اسرار حق
درباره وبلاگ


پروفایل من
hasanbolboli.blogfa.com/Profile
استفاده از تمامی مطالب وبلاک آزاد می باشد
حتی بدون ذکر منبع
تلگرام ما
@asrarhag

مدیر وبلاگ : حسن فاطمی فرد
مطالب اخیر
نویسندگان
وظیفه نسل حاضر در قبال غدیر چیست؟

هیجدهم ذی‌الحجه یادآور واقعه‌ای تاریخی است که در آن رسول خدا(ص) به امر خداوند متعال حضرت علی(ع) را به‌عنوان خلیفه و جانشین خود در منصب امامت و ولایت امت منصوب کرد.


آنچه پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله در روز غدیر بر همه مسلمانان تکلیف فرموده اند. این است که امیرالمؤمنین علی علیه السلام و ائمه از فرزندان ایشان تا حجة بن الحسن (عج) را مولای خویش بدانیم و قید غلامی ایشان را بر گردن انداخته، به لوازم آن مقید گردیم. متأسفانه آنچه از واقعه ی غدیر تا کنون، مورد فراموشی قرار گرفته، توجه مبحث ولایت امیرالمومنین (ع) است.

از همان لحظات اولیه در سال دهم هجری بسیاری از مردم، منافقانه با امیرالمؤمنین (ع)دست بیعت دادند و آنگونه که پیامبر صلی الله علیه و آله دستور فرموده بودند با دل و جان، دست و زبان، تسلیم علی بن ابی طالب علیه السلام نشده و به ولایت امام علی (ع)تن ندادند، هم اکنون که ما در زمان ولایت آخرین وصی پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله قرار گرفته ایم باید منصفانه درباره ی وضعیت خویش به داوری بنشینیم که چقدر در انجام این وظیفه ی قلبی و جوارحی خود موفق بوده ایم؟ حداقل در روز غدیر که متعلق به وجود مقدس ولی عصر (عج)است, چقدر از صاحب غدیر و حقوق ایشان یاد می شود؟ گاهی بی توجهی و غفلت شیعیان نسبت به ایشان چنین می نماید که عهد پیامبر صلی الله علیه و آله در بین مسلمانان زمان غیبت هم به دست فراموشی سپرده شده و در روز غدیر هم آن چنان که شایسته است، حق امام علیه السلام ادا نمی شود. با وجود اینکه جشن ها و مراسمی به مناسبت این روز برگزار می شود و این عید مورد اکرام و بزرگداشت قرار می گیرد ولی پیام غدیر که همان فرمان ولایت حجة بن الحسن(عج) است در این زمان کاملاً مسکوت باقی می ماند و ما که مدعی تشیع در زمان غیبت حضرت مهدی (عج)هستیم در پایبندی به مفاد این خطبه مرتکب قصور گشته ایم و چه بسا وظیفه ی خود را هنوز نشناختیه ایم.
 

بنابراین کسی که حضرت مهدی (عج) را مولای خود می داند همواره باید اعمال خویش را در جهت رضایت ایشان قرار داده و مورد بررسی قرار دهد که مرتکب کوتاهی در ایفای نقش سر سپردگی نگشته و چیزی از حقوق ایشان را پایمال نکرده باشد.پس آنگاه که دستان مبارک صاحب غدیر را از فراسوی قرنها می فشاریم باید بدانیم که تبریکش به ما چه می گوید؟ این کاروان هزار و چهار صد ساله که از گذرگاه پر خطر سقیفه عبور کرده از سپردن میراث جاودانه ی غدیر به دست ما چه انتظاری دارد؟باید بدانیم که امروز پرچم سبز غدیر در دست صاحب آن حضرت بقیة الله (عج) بر بلندای تاریخ می درخشد و شیعه مکلف است که با صدایی رسا اعلام کند که اگر در روز غدیر سال دهم هجری در کنار برکه ای با علی علیه السلام دست بیعت داده است و شنیده است آنچه را که پیامبرمان گفت و تسلیم شده است به آن امری که از جانب پرودگار آورد اینک با قلب و جان و زبان و دستش با یادگار غدیر و موعود غدیر هم پیمان می شود تا این نبأ عظیم را به نسلهای آینده برساند.
 

هیجدهم ذی‌الحجه یادآور واقعه‌ای تاریخی است که در آن رسول خدا(ص) به امر خداوند متعال حضرت علی(ع) را به‌عنوان خلیفه و جانشین خود در منصب امامت و ولایت امت منصوب کرد، تا ترازو شاخص حاکم اسلامی برای همه مسلمانان تبیین شود و در حافظه تاریخی بماند و چراغ راه امت پیامبر(ص) تا آخر باشد هر چند که بعد از رحلت پیامبر گرامی اسلام(ص) بخشی از مسلمانان به پیام این واقعه مومن ماندند و تا پای جان برای تثبیت پیام غدیر تلاش کردند اما بسیاری هم متوجه پیام آسمانی غدیر نشدند و با ذهن بشری خود به تحلیل واقعه پرداختند تا کارآمدی تدبیر الهی پیامبر اسلام در لابه‌لای هیاهوها دیده نشود و امت پیامبر از ثمره شیرین و گوارای آن بی‌بهره بمانند. واقعه‌ی غدیر از ابعاد مختلف و از جهات متفاوت دارای درخشندگی خاصی در تاریخ اسلام از لحاظ سند، اطمینان از اصل و فرع آن، کثرت راویان و اعتماد بزرگان و علمای مسلمین، دارای قدرت و استحکامی بی‌نشیر است که در راس راویان نام اهل بیت رسول خدا(ص) یعنی علی و فاطمه و حسن و حسن علیه‌السلام می‌باشد. نزول آیه 67 و 3 سوره مائده در ارتباط با این رویداد بزرگ است که بر طبق نظر مفسران نام‌آور شیعه و سنی، شان نزول این آیات مربوط به واقعه غدیر خم است


.
علامه امینی در ابتدای جلد نخست الغدیر می‌فرماید:

«در نظر خردمندان ارج و شرف هر چیز وابسته به نتیجه و به اندازه ثمر آن است. مهم‌ترین مطلبیکه با توجه به نتیجه‌اش دارای موقعیت شایانی است، آن بخش‌هایی است که پیدایش ادیان را نشان می‌دهد و مذاهب بر آن پایه‌گذاری مشده و سرچشمه‌ی عقاید ملت‌ها و جمعیت‌هایی قرار گرفته است، از این رو این بخش از تاریخ که مبدا پیدایش اعتقادات و مقدسات ملت‌هاست به ابدیت راه جسته است و هیچ‌گاه تاریخ جهان آن را فراموش نمی‌کند و با جاودانگی و همیشگی در سراسر دوران خودنمایی می‌کند. داستان غدیر از بااهمیت‌ترین موضوعات این بخش از تاریخ است، زیرا مذهب آن ملت‌ها و طوایفی که آل رسول را پیروی کردند بر این واقعه پایه‌گذاری شده است.»


به عبارتی دیگر با فرارسیدن عید غدیر، این واقعه بزرگ تاریخی در اسلام دل‌ها متوجه یک امر مهم اعتقادی و اجتماعی و سرنوشت‌ساز در زندگی می‌شود که آن «ولایت و رهبری جامعه دینی» است. در تاریخ اسلام دو حادثه مهم و بزرگ خودنمایی می‌کند که از یکی رسالت و از دیگری امامت به‌وجود آمد. نخستین حادثه نزول وحی بر قلب مبارک پیامبر اسلام بود که رسالت پیامبر(ص) را در پی داشت و دومین حادثه غدیر بود که امامت را به‌وجود آورد و در حقیقت ادامه رسالت بود یعنی روز غدیر همان قدر اهمیت دارد که روز بعثت در رسالت پیامبر اعظم.


اهمیت این مطلب را از نزول آیه 67 سوره مائده به‌خوبی درک می‌کنیم “یا أَیُّهَا الرَّسُولُ بَلِّغْ ما أُنْزِلَ إِلَیْکَ مِنْ رَبِّکَ وَ إِنْ لَمْ تَفْعَلْ فَما بَلَّغْتَ رِسالَتَهُ وَ اللَّهُ یَعْصِمُکَ مِنَ النَّاسِ إِنَّ اللَّهَ لا یَهْدِی الْقَوْمَ الْکافِرین»، پیامبر گرامی اسلام(ص) هم فرمان خداوند را ابلاغ کرد من کنت مولاه فعلی مولاه
و لذا وقتی پیامبر امر خداوند متعال را به امت ابلاغ کرد آیه 3 سوره مائده نازل شد که: «الْیَوْمَ أَکْمَلْتُ لَکُمْ دینَکُمْ وَ أَتْمَمْتُ عَلَیْکُمْ نِعْمَتی وَ رَضیتُ لَکُمُ الْإِسْلامَ دیناً» در جهان امروز، زمینه و عطش فراوان برای فهم دیقیق پیام غدیر و باز تعریف آن فراهم شده است.

انقلاب اسلامی ما و ثمرات بی‌شمار آن در داخل و خارج نگاه‌ها را متوجه مذهب تشیع که برگرفته از پیام غدیر است نموده است. بر همه کسانی که تریبونی در اختیار دارند و شنونده‌ای، مخصوصا مبلغین و سخنرانان و مداحان گرانقدر لازم است که پیام غدیر را به جامعیت بیش تری به ویژه برای نسل جوان بازگو کنند و بعضی شبهات را که از ناحیه مغرضین و غافلین و جاهلین راجع به مساله ولایت مطرح می‌شود عالمانه پاسخ گویند.


پیام غدیر از منظر امام خمینی(ره)

ولایتی که در غدیر است به معنای حکومت است نه معنای مقام معنوی، مساله، مساله حکومت است. مساله سیاست است خدای تبارک و تعالی این حکومت و این سیاست را امر کرد که پیغمبر به حضرت امیر واگذار کند. صحیفه ج 20 ص 113-115
روز غدیر از بزرگ‌ترین اعیاد مذهبی است، این عید عیدی است که متعلق مستضعفان است. عید محرومان است عید مظلومان جهان است. عیدی است که خدای تبارک و تعالی به‌وسیله پیامبر اکرم (ص) برای اجرای مقاصد الهی و ادامه تبلیغات و ادامه راه انبیاء، حضرت امیر را منصوب فرمودند. صحیفه ج 19 ص 163


پیام غدیر از منظر مقام معظم رهبری

عید غدیر را فرمودند «عیدالله الاکبر» از همه اعیاد در تقویم اسلامی این عید بالاتر است، پر مغزتر است، تاثیر این عید از همه اعیاد بیش‌تر است. چرا؟ چون تکلیف امت اسلامی در زمینه‌ی هدایت در زمینه حکومت در این حادثه غدیر معین شده است. حرفی نیست که بر طبق توصیه پیامبر اعظم در غدیر عمل نشد، پیغمبر هم طبق بعضی روایات خبر داده بود که عمل نخواهد شد اما مسئله غدیر، مسئله ایجاد یک شاخص است. یک معیار و میزان است تا آخر دنیا مسلمانان می‌توانند این شاخص را این معیار را جلوی خودشان قرار بدهند و تکلیف مسیر عمومی امت را معین کنند. 15/09/1388

خصوصیت غدیر در مساله ولایت است، آن عاملی که ضامن اجرای احکام است، حکومت اسلامی و حاکمیت قران است والا اگر آحاد مردم، ایمان و عقیده و عمل شخصی داشته باشند لیکن حاکمیت چه در مرحله قانون‌گذاری و چه در مرحله اجرا در دست دیگران باشد، تحقق اسلام در آن جامعه به انصاف دیگران بستگی دارد. 16/01/1378


پیام‌های دیگر غدیر به نسل امروز

اسلام دین کامل و جامع است و برنامه‌ای مدون برای اداره زندگی بشر در تمام عرصه‌های فردی و اجتماعی دارد و لذا «دین از سیاست جداناپذیر است» پیام جاودانه غدیر. تربیت انسان دینی احتیاج به تاسیس یک جامعه دینی دارد و تاسیس آن فرایندی است که تنها از طریق حکومت دینی امکان‌پذیر است.
 

