اسرار حق
درباره وبلاگ


پروفایل من
hasanbolboli.blogfa.com/Profile
استفاده از تمامی مطالب وبلاک آزاد می باشد
حتی بدون ذکر منبع
تلگرام ما
@asrarhag

مدیر وبلاگ : حسن فاطمی فرد
مطالب اخیر
نویسندگان
بر اساس نظر مشهور علما ،امام حسین (علیه السلام) صاحب سه فرزند دختر به نامهای سکینه ، فاطمه و زینب بوده اند.

1.سکینه مادر ایشان رباب بنت امرئی القیس است سن ایشان در کربلا سیزده سال بوده، نام اصلی ایشان آمنه یا ُأُمَیْمَه بوده و مادرش او را سکینه لقب داده و بعدها به عقد مصعب بن زبیر در آمد و از او دختری متولد شد و نام مادرش رباب را بر او گذاشت.

2.فاطمه که ایشان در کربلا سی ساله(1) بوده، فاطمه و سکینه هردو در سال یکصد و هفده هجری قمری در مدینه وفات کردند و در بقیع به خاک سپرده شدند. مادر فاطمه بنت‌الحسین ،أم‌اسحاق دختر طلحة بن عبیدالله بن عثمان تیمی است و شوهر فاطمه، حسن مثنّی فرزند امام حسن علیه السلام است که مجروح شد و میان کشتگان افتاد، وقتی آمدند سر کشتگان را از بدن جدا کنند و شهدا را غارت کنند، دیدند نفس می‎کشد او را به میان فامیل مادری اش بردند و فامیل او نزد عبیدالله لعین شفاعت کردند او هم پذیرفت؛ لذا حسن مثنی را فامیل او در کوفه معالجه کردند و بهبود یافت و پس از آن خداوند از فاطمه سه فرزند به او داد.

3.یکی دیگراز دختران امام حسین (علیه السلام) ،زینب نام دارد که در سال 57 هجری قمری در مدینه به دنیا آمد و در کربلا چهارساله بود و در خرابه شام روی سر بریده پدر وفات نمود و همانجا به خاک سپرده شد و خرابه شام امروزه به صحن و سرای ایشان تبدیل شده و این طفل 4 ساله مشهور به رقیّه است. مادر ایشان أم‌اسحاق دختر طلحة بن عبیدالله بن عثمان تیمی است بنابراین با فاطمه، دیگر دختر سید الشهدا (علیه السلام) از یک مادر بوده‎اند. أم‌اسحاق همسر امام حسن مجتبی علیه السلام بوده و پس از وفات آن حضرت به عقد امام حسین (علیه السلام) درآمده که حاصل آن دو دختر به‌ نامهای فاطمه و زینب (رقیه) بوده است.
رقیّه در لسان عرب حجاز به معنی دختر کوچک وبرگرفته از رقیق ونازک است؛ زیرا طفل نازک و رقیق است؛ سیف بن عمیره از اصحاب امام جعفر صادق (علیه السلام) قصیده ای در رثاى سید الشهدا (علیه السلام) و مصائب دختران امام حسین علیه السلام سروده و در این قصیده 2بار از رقیّه (علیها السلام) نام برده است ؛ یک بار در این مصرع :
و رقیّه رقّ الحسود لضعفها
(رقیه ای که دشمن بر ضعف و کودکی او رقت نمود) و منظور از کلمه ضعف یعنی ناتوانی کودک است ودربیت دیگر گفته:
و لاُمّ كلثوم یجد جدیدها
لثم عقیب دموعها لم یكرر
لم انسها وسكینة و رقیّة
یبكینه بتحسّر و تزفّر (2)
ضمیر لم انسها به ام کلثوم بر می گردد که در بیت قبلی ذکر شده ودر لغت گفته اند: واژه رقه درباره جسمی به کار میرود که نرم و لطیف است، میگویند: ثوبٌ رقیق( لباس نرم ولطیف )؛ نقطه مقابل آن ثوبٌ صفیق( لباس خشن وزمخت )است.
همچنین شاعر عرب گفته : لم تلق فی عظمها وهنا ولا رققا؟ (نمی بینی در استخوان او سستی ونازکی وجود دارد).(3)
پس رقیّه صفت است ودر اینجا مصغّر رقه است وتصغیر نشانه تانیث است یعنی دختر کوچولو.
بنابراین رقیه (سلام الله علیها) در اینجا به معنی صفت به کار برده شده ونام این دختر زینب بوده است.
البته بعضی همین صفت را نام دختر می گذارند ،چنانچه در اولاد امیر المؤمنین (علیه السلام) نام رقیّه وجود دارد.
از اینجا پاسخ این سؤال داده می‌شود که در اولاد امام حسین علیه السلام دختری به‌ نام رقیه ذکر نشده است و از این جهت در خصوص رقیه علیها السلام در شام دختر امام حسین علیه السلام است یا نه تشکیک نموده‌اند.
پاسخ این است که نام این دختر زینب است و رقیّه نام او نیست بلکه به معنای دختر کوچولو است زیرا این دختر در هنگام وفات تقریباً چهارساله بوده لذا دختر کوچولو یا دخترک به او گفته شده و نامش زینب است و در اولاد امام حسین (علیه السلام) نام زینب ذکر شده، مراجعه شود به منتهی‌الامال و کشف‌الغمۀ و مناقب ابن‌شهر آشوب و تاریخ‌الأئمۀ ابن ابی‌الثلج بغدادی و موالیدالأئمۀ و وفیاتهم تالیف ابن ابی‌الخشاب و کتابهای دیگر که نام زینب بنت‌الحسین را ذکر کرده ولی نامی از مادرش نبرده‌اند.

1.مقتل الحسین مرحوم مقرم،خطبة فاطمه بنت الحسین
2. المنتخب للطریحی ج2
3.العین ج5 ،مادة رقّ

منبع مقاله: کتاب «سیری در عتبات و اماکن مقدسه عراق»‌ تالیف محمدعلی بن عبد الصمد الفاضل
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :


موضوعات
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

اسما خداوند متعال

پخش زنده حرم
Online User اسلام کوئست سایت جامع فرهنگی 
مذهبی شهید آوینی Aviny.com

دنیـای نیـاز بـه نمــاز | WorldPrayer.ir

 
 
 
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic