اسرار حق
درباره وبلاگ


پروفایل من
hasanbolboli.blogfa.com/Profile
استفاده از تمامی مطالب وبلاک آزاد می باشد
حتی بدون ذکر منبع
تلگرام ما
@asrarhag

مدیر وبلاگ : حسن فاطمی فرد
مطالب اخیر
نویسندگان
سخنرانی پناهیان در مصلای تهران در موضوع «هدایت الهی»/ 4
اینکه در روش هدایت الهی اکراه نیست، ابعاد و معانی مختلفی دارد. یک نمونه‌اش اکراه از طریق جنگ روانی و تبلیغات افراطی است. یعنی حتی با تبلیغات بیش از اندازه هم نباید مردم را به انتخاب راه صحیح وادار کرد. خداوند می‌فرماید: «ای پیغمبر! اعراض کافران برای تو سخت است، پس تو می‌خواهی از اعماق زمین یا از اعماق آسمان‌ها معجزه‌ای بجویی و به آنها نشان دهی تا تسلیم حق شوند، اگر خدا می‌خواست همه را هدایت می‌کرد، از نادانان نباش!
گروه فرهنگی مشرق ـ حجت الاسلام علیرضا پناهیان شب‌های ماه مبارک در ساعت 23 در مصلای بزرگ امام خمینی با موضوع «خدا چگونه انسان را هدایت می‌کند؟» سخنرانی خواهند کرد. در ادامه گزیده‌ای از مباحث مطرح شده در جلسه چهارم را می‌خوانید.

خداوند کسی را با اجبار «هدایت» نمی‌کند+صوت ////آماده انتشار

نباید انتظار داشت با همان روشی که ابلیس مردم را به جهنم سوق می‌دهد خدا مردم را به بهشت سوق دهد

· «هدایت» کردن خداوند، با اصول و سنت‌هایی همراه است که خداوند متعال علی‌رغم هزینه‌های بسیار، آنها را رعایت می‌کند. مثلاً بخش عمدهای از مظلومیت اولیاء خدا بر سرِ رعایت اصول «هدایت» است. نشناختن اصول و قواعد هدایت گاهی هلاک‌کننده می‌شود. مثلاً روز قیامت برخی از ظالمان و کافران می‌گویند: اگر خداوند ما را هدایت می‌کرد، ما از متقیان می‌شدیم! (لَوْ أَنَّ اللَّهَ هَدانی‏ لَكُنْتُ مِنَ الْمُتَّقین ـ زمر/ 57)

· الان ابلیس هم دارد پیروانش را به نوعی هدایت می‌کند و به جهنم می‌کشاند (إِنَّ الشَّیْطانَ لَكُمْ عَدُوٌّ فَاتَّخِذُوهُ عَدُوًّا إِنَّما یَدْعُوا حِزْبَهُ لِیَكُونُوا مِنْ أَصْحابِ السَّعیرِ؛ فاطر/ 6) و ابلیسان هم دارند آدم‌های ضعیف تحت سلطۀ شیطان را به سمت بدبختی سوق می‌دهند. آنها با روش‌هایی، مردم را به سوی جهنم سوق می‌دهند که نباید انتظار داشته باشید خدا هم به همان روش‌ها شما را به سمت بهشت ببرد.

· بعضی‌ها می‌گویند: «آنها (ابلیسیان) دارند با فیلم سینمایی جذاب، ما را به سمت جهنم سوق می‌دهند، شما هم با فیلم سینمایی جذاب، ما را به سمت بهشت ببرید. ببینید آن طرف، چه جاذبه‌هایی وجود دارد! چرا شما از این جاذبه‌ها ندارید؟!» این افراد چون با روش غلط هدایت خو کرده‌اند، انتظار دارند خدا هم آنها را به همین روش‌های غلط، به سمت بهشت ببرد ولی خداوند این کار را انجام نمی‌دهد. اتفاقاً خداوند عمداً خیلی از جاذبه‌ها را در این طرف، قرار نداده است تا کسی بی‌جهت جذب نشود).

· هدف ابلیس و روشی که برای رسیدن به آن هدف در پیش می‌گیرد، غلط است. اما خداوند متعال، هدف و روش هدایتش درست است. در این روش صحیح، اصول و سنت‌هایی رعایت می‌شود که اگر ما آنها را نشناسیم، انتظار داریم با همان تبلیغات غربی‌ها که آدم‌ها را به فساد می‌کشاند، مبلّغان نیز با روش‌هایی مشابه، مردم را به سمت خدا بکشانند. ولی این‌ انتظارِ نابه‌جایی است.

خداوند کسی را با اجبار «هدایت» نمی‌کند+صوت ////آماده انتشار

قبل از ارزیابی پیام، روش انتقال پیام را بررسی کنید

· وقتی کسی به روش غلط، تبلیغات را شروع کرد، دل سپردن به پیام او ضررهای جدی خواهد داشت، چون برای انسانیت شما احترام قائل نشده و کرامت انسانی را رعایت نکرده است. حتی اگر کسی زیادی پُرجاذبه سخن گفت، باز هم نباید به دنبال شنیدن سخنان او رفت. ببینید وقتی خداوند با انسان سخن می‌گوید، جاذبه و دافعه را در کنار هم دارد و با تشویق صرف رفتار نمی‌کند و به این ترتیب، کرامت انسانی رعایت می‌شود. لذا کسی که صرفاً با جاذبه سخن می‌گوید و اصلاً دافعه‌ای ندارد باید مراقب باشید که او می‌خواهد شما را به چه سمتی سوق دهد.

· وقتی روزنامه یا رسانه‌ای، احترام و کرامت انسانی شما را رعایت نکرد، باید تا حد امکان از گوش دادن به پیام‌های او پرهیز کنید، چون او برای شخصیت انسانی شما احترام قائل نشده و معلوم است که پیام او تأثیر خوبی نخواهد داشت. چون تخریب کرامت انسانی جایی برای اثرات خوب باقی نمی‌گذارد.

· امروزه، شما باید قبل از اینکه خودِ پیام و درستی آن را ارزیابی کنید، اول باید روش انتقال پیام را ارزیابی کنید و اگر دیدید که این روش، اغواگرانه است و احترام و کرامت انسانی شما را رعایت نکرده است و اثرات منفی بر کرامت انسانی و انسانیت شما می‌گذارد، دیگر آن پیام ارزش گوش دادن ندارد و خیری در آن نخواهد بود.

· اگر دیدید که روش انتقال پیام، جاذبۀ مطلق است یا توأم با تشویق و توبیخ فوری است و میخواهد با اغواگری پیامش را منتقل کند، مستقل از اینکه محتوای آن پیام چه باشد، باید بفهمید که آن پیام اثر بدی دارد و نباید به دنبالش رفت؛ زیرا یا پیامش غلط است یا قصد ناصحیحی از آن خواهد شد.

· همۀ پدر و مادرها و مربیان باید روش‌ها و سنتهای خداوند متعال در عملیات «هدایت» را رعایت کنند وگرنه بچه‌ها پرورش صحیح نخواهند یافت. بچه‌ای که همیشه با شُکلات و تشویق‌های فوری به نماز جذب شود، با شُکلات هم از نماز دفع می‌شود. البته منظور این نیست که اصلاً بچه‌ها را برای نماز تشویق نکنیم، ولی تشویق‌ها باید خیلی رقیق باشند.