انقلاب اسلامی ایران به عنوان جلوه‌ای از عینیت و تحقق آرمان پیامبر در غدیر خم و نیز با اجرایی کردن نظریه حاکمیت ولایت فقیه به‌عنوان استمرار امامت کارآمدی دین را برای اداره بشر اثبات نمود. غدیر مرکز ثقل تاریخی اندیشه سیاسی در اسلام و سند تاریخی تفکیک‌ناپذیری دین از سیاست است. راهبرد پیوسته دین در عرصه روابط اجتماعی ملت‌ها به‌ویژه ملت‌های مسلمان دعوت به اصول و مبانی مشترک است. اگر پیام غدیر در صدر اسلام عملی می‌شد امامت امام معصوم و حاکمیت آن باعث ایجاد وحدت در امت پیامبر می‌شد و ثمره این وحدت رسید به آرمان‌شهری که خداوند متعال با حاکمیت دین وعده داده بود می‌شد.
 

ما در زمان خود ثمره حاکمیت امامت را دیده‌‌ایم که جامعه‌ی ما از میان این همه طوفان ها، بحران‌ها و چالش‌های متفاوت که هر یک می‌توانست باعث گسیختگی ملت ما شود به سلامت عبور کرد و نمام تهدیدها با مدیریت ولایت فقیه به فرصت تبدیل و ما امروز زمینه‌ساز باز تولید تمدن اسلامی با مرکزیت ایران اسلامی هستیم. نظریه ولایت فقیه تضمین‌کننده حضور پیوسته دین در قلمرو زندگی بشر است و لذا ما دفاع نظری و عملی از ضرورت حضور انسان کامل در قلمرو زندگی انسان اثبات کننده حقانیت «غدیر» است.
 

رسالت اصلی انقلاب اسلامی ایران به عنوان پیش‌درآمد انقلاب جهانی حضرت مهدی(عج) استقرار عدالت است زیرا که عدالت علت تامه، معنویت در جامعه می‌باشد در صورت استقرار نسبی عدالت، جمهوری اسلامی مدل موفق از مدیریت دینی به شایستگی معرفت اسلام علوی و مبشر اسلام مهدوی خواهد بود. استقرار عدالت جوهره اصلی پیام غدیر است در سایه حاکمیت انسان کامل. پیام غدیر به نسل ما این است؛ سعادت و رستگاری جامعه انسانی تنها در گرو جاری شدن احکام الهی در تمامی زمینه های فردی و اجتماعی تحت زعامت و مدیریت انسان کامل و الهی است.
نوع مطلب : معارف اهل بیت، مباهله ، غدیر ، تولی و تبری، سیاست و دین، تاریخ اسلام، پاسخ به شبهات، ولایت و امامت، شیعیان دنیا، نماز و ذکر و دعا و نیایش، مسجد و نماز، تزکیه نفس، امام علی(ع)، پیامبر اکرم(ص)، قرآن کریم، پیامبران، در باب اهل بیت، ماجراهای جالب و نکته های اخلاقی و آموزنده، احسان به پدر و مادر، اصحاب اهل بیت، حدیث، 
برچسب ها : عید غدیر، امام علی(ع)، اهل بیت،
لینک های مرتبط :
شنبه 22 تیر 1398 06:08 ب.ظ
penis enlargement pills http://viagralim.us penis enlargement pills !
Write more, thats all I have to say. Literally, it seems as though you relied on the video to make your point. You obviously know what youre talking about, why throw away your intelligence on just posting videos to your blog when you could be giving us something informative to read?
یکشنبه 2 تیر 1398 11:17 ب.ظ

Lovely material. Regards!
cialis kaufen cialis rezeptfrei sterreich overnight cialis tadalafil cialis 5mg prix order a sample of cialis cialis for sale in europa buying brand cialis online cialis 10 doctissimo where cheapest cialis cialis generico milano
یکشنبه 2 تیر 1398 07:51 ق.ظ

Cheers! I like this.
cialis 10mg prix pharmaci cialis 5 mg side effects of cialis can i take cialis and ecstasy cialis cipla best buy cheap cialis cialis soft tabs for sale generic cialis levitra cialis prices precios cialis peru
شنبه 1 تیر 1398 04:29 ب.ظ

Appreciate it. Lots of material.

viagra cialis levitra cialis 200 dollar savings card weblink price cialis cialis usa cost cialis rezeptfrei sterreich cialis en mexico precio cuanto cuesta cialis yaho the best site cialis tablets buy cialis cheap 10 mg bulk cialis
چهارشنبه 29 خرداد 1398 08:45 ب.ظ

Helpful tips. Regards!
compare prices cialis uk cialis generico en mexico viagra cialis levitra prezzo cialis a buon mercato preis cialis 20mg schweiz recommended site cialis kanada costo in farmacia cialis cialis 5mg billiger cialis for daily use cialis online
دوشنبه 27 خرداد 1398 12:27 ق.ظ

Nicely put, Cheers!
cialis 100 mg 30 tablet cialis generic cialis reviews generic cialis review uk cialis 5mg canada discount drugs cialis prix de cialis cialis 20 mg best price tadalafil 20 mg generic cialis 20mg tablets
شنبه 25 خرداد 1398 06:32 ق.ظ

Incredible lots of amazing info!
low cost cialis 20mg chinese cialis 50 mg generic cialis with dapoxetine import cialis where to buy cialis in ontario american pharmacy cialis canada discount drugs cialis i recommend cialis generico generic cialis in vietnam buy original cialis
جمعه 24 خرداد 1398 01:53 ق.ظ

Very good info. Appreciate it.
how does cialis work i recommend cialis generico no prescription cialis cheap viagra cialis levitra overnight cialis tadalafil cialis side effects dangers cialis coupon cialis professional yohimbe cialis with 2 days delivery cialis generico
سه شنبه 21 خرداد 1398 07:26 ق.ظ

Thanks for one's marvelous posting! I certainly enjoyed reading it, you might be a great author.I will remember to bookmark your blog and will often come back in the future. I want to encourage you continue your great posts, have a nice weekend!
یکشنبه 19 خرداد 1398 05:32 ب.ظ

You actually mentioned that terrifically.
only best offers 100mg cialis cialis tablets australia chinese cialis 50 mg female cialis no prescription cialis para que sirve cialis manufacturer coupon buy brand cialis cheap trusted tabled cialis softabs cialis generico in farmacia cialis usa cost
شنبه 18 خرداد 1398 11:58 ق.ظ

You actually revealed that superbly!
cialis canadian drugs cialis purchasing the best site cialis tablets cialis 5mg generic cialis at walmart cialis 5 effetti collaterali cialis for bph cialis manufacturer coupon generic cialis in vietnam generic for cialis
شنبه 31 فروردین 1398 12:30 ب.ظ
財布 ブランドコピー,韓国ブランド コピー,ルイヴィトンコピー バッグ,ルイヴィトン財布スーパーコピー、ヴィトン 財布 コピー 激安(N品)通販専門店
شنبه 31 فروردین 1398 12:30 ب.ظ
最高質のブランドコピー代引き専門店!のみ販売しております!ぜひご利用ください!日本送料無料!
شنبه 31 فروردین 1398 12:29 ب.ظ
ルイヴィトンコピーバッグ激安、ルイヴィトン財布スーパーコピー代引き通販
شنبه 31 فروردین 1398 12:29 ب.ظ
清水宝飾
شنبه 24 فروردین 1398 06:13 ق.ظ

Appreciate it. A good amount of stuff!

canada online pharmacies surrey reputable canadian prescriptions online best canadian pharmacies online canadian pharmaceuticals companies canadian rx canada vagra canadian drugs canada viagra aarp recommended canadian pharmacies is trust pharmacy in canada legitimate
جمعه 16 آذر 1397 11:14 ق.ظ

You said it nicely.!
tesco price cialis discount cialis callus cialis en mexico precio low dose cialis blood pressure cialis rezeptfrei pastillas cialis y alcoho we use it cialis online store cialis super kamagra 40 mg cialis what if i take
چهارشنبه 14 آذر 1397 08:15 ب.ظ

Wow a good deal of excellent advice!
brand cialis nl no prescription cialis cheap cialis savings card tadalafil generic does cialis cause gout cialis generic ou acheter du cialis pas cher cialis online venta cialis en espaa interactions for cialis
چهارشنبه 14 آذر 1397 06:09 ق.ظ

Kudos! Loads of write ups.

are there generic cialis cialis pills in singapore cialis for sale in europa cialis rckenschmerzen order a sample of cialis generic cialis at the pharmacy 5 mg cialis coupon printable prix de cialis interactions for cialis opinioni cialis generico
سه شنبه 13 آذر 1397 07:42 ق.ظ

With thanks, Lots of data.

low dose cialis blood pressure cialis 5 mg cialis italia gratis cialis for daily use look here cialis cheap canada cialis generisches kanada fast cialis online prezzo cialis a buon mercato cialis lowest price we like it cialis price
دوشنبه 12 آذر 1397 07:21 ق.ظ

With thanks! Lots of posts!

prezzo di cialis in bulgaria cialis free trial cialis australian price when can i take another cialis cialis without a doctor's prescription buy cialis online legal cialis with 2 days delivery cialis 20mg prix en pharmacie acquistare cialis internet free cialis
یکشنبه 11 آذر 1397 07:17 ب.ظ

Thank you, I value it!
what is cialis we use it cialis online store cialis generika cialis italia gratis we choice cialis pfizer india cialis therapie cialis 50 mg soft tab generico cialis mexico order cialis from india click here cialis daily uk
یکشنبه 11 آذر 1397 06:49 ق.ظ

You actually stated that well.
cialis 200 dollar savings card cheap cialis cialis canada on line cost of cialis per pill cialis authentique suisse we choice free trial of cialis buy cialis uk no prescription cialis kamagra levitra cialis uk next day we recommend cialis info
شنبه 10 آذر 1397 06:27 ق.ظ

With thanks. I enjoy it.
cialis 5 mg funziona dosagem ideal cialis generic cialis soft gels cialis 10 doctissimo cialis online deutschland precios de cialis generico canadian drugs generic cialis rx cialis para comprar cialis online where do you buy cialis
جمعه 9 آذر 1397 07:10 ب.ظ

Thanks a lot, Useful information!
click now cialis from canada tadalafilo cialis prices in england safe dosage for cialis cialis 10 doctissimo import cialis only best offers cialis use cialis generique 5 mg buy name brand cialis on line cialis 30 day trial coupon
جمعه 9 آذر 1397 07:23 ق.ظ

Great stuff. Regards!
no prescription cialis cheap achat cialis en suisse free cialis cialis pills generic cialis at walmart where do you buy cialis cialis 100 mg 30 tablet cialis prices viagra or cialis cialis daily new zealand
پنجشنبه 8 آذر 1397 08:11 ب.ظ

Very good postings. Cheers!
miglior cialis generico prescription doctor cialis buy cheap cialis in uk generic cialis soft gels cialis wir preise cialis et insomni generic cialis 20mg uk how to buy cialis online usa acheter du cialis a geneve cialis sans ordonnance
پنجشنبه 8 آذر 1397 08:30 ق.ظ

This is nicely put. .
cialis sans ordonnance cialis generico lilly the best site cialis tablets how to buy cialis online usa dose size of cialis cialis uk next day cialis for sale only best offers 100mg cialis cialis uk cialis generico
چهارشنبه 7 آذر 1397 07:40 ب.ظ

Reliable posts. With thanks!
cialis cuantos mg hay cialis e hiv how to buy cialis online usa cialis prices in england cialis generisches kanada buy online cialis 5mg cialis for sale chinese cialis 50 mg cialis 5 effetti collaterali buy online cialis 5mg
چهارشنبه 7 آذر 1397 07:57 ق.ظ

Whoa tons of fantastic tips!
tadalafil 5mg tadalafilo cialis para que sirve prices on cialis 10 mg wow cialis tadalafil 100mg cialis generika prix cialis once a da trusted tabled cialis softabs cialis generika in deutschland kaufen cialis canada
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


نمایش نظرات 1 تا 30
موضوعات
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

اسما خداوند متعال

پخش زنده حرم
Online User اسلام کوئست سایت جامع فرهنگی 
مذهبی شهید آوینی Aviny.com

دنیـای نیـاز بـه نمــاز | WorldPrayer.ir

 
 
 
ساخت وبلاگ در میهن بلاگ

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | اخبار کامپیوتر، فناوری اطلاعات و سلامتی مجله علم و فن | ساخت وبلاگ صوتی صدالاگ | سوال و جواب و پاسخ | رسانه فروردین، تبلیغات اینترنتی، رپرتاژ، بنر، سئو