اسرار حق
درباره وبلاگ


پروفایل من
hasanbolboli.blogfa.com/Profile
استفاده از تمامی مطالب وبلاک آزاد می باشد
حتی بدون ذکر منبع
تلگرام ما
@asrarhag

مدیر وبلاگ : حسن فاطمی فرد
مطالب اخیر
نویسندگان
به مناسبت هشتم ذی الحجة ؛
یوم الترویة چیست ؟ / ماجرای خطبه پیش از خروج امام حسین(ع) از مکه به کوفه

این روز ها که در آستانه ی حج حاجیان و بهره مندی ایشان از  سرزمین های نورانی مکه و مدینه قرار داریم ، این ایام هرساله یادآور حجه الوداع ابی عبدالله (ع) و خروج ایشان از مکه به کوفه و نزدیک شدن به ایام عاشورای خونین آن حضرت می باشد . روز هشتم ذیحجه یا یوم الترویه یکی از روزهای نورانی است که هم در اعمال حج و حاجیان قابل توجه بوده ، و هم در تاریخ  کربلای  امام حسین (ع) قابل توجه و محل مطالعه  می باشد .  

یوم الترویه

 

 هشتم ذی الحجه روز ترویه است و این روزی است که حجاج نیت حج تمتع می نمایند و محرم شده از مکه سمت منی حرکت می نمایند و شب را در آنجا بیتوته می کنند و صبح عرفه به جانب عرفات رهسپار می گردند.

 

علت نامگذاری

 

ترویه در لغت به معانی زیر آمده است


سیراب کردن ، سیراب گردانیدن ، کسی را بر روایت شعر داشتن ، در کاری اندیشه کردن اندیشیدن ، در کار و نگریستن پایان آن را و تعجیل نکردن در جواب (لغت نامه دهخدا)


در علل الشرایع در موضوع نامیدن این روز به ترویه حدیثی از امام صادق علیه السلام است که راوی می گوید: از حضرت پرسیدم چرا روز ترویه را روز ترویه نامیده اند؟ 
حضرت فرمود: زیرا در عرفات آب نبود و حاجی ها روز هشتم ذی حجه از مکه آب برمی داشتند و به عرفات می بردند و برخی از ایشان به بعضی دیگر می گفتند: تروّیتم، تروّیتم (سیراب شدید، سیراب شدید) لذا به خاطر هیمن، روز هشتم را روز ترویه نامیدند. (1) 


باز نقلی دیگر آمده است که زمانی که ابراهیم علیه السلام مأمور شد خانه کعبه را بسازد مکان آنرا نمی دانست در نتیجه خداوند جبرئیل سلام الله علیه را نازل کرد تا مکان خانه را برای ابراهیم مشخص کند و خداوند تعالی پایه های کعبه را از بهشت نازل فرمود و حجرالاسود نیز نازل شد. سپس ابراهیم برای کعبه دو در قرار داد، دری در سمت مشرق و دری در سمت مغرب که مستجار نامیده می شود. وقتی ساخت کعبه به اتمام رسید ابراهیم و اسماعیل حج بجا آوردند و جبرئیل در روز هشتم ذی حجه (روز ترویه) بر آن دو نازل شد و گفت برخیزید و آب جمع آوری کنید، چون در زمین عرفات آبی وجود ندارد. به همین دلیل این روز، روز ترویه (یعنی ذخیره کردن آب) نامیده شد. سپس ابراهیم گفت پروردگارا این شهر را محلی امن قرار بده و اهل آن را از میوه ها بهره مند کن...(سوره ابراهیم/35) 


امام صادق (علیه السلام) فرمود: منظور از بهره مندی از ثمرات، ثمره قلوب یعنی محبت مردم و تمایل آنها نسبت به مکه است تا بسوی آن بروند.(2) 


همانطور که آشکار گردید وجه تسمیه یوم الترویه یا روز ترویه در کلام امامان معصوم برداشتن و ذخیره نمودن آب در روز هشتم ذی حجه می باشد.


از ابن عباس نقل شده که حضرت ابراهیم علیه السلام در خواب دید که فرزندش را سر می برند. فأصبح بروی یومه أجمع «پس صبح بیدار شده و همه آن روز را می اندیشید» که آیا خواب او امری است از جانب خدا یا نه؟ از این رو آن روز ترویه نامیده شد، پس از آن در شب دوم در خواب دید فلّما أصبح عرف أنّه من الله «چون صبح شد دانست که آن از جانب خداست» از این رو آن روز عرفه نامیده شد.(3)
 

 

منزلت روز ترویه 

 

روز ترویه یکی از ارزشمندترین روزهای زمان برشمرده شده است که خود آداب و اعمال مخصوصی دارد. رسول خدا صلی الله علیه و آله فرمود: قَالَ رَسُولُ اللَّهِ ص إِنَّ اللَّهَ تَبَارَکَ وَ تَعَالَى اخْتَارَ مِنْ کُلِّ شَیْ‏ءٍ أَرْبَعَهً اخْتَارَ مِنَ الْمَلَائِکَهِ جَبْرَئِیلَ وَ مِیکَائِیلَ وَ إِسْرَافِیلَ وَ مَلَکَ الْمَوْتِ ع وَ اخْتَارَ مِنَ الْأَنْبِیَاءِ أَرْبَعَهً لِلسَّیْفِ إِبْرَاهِیمَ وَ دَاوُدَ وَ مُوسَى وَ أَنَا وَ اخْتَارَ مِنَ الْبُیُوتَاتِ أَرْبَعَهً فَقَالَ إِنَّ اللَّهَ اصْطَفى‏ آدَمَ وَ نُوحاً وَ آلَ إِبْراهِیمَ وَ آلَ عِمْرانَ عَلَى الْعالَمِینَ وَ اخْتَارَ مِنَ الْبُلْدَانِ أَرْبَعَهً فَقَالَ عَزَّ وَ جَلَّ وَ التِّینِ وَ الزَّیْتُونِ  وَ طُورِ سِینِینَ  وَ هذَا الْبَلَدِ الْأَمِینِ فَالتِّینُ الْمَدِینَهُ وَ الزَّیْتُونُ بَیْتُ الْمَقْدِسِ وَ طُورُ سِینِینَ الْکُوفَهُ وَ هَذَا الْبَلَدُ الْأَمِینُ مَکَّهُ وَ اخْتَارَ مِنَ النِّسَاءِ أَرْبَعاً مَرْیَمَ وَ آسِیَهَ وَ خَدِیجَهَ وَ فَاطِمَهَ وَ اخْتَارَ مِنَ الْحَجِّ أَرْبَعَهً الثَّجَّ وَ الْعَجَّ وَ الْإِحْرَامَ وَ الطَّوَافَ فَأَمَّا الثَّجُّ فَالنَّحْرُ وَ الْعَجُّ ضَجِیجُ النَّاسِ بِالتَّلْبِیَهِ وَ اخْتَارَ مِنَ الْأَشْهُرِ أَرْبَعَهً رجب [رَجَباً] وَ شوال [شَوَّالًا] وَ ذو القعده [ذَا الْقَعْدَهِ] وَ ذو الحجه [ذَا الْحِجَّهِ] وَ اخْتَارَ مِنَ الْأَیَّامِ أَرْبَعَهً یَوْمَ الْجُمُعَهِ وَ یَوْمَ التَّرْوِیَهِ وَ یَوْمَ عَرَفَهَ وَ یَوْمَ النَّحْرِ . [الخصال، ج‏۱، ص: ۲۲۵]

 

خدای تبارک و تعالی از هر چیز چهار شماره برگزید، از فرشتگان: جبرئیل و میکائیل و اسرافیل و عزرائیل و از پیغمبران چهار نفر برای مبارزه بوسیله شمشیر: ابراهیم و داوود و موسی و من و از خاندانها چهار خاندان که فرمود: خاندان آدم و نوح و خاندان ابراهیم و خاندان عمران را بر جهانیان برگزید و از شهرها چهار شهر برگزید و فرمود: سوکند به تین و زیتون و طورسینین و این بلد امین پس مقصود از تین مدینه است و از زیتون بیت الممقدس و از طورسینین کوفه و از بلدامین مکه و از زنها چهار زن برگزید: مریم و آسیه و خدیجه و فاطمه سلام الله علیها و از اعمال حج چهار عمل را برگزید: قربانی کردن و صدا به لبیک بلند کردن و احرام و طواف و ازماهها چهار ماه که ماههای حرامند برگزید: رجب و شوال و ذی القعده و ذی الحجه و از روزها چهار روز برگزید: روز جمعه و روز ترویه (هشتم ذی حجه) و روز عرفه و روز عید قربان.(4)


شیخ صدوق در امالی آورده است که از جمله اعمال مستحبی حج اینکه روز ترویه از هنگام زوال شمس تا شب را درک کند تمام حج تمتع را درک کرده است.(5)
طبق این روایات منزلت روز ترویه تا جائی است که درک آن مساوی با درک تمام حج انگاشته شده است، چرا که روز ترویه در اصل آماده شدن برای وردود به عرفات و عید قربان است.
 

برخی از اعمال این روز 

 

محمدبن ابی عمیر از یکی از یارانش از امام صادق علیه السلام نقل کرده است که فرمود: روزه روز ترویه کفاره گناهان یک سال و روزه روز عرفه کفاره گناهان دو سال است.(6)


محدث قمی در مفاتیح الجنان روزه این روز را برابر با کفاره شصت سال برشمرده است و آورده است که شیخ شهید غسل این روز را مستحب دانسته است.

 

(برای اطلاع از تمامی اعمال به مفاتیح الجنان مراجعه شود )
 

وقایع این روز

 

مورخین خروج امام  حسین علیه السلام از مکه به سمت کوفه را هشتم ذی حجه یعنی روز ترویه نگاشته اند که حضرت پس از خواندن خطبه ی شریفی که در ادامه خواهد آمد به سمت کوفه حرکت کردند . 
 

دیدگاه فقها در پاسخ به یک شبهه معروف

 

از دیدگاه فقهی،  این سخن مشهور که امام حسین علیه السلام حج خود را نیمه تمام گذاشت سخن نادرست است زیرا امام علیه السلام در روز هشتم ذی حجه (یوم ترویه) از مکه خارج شد، در حالی که اعمال حج که با احرام در مکه و وقوف در عرفات شروع می شود از شب نهم ذی حجه آغاز می شود، بنابراین امام علیه السلام اصولاً وارد اعمال حج نشده بود تا آن را نیمه تمام گذارد. ایشان در هنگام ورود به مکه عمره مفرده انجام داد. البته مشهور است در برخی از کتابها مانند ارشاد شیخ مفید آمده که حضرت حج خود را تبدیل به عمره کرد و طواف و سعی انجام داد و از احرام بیرون آمد بدلیل اینکه قادر نبود حج خود را تمام نماید که این نظر بعید است


روایتی نیز از امام صادق علیه السلام ذکر شده است که فرمود: قد اعتمر الحسین بن علی علیه السلام فی ذی الحجه ثم راح یوم الترویه الی العراق و الناس یروحون الی منی و لا بأس باعمره فی ذی الحجه لمن لا یرید الحج(7): امام حسین علیه السلام در ماه ذی الحجه عمره انجام داد و سپس در روز ترویه (هشتم) به سوی عراق حرکت کرد و کسی که نمی خواهد حج انجام دهد می تواند عمره انجام دهد.

 

که می توان دلایل این خروج را بطور خلاصه چنین ذکر نمود: 1- خطر جانی 2- شکسته نشدن حرمت بیت الله الحرام.ایشان به عبدالله بن زبیر فرمود: به خداوند سوگند، اگر یک وجب خارج از مکه کشته شوم برای من دوست داشتنی تر است تا آن که به اندازه یک وجب در داخل مکه کشته شوم به خداوند سوگند: اگر من به لانه ای از لانه جانواران پناه برم مرا از آن بیرون خواهند کشید تا آنچه را از من می خواهند به دست آورند.(8)

 

-----------------------------------------------------------------

پی نوشت

1-علل الشرایع ج 2 ص 399 باب 171 
2-قصص النیاء ص 193 
3-صحیفه سجادیه ترجمه و شرح فیض الاسلام ص 322 
4- خصال ترجمه مهری ج 1 ص 249 
5-امالی شیخ صدوق ترجمه کمره ای ص 651، احتجاجات ترجمه ج 4 بحارالانوار ج 2 ص 391 
6-ثواب الاعمال ترجمه انصاری ص 145 
7-کافی ج 4 ص 536 
8-وقعه الطف ص 152 

منبع: راسخون

--------------------------------------------------------------

 

امام حسین (علیه السلام) پیش از حرکت از مدینه به سوی مکه، در عالم خواب از پیامبر اسلام شنیده بود که فرمود: «حبیبی یا حسین، کأنّی أراک عن قریب مرمّلاً بدمائک مذبوحاً بأرض کرب و بلاء» ;(1) «عزیز من! ای حسین! گویا می بینم که به همین زودی در سرزمینی به نام کربلا کشته و سرت از تن جدا می شود و در خون خود می غلتی.»
 
مرگ بر انسان‌ها لازم گردیده و همانند گردن بند در گردن دختران است و من به دیدار نیاکانم آنچنان اشتیاق دارم که یعقوب به دیدار یوسف
 
نقل شده که امام حسین(علیه السلام) بیست و پنج بار به زیارت خانه خدا رفت که آخرین بار در سال 60 هجری بودو در سال 57 هجری بود که آن حضرت در کنار جبل الرحمه دعای عرفه را خواندند.
 
امام حسین(علیه السلام) شب 27 رجب سال 60 هجری قمری، از میقات مسجد شجره به صورت عمره مفرده عازم مکه شدند و سوم شعبان به مکه رسیدند. بعد از اعمال عمره مفرده، مکه را پایگاه خود قرار داد و ماه های: شعبان، رمضان، شوال، ذی قعده و هفت روز از ذی حجه را در مکه گذراند و مردم نیز گروه گروه با ایشان دیدار می کردند. حتّی عبدالله بن زبیر در جماعت امام شرکت می کرد.(2)
 
کوفیان پس از شنیدن ماجرای مخالفت امام(علیه السلام) با یزید، او را به عراق دعوت کردند. ازاین رو، امام(علیه السلام) مسلم بن عقیل را در 15 رمضان سال 60 به کوفه فرستاد تا اگر مردم خواهان او هستند، عازم عراق شود. پس خطاب به او فرمود:
 
«و إن رأیت الناس مجتمعین علی بیعتی فعجّل لی بالخبر حتّی أعمل علی حسب ذلک».
 
«اگر دیدی که مردم در بیعت با من یکپارچه اند و براین امر تمایل دارند، بی‌درنگ خبر آن را به من برسان تا بر اساس آن اقدام کنم.»
 
مسلم بن عقیل پنجم شوال به کوفه رسید و بعد از این که حدود 18 هزار نفر با او بیعت کردند، با فرستادن نامه ای به حسین بن علی (علیهما السلام) از او خواست که در آمدن به کوفه شتاب کند(3)
 
با نزدیک شدن موسم حج، که مسلمانان گروه گروه وارد مکه می شدند، در آستانه روز ترویه، آن حضرت تصمیم گرفت که به سوی عراق حرکت کند. پیش از حرکت، این خطابه را در میان افراد خاندان بنی هاشم و گروهی از شیعیان خویش، که در مدت اقامت آن حضرت در مکه بدو پیوسته بودند، ایراد کرد:
 
«الْحَمْدُ لِلَّهِ وَمَا شَاءَ اللَّهُ وَلا حَوْلَ وَلا قُوَّةَ إِلاّ بِاللَّهِ وَصَلَّی اللَّهُ عَلَی رَسُولِهِ وَسَلَّمَ خُطَّ الْمَوْتُ عَلَی وُلْدِ آدَمَ مَخَطَّ الْقِلادَةِ عَلَی جِیدِ الْفَتَاةِ وَمَا أَوْلَهَنِی إِلَی أَسْلافِی اشْتِیَاقَ یَعْقُوبَ إِلَی یُوسُفَ وَ خُیِّرَ لِی مَصْرَعٌ أَنَا لاقِیهِ کَأَنِّی بِأَوْصَالِی یَتَقَطَّعُهَا عُسْلانُ الْفَلَوَاتِ بَیْنَ النَّوَاوِیسِ وَکَرْبَلاءَ فَیَمْلأَنَّ مِنِّی أَکْرَاشاً جُوفاً وَ أَجْرِبَةً سُغْباً لا مَحِیصَ عَنْ یَوْم خُطَّ بِالْقَلَمِ رِضَی اللَّهِ رِضَانَا أَهْلَ الْبَیْتِ نَصْبِرُ عَلَی بَلائِهِ وَیُوَفِّینَا أُجُورَ الصَّابِرِینَ لَنْ تَشُذَّ عَنْ رَسُولِ اللَّهِ لَحْمَتُهُ وَهِیَ مَجْمُوعَةٌ لَهُ فِی حَظِیرَةِ الْقُدْسِ تَقَرُّ بِهِمْ عَیْنُهُ وَتَنَجَّزُ لَهُمْ وَعْدُهُ مَنْ کَانَ فِینَا بَاذِلا مُهْجَتَهُ مُوَطِّناً عَلَی لِقَاءِ اللَّهِ نَفْسَهُ فَلْیَرْحَلْ مَعَنَا فَإِنِّی رَاحِلٌ مُصْبِحاً إِنْ شَاءَ اللَّه».(4)
 
 
«حمد و سپاس از آنِ خداست، آنچه خدا بخواهد همان خواهد شد و هیچ نیرویی در مورد فرستاده اش حکمفرما نیست، مگر به اراده خداوند و درود و سلام خداوند بر فرستاده اش. مرگ بر انسان ها لازم گردیده و همانند گردن بند در گردن دختران است و من به دیدار نیاکانم آنچنان اشتیاق دارم که یعقوب به دیدار یوسف. و برای من قتلگاهی معین شده است که در آنجا فرود خواهم آمد و گویا با چشمان خود می بینم که درندگان بیابانها (لشکریان کوفه) در سرزمینی در میان نواویس و کربلا اعضای مرا قطعه قطعه و شکم های گرسنه خود را سیر و انبانهای خالی خود را پر می کنند. از پیش آمدی که با قلم قضا نوشته شده است، چاره و گریزی نیست. بر آنچه خدا راضی است ما نیز راضی و خوشنودیم. در مقابل بلا و امتحان الهی صبر و استقامت میورزیم که اجر صبرکنندگان را بر ما عنایت خواهد کرد. میان پیامبر و پاره های تن وی (فرزندانش) هیچ گاه جدایی نخواهد افتاد و در بهشت برین در کنار او خواهند بود; زیرا آنان وسیله خوشحالی و روشنی چشم پیامبر بوده و وعده او (استقرار حکومت الله) نیز به وسیله آنان تحقق خواهد یافت. آگاه باشید! هر یک از شما که حاضر است در راه ما از خون خویش بگذرد و جانش را در راه شهادت و لقای پروردگار نثار کند، پس آماده حرکت با ما باشد که من فردا صبح حرکت خواهم کرد، ان شاءالله.
 
-------------------------------
1 . بحارالأنوار، ج44، ص328
2 . ترجمه «وقعة الطف»، ابومخنف، صص108 ـ 110
3 . بحار الأنوار، ج44، ص335
4. (بحار الانوار، ج44، ص367)
 
نوع مطلب : حدیث، اصحاب اهل بیت، احسان به پدر و مادر، ماجراهای جالب و نکته های اخلاقی و آموزنده، در باب اهل بیت، قرآن کریم، امام حسین(ع)، قیام حسینی(ع) و عاشورا و حوادث پیرامونی آن، تزکیه نفس، نماز و ذکر و دعا و نیایش، مسجد و نماز، ولایت و امامت، شیعیان دنیا، پاسخ به شبهات، تاریخ اسلام، تولی و تبری، سیاست و دین، تربت کربلا و معجزات امام حسین، حضرت زینب سلام الله علیها، معارف اهل بیت، 
برچسب ها : یوم الترویة، ماه ذی حجه، 8 ذی حجه، حج، اعمال حج،
لینک های مرتبط :
شنبه 2 شهریور 1398 07:53 ب.ظ
mzbkv9h buy sildenafil citrate online <a href="http://sildenapharmacy.com/">have a peek here</a> f100 female viagra <a href=http://sildenapharmacy.com/>usa generic viagra</a>
سه شنبه 11 تیر 1398 11:18 ق.ظ
amhbhhcqivjw cheapest price viagra <a href=http://northwestpharmacyph.com/>viagra patent expiration date</a> viagra in india <a href="http://northwestpharmacyph.com/">cialis candad pharmacy</a>
generic tadalafil canada
سه شنبه 4 تیر 1398 07:30 ق.ظ
hcatrpwinxim cialis best price http://canadaviagravccialis.com/ - prices for cialis from canadian pharmacies cialis from canada <a href="http://canadaviagravqcialis.com/">canadian pharmacy cialis 5 mg tablets cost</a>
دوشنبه 3 تیر 1398 04:48 ق.ظ

Nicely put, Thanks!
cialis 20mg prix en pharmacie interactions for cialis cialis kaufen bankberweisung cialis y deporte we use it 50 mg cialis dose cialis dose 30mg cialis cuantos mg hay get cheap cialis price cialis best we recommend cheapest cialis
شنبه 1 تیر 1398 05:23 ق.ظ

Whoa quite a lot of useful advice.
cialis 100 mg 30 tablet cialis herbs cipla cialis online cialis dosage amounts only now cialis for sale in us buying cialis overnight cialis pills boards how do cialis pills work canadian cialis side effects of cialis
پنجشنبه 30 خرداد 1398 08:42 ب.ظ

This is nicely expressed! !
cialis dosage link for you cialis price brand cialis generic cialis professional from usa cialis price thailand generic cialis 20mg tablets cialis generico en mexico cialis for sale in europa cialis prices in england canadian cialis
پنجشنبه 30 خرداد 1398 02:13 ق.ظ

You mentioned this superbly.
cialis 50 mg soft tab cialis dosage recommendations acheter du cialis a geneve get cheap cialis cialis 5 mg cialis side effects how much does a cialis cost cialis for daily use cialis official site calis
چهارشنبه 29 خرداد 1398 09:44 ق.ظ

You said this exceptionally well!
achat cialis en suisse costo in farmacia cialis wow cialis tadalafil 100mg cialis 5 mg non 5 mg cialis generici cialis side effects dangers generic cialis in vietnam cialis daily dose generic cialis online nederland buy online cialis 5mg
یکشنبه 26 خرداد 1398 03:38 ب.ظ

Regards. Terrific information!
cialis 20 mg effectiveness prescription doctor cialis generic cialis tadalafil trusted tabled cialis softabs generic cialis pill online cialis 20mg prix en pharmacie 5 mg cialis coupon printable acquisto online cialis import cialis cialis 5 mg para diabeticos
پنجشنبه 23 خرداد 1398 04:33 ب.ظ

You suggested this really well.
only now cialis 20 mg canada discount drugs cialis cialis australia org viagra cialis levitra cialis 05 free generic cialis cialis from canada opinioni cialis generico cialis with 2 days delivery we recommend cialis best buy
چهارشنبه 22 خرداد 1398 05:04 ب.ظ
ybtfqxjojgcq cialis best price <a href=http://northwestpharmacyc.com/>viagra order</a> buy viagra generic <a href="http://northwestpharmacyc.com/">canandian pharmacy cialis</a>
viagra in canada
سه شنبه 21 خرداد 1398 07:26 ق.ظ

Hi are using Wordpress for your blog platform? I'm new to the blog world but I'm trying to get started and create my own. Do you require any html coding expertise to make your own blog? Any help would be greatly appreciated!
جمعه 6 اردیبهشت 1398 06:13 ب.ظ
ロレックススーパーコピースーパーコピーブランド優良店
دوشنبه 2 اردیبهشت 1398 02:48 ق.ظ
ウブロスーパーコピー時計販売店、2017新作ウブロコピー「HUBLOT72」業界NO.1
پنجشنبه 15 آذر 1397 10:37 ب.ظ

Thanks a lot, Fantastic information.
cialis dosage amounts acheter cialis meilleur pri cialis uk recommended site cialis kanada buy cialis cheap 10 mg cialis canada canadian drugs generic cialis cialis online deutschland purchasing cialis on the internet best generic drugs cialis
سه شنبه 13 آذر 1397 12:01 ق.ظ

Many thanks. Numerous advice!

wow cialis 20 acheter du cialis a geneve cialis generique 5 mg we choice free trial of cialis we like it cialis price cialis tablets australia wow look it cialis mexico fast cialis online cialis alternative tadalafil 10 mg
دوشنبه 12 آذر 1397 11:08 ق.ظ

You actually mentioned this superbly!
generic cialis at walmart cialis tablets for sale cialis side effects dangers cialis 20mg prix en pharmacie cialis official site cialis y deporte click here to buy cialis 200 cialis coupon cialis venta a domicilio buy cialis online legal
یکشنبه 11 آذر 1397 11:32 ب.ظ

You suggested it superbly.
american pharmacy cialis look here cialis cheap canada we choice cialis uk cialis daily dose generic weblink price cialis india cialis 100mg cost rx cialis para comprar prix cialis once a da buy cheap cialis in uk brand cialis generic
شنبه 10 آذر 1397 11:41 ب.ظ

You stated that effectively.
click here to buy cialis how do cialis pills work prices for cialis 50mg tadalafil 5mg import cialis american pharmacy cialis cialis for sale south africa cialis professional from usa canadian cialis cialis efficacit
جمعه 9 آذر 1397 11:07 ب.ظ

Helpful forum posts. With thanks.
generic cialis tadalafil cialis online cialis professional from usa miglior cialis generico tadalafil 20mg how much does a cialis cost cialis dosage safe dosage for cialis we choice cialis uk cialis generic availability
جمعه 9 آذر 1397 11:17 ق.ظ

Truly lots of valuable knowledge.
cialis dose 30mg no prescription cialis cheap click here take cialis can i take cialis and ecstasy cialis prices in england prescription doctor cialis cialis alternative cialis online holland safe dosage for cialis cialis e hiv
جمعه 9 آذر 1397 12:05 ق.ظ

Thank you, Valuable information.
cialis 20 mg best price cialis for sale south africa viagra vs cialis cialis herbs acquistare cialis internet link for you cialis price calis cialis online napol cialis dosage cialis dose 30mg
چهارشنبه 7 آذر 1397 12:03 ب.ظ

Incredible a lot of excellent material!
buy cialis online nz where cheapest cialis price cialis per pill cialis sicuro in linea estudios de cialis genricos cialis online recommended site cialis kanada non 5 mg cialis generici canadian cialis rx cialis para comprar
دوشنبه 9 مهر 1397 09:16 ب.ظ

Thank you! I value it.
we choice cialis uk tadalafil generic cialis generico milano effetti del cialis cialis 100mg suppliers 5 mg cialis pharmacie en ligne order cialis from india prices for cialis 50mg compare prices cialis uk how to purchase cialis on line
یکشنبه 1 مهر 1397 05:45 ب.ظ

Nicely put, Regards!
canadian pharmacys canada online pharmacies for men canadian medications by mail canada medications buy canadian prescription drugstore pharmacy canada best canadian drug canadian medications, liraglutide trust pharmacy of canada canadian pharmacys
چهارشنبه 28 شهریور 1397 02:39 ب.ظ

Valuable information. Cheers.
no prescription cialis cheap cialis 10 doctissimo generic cialis tadalafil order a sample of cialis wow look it cialis mexico buy cialis uk no prescription cialis generic availability acquistare cialis internet venta cialis en espaa cialis taglich
دوشنبه 12 شهریور 1397 05:12 ب.ظ

Terrific material. Cheers!
cialis online holland cialis generika cialis free trial generic cialis at the pharmacy side effects for cialis fast cialis online dosagem ideal cialis cialis 20 mg best price buying brand cialis online how to purchase cialis on line
یکشنبه 11 شهریور 1397 11:23 ب.ظ

Seriously tons of great info.
bulk cialis sublingual cialis online legalidad de comprar cialis prix de cialis cialis savings card tadalafil cialis official site cialis 50 mg soft tab dosagem ideal cialis cialis uk next day
سه شنبه 23 مرداد 1397 01:59 ق.ظ

Cheers, Numerous knowledge.

cialis super acti buy cialis cialis generic cialis kaufen cialis price in bangalore cialis cuantos mg hay canada discount drugs cialis cialis en 24 hora cialis patent expiration prices on cialis 10 mg
پنجشنبه 20 اردیبهشت 1397 09:55 ب.ظ

Nicely put, Appreciate it.
cialis professional from usa we like it cialis price cialis tablets australia generic cialis tadalafil walgreens price for cialis cialis 20mg cialis patentablauf in deutschland prix cialis once a da cialis en mexico precio tadalafil tablets
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


نمایش نظرات 1 تا 30
موضوعات
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

اسما خداوند متعال

پخش زنده حرم
Online User اسلام کوئست سایت جامع فرهنگی 
مذهبی شهید آوینی Aviny.com

دنیـای نیـاز بـه نمــاز | WorldPrayer.ir

 
 
 
ساخت وبلاگ در میهن بلاگ

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | ساخت وبلاگ صوتی صدالاگ | سوال و جواب و پاسخ | رسانه فروردین، تبلیغات اینترنتی، رپرتاژ، بنر، سئو | Buy Website Traffic