تبلیغات
اسرار حق - اسلام برای خانه نشینی نازل نشده است / انحراف دینی؛ نتیجه نفاق و بی بصیرتی / رهبر انقلاب : واقعه‌ی غدیر خم، منطق روشن و مستحکم اسلام در نفی سکولاریسم است
 
اسرار حق
درباره وبلاگ


پروفایل من
hasanbolboli.blogfa.com/Profile
استفاده از تمامی مطالب وبلاک آزاد می باشد
حتی بدون ذکر منبع
تلگرام ما
@asrarhag

مدیر وبلاگ : حسن فاطمی فرد
مطالب اخیر
نویسندگان
به مناسبت عید امامت و ولایت ؛

اسلام برای خانه نشینی نازل نشده است / انحراف دینی؛ نتیجه نفاق و بی بصیرتی / رهبر انقلاب : واقعه‌ی غدیر خم، منطق روشن و مستحکم اسلام در نفی سکولاریسم است

واقعه‌ی غدیر خم، منطق روشن و مستحکم اسلام در نفی نگاه سکولار است، چرا که غدیر خم مظهر توجه و تأکید اسلام بر حکومت‌داری و سیاست به شمار می‌رود.

 عید سعید غدیر، عید اکمال دین و اتمام نعمت و بزرگترین اعیاد اسلامی است . از آنجا که افزایش اطلاعات دینی و افزایش سطح بصیرت دینی و سیاسی همواره مورد تاکید منابع دینی ما و رهبر انقلاب (دام ظله العالی) بوده است ؛ مناسبت های مذهبی بهانه ی مناسبی است تا به مطالعه و دقت در جریان های مختلف دینی بپردازیم .

 

 

جامعیت دین خدا 

 

برخی دین را برنامه ای جامع برای رسیدن به حقیقت و سعادت آن هم در همه ی ابعاد زندگی بشر تعریف می کنند . از آنجا که اساسا وجود انسان ابعاد مختلفی دارد و هرگز محدود به یک بعد فردی نیست ، دین کامل و دین حق هم باید بتواند برای همه ی ابعاد زندگی بشر برنامه ای جامع و مانع ارائه نماید . ادیان الهی خصوصا دین اسلام که دین اکمل و خاتم بوده و قرار است  برنامه ی کامل و جامع همه بشریت و ابعاد مختلف زندگی ایشان از روز بعثت  تا روز قیامت باشد؛ باید دینی باشد که در وجوه مختلف زندگی بشر اعم از زندگی فردی تا زندگی سیاسی و اجتماعی برنامه ارائه نماید . قرآن کریم در آیه 89 سوره نحل به همین معنا تصریح داشته و فرموده است :

 

وَنَزَّلْنَا عَلَیْكَ الْكِتَابَ تِبْیَانًا لِكُلِّ شَیْءٍ وَهُدًى وَرَحْمَةً وَبُشْرَىٰ لِلْمُسْلِمِینَ :  ما بر تو این کتاب (قرآن عظیم) را فرستادیم تا حقیقت هر چیز را روشن کند و برای مسلمین هدایت و رحمت و بشارت باشد.

 

در واقع دین اسلام و مشخصا قرآن کریم و سنت معصومین (ع) همه ی برنامه ،اهداف ، مبانی و اسلوب های لازم برای رسیدن به حقیقت و سعادت را عرضه کرده است.

 

آیت الله جوادی آملی در بخشی از تفسیر آیه ی فوق، ذیل آیه 89 سوره مبارکه نحل در تفسیر تسنیم خود فرموده اند:

 

  اینها مربوط به مسئله هایی است كه ( بحث )شده، اما آنچه كه مربوط به ذیل آیه است فرمود: ﴿وَنَزَّلْنَا عَلَیْكَ الْكِتَابَ تِبْیَاناً لِكُلِّ شَیْ‏ءٍ وَهُدیً وَرَحْمَةً وَبُشْرَی لِلْمُسْلِمِینَ﴾ فرمود ما كتابی نازل كردیم كه این همه چیز را بیان می‌كند هدایت هست، رحمت هست، بشریٰ هست اینها مسائل ارزشی است شما را راهنمایی می‌كند به مبدأ، راهنمایی می‌كند به معاد، راهنمایی می‌كند به بهره‌برداری صحیح، راهنمایی می‌كند كه بیراهه نروید راه كسی را هم نبندید و اگر بیراهه نرفتید بشرا و رحمت است و اگر بیراهه رفتید یا راه كسی را بستید كه انذار است و عذاب؛  این برای همه مردم است منتها آنكه طَرفی می‌بندد و بهره می‌برد گروه مسلمانها هستند وگرنه این هدایت است و رحمت است و بشرا است ﴿لِلنَّاسِ أَجْمَعِینَ﴾ اگر فرمود: ﴿وَمَا أَرْسَلْنَاكَ إِلَّا كَافَّةً لِّلنَّاسِ﴾ یا ﴿وَمَا أَرْسَلْنَاكَ إِلَّا رَحْمَةً لِلْعَالَمِینَ﴾ برای آن است كه جهانیان می‌توانند از ذات مقدس پیغمبر(صلّی الله علیه و آله و سلّم) بهره‌های فراوانی ببرند منتها آنهایی كه استفاده می‌كنند گروه متّقیان‌اند، مسلمین‌اند، مؤمنین‌اند و مانند آن.

 

این ها برای تعبیر ﴿هُدیً وَرَحْمَةً وَبُشْرَی﴾ است اما هیچ كدام از اینها نشان تقیید ﴿تِبْیَاناً لِكُلِّ شَیْ‏ءٍ﴾ نیست بنابراین می‌توان گفت كه قرآن كریم همان طوری كه مبیّن عقاید است از یك سو، مبیّن اخلاق است از سوی دیگر، مبیّن احكام فقهی است از سوی سوم، مبیّن مسائل حقوق فردی و جمعی است از سوی چهارم، مبیّن علوم هم هست از سوی پنجم  و (...) .

 

 

غدیر؛ منطق روشن اسلام در نفی سکولاریسم

 

در این میان که تمامی شواهد و قرائن عقلی و نقلی برگرفته از قرآن ، احادیث و سنت معصومین (ع) و احکام روشن عقلی بر جامعیت اسلام و حضور فعال آن در همه ی عرصه های زندگی بشر از جمله بعد سیاسی و اجتماعی آن دلالت دارد عده ای مبحث سکولاریسم و سودای جدایی دین از سیاست را مطرح می کنند .

 

سکولاریسم که از غرب و پس از خطاهای متعدد کلیسای تحریف شده نشات گرفته است سعی در محدود کردن دین به عرصه های فردی  زندگی بشر دارد . سکولاریسم به روشنی می گوید دین و دیانت تنها برای بعد فردی زندگی افراد است و دینی که قرار بود در همه ی ابعاد نسخه ی سعادت بشر را بپیچد ، حق دخالت و ارائه برنامه در عرصه های سیاسی و اجتماعی و فرهنگی و اقتصادی و غیره را ندارد .

 

همانطور که گذشت شواهد متعدد و متقنی برای اثبات تعارض و تناقض سکولاریسم با اسلام ناب وجود دارد اما ماجرای غدیر خم و انتخاب جانشینی امیرالمومنین (ع) روشن ترین منطق اسلام در نفی سکولاریسم است . در واقع انتصاب الهی امیرالمومنین (ع) به عنوان جانشین پیامبر گرامی اسلام (ص) به وضوح نشان دهنده ی آن است که ، حضور فعال دین در عرصه حکومت و اجتماع ، پس از پیامبر اسلام (ص) هم قرار است ادامه پیدا کند و حقیقت دین هرگز محدود به احکام فردی  نخواهد بود .

 

رهبر انقلاب هم در دیدار عید غدیر خود در سال 93 با اقشار مختلف مردم با اشاره به تبلیغات هدفمند دشمنان امت اسلامی برای جدا کردن اسلام از سیاست و منحصر کردن دین شریف در مسائل شخصی و خصوصی فرمودند : واقعه‌ی غدیر خم، منطق روشن و مستحکم اسلام در نفی این نگاه سکولار است، چرا که غدیر خم مظهر توجه و تأکید اسلام بر حکومت‌داری و سیاست به شمار می‌رود.


ولی امر مسلمین جهان با نفی نگاهی که مسأله‌ی نصب امیر مؤمنان علیه‌السلام به دست پیامبر عظیم‌الشأن اسلام صلی‌الله‌علیه‌وآله را فقط به معنای نصب جنبه‌های معنوی می‌داند، افزودند: جنبه‌های معنوی قابل نصب نیست و معنای حقیقی این واقعه‌ی مبارک، توجه به امر حکومت و مدیریت جامعه است و این درس بزرگ غدیر برای مسلمانان است.

 

در پی اعلام جانشینی امیرالمومنین (ع) از سوی پیامبر گرامی اسلام (ص) که البته به دستو صریح خداوند انجام شده بود آیه ی اکمال دین و اتمام نعمت نازل گردید .

 

الْیَوْمَ أَكْمَلْتُ لَكُمْ دِینَكُمْ وَ أَتْمَمْتُ عَلَیْكُمْ نِعْمَتِی وَ رَضِیتُ لَكُمُ الْإِسْلامَ دِیناً : امروز دین شما را برایتان كامل و نعمت‏ خود را بر شما تمام گردانیدم و اسلام را براى شما [به عنوان] آیینى برگزیدم.

 

این آیه ثابت می کند دین اسلام دین کامل و جامعی نخواهد شد و به رضایت الهی به عنوان یک دین نخواهد رسید تا زمانی که با ولایت امیرالمومنین(ع) ادامه یابد و وظایف امامت ایشان منعقد گردد .

 

برخی در تقسیمی ، وظایف رسولان الهی را در چهار بخش ذیل تقسیم نموده اند:

 

1)دریافت و ابلاغ وحی

2)تبیین و تعلیم و تبلیغ وحی (مرجعیت دینی )

3)اجرای اسلام در جامعه از طریق تشکیل حکومت و ولایت ظاهری

4)ولایت معنوی

 

در واقع امامت و ولایت بعد از پیامبر اسلام (ص)  دقیقا تمامی وظایف رسول خدا (ص) را به عنوان جانشین ایشان خواهد داشت به جز وظیفه ی اول که با اتمام عمر گرانقدر رسول خدا (ص) به پایان رسیده بود .

 

با استناد به آیه ی اکمال و وظایف امام بعد از رسول خدا (ص) این نتیجه حاصل خواهد شد که ورود سکولاریسم و محدود کردن دین به عرصه ی فردی نه تنها برگرفته از دین نیست بلکه این بدعت مخالف با فلسفه ی رضایت الهی از دین خواهد بود.

 

گرچه موضوع ولایت و امامت با حساسیت شدید خداوند و پیامبر اسلام (ص) همراه بود اما چندی از شهادت رسول خدا (ص) نگذشته بود تا ماجرای سقیفه بنی ساعده با رهبری خط نفاق و بی بصیرتی مردم  به آغاز  اولین و مهم ترین جریان سکولاریسم بعد از اسلام تبدیل شد .

 

در واقع سقیفه حضور رهبر دینی منتصب از جانب خدا را در عرصه سیاست و حاکمیت منع کرد و رهبری جامع ایشان را به خانه نشینی محدود کرد . این اولین و مهم ترین ظهور سکولاریسم بعد از اسلام بود .

 

علامه مصباح یزدی در کتاب ارزشمند «پرتوی از ولایت»  به اثبات همین موضوع پرداخته و فرموده است :

 

امیرالمؤمومنین (ع) ضمن نامه‌اى مفصل براى معاویه، به احادیث پیغمبر اكرم(ص)احتجاج كرده، نوشتند: پیغمبر اكرم(ص) مرا وصى و وزیر خود قرار داد و فرمود: «على(ع) بعد از من خلیفه من بر شما است» و پیغمبر اكرم (ص) تعابیرى مانند ولایت، امامت، خلافت و ریاست را در شأن من فرمودند، با این همه چگونه تو این احادیث را قبول نمى‌كنى؟ معاویه در پاسخ حضرت امیر(ع) این گونه نوشت: اَلا وَ اِنَّما كانَ مُحَمَّدٌ رَسُولا مِنَ الرُّسُلِ اِلَى النّاسِ كافَّةً فَبَلَّغَ رِسالاتِ رَبِّهِ لایَمْلِكُ شَیْئاً غَیْرَهُ ؛یعنى درست است كه تو خلیفه رسول الله(ص) و جانشین او هستى، اما مگر رسول الله(ص) چه كسى بود؟ او تنها پیام آورى بود و از جانب خدا پیام‌هایى را به مردم ابلاغ مى‌كرد؛ اما «لایَمْلِكُ شَیْئاً غَیْرَهُ»، مقام و منصب دیگرى غیر از دریافت و ابلاغ پیام‌هاى خدا به مردم نداشت! از این رو تو على(ع) نیز خلیفه رسول خدا(ص) هستى تا پیام‌هایى را كه آن حضرت از جانب خدا آورده بود، به مردم برسانى! اما امامت و ریاست بر مردم را خود پیغمبر اكرم(ص) هم نداشت تا تو بخواهى جانشین او در این امر باشى!

 

حضرت امیر(ع) در پاسخ معاویه نامه‌اى نوشتند و در خصوص این استدلال او فرمودند: زَعَمْتَ أَنَّهُ كانَ رَسُولا وَ لَم یَكُنْ اِماماً فَاِنَّ اِنْكارَكَ عَلى جَمیعِ النَّبیّینَ الْاَئِمَّةِ؛ تو مدعى هستى كه پیغمبر اسلام(ص) تنها مقام رسالت را داشت و مقام امامت و ریاست بر امت را نداشت؛ این سخن تو نه تنها انكار مقام امامت براى پیغمبر اكرم(ص) است، بلكه انكار این مقام در حق تمام انبیایى است كه داراى مقام امامت بودند.

 

در توضیح فرمایش حضرت امیر(ع) باید بگوییم، دو آیه در قرآن بر امامت انبیا تصریح كرده است:

 

وَ جَعَلْنا مِنْهُمْ أَئِمَّةً یَهْدُونَ بِأَمْرِنا؛ و برخى از آنان (پیامبران) را پیشوایانى قرار دادیم كه به فرمان ما (مردم را) هدایت مى‌كردند.

 

آیه دیگر آیه‌اى است كه به طور مشخص مقام امامت را براى حضرت ابراهیم(علیه السلام) ثابت مى‌كند: وَ إِذِ ابْتَلى إِبْراهِیمَ رَبُّهُ بِكَلِمات فَأَتَمَّهُنَّ قالَ إِنِّی جاعِلُكَ لِلنّاسِ إِماماً .  در تفسیر این آیه مفسران اثبات كرده‌اند كه بعد از آن كه حضرت ابراهیم(علیه السلام) به مقام نبوت، رسالت، و خلّت (مقام خلیل اللهى) نایل شد، در نهایت به مقام امامت رسید و این آخرین مقام حضرت ابراهیم(ع) بود كه در اواخر عمر به آن حضرت اعطا شد.

 

نتیجه آن خواهد بود که اسلام حقیقی نازل شده از طرف خداوند متعال ، در یک کلام اسلام ناب عملا و نظرا هیچ تناسبی با سکولاریسم ندارد بلکه جای جای این دین بزرگ نشان از حضور فعال و اثر گذار در همه ی ابعاد زندگی بشر دارد . ماجرای غدیر خم و انتصاب امیرالمومنین (ع) به عنوان امام بعد از پیامبر (ص) تنها یکی از دلایل متقن تناقض اسلام با سکولاریسم است .


رجانیوز - آروین فرشی نعیمنوع مطلب : حدیث، اصحاب اهل بیت، ماجراهای جالب و نکته های اخلاقی و آموزنده، احسان به پدر و مادر، در باب اهل بیت، قرآن کریم، پیامبر اکرم(ص)، امام علی(ع)، تزکیه نفس، نماز و ذکر و دعا و نیایش، ولایت و امامت، شیعیان دنیا، فرقه های انحرافی، شبه روشنفکری، تاریخ معاصر، پاسخ به شبهات، تاریخ اسلام، تولی و تبری، سیاست و دین، مباهله ، غدیر ، معارف اهل بیت، 
برچسب ها : عید غدیر، ماه ذی حجه،
لینک های مرتبط :
شنبه 10 آذر 1397 06:52 ق.ظ
Licensed Financial Planner Board of Requirements Inc.
چهارشنبه 7 آذر 1397 02:26 ق.ظ
I've been surfing on-line greater than three hours lately, but I by no means discovered any attention-grabbing article
like yours. It is pretty worth sufficient for me. Personally,
if all webmasters and bloggers made just right content as you did, the internet will likely be much
more useful than ever before.
سه شنبه 6 آذر 1397 10:46 ق.ظ
Magnificent beat ! I wish to apprentice while you amend your site, how could i subscribe for a blog web site?
The account aided me a acceptable deal. I had been a little bit acquainted of this
your broadcast provided bright clear concept
سه شنبه 6 آذر 1397 06:02 ق.ظ
If you wish for to get much from this paragraph then you have to apply such techniques to your won weblog.
یکشنبه 4 آذر 1397 10:16 ق.ظ
My relatives all the time say that I am killing my time here at net,
but I know I am getting knowledge all the time by reading thes pleasant content.
یکشنبه 8 مهر 1397 04:20 ق.ظ
Hello, its fastidious piece of writing regarding media print,
we all understand media is a enormous source
of facts.
پنجشنبه 29 شهریور 1397 12:03 ب.ظ
It's harԁ to cօme by educated peopoе
about this topic, however, you seem like you know what you're talқing about!
Thanks
سه شنبه 27 شهریور 1397 07:54 ب.ظ
A person necessarily lend a hand to make seriously posts I'd state.
That is the first time I frequented your website page and thus far?
I amazed with the research you made to make this particular publish extraordinary.
Fantastic task!
پنجشنبه 25 مرداد 1397 06:55 ب.ظ
Wɑy cool! Some vеry valid points! I aρpreciate yοu wrting thіs wrіte-up аnd
also tһe rest of the site is also really gooԀ.
دوشنبه 1 مرداد 1397 04:09 ق.ظ
This site was... how do I say it? Relevant!!
Finally I've found something which helped me. Appreciate it!
دوشنبه 1 مرداد 1397 04:06 ق.ظ
This site was... how do I say it? Relevant!!
Finally I've found something which helped me. Appreciate it!
جمعه 8 تیر 1397 08:08 ق.ظ
I am regular reader, һow are you everybody? Thiѕ post
posted at thos site iѕ actuallʏ pleasant.
چهارشنبه 6 تیر 1397 09:41 ق.ظ
Great post.
یکشنبه 27 خرداد 1397 06:16 ب.ظ
Hey there! Ԝould yoս mind if I share уour blog ѡith my twittter ցroup?

There's a lot of people thɑt I think wߋuld гeally аppreciate yoᥙr content.
Pⅼease lеt me know. Tһanks
پنجشنبه 24 خرداد 1397 11:07 ق.ظ
Very nice article. І defimitely aрpreciate thіs site. Keeρ it up!
پنجشنبه 24 خرداد 1397 07:37 ق.ظ
Τhіs post iѕ worth everyone's attention. Ԝhere can І fimd оut morе?
چهارشنبه 23 خرداد 1397 02:29 ب.ظ
Hɑving read this I Ƅelieved іt ᴡas vеry informative.
I aρpreciate yoᥙ finding tһe time andd effort to pᥙt this informative
article tߋgether. Ι once again find mүseⅼf spending
a signifіcɑnt amount оf time both reading annd commenting.
Βut so what, it waѕ still wworth іt!
چهارشنبه 23 خرداد 1397 09:30 ق.ظ
Hello, Neat post. There is a pr᧐blem along
with yyour web site іn internet explorer, may check tһiѕ?

IЕ nonethelеss is tһe market leader ɑnd a goоd portion of otheг folks willl omit your fantastic writing bedause οf thіs ⲣroblem.
یکشنبه 20 خرداد 1397 06:15 ب.ظ
Good day! This is my first comment here so I just wanted to give a quick shout out
and say I really enjoy reading through your posts.
Can you recommend any other blogs/websites/forums
that go over the same subjects? Thanks a ton!
پنجشنبه 27 اردیبهشت 1397 01:18 ق.ظ
It's awesome desiigned for me to have a website, which is helpfuul in support of my knowledge.
thanks admin
یکشنبه 23 اردیبهشت 1397 11:13 ق.ظ
After looking over a handful of the blog articles oon your web
page, I really appreciate your way of writing a blog. I saved it
to my bookmrk webpage list and will be chedking back in thee near
future.Take a look at my web site too and tell me what you think.
شنبه 22 اردیبهشت 1397 07:15 ق.ظ
займ срочно без отказов
и проверок украина круглосуточно
микрозайм круглосуточно на карту
деньги быстро на карту
срочно нужен кредит с плохой кредитной историей украина
кредити онлайн на картку цілодобово
взять кредит без инн
гроші в кредит на карту в україні
جمعه 21 اردیبهشت 1397 02:38 ب.ظ
Hello there I am so thrilled I found our blog, I really found you by mistake, whyile I
was looking oon Askjeeve for something else, Nonetheless I am here now
and would just like to say thank you for a incredible post and a all round interesting
blog (I also love the theme/design), I don’t havbe time to read through
iit all at thhe minute but I have bookmarked it and also added in your RSS feeds,
so when I have time I will be back to read more, Please do keep up the superb b.
چهارشنبه 19 اردیبهشت 1397 12:09 ب.ظ
WOW just what I was searching for. Came here bby searching foor
x
سه شنبه 11 اردیبهشت 1397 05:49 ب.ظ
резиновая петля для тренировок
фитнес резинки набор
купить резинки фитнес
эспандер для фитнеса
фитнесс резинка
دوشنبه 10 اردیبهشت 1397 10:42 ب.ظ
купить фитнес резинки киев
фитнес резинки esonstyle купить
купить резинку для фитнеса bazo
фитнес резинка оригинал украина
петля для фитнеса
دوشنبه 3 اردیبهشت 1397 01:56 ب.ظ
It's appropriate time tto make soe plans for
the longewr term aand itt is time tto be happy. I've learn thios submiit annd
iif I mmay just I desire to counel yoou soje attention-grabbing issues or advice.
Maybe you could wrkte newxt articles referring to this article.
I desire to read efen ore thiings aproximately it!
شنبه 1 اردیبهشت 1397 12:51 ق.ظ
Writee more, thazts all I have too say. Literally, it seems as though
you relisd on thhe video to mae your point. You clezrly know what youure talking about,
whhy waste your intelligence on jut psting vdeos too yyour site
wheen yoou coud bee giving us somethiing enlightening to read?
شنبه 1 اردیبهشت 1397 12:50 ق.ظ
I llike thee valuabble informationn you provide inn
your articles. I wioll bookmardk your webloog and chesck gain here frequently.

I'm quute certawin I will learn plenty oof new sstuff right here!

Besst off lluck for tthe next!
چهارشنبه 29 فروردین 1397 12:17 ق.ظ
Today, I went to the beachfront with my kids. I found a sea shell and gave it to my 4 year old daughter and
said "You can hear the ocean if you put this to your ear." She placed the shell to her ear and screamed.
There was a hermit crab inside and it pinched her ear.
She never wants to go back! LoL I know this
is completely off topic but I had to tell someone!
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


نمایش نظرات 1 تا 30
موضوعات
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

اسما خداوند متعال

پخش زنده حرم
Online User اسلام کوئست سایت جامع فرهنگی 
مذهبی شهید آوینی Aviny.com

دنیـای نیـاز بـه نمــاز | WorldPrayer.ir