیر در آنها نیست، مگر به قدر سرمه چشم یا به اندازه نمک در زاد و توشه سفر؛ و نمک کمترین وسیله سفر است.» (1)

در این حدیث تعداد یاران غیر جوان امام(عج) به مقدار سرمه در چشم و نمک در وسایل سفر بیان شده است. بسیار روشن است که این تعبیر کنایی، اشاره مستقیم به کثرت یاران جوان در حکومت جهانی امام عصر علیه السلام است.

 

در روایت دیگری صادق آل محمد صل الله علیه وآله این شکوه و زیبایی را این گونه بیان می فرماید: «جوانان شیعه، بر پشت بام های خانه های خویش استراحت می کنند که ناگهان به ندای صاحب خود، در یک شب، بدون وعده قبلی پاسخ می دهند و صبح را در مکه حضور دارند؛ بینا شبابُ الشیعة ِعلی ظُهور سُطُوحهِم نیامٌ اذاً توافوا الی صاحبِهِم فی لیلةٍ واحدة ٍعلی غیر میعاد فَیُصبحونَ بمکة» (2)

در روایت دیگری این اجتماع بی نظیر و باشکوه جوانان، به اجتماع پاره ابرهای پاییزی تشبیه شده است که گویا کنایه از سرعت اجتماع  جوانان باشد.

 

اما چرا حضور جوانان تا این حد در حکومت مهدوی مورد توجه قرار گرفته است؟

با توجه به خصلت، مرام و شخصیت جوانان در عصر ظهور اکثر یاران امام مهدی علیه السلام از این گروه سنی هستند. برخی از این ویژگی ها که سبب حضور عارفانه و عاشقانه جوانان می شود، بدین شرح است:

 

صفای باطن؛ نداشتن لجاجت، همراه فطرت پاک از خصوصیات منحصر به فرد جوانان است. جوان به سبب داشتن فطرت پاک، همواره با پویایی و هیجان به دنبال سعادت و گذشت از رسوم و عقاید تقلیدی است. اگر چه برخی در تعیین مصداق خیر و نیکی و یافتن راه دچار سردرگمی و اسیر و گرفتار چاه می شوند، خود این حرکت و تلاش و نداشتن توقف و سکون ، ناشی از روحیه حقیقت طلبی جوانان است. مقام معظم رهبری در این باره می فرماید: «طبیعت جوان، میل به معنویت و میل به صفا است... طبیعت جوان، پاکی و میل به پاکی، محبت و میل به محبت، معنویت و میل به معنویت، روشن بینی و میل به روشن بینان است. طبیعت جوان مقابله با زورگویی ها است. شما در هیچ جای دنیا سراغ ندارید نهضتی از طرف جوانان به نفع دخالت بیگانگان درست شده است. همیشه در هر کجای دنیا که نهضت جوان، درست شده علیه دخالت بیگانگان بوده است. (3)

 

لذا در همه دوران ها شاهد حضور جوانان هستیم. این مسأله در انقلاب اسلامی ایران نیز ازهمین حقیقت سرچشمه گرفته است. مقام معظم رهبری می فرماین د: «در پیروزی انقلاب، جوانان و نوجوانان ما نقش اساسی و تعیین کننده ای داشتند و محصلین مدارس در جمع انبوه ملت ما و در راهپیمایی های چند میلیونی و حوادث خونین انقلاب حضور فعال خود را به اثبات رسانده، نسل نو ما رسالت خود را چه در دوران انقلاب و چه در حوادث دشوار پس از آن به انجام رسانده و آن روزی که دشمنان انقلاب و منافقین در سراسر کشور دست به آشوب و فتنه انگیزی زدند و همچنین در دورانی که جنگ از سوی دشمن متجاوز با حمایت های قدرت های بزرگ بین المللی به ما تحمیل شد، باز نقش جوانان در دفاع از آرمان های انقلاب یک نقش درخشان و برجسته بود.(4)

 

یکی از مهم ترین عوامل موفقیت پیامبران با وجود بسیاری از محرومیت ها پرداختن به نیاهای فطری انسان ها بوده است. وجود این ویژگی در اسلام به صورت کامل تر و جدی تر سبب شد در زمان کوتاهی جوانان مهاجر و انصار که از فطرت پاک تر و آگاه تری برخوردار بودند از اولین گروندگان به اسلام باشد. جوانان صدر اسلام نه برای هواهای نفسانی و نه مادیات و نیازهای جسمانی بلکه خسته از محیط آلوده و تشنه معرفت در پی پاسخ به نیاز فطرت بودند. حتی برای برخی از آنان پذیرش اسلام همراه بسیاری از محدودیتها، سختی ها، فشارها، تهدیدها و کنار گذاشتن منزلت های ظاهری، تجملات و ثروت بود؛ ولی حاضر شدند همه این مسایل را با دل و جان قبول کنند.

 

جوانان از نظر پیامبر اعظم صل الله علیه وآله گوی سبقت را در پذیرش اسلام ربودند و در این خصوص بر پیران فضیت یافتند.  روایت شده است پیامبر صل الله علیه وآله فرمودند: «به شما درباره جوانان به خیر و نیکی سفارش می کنم؛ چرا که آنان از نظر قلبی، پاک تر و مهربان ترند. خداوند مرا بشارت دهنده به رحمت و بیم دهنده از عذاب خویش فرستاد. جوانان با من همراه و هم سوگند شدند و پیران با من به مخالفت برخاستند. (5) سپس پیامبر اکرم صل الله علیه وآله این آیه شریف را قرائت فرمود: «فَطالَ عَلَیْهِمُ الْأَمَدُ فَقَسَتْ قُلُوبُهُمْ وَ کَثیرٌ مِنْهُمْ فاسِقُونَ؛ عمرشان طولانی گشت در نتیجه قلب هایشان قساوت یافت.» (سوره حدید آیه 16)

 

این گروه به طور طبیعی کمتر از بزرگترها در تاریکی های روحی و قساوت قلب غرق شده اند و غالبا دارای صفای باطن، قلبی پاک، فکری جوان و دلی روشن هستند. به همین دلیل زودتر و بیش تر از بزرگترها به سوی حق و فضیلت رو می آورند و ندای امام مهدی علیه السلام را لبیک می گویند.

 

هنگام ظهور آخرین حجت الهی، جوانان گروه گروه عاشقانه و عارفانه گرداگرد امام زمان علیه السلام اظهار ارادت می کنند؛ زیرا قب آن ها خالی از هر شائبه است. تمایلات و آرزوهای رنگارنگ همچنین عقاید و افکار و باورهای درهم تنیده بزرگسالان مانند قفل های سنگین و محکم مانع از حرکت سریع به سوی امام عصر(عج) می شود. قبل از آن که آن ها از سرعقاید خود برخاسته و قدمی پیش نهند، جوان فرسنگ ها راه پیموده است.      

 

پی نوشت ها:

1.غیبت نعمانی، ص 438، ب 20،ح 10؛ غیبت طوسی، ص 284

2.غیبت نعمانی ص 438، ب 20، ح 11؛ بحارالانوار،ج52، ص 370؛ معجم احادیث الامام المهدی ج 4، ص 6.

3. کودک، نوجوان و جوان از دیدگاه مقام معظم رهبری،ج2، ص 96

4. پیام به دانش آموزان به مناسبت آغاز دهه دوم انقلاب اسلامی 12/ 11/ 67

5.شباب قریش، ص1 ، به نقل از «جوان از نظر عقل و احساسات، ج 2، ص 248  

 

* «قرآن، مهدی و جوانان» نوشته محمدرضا نصوری

+++

حتی مرگ نباید بین امام(عج) و منتظر فاصله بیندازد

یک شیعه باید آنقدر مشتاق یاری و کمک کردن به حضرت ولی عصر(عج) باشد که حتی مرگ هم بین او و حضرت مهدی(عج)، فاصله نیندازد. باید آماده باشد تا اگر هاتفی صدا زد که امام زمان(عج) قیام کرده، یک لحظه از یاری حضرت(عج) کوتاهی نکند.

 

به گزارش  کانال تلگرامی مسجد مقدس جمکران، حجت الاسلام مسعود عالی، کارشناس مذهبی اظهار کرد: اهل بیت(ع) در دعاهای خود، بارها به ما یاد داده اند که از خداوند بخواهیم تا جزء یاران امام زمان(عج) باشیم، خیلی در دعاها خواستند تا این مهم را روی زبان ما بیندازند.

 

وی با اشاره به اینکه در تعقیبات نماز صبح، دعایی داریم که ابتدایش با «اَللَّهُمَّ بَلِّغْ مَوْلایَ صاحِبَ الزَّمانِ» آغاز می شود، که خوب است بر آن مداومت داشته باشیم زیرا تجدید بیعت با امام زمان(عج) است، گفت: در پایان این دعا، دست راست را به دست چپ می دهیم که کنایه از بیعت با امام زمان(عج) است و در این دعا می خوانیم: «وَ اجْعَلْنی مِنْ اَنْصاِرهِ وَ اَشْیاعِهِ وَ الذَّآبّینَ عَنْهُ وَ اجْعَلْنی مِنَ الْمُسْتَشْهَدینَ بَیْنَ یَدَیْهِ، و قرارم ده از یاران و پیروان و دفاع کنندگان آن حضرت(ع) و بگردانم از شهادت یافتگان در پیش رویش» یعنی در این دعا از خداوند می خواهیم که جزء یاران و مدافعان حضرت(عج) باشیم.»

 

عالی اضافه کرد: در دعای عهد، از خداوند می خواهیم که اگر مرگ هم میان ما و ایشان فاصله انداخت، باز هم مانع نباشد و با ظهور حضرت(عج) بازگردیم: «إِنْ حَالَ بَیْنِی وَ بَیْنَهُ الْمَوْتُ الَّذِی جَعَلْتَهُ عَلَى عِبَادِكَ حَتْماً مَقْضِیّاً فَأَخْرِجْنِی مِنْ قَبْرِی مُؤْتَزِراً كَفَنِی شَاهِراً سَیْفِی مُجَرِّداً قَنَاتِی مُلَبِّیاً دَعْوَةَ الدَّاعِی فِی الْحَاضِرِ وَ الْبَادِی؛ خدایا اگر بین من و او مرگى كه بر بندگانت حتم و قطعى ساختى حائل شد، كفن پوشیده از قبر مرا بیرون آور، با شمشیر از نیام بركشیده، و نیزه برهنه، پاسخگو به دعوت آن دعوت كننده، در میان شهرنشین و بادیه نشین.»

 

این استاد حوزه علمیه ادامه داد: یک شیعه باید آنقدر مشتاق یاری و کمک کردن حضرت ولی عصر(عج) باشد که حتی مرگ هم بین او و حضرت مهدی(عج)، فاصله نیندازد و من دیده ام که برخی اسلحه یا شمشیری آماده می کنند و روزهای جمعه، دعای ندبه را می خوانند و منتظر و آماده می نشینند که اگر هاتفی صدا زد که امام زمان(عج) قیام کرده است، یک لحظه از یاری حضرت(عج) کوتاهی نکرده باشند و فورا خود را به حضرت مهدی(عج) برسانند.

 

وی با بیان اینکه از همین منظر تفاوت میان شیعیان زمان غیبت که با وجود عدم مشاهده امام تا این میزان آماده هستند و شیعیان و دوستان اهل بیت(ع) در زمان صدر اسلام که با وجود مشاهده امامان(ع)، آنان را یاری نمی کردند، مشخص می شود، تصریح کرد: ائمه اطهار(ع) در صدر اسلام، شیعیان را دعوت به کمک می کردند اما آنان یاری نمی دادند، لذا در روایت از امام سجاد(ع) داریم که بهترین شیعیان در آخرالزمان هستند.

 

عالی در پاسخ به این سوال که چرا شیعیان آخرالزمان بهتر از همه هستند؟، بیان کرد: امام سجاد (علیهم السلام)  می فرمایند: «أَعْطَاهُمْ مِنَ الْعُقُولِ وَ الْأَفْهَامِ وَ الْمَعْرِفَةِ مَا صَارَتْ بِهِ الْغَیْبَةُ عِنْدَهُمْ بِمَنْزِلَةِ الْمُشَاهَدَةِ؛ خدا چنان عقل و فهم و معرفتی به آنها داده که غیبت برای آنها به منزله دیدن حضوری شده است»، یعنی شیعیان آخرالزمان از چنان عقل و شعوری برخوردار هستند که ائمه اطهار(ع) را ندیده، باور و قبول دارند، از این جهت، بهترین شیعیان هستند.

منبع

شبستان

وعده صادق

نوع مطلب : حدیث، اصحاب اهل بیت، ماجراهای جالب و نکته های اخلاقی و آموزنده، در باب اهل بیت، امام مهدی(ع)، ماه شعبان، فساد و انحطاط اخلاقی، تزکیه نفس، ظهور و آخرالزمان، مسجد و نماز، نماز و ذکر و دعا و نیایش، ولایت و امامت، پاسخ به شبهات، تاریخ اسلام، تولی و تبری، سیاست و دین، معارف اهل بیت، 
برچسب ها : امام مهدی(عج)، ظهور، یاران امام زمان، فرهنگ انتظار،
لینک های مرتبط :


موضوعات
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

اسما خداوند متعال

پخش زنده حرم
Online User اسلام کوئست سایت جامع فرهنگی 
مذهبی شهید آوینی Aviny.com

دنیـای نیـاز بـه نمــاز | WorldPrayer.ir

 
 
 
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic