اسرار حق
درباره وبلاگ


پروفایل من
hasanbolboli.blogfa.com/Profile
استفاده از تمامی مطالب وبلاک آزاد می باشد
حتی بدون ذکر منبع
تلگرام ما
@asrarhag

مدیر وبلاگ : حسن فاطمی فرد
مطالب اخیر
نویسندگان

در گفت‌وگو با پدر شهید مدافع حرم رسول خلیلی مطرح شد؛
شهیدی که سنگ مزارش سنگ حرم اباعبدالله(ع) است /خواندن نماز شکر بعد از شنیدن خبر شهادت رسول
پدر شهید گفت: رسول خیلی اصرار داشت به سوریه رود، خیلی تلاش کرد تا اعزام شود و به عنوان اولین مدافع حرم در منطقه شهرک شهید محلاتی تهران راهی سوریه شد و به شهادت رسید.

به گزارش راه دانا به نقل از کوله بار؛ شهید محمدحسن خلیلی معروف به «رسول»، هنوز بیست و هفت سالش تمام نشده بود که در روز ۲۷ آبان سال ۹۲ خبر شهادتش را از جبهه سوریه آوردند. وی متولد ۱۳٦۵ بود. چند روز پس از عاشورا، خانواده شهید رسول خلیلی خبر شهادت پسرشان را که به صورت داوطلبانه به عنوان مدافع حرم حضرت زینب(س) به سوریه رفته بود را شنیدند. خبری که پدر و مادر پس از شنیدن آن نماز شکر می‌خوانند و تا به امروز خداوند را به خاطر این نعمت بزرگ سپاس می‌گویند، شهید خلیلی درست چند روز قبل از تولدش در نزدیکی حرم حضرت رقیه (س) به شهادت می‌رسد و فرصتی برای باز کردن کادوهای تولدش را که هم اکنون هم در گوشه ای از اتاقش قرار دارد، پیدا نمی‌کند، اما در عوض جشن 27 سالگی خود را در محضر دردانه امام حسین(ع) و خاندان اهل بیت(ع) برگزار کرد. در ادامه گفتگویی با رمضانعلی خلیلی که خود از جانبازان دوران دفاع مقدس و راویان اردوهای راهیان نور است داشته ایم که می خوانید:


در ابتدا درخصوص ویژگی ها و معیارهای شخصیتی و رفتاری شهید بفرمایید؟
شهید خلیلی در سن 26 سالگی به شهادت رسید ، وی علاوه بر خدمت در سپاه دانشجوی کارشناسی ارشد در رشته ادبیات بودند و 4 مرتبه به سوریه عازم شد و هر بار حدود دوماه در منطقه عملیاتی بود و در آخرین مرتبه نیز در 27 آبان ماه سال 92 به شهادت رسید و خبر شهادتش را زمانی که شنیدم سجده شکر و نماز شکر به جای آوردم.

شهید پیش از شهادت در خصوص محلی که باید مدفون شوند، صحبت کرده است که فیلم و متن مکتوب آن موجود است که با یکی از دوستانش صحبت می کند و زمانی که او می پرسد اگر شهید شدی کجا تو را دفن کنیم و شهید پاسخ می دهد مرا به گلزار شهدای بهشت زهرا، ببرید آنجایی که «مشتی» تر است، من را قطعه منافقان نبرید و نامردی نکنید و همان جا که گفتم دفن کنید.

شهید بسیار اخلاص عمل داشت و بعد از شهادت دو وصیت نامه از وی مانده است که یکی عمومی است و منتشر شده است و یکی هم خصوصی بود که در آن آورده است،  به افرادی که مستحق کمک بودند، کمک می کرده که بعد از شهادت ما این موارد را فهمیدیم و حتی شهید یک وام 10 میلیون تومانی که من داشتم را گرفت و با آن برای خود وسیله نقلیه تهیه کرد و زمانی که به سوریه می رفت به مادر خود وصیت کرد که این سند ماشین به نام شما زدم و این سوییچ آن، من به سوریه می روم و اگر شهید شدم، بعد از من با توجه به گرفتاری های شغلی پدر، به همراه روح الله(برادر شهید) با این ماشین برسر مزار من بیایید.

شهید، هدف خود از اعزام و حضور در سوریه و مبارزه با تکفیری ها را چه می دانست؟
هدف خود از اعزام به سوریه را ادای تکلیف و انجام وظیفه اعلام کرده بود و حتی زمانی که یکی از دوستانش اعلام کرده بود که مسئول تشکیلات در حال تغییر است و شهید اعلام می کند تغییر کند، به ال ما تفاوتی ندارد، ما ماور به انجام وظیفه هستیم و هرکس می خواهد باشد و به دلیل علاقه ای که به امور عملیاتی داشت در بخش های اداری اصلا حضور نداشت و در بخش های عملیاتی و رزمی حضور داشت و به جهت اینکه من هم در بخش تخریب خدمت می کردم، شهید نیز در بخش تخریب وارد شد و حتی تا این مقدار اخلاص داشت که ما به عنوان خانواده اش، اطلاع نداشتیم که مسئولیت در بخش تخریب دارد.

من در تشییع جنازه این شهید صحبت کردم و همان شب حاج قاسم سلیمانی به همراه برخی دوستان و مسئولین به منزل ما آمدند و از ما سوال کردند که اطلاع داشتید مسئول تخریب ما بود، گفتم خیر و ایشان توضیح دادند و هم اکنون سه روز است که شهید شده ما نگران هستیم و فردی را نداریم، جایگزین کنیم و گفتند که از صحبت های بنده در مراسم تشییع روحیه گرفته اند.

خاطره ای از اولین اعزام شهید به سوریه دارید؟
شهید خیلی اصرار داشت به سوریه رود، خیلی تلاش کرد تا اعزام شود و به عنوان اولین مدافع حرم در منطقه شهرک شهید محلاتی تهران راهی سوریه شد و به شهادت رسید البته شهادت وی را نتوانستیم خیلی رسانه ای کنیم زیرا هنوز اعزام ها گسترش پیدا نکرده بود و بعد از شهادت نیز سنگ مزار شهید از حرم امام حسین(ع) آمد.

شهادت وی همزمان شد با ضریح گذاری جدید برای حرم امام حسین(ع) و زمانی که این ضریح نصب شد، سنگ کاری داخل حرم امام حسین(ع) تغییر کرد و آن سنگ های مرمر سبز به سنگ های مرمر سفید رنگ تغییر کرد که از آن سنگ حرم، یکی روزی شهید شد و سنگ مزار شهید نیز بصورت شش ضلعی مشابه حرم امام حسین(ع) برش خورد و آّ طلا نیز نوشته شد و همزمان با سال آغاز سال جدید رونمایی شد که در آن مراسم خبرنگاری از من پرسید؛ سال 92 برای شما چگونه بود؟ گفتم بهترین سال بود، گفت چطور شما جوان از دست دادید؟ گفتم خیر من تازه جوانم را بدست آوردم اگر جوانم در این اوضاع سخت، به راههای دیگری می رفت، از دست داده بودم اما امروز برای ماست و ان شاء الله در آخرت دست ما را خواهد گرفت.

شهید در میان جوانان عرب زبان زد بود و بعد از شهادت تعدادی از جوانان سوری به ایران آمدند و به سر مزار شهید رفتند و به ماهم اعلام کردند که تعدادی از شاگردان شهید خلیلی به ایران آمده اند، من زمانی که حضور پیدا کردم دیدم تماما عربی صحبت می کنند، سوال کردم شهید چگونه به این افراد آموزش می داد، فیلمی را برای ما نمایش دادند و من دیدم شهید کاملا به زبان عربی تسلط داشت و ما خبر نداشتیم.

طبق آیات قرآن « وَ أَعِدُّوا لَهُمْ مَا اسْتَطَعْتُمْ مِنْ قُوَّةٍ ؛ هر نیرویی در قدرت دارید ، برای مقابله با آنها [ دشمنان ]، آماده سازید! » یعنی همان آرمی که برروی سپاهیان است، شهید خلیلی در تمام زمینه ها کاراته، رزمی، چتربازی، آبی و خاکی، حفاظت از شخصیت و اماکن و ... فعالیت کرد و زمانی که دید به زبان عربی هم باید تسلط داشته باشد، وارد شد و کاملا به این زبان مسلط شد.

نحوه شهادت شهید خلیلی به چه صورت بوده است؟
شهید در منطقه ای از حلب بودند که بخشی از مناطق را پاکسازی می کنند و در مسیر جرکت، بمب های کنار جاده ای داعشی ها گذاشته بودند و این جوان را به شهادت رساندند. شهید دوکارگاه آموزش تخریب در ایران و سوریه تاسیس کرده بود که ما بعد از شهادت باخبر شدیم و به دعوت حاج قاسم سلیمانی از آنجا بازدید کردیم که نشان از اخلاص فراوان وی بود که در آین دوکارگاه تمام بمب ها و مین های داعشی ها کالبدشکافی کرده بودند. زمان شهادت جنازه وی تا سه متر به آن طرف تر پرتاب می شود.

شهید 9 سال پیش از شهادت دلنوشته ای نوشته است و درآن می نویسد که «با مشاهده تصاویر و وصیت نامه های شهدا در تلویزیون به عمل، شجاعت، همت و مردانگی آنها غبطه می خورم، همتی که من ندارم و خدایا شاید تو به من عطا کنی، همتی که شهید همت داشت، کجایند آن مردانگی ها که واقعا نامشان برازنده آنها باد، خدایا کمک کن تا از این جسم دنیایی نجات پیدا کنم و هم خود را نجات دهم و هم دیگران را نجات دهم و می خواهم تمام وجودم برای تو باشد» وی با اراداتی که به حضرت زهرا(س) داشت، بازوی سمت راست، پهلوی سمت راست و ... آسیب دید به حدی که جنازه اش را امکان شناسایی نداشتیم.
خبر شهادتش را صبح به ما دادند و در آن لحظه « إِنَّا لِلّهِ وَإِنَّـا إِلَیْهِ رَاجِعونَ » گفتم و نماز و سجده شکر به جای آوردم.

با توجه به شناختی که از دوران دفاع مقدس دارید، شهدا و ایثارگران آن دوران در روحیه ایثار و شهادت مدافعان حرم چه میزان تاثیرگذار بودند؟
اهمیت راهیان نور و تاکید مقام معظم رهبری به همین منظور است زیرا شهدا برای ما الگو شده اند و شهدای مدافع حرم نیز امروز تاسی کردند به دفاع مقدس و عاشورا به طوری که اگر بررسی کنید، بسیاری از آنان سیره عاشورا مطالعه می کردند و تاسی به امام حسین(ع) کردند و این تاثیر پذیری به حدی است که شهید خلیلی غبطه به شهدا می خورد و از آنان الگو می گیرند.

کتابخانه شهید خلیلی مملو از کتابهایی پیرامون عاشورا و دفاع مقدس است که نشان می دهد، شهید تاسی کردند به سیدالشهدا(ع) و شهید خلیلی هم همانند امام خود از وطن هجرت می کند و به دفاع از حریم اسلام و ولایت حرکت می کند زیرا ما مرزی برای دفاع از حریم اسلام و ولایت نداریم و هرجا خطری باشد، وارد می شویم.

اتاق شهید امروز به یک موزه تبدیل شده است و آلبوم عکس شهید مملو از تصاویر شهدای دفاع مقدس و لبنان است و شهید از 5 سالگی مراحل را طی کرده بود و آماده شهادت بود و اگر شهید نمی شد ما تعجب می کردیم.

شهید کلاش اول راهنمایی بود که برای اولین بار به اردوهای راهیان نور رفتیم و تمام مناطق را برایش تشریح کردم و در منطقه فکه که یک محل تخریب داشتیم، میدان مین، میدان رزم و حسینیه آن محل را به شهید نشان دادم و بعد قبرهایی را به وی نشان دادم و گفتم این ها برای شهداست و این شهدا شب ها در این قبرها به راز و نیاز می پرداختند، همزمان با صحبت های ما اذان ظهر شد، نماز را خواندیم، بعد از نماز دیدیم، شهید نیست، گشتیم و دیدیم، وارد یکی از قبرها شده است و درحالت سجده در حال اشک ریختن است که این صحنه برای همه به مثابه روضه بود و اشک ریختند و از این صحنه من عکسی تهیه کردم که هم اکنون در اتاق شهید نصب شده است.

استادش در مراسم چهلم شهید نقل کرد که وی در سن 13 سالگی زمانی که وارد بسیج شد، در اردوگاهی که برای آموزش برده بودیم بعد از نماز مغرب و عشاء نزد من آمد و گفت آقا مرتضی، چیزی به شما می گویم و به کسی نگو! و گفت که به پدر و مادر هم نگو، در دعاهایت از خدا بخواهید تا من شهید شوم.
در حدود 18 سالگی در مدرسه اتفاقی رخ می دهد و استادش علیه رهبری و نظام صحبت می کند که شهید قیام می کند، استاد می گوید خلیلی باید اینجا تکلیف من و شما مشخص شود یا جای من است و یا جای شما! و می گوید به دلیل اینکه شما استاد و مربی من هستید و احترام شما واجب است، من از این مدرسه می روم.

شهید مراحل مختلف را طی کار و زیرساخت های شخصیتی خود را با تقوا بنا گذاشت و با تاسی به شهدا، آنان را الگو می گرفت، شبهای جمعه به زیارت شهدا در بهشت زهرا می رفت و به زیارت می پرداخت و حتی برخی از سنگ قبرها را بازنویسی می کرد و بعد از آن در مراسم عزاداری حرم عبدالعظیم حسنی شرکت می کرد.

شهدای مدافع حرم را سربازان امام زمان(عج) می دانند، شهید خلیلی انس شان با حضرت حجت چگونه بود؟
شهید خلیلی  ارادت ویژه ای به چهارده معصوم بویژه حضرت زهرا(س)، امام رضا(ع) و امام زمان(عج) بطوری که در ایام زیارتی امام رضا، در هرجایی که بود، خود را به مشهد می رساند در حد یک شبانه روز به زیارت می پرداخت. حاج مجید بنی فاطمه نقل می کنند که شهید در هیئت ریحانه الحسین توسل و ارادت خاصی به امام زمان(عج) داشتند و در این هیئت با دوستان خود پیرامون این موضوع، به گفتگو می پرداختند و در مسجد جمکران نیز در درس استاد تهرانی حضور پیدا می کرد و در فرصت هایی که پیش می آمد در هیئت حضور پیدا می کرد.

برادرش نقل می کند که یک بار من خواب بودم، من را بیدار کرد و گفت به هیئت برویم، حضور پیدا کردیم اما یکباره در مابین سخنان سخنران، گفت برویم، پرسیدم چرا؟ گفت برویم توضیح می دهم، در مسیر گفت این سخنران خط فکری سیاسی اش ضدولایت فقیه است.

شهید ارادت ویژه ای به حضرت زهرا(س) داشت و در مراسم عزاداری حضرت اینقدر صورت خود را با سیلی می زد که تا وقتی به خانه هم برمی گشت صورت وی سرخ بود.

نوع مطلب : حضرت زینب سلام الله علیها، تولی و تبری، سیاست و دین، تاریخ معاصر، شهدا مدافعان حرم، شیعیان دنیا، ولایت و امامت، تزکیه نفس، در باب اهل بیت، ماجراهای جالب و نکته های اخلاقی و آموزنده، 
برچسب ها : شهدا، شهید رسول خلیلی،
لینک های مرتبط :
دوشنبه 3 تیر 1398 04:49 ق.ظ

Whoa all kinds of good info!
cialis official site cialis online buying cialis in colombia look here cialis order on line cialis generico lilly cialis arginine interactio canadian discount cialis click now buy cialis brand cialis 30 day sample buy online cialis 5mg
یکشنبه 2 تیر 1398 12:52 ب.ظ

Amazing all kinds of helpful info!
cialis manufacturer coupon cialis 5 mg funziona cialis price thailand viagra vs cialis vs levitra get cheap cialis cuanto cuesta cialis yaho cialis prices in england cilas cialis dosage amounts free cialis
شنبه 1 تیر 1398 05:23 ق.ظ

With thanks! Numerous tips!

cialis rezeptfrei cialis 30 day trial coupon viagra vs cialis vs levitra cialis daily cost of cialis cvs cialis canada cialis cipla best buy only now cialis for sale in us canadian cialis canadian discount cialis
پنجشنبه 30 خرداد 1398 08:43 ب.ظ

Kudos. A lot of posts!

prices for cialis 50mg overnight cialis tadalafil achat cialis en europe viagra or cialis cialis online nederland cialis rezeptfrei sterreich cialis online cuanto cuesta cialis yaho brand cialis generic compare prices cialis uk
جمعه 24 خرداد 1398 08:52 ب.ظ

Seriously a good deal of amazing tips.
cialis farmacias guadalajara how to buy cialis online usa we choice cialis pfizer india opinioni cialis generico prezzo cialis a buon mercato 5 mg cialis coupon printable cialis 5 effetti collaterali cialis baratos compran uk does cialis cause gout cialis online napol
سه شنبه 21 خرداد 1398 08:42 ق.ظ

Thanks a lot. An abundance of info!

generic cialis at walmart cialis 50 mg soft tab cialis pills price each cialis for sale south africa generic cialis pill online cialis kaufen cialis generico postepay when can i take another cialis pastillas cialis y alcoho cialis canada on line
سه شنبه 21 خرداد 1398 07:26 ق.ظ

I really like your blog.. very nice colors & theme. Did you make this website yourself or did you hire someone to do it for you? Plz answer back as I'm looking to create my own blog and would like to find out where u got this from. thanks
جمعه 30 فروردین 1398 05:38 ق.ظ
弊店はすごく良いブランドコピー 激安人気専門店です,N級品スーパーコピーブランド 偽物は業界で最高な品質に挑戦します。
جمعه 30 فروردین 1398 05:38 ق.ظ
シャネル スーパーコピー、シャネル コピー、シャネル 財布、シャネル バッグ、シャネル j12、ポーチ
یکشنبه 18 فروردین 1398 04:18 ب.ظ
ブランドコピー販売(N級品)2018製品スーパーコピーブランド専門通販店
پنجشنبه 15 آذر 1397 10:38 ب.ظ

Thanks. A lot of facts.

brand cialis nl we choice cialis pfizer india cialis canada safe dosage for cialis click now cialis from canada cialis pills boards cipla cialis online buy cheap cialis in uk cialis dosage cialis uk next day
چهارشنبه 14 آذر 1397 10:03 ق.ظ

Thanks a lot. Lots of information.

we use it cialis online store price cialis per pill cialis tablets for sale cialis 200 dollar savings card 200 cialis coupon cialis 50 mg soft tab how to purchase cialis on line cialis coupons printable cialis soft tabs for sale tadalafil
سه شنبه 13 آذر 1397 10:32 ب.ظ

With thanks! I appreciate it!
cialis 5mg billiger cialis canada on line cialis cost only best offers 100mg cialis cialis 20mg preis cf american pharmacy cialis look here cialis cheap canada we like it safe cheap cialis buy cialis online legal cialis professional from usa
سه شنبه 13 آذر 1397 12:02 ق.ظ

Cheers, Quite a lot of content.

cialis coupon cialis diario compra cialis savings card tarif cialis france dose size of cialis cialis sicuro in linea american pharmacy cialis cialis wir preise cialis per paypa cialis y deporte
یکشنبه 11 آذر 1397 11:33 ب.ظ

You said that effectively.
precios de cialis generico legalidad de comprar cialis viagra vs cialis cialis from canada cialis en 24 hora cialis australia org cialis wir preise cialis prices what is cialis price cialis per pill
شنبه 10 آذر 1397 10:28 ق.ظ

Thank you. Awesome stuff.
cialis coupons cialis 20 mg cost cialis super kamagra how to purchase cialis on line cialis for bph cialis 5mg prix cialis manufacturer coupon how much does a cialis cost achat cialis en itali cost of cialis cvs
جمعه 9 آذر 1397 11:18 ق.ظ

Amazing material. Thank you.
rx cialis para comprar achat cialis en europe prix de cialis cialis 20 mg best price side effects for cialis 5 mg cialis coupon printable cialis generique 5 mg low cost cialis 20mg cialis manufacturer coupon cialis online napol
جمعه 9 آذر 1397 12:06 ق.ظ

Many thanks. Good information!
cialis coupons printable calis brand cialis generic cialis side effects cialis online cialis daily dose generic cialis prezzo di mercato acheter cialis meilleur pri venta cialis en espaa cialis coupon
پنجشنبه 8 آذر 1397 12:46 ب.ظ