خداوند کسی را با اجبار «هدایت» نمی‌کند

· یکی از ویژگی‌های کلیدی هدایت اجباری نبودن آن است، که البته سطوح مختلفی از معانی دارد که باید دقت شود. این نتیجه از سخن خداوند به پیامبر اکرم(ص) معلوم می‌شود، آنجا که می‌فرماید: «اگر خدا می‌خواست همۀ کسانی که روی زمین هستند، ایمان می‌آوردند، آیا تو می‌خواهی مردم را وادار کنی که مؤمن باشند؟! وَ لَوْ شاءَ رَبُّكَ لَآمَنَ مَنْ فِی الْأَرْضِ كُلُّهُمْ جَمیعاً أَ فَأَنْتَ تُكْرِهُ النَّاسَ حَتَّى یَكُونُوا مُؤْمِنین»(یونس/99) اصلاً ایمان نمی‌تواند توأم با زور و کراهت و اجبار باشد.

· اینکه خداوند متعال، مردم را به هدایت، اکراه نمی‌کند معنایش این است که آنها را وادار نمی‌کند. البته این عدمِ اکراه در هدایت، ابعاد مختلفی دارد. مثلاً یکی از ابعاد این وادار نکردن، حرام بودن غیبت است. خداوند اجازه نمی‌دهد ما با غیبت کردنِ یک انسان گنهکار، آبروی او را ببریم، چون خدا نمی‌خواهد آن انسان گنهکار، در یک فشار روانی و ترس دائمی قرار بگیرد و از ترس آبروریزی، خودش را جمع کند و از گناه فاصله بگیرد. چون در این روش، یک نوع اکراه و اجبارِ روانی وجود دارد.

· حتی خداوند اجازه نمی‌دهد ما یک گنهکار را مسخره کنیم، چون در مسخره کردن یک نوع اکراه و اجبارِ روانی وجود دارد. مثلاً ما حق نداریم افراد غیرمحجبه را مسخره کنیم تا محجبه شوند. ولی کسانی که می‌خواهند خانم‌های ما غیرمحجبه شوند، عمدتاً به تمسخر روی می‌آورند.

· گاهی اوقات اکراه و اجبار، از نوع اجبارهای روانی است؛ مثل توهین و تمسخر. برخی از افراد نادان، که شاید نماز هم بخوانند، فکر می‌کنند باید تبلیغات در عرصۀ سیاسی را با همین توهین‌ها و تخطئه کردن‌ها پیش ببرند. مثلاً آمار بازدید از سایت خودشان را با ناسزا دادن و توهین، زیاد می‌کنند! در حالی که باید احترام و کرامت انسان‌ها را نگه داشت. البته معنای رعایت احترام این نیست که ذلیل دشمن باشیم. بعضی‌ها فقط وقتی به دشمن سفاک و جنایتکار می‌رسند احترام او را رعایت می‌کنند ولی رقیب مؤمن و مسلمان خود را با بدترین توهین‌ها و ناسزاها مورد حمله قرار می‌دهند!

· برای حاکم اسلامی دشوار نیست که بخواهد با روش‌های غیر هدایت، از بسیاری از مشکلات جلوگیری کند؛ روش‌هایی که در همۀ دنیا مرسوم است. روش‌های حکومت اسلامی متفاوت است. پیامبر اکرم(ص) و امیرالمؤمنین(ع) نیز در حکومت خود از آن روش‌ها استفاده نکردند.

خداوند به پیامبر اجازه نداد با آوردن یک معجزه همه را هدایت کند

· اینکه در روش هدایت الهی اکراه نیست، ابعاد و معانی مختلفی دارد. یک نمونه‌اش اکراه از طریق جنگ روانی و تبلیغات افراطی است. یعنی حتی با تبلیغات بیش از اندازه هم نباید مردم را به انتخاب راه صحیح وادار کرد. خداوند می‌فرماید: «ای پیغمبر! اعراض کافران برای تو سخت است، پس تو می‌خواهی از اعماق زمین یا از اعماق آسمان‌ها معجزه‌ای بجویی و به آنها نشان دهی تا تسلیم حق شوند، اگر خدا می‌خواست همه را هدایت می‌کرد، از نادانان نباش! وَ إِنْ كانَ كَبُرَ عَلَیْكَ إِعْراضُهُمْ فَإِنِ اسْتَطَعْتَ أَنْ تَبْتَغِیَ نَفَقاً فِی الْأَرْضِ أَوْ سُلَّماً فِی السَّماءِ فَتَأْتِیَهُمْ بِآیَةٍ وَ لَوْ شاءَ اللَّهُ لَجَمَعَهُمْ عَلَى الْهُدى‏ فَلا تَكُونَنَّ مِنَ الْجاهِلین» (انعام/ 35) این آیه شریفه، از غریب‌ترین آیات قرآن است.

· به نظر شما آیا این کار بدی است که پیامبر(ص) معجزه‌ای بیاورد که همۀ مردم تسلیم حق شوند و ایمان بیاورند؟ چه اشکالی دارد؟! مگر ایشان می‌خواهد مردم را فریب دهد؟! ولی خداوند در این آیه می‌فرماید: ای پیامبر(ص)! اگر بخواهی با یک معجزه، همه را هدایت کنی، این کار آدم‌های نادان است. یعنی اگر برای هدایت مردم یک معجزۀ کاملاً شفاف و تمام‌کننده بیاوری، جزء نادان‌ها قرار گرفته‌ای! ببینید این توبیخ چقدر سهمگین است.

· علامۀ طباطبایی ذیل این آیه می‌فرماید: مگر پیامبر(ص) چه معجزه‌ای می‌خواست بیاورد که خدا فرمان داد تا نیاورد؟ طبیعتاً این معجزه، تمام‌کننده است و فرصت انتخاب به مردم نمی‌دهد، بلکه حق را شفاف و کاملاً روشن می‌کند. وقتی حق به قدری روشن باشد که شما دیگر فرصت انتخاب و راه فرار نداشته باشید و مجبور باشید آن را انتخاب کنید، در این صورت موضوع جبری خواهد شد. دیگر پاداش دادن به انتخاب شما بی‌معنا خواهد بود. پس، شفاف‌سازی به شکل افراطی نیز نوعی از اکراه است.

صاحب گوش شنوا حق را می‌پذیرد

· خداوند در آیۀ بعد می‌فرماید: «إِنَّمَا یَسْتَجِیبُ الَّذِینَ یَسْمَعُونَ» (انعام/ 36)، یعنی کسانی که گوشِ شنوا دارند همین سخنانی که تو می‌گویی برای‌شان کافی است و دیگر به معجزه نیاز نیست. آن کسی که باید بفهمد، حق را با همین سخنان می‌فهمد. لذا خداوند اجازه نداد تا پیامبر(ص) معجزۀ تمام‌کننده‌ بیاورد.

· بعضی‌ها واقعاً برای هدایت خودشان منتظرند فرشته‌ای بر آنها نازل شود. مشرکین مکه هم از پیامبر(ص) می‌خواستند که فرشتۀ وحی را ببینند یا صدایش را بشنوند تا ایمان بیاورند. ولی خدا اجازه نمی‌داد. (وَ قالُوا لَوْ لا أُنْزِلَ عَلَیْهِ مَلَكٌ وَ لَوْ أَنْزَلْنا مَلَكاً لَقُضِیَ الْأَمْرُ ثُمَّ لا یُنْظَرُونَ؛ انعام/ 8).

· «هدایت» با اکراه ممکن نیست. این حکم، وجوه و ابعاد مختلفی دارد:

1-معمولاً در «هدایت»، تشویق و تنبیه فوری نیست.

2- تبلیغات یک‌سویه و سرشار از جاذبه و فوق‌العاده شفاف وجود ندارد. یعنی در تبیین‌ها مقداری ابهام وجود دارد (گاهی اوقات با اشاره بیان می‌شود؛ مثلاً اینکه نام ائمۀ هدی(ع) در قرآن کریم نیامده است.)

3- دستورات دین طوری است که آبروی منافق و گناهکار، را نمی‌برد.

دستور جهاد برای آن است که دست ظالمانی که مردم را به جهنم می‌کشانند کوتاه شود

· خداوند در هدایت، کسی را وادار نمی‌کند. اما آیا خداوند تحمل خواهد کرد که کسی مردم را با اکراه به جهنم ببرد؟! قطعاً تحمل نمی‌کند و با این افراد، به شدت برخورد می‌کند.

· می‌دانید علت جنگ‌های پیامبر اکرم(ص) چه بود؟ خداوند به پیامبر(ص) خودش اجازه نمی‌دهد که مردم را با اکراه به سمت بهشت ببرد، ولی از سوی دیگر، با کسانی که مردم را با اکراه به سمت جهنم می‌برند، شدیداً برخورد می‌کند و به پیامبر(ص) دستور می‌دهد با آنها بجنگد و نابودشان کند.

· خداوند به پیامبر(ص) می‌فرماید تو حق نداری با معجزات ختم‌کننده مردم را به سوی خدا بکشانی. از سوی دیگر به او دستور داده تا اگر کسی با تبلیغات مست‌کننده، بخواهد مردم را به سمت ابلیس ببرد، با او به شدت برخورد کند. لذا پیامبر(ص) هند جگرخواره و ابوسفیان و حتی قاتل عمویش حمزه(ره) را بخشید اما کسی را که با شعر به پیامبر(ص) توهین می‌کرد، نبخشید و دستور داد حتی اگر به پردۀ خانۀ کعبه هم پناه برد، او را بکُشند. (وَ كَانَ عَهْدُ رَسُولِ اللهِ ص إِلَى الْمُسْلِمِینَ عِنْدَ تَوَجُّهِهِ إِلَى مَكَّةَ أَنْ لَا یَقْتُلُوا بِهَا إِلَّا مَنْ قَاتَلَهُمْ وَ آمَنَ مَنْ تَعَلَّقَ بِأَسْتَارِ الْكَعْبَةِ سِوَى نَفَرٍ كَانُوا یُؤْذُونَهُ ص مِنْهُمْ مِقْیَسُ بْنُ صُبَابَةَ وَ ابْنُ خَطَلٍ عَبْدُ الْعُزَّى وَ ابْنُ أَبِی سَرْحٍ وَ قَیْنَتَانِ كَانَتَا تُغَنِّیَانِ بِهِجَاءِ رَسُولِ اللَّهِ ص‏؛ الارشاد مفید/ ج 1/ ص 136) و (...كَانَتَا تُغَنِّیَانِ بِهِجَاءِ رَسُولِ اللَّهِ ص فَاَمَرَ بِقَتلِهما مَعَه؛ تاریخ طبری/ ج ‏3/ ص 58).

· یکی از معانی اکراه در دین، آن است که اگر کسی بخواهد مردم را فریب دهد و قدرت انتخاب مردم را با ایجاد جنگ روانی، زائل کند خداوند با این افراد خیلی شدید برخورد می‌کند. فلسفۀ جنگ‌های زمان امام زمان(ع) همین است. شاید مهمترین اقدامی که امام زمان(ع) بعد از ظهور انجام می‌دهند این است که دیگر اجازه نخواهد داد مردم را به زور به جهنم ببرند. آن‌وقت است که امور سامان می‌یابد.

· خداوند برای هدایت مردم، خیلی صبور است و به سادگی پیامبرش را دست به شمشیر نمی‌کند. به اولیاء خودش هم فرموده است رنج‌ها و مظلومیت‌ها را تحمل کنید. مع هذا، خداوند اجازه نمی‌دهد که اهل باطل، مردم را گمراه کنند. شمشیر امیرالمؤمنین(ع) برای مقابله با همین موضوع بود. ایشان در بین سه جنگ (جمل، صفین و نهروان) در جنگ نهروان از همه سخت‌گیرانه‌تر رفتار کرد و همۀ دشمنان را کُشت و کسی را زنده نگذاشت. به دلیل اینکه آنها ظاهری از دین داشتند و انحرافی پیدا کرده بودند که با آن ظاهر دینی‌شان، می‌توانستند انحراف شدیدتری در مردم ایجاد کنند.

درست است که هدایت با اکراه نیست اما وادار کردن مردم برای رفتن به سمت جهنم نیز ممنوع است

· درست است که هدایت با اکراه نیست اما اکراه مردم برای رفتن به سمت جهنم نیز ممنوع است. اگر بخواهیم با این موضوع مقابله کنیم، خیلی مسائل مطرح می‌شود. مثلاً یک نمونه‌اش این است که باید برویم تمام قوانین را بررسی کنیم و اگر یک قانون برگرفته از قوانین غربی باشد طوری که مردم را با اکراه به سوی جهنم بفرستد، باید اصلاح شود. نمی‌شود که قوانینی که ما را به بی‌دینی وادار می‌کنند اصلاح نکرد. و فقط بنشینیم و همدیگر را موعظه کنیم. یک نمونۀ دیگرش کتب ضالّه هستند، که با اغواگری مردم را منحرف می‌کنند.


فایل جلسه چهارم:

نوع مطلب : حجة الاسلام استاد علیرضا پناهیان، تزکیه نفس، سخنرانی های استاد علیرضا پناهیان با موضوع هدایت الهی، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
شنبه 1 تیر 1398 12:08 ب.ظ

Amazing lots of helpful information.
we recommend cialis info cialis generika in deutschland kaufen cialis coupons printable cialis prezzo di mercato cialis wir preise cialis price in bangalore cialis para que sirve buy cialis online legal cialis kaufen tadalafil tablets
جمعه 31 خرداد 1398 04:29 ق.ظ

You suggested this well!
cialis e hiv best generic drugs cialis cialis e hiv cialis free trial cialis 20 mg cialis online nederland cialis name brand cheap buy cialis uk no prescription cialis generico en mexico no prescription cialis cheap
پنجشنبه 30 خرداد 1398 08:08 ق.ظ

Kudos. An abundance of postings!

cialis 5 mg schweiz generic cialis soft gels cialis australia org click now cialis from canada cialis uk next day interactions for cialis cialis online cialis 100mg suppliers cialis prezzo di mercato viagra vs cialis vs levitra
چهارشنبه 29 خرداد 1398 05:26 ب.ظ

Beneficial postings. Thanks.
cialis online napol how do cialis pills work cialis 20mg prix en pharmacie click here to buy cialis link for you cialis price cialis taglich can i take cialis and ecstasy comprar cialis 10 espa241a free generic cialis cialis generico lilly
چهارشنبه 29 خرداد 1398 01:11 ق.ظ

Really tons of great knowledge.
look here cialis order on line generic cialis with dapoxetine cialis free trial we use it 50 mg cialis dose generic cialis review uk cialis et insomni cialis daily reviews only here cialis pills we like it cialis soft gel cialis generico en mexico
دوشنبه 27 خرداد 1398 11:41 ق.ظ

With thanks! Plenty of forum posts.

cialis dosage cialis herbs cialis professional yohimbe cialis uk buying cialis on internet tadalafil 20 mg cialis generika viagra cialis levitra canadian cialis cialis prezzo di mercato
شنبه 25 خرداد 1398 05:45 ب.ظ

Many thanks! Numerous material!

cialis 5mg prix tadalafil 10 mg prescription doctor cialis cialis dosage cialis pills in singapore ou trouver cialis sur le net rezeptfrei cialis apotheke cialis rezeptfrei we recommend cialis best buy compare prices cialis uk
شنبه 25 خرداد 1398 03:11 ق.ظ

Good information. Thanks.
buying brand cialis online cialis 5 mg para diabeticos dose size of cialis cialis online prices for cialis 50mg cialis 20 mg cialis tablets for sale generic cialis at walmart generic cialis at walmart prezzo di cialis in bulgaria
پنجشنبه 23 خرداد 1398 09:22 ق.ظ

Awesome postings. Thanks a lot!
cialis 200 dollar savings card costo in farmacia cialis only best offers cialis use buy cialis cheap 10 mg canadian discount cialis buy cialis online cialis reviews canada discount drugs cialis cialis prices precios cialis peru
یکشنبه 19 خرداد 1398 11:01 ق.ظ

Cheers. Excellent stuff.
cialis online nederland safe site to buy cialis online venta cialis en espaa cialis rezeptfrei cialis official site we recommend cialis info cialis 100mg suppliers how much does a cialis cost are there generic cialis enter site very cheap cialis
جمعه 23 فروردین 1398 09:11 ب.ظ

Fantastic stuff. Kudos!
canadian prescriptions online canadian pharmaceuticals companies canadian pharmaceuticals for usa sales canadian online pharmacies reviews canadian rx world pharmacy trusted pharmacy canada scam canadian online pharmacies legitimate drugs for sale online canadian online pharmacies reviews are canadian online pharmacies safe
چهارشنبه 14 آذر 1397 03:43 ق.ظ

Very well spoken indeed! !
generic cialis soft gels cialis 5 mg effetti collateral cialis dosage cialis for sale south africa cialis professional yohimbe we recommend cialis info cialis coupon cialis bula side effects of cialis cialis mit grapefruitsaft
سه شنبه 13 آذر 1397 04:37 ب.ظ

Regards! A good amount of forum posts.

walgreens price for cialis cialis canadian drugs cialis side effects i recommend cialis generico only here cialis pills cialis 50 mg soft tab cialis 20 mg cost cialis ahumada cialis prices in england rezeptfrei cialis apotheke
سه شنبه 13 آذر 1397 05:17 ق.ظ

You actually mentioned this adequately!
interactions for cialis cialis online deutschland cialis coupons costo in farmacia cialis cialis prezzo di mercato cialis pas cher paris buy generic cialis order cialis from india what is cialis cialis canada
دوشنبه 12 آذر 1397 05:11 ب.ظ

Nicely put. Thank you.
only here cialis pills achat cialis en itali cialis diario compra cost of cialis cvs venta de cialis canada cialis generic availability cialis canadian drugs cialis venta a domicilio purchasing cialis on the internet cialis canada
یکشنبه 11 آذر 1397 04:36 ب.ظ

You have made your point quite nicely.!
are there generic cialis cialis prezzo in linea basso cialis sans ordonnance cialis coupons printable safe site to buy cialis online cialis preise schweiz cialis professional from usa cialis 5 mg cialis baratos compran uk cialis in sconto
شنبه 10 آذر 1397 05:11 ب.ظ

Regards! Valuable stuff!
cialis tadalafil cialis 5 mg scheda tecnica prescription doctor cialis cialis lilly tadalafi tadalafil 5mg calis cialis online nederland cialis 5 mg cialis daily dose generic purchase once a day cialis
شنبه 10 آذر 1397 04:12 ق.ظ

You actually stated this well!
cialis kaufen bankberweisung tadalafil 10 mg generic cialis at walmart what is cialis cialis prices dose size of cialis buying cialis on internet cialis 100mg suppliers cialis kamagra levitra recommended site cialis kanada
جمعه 9 آذر 1397 04:56 ب.ظ

Seriously plenty of good information.
price cialis best cialis generico postepay low cost cialis 20mg cialis sale online cialis generique 5 mg generic cialis soft gels cialis efficacit free generic cialis recommended site cialis kanada cialis tablets for sale
جمعه 9 آذر 1397 05:11 ق.ظ

You explained that really well!
generic cialis pro if a woman takes a mans cialis cialis dosage recommendations generic cialis with dapoxetine dose size of cialis we like it safe cheap cialis look here cialis order on line we choice cialis pfizer india buy generic cialis can i take cialis and ecstasy
پنجشنبه 8 آذر 1397 05:50 ب.ظ

Useful info. Cheers.
how do cialis pills work cialis per paypa cialis 5mg billiger cialis online cialis billig cialis dosage amounts price cialis best where to buy cialis in ontario enter site 20 mg cialis cost cialis official site
پنجشنبه 8 آذر 1397 05:58 ق.ظ

Many thanks. Quite a lot of data.

cialis super acti cialis dosage link for you cialis price cialis generico online if a woman takes a mans cialis click now buy cialis brand order generic cialis online achat cialis en itali cialis 100mg suppliers cialis authentique suisse
چهارشنبه 7 آذر 1397 05:05 ب.ظ

Kudos! I appreciate this.
i recommend cialis generico cialis pills price each cialis purchasing american pharmacy cialis cialis super acti generic cialis at walmart cialis efficacit cialis super kamagra cialis herbs enter site natural cialis
چهارشنبه 7 آذر 1397 05:23 ق.ظ

Regards, Plenty of material!

look here cialis order on line cialis tablets for sale generic cialis in vietnam achat cialis en suisse viagra cialis levitra we use it 50 mg cialis dose where to buy cialis in ontario only best offers 100mg cialis cialis super kamagra india cialis 100mg cost
جمعه 20 مهر 1397 09:45 ق.ظ

Wow tons of fantastic advice!
levitra 10 mg prezzo levitra 10 mg prezzo levitra 10 mg kopen buy levitra generic buy levitra levitra 10 mg kopen buy levitra generic levitra 20 mg vardenafil buy levitra
یکشنبه 8 مهر 1397 01:23 ب.ظ

Nicely put, Thanks!
prices on cialis 10 mg cialis generique 5 mg what is cialis generic cialis 20mg tablets precios de cialis generico cialis 5 mg scheda tecnica callus purchasing cialis on the internet rezeptfrei cialis apotheke cialis farmacias guadalajara
یکشنبه 1 مهر 1397 01:40 ق.ظ

You suggested this well.
online pharmacies of canada online drug store safe canadian online pharmacies drugs for sale on internet canadian medications online online canadian pharmacies drugstore online shopping reviews best canadian pharmacy canada pharmacies account canadian medications, liraglutide
سه شنبه 27 شهریور 1397 10:54 ب.ظ

Whoa loads of awesome facts!
order cialis from india cialis with 2 days delivery cialis usa cost cialis pas cher paris discount cialis warnings for cialis cialis cipla best buy generic cialis 20mg tablets cialis 100 mg 30 tablet cialis et insomni
پنجشنبه 15 شهریور 1397 02:36 ب.ظ

Thanks a lot. Plenty of information!

cialis generique look here cialis order on line free generic cialis cialis baratos compran uk cialis 5mg prices for cialis 50mg buy cialis cheap 10 mg cialis from canada cialis arginine interactio weblink price cialis
چهارشنبه 14 شهریور 1397 05:30 ق.ظ

Effectively spoken indeed! .
online canadian pharmacies canada medications buy top rated canadian pharmacies online online pharmacies india canadian rx canadian drug drugs for sale usa pharmacy canada best canadian pharmaceuticals reviews canadian medications
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


نمایش نظرات 1 تا 30
موضوعات
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

اسما خداوند متعال

پخش زنده حرم
Online User اسلام کوئست سایت جامع فرهنگی 
مذهبی شهید آوینی Aviny.com

دنیـای نیـاز بـه نمــاز | WorldPrayer.ir

 
 
 
ساخت وبلاگ در میهن بلاگ

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | ساخت وبلاگ صوتی صدالاگ | سوال و جواب و پاسخ | رسانه فروردین، تبلیغات اینترنتی، رپرتاژ، بنر، سئو | Buy Website Traffic