اسرار حق
درباره وبلاگ


پروفایل من
hasanbolboli.blogfa.com/Profile
استفاده از تمامی مطالب وبلاک آزاد می باشد
حتی بدون ذکر منبع
تلگرام ما
@asrarhag

مدیر وبلاگ : حسن فاطمی فرد
مطالب اخیر
نویسندگان
سخنرانی پناهیان در مصلای تهران در موضوع «هدایت الهی»/3
هدایت یعنی اینکه خداوند غالباً فوری تنبیه یا تشویق نمی‌کند. هدایت یعنی خدا همه‌چیز را نشان نمی‌دهد، یعنی روی عقل ما حساب می‌کند. یعنی انسان را هُل نمی‌دهد یا انسان را هول نمی‌کند. در هدایت، تبلیغات سحرکننده وجود ندارد که انسان‌ها را مست کند و به یک کاری وادار کند؛ مثل تبلیغاتی که دونِ شأن انسان است. در هدایت، فقط سخنان شیرین و جذاب بیان نمی‌شود که انسان‌ها جذب شوند، بلکه خداوند در قرآن سخنان پُر از دافعه هم دارد تا اگر انسان راه درست را انتخاب کرد، انتخاب او ارزش پیدا کند. هدایت یعنی خداوند جهنم و بهشت را نشان نمی‌دهد. ببینید خداوند چقدر با رعایت کرامت انسان، او را هدایت می‌کند.

گروه فرهنگی مشرقـ حجت الاسلام علیرضا پناهیان شب‌های ماه مبارک در ساعت 23 در مصلای بزرگ امام خمینی با موضوع «خدا چگونه انسان را هدایت می‌کند؟» سخنرانی خواهند کرد. در ادامه گزیده‌ای از مباحث مطرح شده در جلسه سوم را می‌خوانید.
******

حضرت ابراهیم(ع) چگونه خداوند را معرفی کرد؟

در این دنیا، همۀ روابط پروردگار با بندگانش در «هدایت» خلاصه می‌شود

· خداوند متعال بعد از اینکه ما را خلق می‌کند، دیگر کاری ندارد جز اینکه ما را هدایت کند. (أَعْطى‏ كُلَّ شَیْ‏ءٍ خَلْقَهُ ثُمَّ هَدى‏؛ طه/ 50) خداوند اگر بخواهد کار دیگری برای ما انجام دهد - مانند پاداش دادن به بندگان- معمولاً این کارها در عالم آخرت انجام می‌گیرد. در این دنیا، همۀ روابط پروردگار با بندگانش را می‌توان در موضوع هدایت خلاصه کرد. به تعبیری می‌توان گفت: ابر و باد و مه و خورشید و فلک در کارند تا تو را هدایت کنند. یعنی همه در خدمت هدایت انسان هستند. تمام مقدرات بشر در خدمت «هدایت» است.

· برخی از مفاهیم، فوق‌العاده زیبا و دلنشین هستند؛ به ویژه مفاهیمی که خداوند متعال در قرآن کریم، در حساس‌ترین لحظه‌ها استفاده می‌کند. یکی از آن مفاهیم، مفهوم «هدایت» است. تا وقتی که این سلسله مفاهیم دینی، برای ما دلنشین نشود و معنای آنها را درست متوجه نشویم، نمی‌توانیم با قرآن کریم، ارتباط صحیح برقرار کنیم. اگر یک ماه رمضان بتوانیم، فقط یکی از این مفاهیم را برای خودمان جا بیندازیم و معنای قشنگ آن را دریافت کنیم و در مناجات‌هایمان با آن کلمه با خدا حرف بزنیم، واقعاً ارزش دارد.

تفاوت‌ «تربیت» با «هدایت» مانند تفاوت «بنشین» و «بفرما» است

· همان‌طور که بیان شد، در کلمۀ هدایت، یک لطف و مهربانی خاص وجود دارد. و در ادامۀ بحث هم خواهیم دید که در هدایت، یک نوع احترام به انسان‌ها وجود دارد. مثلاً کلمات «بنشینید» و «بفرمایید» معنای مشابهی دارند ولی معلوم است که در کلمۀ «بفرمایید» یک احترام خاصی نسبت به مخاطب، وجود دارد. مشابه همین ماجرا در خصوص کلمات «تربیت» و «هدایت» نیز وجود دارد. یعنی کلمه «هدایت» فوق‌العاده محترمانه‌تر از «تربیت» است. «هدایت» یعنی خداوند با همۀ عظمت و لطف و مهربانی‌اش، دارد به ما تعارف می‌زند و می‌گوید: «بفرمایید».

· هدایت یعنی اینکه خداوند می‌خواهد یک مطلب را با رعایت و با ظرافت فوق‌العاده زیاد به بندگانش بفرماید و بفهماند. به حدّی که اگر بندگانش متوجه نشدند و در راه این متوجه نشدن، امام حسین(ع) را قطعه‌ قطعه کردند، خداوند می‌فرماید: حسین من! صبر کن و بگذار این ساز و کار هدایت، سر جای خودش بماند. یعنی بگذار جهنم را نشان ندهم، وگرنه چنانچه جهنم را به بندگانم نشان بدهم، کسی تو را نخواهد کُشت. من می‌خواهم با اشاره، با مردم سخن بگویم.

«هدایت» یعنی خداوند جهنم و بهشت را اکنون به ما نشان نمی‌دهد

· هدایت یعنی اینکه خداوند غالباً تنبیه یا تشویق فوری نمی‌کند. هدایت یعنی خدا همه‌چیز را نشان نمی‌دهد، یعنی روی عقل ما حساب می‌کند. یعنی انسان را مجبور نمی‌کند یا انسان را نمی‌ترساند. در هدایت، تبلیغات سحرکننده وجود ندارد که انسان‌ها را مست کند و به کاری وادار کند؛ مثل تبلیغاتی که دونِ شأن انسان است. در هدایت، فقط سخنان شیرین و جذاب بیان نمی‌شود که انسان‌ها جذب شوند، بلکه خداوند در قرآن سخنان دافعه برانگیز هم فرموده است تا اگر انسان راه درست را انتخاب کرد، انتخاب او ارزش پیدا کند. هدایت یعنی خداوند جهنم و بهشت را نشان نمی‌دهد. ببینید خداوند چقدر با رعایت کرامت انسان، او را هدایت می‌کند.

· شما عظمت و لطف خدا را می‌توانید در ساز و کار هدایت الهی ببینید. درک همین موضوع است که انسان را به تواضع در مقابل پروردگار و رکوع و سجود وادار می‌کند. اصلاً علت مظلومیت همۀ اولیاء خدا اسلوب هدایت خداوندی است. همۀ این‌ها از لوازم و عوارض ذاتی هدایت است.

· «هدایت» سرشار از احترام و عاطفه، سرشار از اشاره و سرشار از بلندهمتی است، یعنی آن نقاط بسیار بلند و قله‌ها را به انسان نشان می‌دهد.

· برای اینکه کلمۀ هدایت یک‌مقدار برای شما دلنشین‌تر شود، ببینید در این آیات سورۀ شعرا، حضرت ابراهیم(ع) از کلمۀ هدایت، کجا و چگونه استفاده کرده است. در این آیات، حضرت ابراهیم(ع) بت‌هایی که قومش می‌پرستیدند را نفی می‌کند و خدای خودش را برای آنها تعریف می‌کند. انصافاً این آیات در کل قرآن کریم در این سیاق، استثنایی است و یک زیبایی منحصر به ‌فرد و خاصی دارد.

· می‌فرماید: «ابراهیم به پدرش و به قوم خودش گفت: شما چه می‌پرستید؟ آیا این بت‌هایی که می‌پرستید، صدای شما را می‌شنوند؟ آیا می‌توانند به درد شما برسند؟ آیا قدرتی دارند؟ آنها گفتند: نه، بالاخره پدران ما این‌گونه بودند و ما هم به دنبال راه آنها می‌رویم؛ إِذْ قَالَ لِأَبِیهِ وَ قَوْمِهِ مَا تَعْبُدُونَ... قَالُواْ بَلْ وَجَدْنَا ءَابَاءَنَا كَذَالِكَ یَفْعَلُون» (شعراء/ 70 تا 74)

· حضرت ابراهیم(ع) به آنها فرمود: «اینها دشمن من هستند و دوست من فقط پروردگار عالم است؛ فَإِنهُّمْ عَدُوٌّ لىِّ إِلاّ رَبَّ الْعَالَمِین» (شعراء/ 77) و بعد خداوند را با «هدایتش» معرفی می‌کند: «آن کسی که مرا خلق کرده است، پس هم او مرا هدایت می‌کند؛ الَّذِى خَلَقَنىِ فَهُوَ یهْدِین» (شعراء/ 78) می‌بینید که بعد از خلقت، از هدایت الهی سخن به میان آمده است و در آیات بعدی نیز توصیفاتی از الطاف خداوند آمده است که همگی در مراتب بعد از هدایت قرار داند. می‌فرماید: «آن کسی که به من غذا می‌دهد و آب می‌نوشاند؛ وَ الَّذِى هُوَ یُطْعِمُنىِ وَ یَسْقِینِ؛ و وقتی مریض می‌شوم مرا شفا می‌دهد؛ وَ إِذَا مَرِضْتُ فَهُوَ یَشْفِینِ» (شعراء/ 79 و 80)

· ببینید! حضرت ابراهیم(ع) چگونه خدای خودش را تبلیغ می‌کند! در واقع در این آیات، حضرت ابراهیم(ع) از محبت خدا نسبت به خودش سخن می‌گوید و به این صورت دارد خدا را تبلیغ می‌کند؛ این‌طوری باید خدا را تبلیغ کرد.


حضرت ابراهیم(ع) چگونه خداوند را معرفی کرد؟

خداوند می‌فرماید: هدایت به عهدۀ من است

· در سورۀ لیل، یک آیۀ کوتاه و بسیار دلنشین وجود دارد که در میان آیات قرآن، نظیر عبارتی که در این آیۀ کریمه هست، پیدا نمی‌کنید. خداوند در این آیه می‌فرماید: «بر عهدۀ ماست که هدایت کنیم؛ إِنَّ عَلَیْنا لَلْهُدى» (لیل/ 12) یعنی ما هدایت کردن را بر عهدۀ خودمان می‌دانیم. بندۀ زیرک خدا می‌تواند از این آیه بهترین استفاده را به عمل بیاورد و بگوید: «خدایا! تو گفته‌ای که من هدایت بنده‌ام را بر خودم واجب می‌دانم، پس مرا هدایت کن!» همان خدایی که به این سادگی‌ها زیرِ بار کاری نمی‌رود و کاری را به سادگی به‌عهده نمی‌گیرد، دارد هدایت را برعهدۀ خود می‌گیرد. خداوند حتی دربارۀ شهدایی که جان خود را در راه او داده‌اند، می‌فرماید: «وَ الَّذِینَ قُتِلُواْ فىِ سَبِیلِ اللَّهِ فَلَن یُضِلَّ أَعْمَالَهُم... وَ یُدْخِلُهُمُ الجَنَّةَ عَرَّفَهَا لهُم» (محمد/ 4 تا 6) و جلوتر از این نمی‌رود و چیز دیگری را در قبال شهدا بر عهده نمی‌گیرد ولی وقتی به هدایت می‌رسد، می‌فرماید: بر عهدۀ ماست که هدایت کنیم.

از خداوند هدایت بخواهید تا هدایت کند

· در روایات خیلی به ما توصیه شده است که هدایت را از خداوند تمنا کنیم. جبرئیل امین، از خداوند متعال نقل می‌فرماید: «ای بندگانم، همۀ شما گمراه هستید، مگر کسی که من او را هدایت کنم. لذا از من «هدایت» بخواهید تا شما را هدایت کنم؛ یَا عِبَادِی كُلُّكُمْ ضَالٌّ إِلَّا مَنْ هَدَیْتُهُ، فَاسْأَلُونِی الْهُدَى أَهْدِكُم‏» (تفسیر منسوب به امام حسن عسکری(ع)/ ص 42).

· در روایات و ادعیه تأکید شده است که از خدا هدایت بخواهید و بعد هم از خدا تقاضا کنید که این هدایتش را تداوم دهد. بگویید: «خدایا مرا هدایت کن و دیگر دست از هدایت من بر ندار و مرا در مسیر هدایت خودت نگه‌دار؛ اللَّهُمَّ أَعْطِنِی الْهُدَى وَ ثَبِّتْنِی عَلَیْه‏» (کمال‌الدین/ ج 1/ ص 267) این دعایی است که پیامبر اکرم(ص) به یکی از اصحاب‌شان یاد داد.

· رسول خدا (ص) می‌فرماید: «هم هدایت را از خدا بخواهید و هم هدایت در مسیر را از او مسألت کنید؛ سَلُوا اللهَ الْهُدَى وَ سَلُوا اللَّهَ مَعَ الْهُدَى هِدَایَةَ الطَّرِیقِ» (جعفریات/ ص 222).

چرا علامۀ مجلسی(ره) آن‌همه توفیق پیدا کرد؟

· عزیزترین بخش وجود انسان که خداوند متعال آفریده است، به تعبیری، همان قلب انسان (مرکز تمایلات انسان) است و خداوند متعال به تمایلات خوب انسان‌ها، عنایت خاصی دارد. تمایلات خوبتان را واقعاً قدر بدانید.

· اگر یک لحظه دلت یک چیز خوب خواست و به آن تمایل پیدا کرد و بعد دیدی که کل زندگی‌ات تحت تأثیر آن یک لحظه قرار گرفته، اصلاً تعجب نکن. یکی از حکمتهای محافل ذکر که پیامبر(ص) فرمود در آنجا قدم بزنید (ارْتَعُوا فِی رِیَاضِ الْجَنَّةِ قَالُوا یَا رَسُولَ اللهِ وَ مَا رِیَاضُ الْجَنَّةِ قَالَ مَجَالِسُ الذِّكْرِ) (عدة ‌الداعی/ ص 253) این است که انسان در این جلسات در فضایی قرار می‌گیرد، که ممکن است ناگهان دلش عمیقاً برای یک آروزی خوب، پَر بکشد. یا در یک لحظه از یک وضعیت بد در دوزخ یا عاقبت به خیر نشدن بترسد، و خداوند هزاران ساعت گناه ما را با همین یک لحظۀ خوب، بیامرزد و آروز یا دعای او را مستجاب کند.

· از یک عارفی پرسیدند که چه شد علامۀ مجلسی(ره) آن‌همه توفیق پیدا کرد؟ او گفت: این به خاطر دعای پدرش بود که یک شب در قنوت نماز شب داشت دعا می‌کرد، و همان موقع فرزندش در گهواره بود و صدایش بلند شد. پدر به یاد بچه‌اش افتاد و دعا کرد: «خدایا! این فرزند مرا بپذیر که خرج خدمت در راه تو شود». به خاطر همین لحظۀ زیبای پدر، دعای او مورد قبول درگاه خدا قرار گرفت و به علامه مجلسی آن توفیق‌ها داده شد.

عرفای بزرگ با طلب هدایت به مقام‌های بالا رسیده‌اند

· یک‌بار مقام معظم رهبری به یک کسی می‌گفتند: «مگر می‌شود ما این‌همه دعا کنیم و بگوییم: «اهْدِنَا الصِّراطَ الْمُسْتَقیم» و خدا نگاه نکند؟! اگر خداوند به این دعای ما توجهی نکند، به این دلیل است که ما بدون توجه دعا می‌کنیم و دعای بی‌توجه هم اثر ندارد.» اگر ما اصرار داریم که زیبایی «هدایت» را درک کنیم به خاطر این است که بتوانیم این دعا را (اهْدِنَا الصِّراطَ الْمُسْتَقیم) با توجه بگوییم تا مستجاب شود. یعنی بفهمیم که چه تمنای بزرگی از خدا داریم و دل‌مان عمیقاً این هدایت را از خدا بخواهد و تمنا کند.

· مثلاً بدانید، اینکه شما توفیق بیابید که به خیمۀ امام زمان(ع) راه پیدا کنید، جزئی از همین دعای «اهْدِنَا الصِّراطَ الْمُسْتَقیم» است. یا اینکه فرمان‌های خاص حضرت را به گوش شما برسانند و هدایت‌های خاص خداوند نصیب شما شود نیز جزئی از همین دعاست. مهم این است که دل شما بخواهد و عمیقاً از خدا بخواهید که شما را هدایت کند، بعد خواهید دید که خداوند برای هدایت شما چه کارهایی خواهد کرد. دنیا برایتان همچون روز روشن خواهد شد و همۀ تاریکی‌ها برطرف میشود.

· انسان‌های بزرگ مثل مرحوم قاضی(ره)، آقای بهجت(ره)، حضرت امام(ره) و عرفای بزرگ که هیچ کدام اهل صوفی‌بازی نبودهاند. آنها متشرّع و به معنای حقیقی کلمه، عارف بودند. ولی عرفان‌بازی نمی‌کردند. آنها چه‌کار کرده‌اند که به آن مقامات رسیدند؟ معلوم است. آنها صمیمانه و واقعی دعا کرده‌اند که «خدایا! مرا هدایت کن» و می‌دانستند که هدایت چه لطف و محبت بزرگی از جانب پروردگار عالم است.

نشستن در جلسۀ روضۀ امام حسین(ع) یعنی تمنا کردن هدایت

· دعا هرچقدر باتوجه و بامعرفت باشد، مستجاب‌تر است. لذا وقتی شما اینطور دعا می‌کنید که «اهْدِنَا الصِّراطَ الْمُسْتَقیم» بلافاصله از شما می‌پرسند: شما می‌دانید صراط مستقیم چیست که دارید تقاضا می‌کنید؟ شما در کجا با صراط مستقیم آشنا شده‌اید؟ و شما باید این‌گونه پاسخ ‌دهید: «صِرَاطَ الَّذِینَ أَنْعَمْتَ عَلَیْهِمْ غَیرِ الْمَغْضُوبِ عَلَیْهِمْ وَ لَا الضَّالِّین» (فاتحه/ 7). من کسانی که به آنها نعمت داده‌ای را دیده‌ام که چقدر خوب و دوست‌داشتنی و نازنین هستند، پس مرا هم به راه همان‌ها هدایت کن. به شما می‌گویند: شما از چه طریقی با صراط مستقیم آشنا شده‌ای که الان می‌خواهی به آن سمت هدایت شوی؟ و شما می‌گویی: از طریق کسانی که «أنْعَمْتَ عَلَیْهِمْ» بودند. یعنی شاهراه هدایت دیدن «أَنْعَمْتَ عَلَیْهِمْ» است. آنها دست دل ما را می‌گیرند و دل ما را می‌بَرند. نشستن در جلسۀ روضۀ امام حسین(ع) یعنی تمنای هدایت، یعنی خدایا! دلِ من این هدایت را می‌خواهد. چقدر قسیّ ‌القلب است کسی که اباعبدالله الحسین(ع) را ببیند و حضرت، دل او را نبَرد.

· خودِ امام حسین(ع) که در اوج بود، وقتی یاران شهیدش را می‌دید، می‌گفت: خدایا من هم این شهادت را می‌خواهم. وقتی خبر شهادت مسلم و هانی را به امام حسین(ع) رساندند، حضرت فرمود: «دیگر خیری در زندگی بعد از اینها نیست؛ أَتَاهُ خَبَرُ قَتْلِ مُسْلِمِ بْنِ عَقِیلٍ وَ هَانِئِ بْنِ عُرْوَةَ... فَقَالَ الْحُسَیْنُ لَا خَیْرَ فِی الْعَیْشِ بَعْدَ هَؤُلَاء» (اعلام الوری/ ص 231) یعنی خدایا! من هم شهادت می‌خواهم...


دریافت فایل صوتی جلسه سوم:


نوع مطلب : حجة الاسلام استاد علیرضا پناهیان، تزکیه نفس، سخنرانی های استاد علیرضا پناهیان با موضوع هدایت الهی، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
یکشنبه 2 تیر 1398 04:48 ق.ظ

You actually explained this superbly.
where to buy cialis in ontario order a sample of cialis overnight cialis tadalafil wow look it cialis mexico generic cialis pro low cost cialis 20mg female cialis no prescription cialis efficacit click here take cialis il cialis quanto costa
جمعه 31 خرداد 1398 04:19 ق.ظ

Really quite a lot of amazing material.
enter site very cheap cialis cialis diario compra rx cialis para comprar we like it cialis price cialis baratos compran uk cialis 05 prices for cialis 50mg generic cialis tadalafil cialis 20 mg cut in half link for you cialis price
پنجشنبه 30 خرداد 1398 08:01 ق.ظ

Really many of superb facts.
order a sample of cialis cialis 100mg suppliers what is cialis buy cialis preis cialis 20mg schweiz order cialis from india cialis 5 mg schweiz achat cialis en itali if a woman takes a mans cialis we choice cialis uk
شنبه 25 خرداد 1398 05:37 ب.ظ

Thanks. A good amount of content!

cialis savings card cialis generico in farmacia cialis from canada buying cialis on internet what is cialis canada discount drugs cialis cialis prices generic cialis tadalafil buy cheap cialis in uk order generic cialis online
شنبه 25 خرداد 1398 03:03 ق.ظ

Nicely put, Cheers.
cialis canadian drugs cialis patentablauf in deutschland buy name brand cialis on line when will generic cialis be available cialis 5 mg funziona cialis billig generico cialis mexico where cheapest cialis click here to buy cialis cialis generika
جمعه 24 خرداد 1398 12:55 ب.ظ

Thank you. Ample tips.

generic cialis review uk canadian cialis generic cialis in vietnam ou acheter du cialis pas cher sialis cialis vs viagra cialis generika cialis dosage recommendations dosagem ideal cialis achat cialis en europe
چهارشنبه 22 خرداد 1398 07:08 ب.ظ

Thank you. Lots of material!

buy cialis online cheapest generic cialis pill online cialis tadalafil acheter cialis kamagra cialis prezzo di mercato cialis patent expiration estudios de cialis genricos compare prices cialis uk non 5 mg cialis generici tadalafil
یکشنبه 19 خرداد 1398 10:46 ق.ظ

You actually explained that fantastically!
cialis arginine interactio cialis daily dose generic cialis bula buy original cialis cialis per paypa cialis tablets we like it cialis soft gel order a sample of cialis generic cialis 20mg uk cialis 5 mg funziona
شنبه 18 خرداد 1398 05:28 ق.ظ

You revealed that perfectly.
cialis et insomni cialis price thailand generic cialis at the pharmacy cialis daily dose generic viagra vs cialis warnings for cialis try it no rx cialis tarif cialis france we like it safe cheap cialis tadalafil 5mg
پنجشنبه 22 فروردین 1398 07:13 ق.ظ

Useful posts. Thanks a lot!
online drug store online pharmacies of canada pharmacy onesource pharmacy canada 24 online canadian discount pharmacies canadian medications list canadian pharmacies without an rx canadian medications 247 pharmacy canada canada medication prices
جمعه 16 آذر 1397 06:57 ق.ظ

You suggested that very well!
wow look it cialis mexico estudios de cialis genricos comprar cialis 10 espa241a cialis side effects dangers cialis coupons printable cialis online napol no prescription cialis cheap buy cialis cheap 10 mg price cialis per pill precios cialis peru
پنجشنبه 15 آذر 1397 11:47 ق.ظ

You suggested that well.
cialis soft tabs for sale viagra or cialis cialis dosage amounts buy cialis online cheapest cialis baratos compran uk 200 cialis coupon only best offers 100mg cialis cialis 20mg prix en pharmacie generic cialis with dapoxetine what is cialis
چهارشنبه 14 آذر 1397 03:40 ب.ظ

Fantastic write ups, Thanks.
cialis usa cost cialis prezzo in linea basso order a sample of cialis cialis professional yohimbe cialis dose 30mg prezzo di cialis in bulgaria cialis 5 mg scheda tecnica tadalafil tablets cialis dosage recommendations how to buy cialis online usa
چهارشنبه 14 آذر 1397 03:37 ق.ظ

Thank you, A lot of tips.

cialis sale online buy cialis cheap 10 mg bulk cialis cialis australian price cialis dose 30mg viagra or cialis cialis prices in england where do you buy cialis cipla cialis online cialis generisches kanada
سه شنبه 13 آذر 1397 04:32 ب.ظ

Point effectively considered.!
cialis italia gratis cialis bula tadalafil cialis in sconto generic cialis at walmart tadalafil generic precios cialis peru cialis coupons tadalafil prices for cialis 50mg
سه شنبه 13 آذر 1397 05:11 ق.ظ

You reported this perfectly.
when will generic cialis be available cialis name brand cheap prezzo di cialis in bulgaria cialis therapie we use it 50 mg cialis dose cialis prezzo al pubblico non 5 mg cialis generici cialis rezeptfrei cialis lilly tadalafi cuanto cuesta cialis yaho
دوشنبه 12 آذر 1397 05:05 ب.ظ

Thanks. Valuable stuff.
cuanto cuesta cialis yaho cialis generique cialis generico online generic cialis soft gels cialis savings card cialis 5mg billiger cialis 05 only here cialis pills order cialis from india cialis from canada
یکشنبه 11 آذر 1397 04:29 ب.ظ

Many thanks, I appreciate this!
venta de cialis canada cialis free trial generic cialis 20mg tablets rx cialis para comprar cialis australia org cialis 30 day sample cialis cipla best buy precios de cialis generico cialis prezzo al pubblico deutschland cialis online
یکشنبه 11 آذر 1397 04:30 ق.ظ

You actually explained it fantastically!
cialis generico milano import cialis cialis 20 mg cut in half only now cialis 20 mg cialis 50 mg soft tab 40 mg cialis what if i take buy online cialis 5mg cialis venta a domicilio cialis tablets for sale generic cialis at the pharmacy
شنبه 10 آذر 1397 05:05 ب.ظ

Many thanks, A lot of postings!

cialis for sale south africa cialis generico postepay calis cialis generic we like it safe cheap cialis cialis flussig cialis 5mg low cost cialis 20mg sialis online cialis
شنبه 10 آذر 1397 04:07 ق.ظ

Great stuff. With thanks!
buy cialis online cialis side effects purchasing cialis on the internet generic cialis 20mg tablets cialis generika in deutschland kaufen cialis mit grapefruitsaft cialis prices in england canadian discount cialis cialis 5 mg cialis y deporte
جمعه 9 آذر 1397 04:51 ب.ظ

With thanks, I like it!
brand cialis generic cialis 20 mg cost wow cialis tadalafil 100mg cialis et insomni cialis cuantos mg hay cialis dosage we like it cialis soft gel cialis y deporte warnings for cialis cialis alternative
جمعه 9 آذر 1397 05:06 ق.ظ

Great data. Thanks a lot!
click here cialis daily uk cialis kamagra levitra cialis purchasing miglior cialis generico we use it 50 mg cialis dose tadalafil 5mg cialis bula cialis online holland where do you buy cialis il cialis quanto costa
چهارشنبه 7 آذر 1397 05:17 ق.ظ

Valuable posts. Appreciate it!
cheap cialis cialis generico milano cialis 20mg preis cf cialis preise schweiz purchasing cialis on the internet costo in farmacia cialis cialis online holland female cialis no prescription buy name brand cialis on line where do you buy cialis
جمعه 20 مهر 1397 08:56 ق.ظ

Thank you, I enjoy it!
buy levitra online buy levitra 10mg levitra 20 mg buy levitra levitra 10 mg prezzo levitra 20mg levitra 10 mg kopen levitra online levitra 20 mg levitra 20mg
سه شنبه 10 مهر 1397 07:20 ب.ظ

Beneficial content. Regards!
viagra cialis levitra buy online cialis 5mg purchasing cialis on the internet cialis rezeptfrei cialis generico callus link for you cialis price viagra or cialis cialis prezzo in linea basso rx cialis para comprar
یکشنبه 8 مهر 1397 01:00 ب.ظ

You stated that effectively.
cialis 5mg billiger dosagem ideal cialis cialis 5 mg scheda tecnica cialis per paypa cost of cialis per pill estudios de cialis genricos cialis dosage cialis 5mg billiger we like it safe cheap cialis no prescription cialis cheap
یکشنبه 1 مهر 1397 01:26 ق.ظ

Thank you! Helpful stuff.
reputable canadian prescriptions online canadian rx world pharmacy canadian rx canadian drug buy vistagra online safe online pharmacy canada Canadian Pharmacy USA pharmacy canada reviews canada pharmaceuticals online drugs for sale online
پنجشنبه 15 شهریور 1397 02:22 ب.ظ

Thanks a lot! Numerous write ups.

opinioni cialis generico low cost cialis 20mg cialis 5 mg effetti collateral cialis alternative side effects for cialis when will generic cialis be available viagra cialis levitra cialis dosage tadalafil prices on cialis 10 mg
چهارشنبه 14 شهریور 1397 05:15 ق.ظ

Regards. A lot of stuff!

canadian medications online buy vistagra usa canada medication cost canada medication prices north west pharmacies canada canadian pharmacy cialis pharmacy canada drug pharmacy northwestpharmacy drugs for sale on internet
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


نمایش نظرات 1 تا 30
موضوعات
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

اسما خداوند متعال

پخش زنده حرم
Online User اسلام کوئست سایت جامع فرهنگی 
مذهبی شهید آوینی Aviny.com

دنیـای نیـاز بـه نمــاز | WorldPrayer.ir

 
 
 
ساخت وبلاگ در میهن بلاگ

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | اخبار کامپیوتر، فناوری اطلاعات و سلامتی مجله علم و فن | ساخت وبلاگ صوتی صدالاگ | سوال و جواب و پاسخ | رسانه فروردین، تبلیغات اینترنتی، رپرتاژ، بنر، سئو