Useful write ups. With thanks.
cialis purchasing canada discount drugs cialis generico cialis mexico cialis y deporte order a sample of cialis cialis 20 mg cut in half tadalafil generic cheap cialis free cialis calis
پنجشنبه 8 آذر 1397 12:17 ق.ظ

Reliable facts. Thank you.
free generic cialis cialis kaufen cialis for sale in europa achat cialis en itali tadalafil 5mg cialis canada on line rezeptfrei cialis apotheke generic cialis tadalafil callus prezzo cialis a buon mercato
چهارشنبه 7 آذر 1397 12:04 ب.ظ

Point effectively applied.!
cheap cialis best generic drugs cialis cialis 5mg prix cialis prezzo al pubblico precios cialis peru generic cialis overnight cialis tadalafil tesco price cialis cialis 5 mg scheda tecnica generic cialis pill online
دوشنبه 9 مهر 1397 09:18 ب.ظ

Nicely put. Many thanks!
usa cialis online non 5 mg cialis generici we recommend cialis info how to buy cialis online usa we recommend cialis best buy where cheapest cialis click here to buy cialis buying brand cialis online look here cialis cheap canada buy cialis online legal
یکشنبه 1 مهر 1397 05:47 ب.ظ

Cheers, Plenty of material!

prescription drugs without prior prescription canadian government approved pharmacies canadian pharmacy world canadian medications, liraglutide rx from canada prescription drugs without prior prescription order canadian prescriptions online canadian medications, liraglutide canada viagra pharmacy onesource
دوشنبه 12 شهریور 1397 05:13 ب.ظ

Kudos, Ample info!

weblink price cialis viagra or cialis cialis prezzo al pubblico look here cialis order on line tadalafil generic viagra vs cialis vs levitra cialis cuantos mg hay try it no rx cialis cialis vs viagra interactions for cialis
یکشنبه 11 شهریور 1397 11:23 ب.ظ

You expressed it adequately.
cilas cialis generico ou acheter du cialis pas cher viagra vs cialis cuanto cuesta cialis yaho wow cialis 20 cialis for bph sialis india cialis 100mg cost cialis patent expiration
سه شنبه 23 مرداد 1397 10:34 ق.ظ

Amazing many of beneficial facts!
get viagra online prescription buy sildenafil tablets can i buy viagra online buy viagra without prescription online sildenafil uk pharmacy order viagra online cheap buy sildenafil generic cheap online viagra best site to buy viagra generic viagra online pharmacy
سه شنبه 23 مرداد 1397 02:00 ق.ظ

Nicely put. Cheers.
discount cialis cialis canada on line buy online cialis 5mg buying cialis on internet cialis price in bangalore generic cialis levitra cialis generic tadalafil buy we use it cialis online store the best choice cialis woman cialis generico en mexico
چهارشنبه 5 اردیبهشت 1397 09:17 ق.ظ

You actually suggested it very well!
buy viagra online no prescription buy levitra viagra buy herbal viagra viagra online pharmacy levitra viagra where to buy cheap viagra buy real viagra online uk sildenafil or viagra buy viagra with prescription online buy internet viagra
شنبه 18 فروردین 1397 06:26 ب.ظ

Really quite a lot of good material!
cialis taglich cialis 100 mg 30 tablet cialis generico postepay cialis for sale in europa cialis 30 day sample cialis soft tabs for sale cialis 5 mg where do you buy cialis generic low dose cialis cialis kaufen wo
پنجشنبه 2 فروردین 1397 09:03 ب.ظ

Nicely put. Regards!
cialis dosage recommendations we choice free trial of cialis does cialis cause gout cialis authentique suisse cialis preise schweiz il cialis quanto costa generic cialis pro cialis sans ordonnance cialis 200 dollar savings card cialis canadian drugs
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


نمایش نظرات 1 تا 30
موضوعات
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

اسما خداوند متعال

پخش زنده حرم
Online User اسلام کوئست سایت جامع فرهنگی 
مذهبی شهید آوینی Aviny.com

دنیـای نیـاز بـه نمــاز | WorldPrayer.ir

 
 
 
ساخت وبلاگ در میهن بلاگ

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | ساخت وبلاگ صوتی صدالاگ | سوال و جواب و پاسخ | رسانه فروردین، تبلیغات اینترنتی، رپرتاژ، بنر، سئو | Buy Website Traffic