اسرار حق
درباره وبلاگ


پروفایل من
hasanbolboli.blogfa.com/Profile
استفاده از تمامی مطالب وبلاک آزاد می باشد
حتی بدون ذکر منبع
تلگرام ما
@asrarhag

مدیر وبلاگ : حسن فاطمی فرد
مطالب اخیر
نویسندگان
سخنرانی پناهیان در مصلای تهران در موضوع «هدایت الهی»/ 9
اصل هدایت به قلب انسان برمی‌گردد و به لفظ نیست. هدایت به آگاهی‌های ذهنی ما گفته نمی‌شود. هدایت نوعی از دریافت قلبی است که انسان نمی‌تواند آن را با کلمات بیان کند و اصلاً کلمات گنجایش آن را ندارند. کمااینکه بعضی‌ها این کلمات را شنیده‌اند و حتی خودشان هم بازگو کرده‌اند، ولی هدایت نشده‌اند.
گروه فرهنگی مشرق ـ حجت الاسلام علیرضا پناهیان شب‌های ماه مبارک در ساعت 23 در مصلای تهران با موضوع «خدا چگونه انسان را هدایت می‌کند؟» سخنرانی دارند. در ادامه گزیده‌ای از مباحث مطرح شده در جلسه نهم را می‌خوانید.

هدایت به قلب است نه به آگاهی‌های ذهنی+صوت

اصل هدایت به قلب انسان برمی‌گردد نه به آگاهی‌های ذهنی

· اصل هدایت به قلب انسان برمی‌گردد و به لفظ نیست. هدایت به آگاهی‌های ذهنی ما گفته نمی‌شود. هدایت نوعی از دریافت قلبی است که انسان نمی‌تواند آن را با کلمات بیان کند و اصلاً کلمات گنجایش آن را ندارند. کمااینکه بعضی‌ها این کلمات را شنیده‌اند و حتی خودشان هم بازگو کرده‌اند، ولی هدایت نشده‌اند.

· خداوند می‌فرماید: «مانند کسانی نباشید که میگفتند: شنیده‌ایم، اما نشنیده‌اند؛ وَ لَا تَكُونُواْ كاَلَّذِینَ قَالُواْ سَمِعْنَا وَ هُمْ لَا یَسْمَعُون» (انفال/ 21) در این آیه، منظور از «سمعنا» شنیدن با گوش است ولی منظور از «لایسمعون» شنیدن با قلب است. کمااینکه امام صادق(ع) فرمودند: «تو قلب و گوش‌هایی داری (گوش‌های دل) وقتی خدا بخواهد بنده‌ای را هدایت کند، گوش‌های دلش را باز می‌کند، و وقتی نخواهد او را هدایت کند، گوش‌های دلش را کَر می‌کند که در این صورت، دیگر او صالح نخواهد نشد؛ یَا سُلَیْمَانُ إِنَّ لَكَ قَلْباً وَ مَسَامِعَ وَ إِنَّ اللهَ إِذَا أَرَادَ أَنْ یَهْدِیَ عَبْداً فَتَحَ مَسَامِعَ قَلْبِهِ وَ إِذَا أَرَادَ بِهِ غَیْرَ ذَلِكَ خَتَمَ مَسَامِعَ قَلْبِهِ فَلَا یَصْلُحُ أَبَداً وَ هُوَ قَوْلُ اللَّهِ عَزَّ وَ جَلَّ أَمْ عَلى‏ قُلُوبٍ أَقْفالُها» (محاسن برقی/ ج 1/ ص 200).

به این شنیدن سطحی و ظاهری، هدایت گفته نمی‌شود. ممکن است به این شنیدن ظاهری «اتمام حجت» گفته شود ولی هدایت در قلب انسان رخ می‌دهد نه در گوش یا فهم او.

· سپس می‌فرماید: «بدترین جنبندگان در نزد خدا، کرها و گنگ‌هایی هستند که تعقل نمیکنند (زیرا نه حقیقتی را دریافت می‌کنند و نه می‌توانند حقیقتی را منتقل کنند)؛ إِنَّ شَرَّ الدَّوَابِّ عِندَ اللَّهِ الصُّمُّ الْبُكْمُ الَّذِینَ لَا یَعْقِلُون» (انفال/ 22) این آیه در توصیف کسانی است که می‌گویند: «شنیدیم» اما در واقع نشنیده‌اند. معنای آیه این می‌شود که آن کسانی که گوش قلب‌شان کَر شده است، از حیوانات بدترند.

هدایت به قلب است نه به آگاهی‌های ذهنی+صوت


چرا خدا بعضی‌ها را هدایت نمی‌کند؟

· در آیه بعد می‌فرماید: «اگر خدا در آنها خیری می‌دید، ایشان را شنوا میکرد، و اگر شنوا میشدند باز هم روی ‌برمیگرداندند؛ وَ لَوْ عَلِمَ اللَّهُ فِیهِمْ خَیراً لَّأَسْمَعَهُمْ وَ لَوْ أَسْمَعَهُمْ لَتَوَلَّواْ وَّ هُم مُّعْرِضُون» (انفال/ 23) یکی از آیات نادر قرآن که در آن به راز هدایت الهی اشاره شده‌ است، همین آیه شریفه است. گوئیا که خداوند اینطور می‌فرماید: می‌دانید چرا من آنها را هدایت نمی‌کنم؟ چون در آنها خیری نیست! لذا نمی‌گذارم حقیقت به گوش آنها برسد، و اگر هم به گوش آنها برسد، نمی‌گذارم به گوش قلبشان بشنود. یعنی نمی‌گذارم بفهمند و به آنها نمی‌فهمانم تا در گمراهی خود باقی بمانند.

· علامۀ طباطبایی دربارۀ «لَوْ عَلِمَ اللَّهُ فِیهِمْ خَیراً» می‌فرماید: یعنی خداوند در سرّ و باطن آنها، خیر و خوبی ندیده است. (در المیزان آمده که خوبی باطن یا حُسن سریره است که انسان را براى قبول حق آماده مى‏سازد، و همچنین معلوم مى‏شود كه منظور از اینكه فرمود: "وَ لَوْ أَسْمَعَهُمْ" این شنیدن و إسماع از تقدیر است و آنها چنین استعدادی در دلشان مقدر نشده است ـ ترجمۀ تفسیر المیزان/ ج 9/ ص 52). لذا معلوم می‌شود که هدایت یک امر کاملاً باطنی است.

ایمان آوردن ابوذر

· صمّ و بکم بودنِ دل (کر و لال بودن قلب) یعنی اینکه انسان صفای باطن نداشته باشد. و همچنین «لا یَعْقِلُون» بودن هم از نتایج همین عدم صفای قلب است، یعنی چنین کسی، عقلش هم درست کار نمی‌کند. اما اگر انسان صمّ و بکم نباشد، خیلی راحت هدایت می‌پذیرد.

· همان‌طور که قبلاً بیان شد، خداوند یا خودش مستقیماً ما را هدایت می‌کند یا از طریق اولیائش یا به وسیلۀ قرآن مجید. گاهی خداوند متعال بندگان خود را مستقیماً هدایت می‌کند، حتی قبل از اینکه بحث قرآن به میان بیاید. یعنی «هدایتِ ماقبلِ قرآنی» هم داریم. انسان یک عطشی به پروردگارش دارد. شما وقتی به خودتان نگاه کنید، درمی‌یابید که هیچ چیزی جز خدا، شما را سیراب نمی‌کند. پاسخ تمام نیازهای انسان یک چیز بیشتر نیست و آن پروردگار عالم است.

· بعضی‌ها بودند که حتی قبل از شنیدن آیات قرآن، ایمان می‌آوردند. شخصی - به نام ابی تمیمه - دربارۀ نحوۀ ایمان آوردن و دیدارش با پیامبر(ص) می‌گوید: حضور رسول خدا(ص) رسیدم و گفتم یا رسول الله(ص) شما به چه چیزی دعوت می‌كنى؟ حضرت فرمود: تو را به سوی کسی دعوت می‌کنم كه هرگاه در بیابان خشکی باشی و باروبنهات را گم کرده باشی و او را صدا بزنی، جوابت را می‌دهد. تو را به سوی خدایی دعوت می‌كنم كه وقتی خشکسالی و قحطی بشود و او را صدا بزنی جوابت را می‌دهد، خدایی که وقتی تنها و غریب می‌شوی و او را صدا می‌زنی، جوابت را می‌دهد. (در اینجا ابی تمیمه می‌گوید) گفتم: به جان پدرت سوگند که او خوب خدایی است، و مسلمان شدم. «قَالَ أَبُو تَمِیمَةَ وَفَدْتُ عَلَى رَسُولِ اللَّهِ ص... فَقُلْتُ إِلَى مَا تَدْعُو یَا رَسُولَ اللَّهِ قَالَ أَدْعُوكَ إِلَى الَّذِی إِذَا كُنْتَ بِأَرْضِ فَلَاةٍ فَأَضْلَلْتَ رَاحِلَتَكَ فَدَعَوْتَهُ أَجَابَكَ وَ أَدْعُوكَ إِلَى الَّذِی إِذَا اسْتَنَّتْ‏ أَرْضُكَ أَوْ أَجْدَبَتْ فَدَعَوْتَهُ أَجَابَكَ قَالَ فَقُلْتُ وَ أَبِیكَ لَنِعْمَ الرَّبُّ هَذَا فَأَسْلَمْتُ» (کنز الفوائد/ ج 1/ ص 212).

· ابوذر غفاری نیز خیلی راحت و بدون بحث و استدلال، ایمان آورد و در همان اولین دیداری که با پیامبر اکرم(ص) داشت، بلافاصله به او ایمان آورد (حَتَّى دَخَلَ عَلَى النَّبِیِّ صَلَّى اللَّهُ عَلَیْهِ وَسَلَّمَ وَ دَخَلَ مَعَهُ، فَسَمِعَ مِنْ قَوْلِهِ وَ أَسْلَمَ مَكَانَهُ ـ البدایه و النهایه/ ج 3/ ص 34).

سادگی و صفای برخی باعث میشود تا انسان بدون بحث و جدل، هدایت ‌شوند

· بعضی‌ها آن‌قدر قلب باصفایی دارند که به همین راحتی و بدون بحث و جدل، ایمان می‌آورند و هدایت می‌شوند. البته این‌طور نیست که کسانی که خیلی زود و راحت و بدون بحث و جدل ایمان می‌آورند، آدم‌های ساده‌لوحی هستند و ممکن است اگر کسی آنها را به بدی هم دعوت کند، به همین راحتی بپذیرند و باور کنند. یعنی نمی‌توان قبول کرد که آدم‌ها در اثر ساده‌دل بودن، منحرف شوند؛ خداوند بندۀ خودش را رها نمی‌کند که به همین راحتی، گمراه شود.

· اگر کسی گمراه می‌شود، فقط در اثر ساده‌لوحی‌اش نیست بلکه حتماً در دلش بدیهای‌ِ پنهان دارد، چون خداوند بندگان ساده دلش را به همین راحتی رها نمی‌کند که گمراه شوند. اگر کسی منحرف می‌شود، حتماً یک اشکالی در دلش دارد و الا در روایت هست که هیچ وقت خدا اجازه نمی‌دهد که مؤمن به باطل یقین پیدا کند. (امام صادق(ع): أَبَى اللَّهُ أَنْ یَجْعَلَ الْحَقَّ فِی قَلْبِ الْمُؤْمِنِ بَاطِلاً لا شَكَّ فِیهِ ـ محاسن برقی/ ج 1/ ص 277) و (لا یَستَیقِنُ القلبُ أنَّ الحقَّ باطلٌ أبدا و لا یَستَیقِنُ أنَّ الباطلَ حقٌّ أبدا ـ تفسیر عیاشی/ ج 2/ ص 53).

معنای صفای باطن، تعطیل کردن عقل نیست

· معنای صفای باطن، ساده‌لوحی یا ساده‌دل بودن نیست که انسان دعوت هر کسی را بپذیرد و به او ایمان بیاورد. وقتی از هدایت مستقیم الهی سخن می‌گوییم (هدایتی که مستقیماً با دل انسان ارتباط برقرار می‌کند و به استدلال و برهان و بحث زیاد نیاز ندارد) معنایش ترویج ساده‌لوحی نیست! معنایش این نیست که عقل تعطیل شود و انسان دعوت هر کسی را با ساده‌لوحی بپذیرید و به او ایمان بیاورد و باورش کند. صفای باطن یعنی عقلت به‌کار بیفتد و خلاف عقلت کار نکنی. صفای باطن یعنی محکمترین و ساده‌ترین دلایل عقلی، تو را به اوج برساند. چون ذات عقل، عبودیت پروردگار است.

· بعضی‌ها هستند که عقل‌شان در چشمشان است! و وقتی یک چیزی (شبیه کرامت یا خوبی) در کسی می‌بینند، بلافاصله باور می‌کنند و به او ایمان می‌آورند. یکی از اساتید ما -حدود سی سال قبل- می‌فرمود: «چند نفر با هم به کربلا رفته بودند و چهل روز آنجا بودند و برگشتند. بزرگترشان از آنها پرسید: چه خبر؟ یکی گفت: در میان ما، فلانی از همه بهتر بود. چون در تمام این چهل روز گریه می‌کرد و ضجه می‌زد. آن بزرگ گفت: در این چهل روز، طوری نشد که فلانی گریه‌اش نیاید؟ گفت: نه! آن بزرگ گفت: پس او مشکل دارد. چون قلب انسان دارای اقبال و ادبار است (إِنَّ لِلْقُلُوبِ إِقْبَالاً وَ إِدْبَاراً؛ الکافی/ ج 3/ ص 454) و طبیعی است که گاهی گریه‌اش نگیرد. چطور شد که او همیشه گریه می‌کرد؟!»

· انسان مؤمن گاهی اوقات می‌خواهد گریه کند ولی نمی‌تواند. از سوی دیگر در روایت داریم که آدم فاجر، کنترل چشمش دست خودش است و هرچه بخواهد گریه می‌کند (پیامبر(ص): إذا تَمَّ فُجورُ العبدِ ملَکَ عینَیهِ فبکى مِنهُما متى شاءَ؛ کنز العمال، حدیث 847 ـ پیامبر(ص): هر كس به بدعتى عمل كند، شیطان او را با عبادت تنها مى گذارد و حالت خشوع و گریه بر او مى افكند؛ مَن عمِلَ فی بِدعةٍ خَلاّهُ الشّیطانُ و العِبادةَ، و ألْقى علیهِ الخُشوعَ و البُكاءَ؛ میزان الحکمه/ ح 1751) اگر قلب آنها بیدار بود و حسّ آنها درست کار می‌کرد، می‌فهمیدند که گریه‌های مداوم آن شخص، صحیح نیست.

· اگر کسی به خاطر امام حسین(ع) با چاقو به خودش لطمه بزند، نمی‌توان گفت: «او کارش درست است! چون دیگران با دست، خودشان را می‌زنند ولی او با چاقو خودش را زده است!» گریه کردن هم حساب و کتاب دارد.

صفای باطن نمی‌گذارد انسان به افراد منحرف اطمینان کامل پیدا کند

· باید مراقب هدایت‌های دروغین و قلابی هم باشیم. بعضی‌ها به برخی نحله‌های انحرافی جذب می‌شوند. وقتی نوار سخنرانی رئیس آن نحلۀ انحرافی را گوش می‌کنیم، می‌بینیم که او خیلی مقتدرانه سخنرانی می‌کند. و آن افراد هم از اقتدار او خوش‌شان آمده و فکر کرده‌اند که او برحق است. برخی از نحله‌های انحرافی این‌طوری هستند که آدم‌ها را دور خودشان جمع می‌کنند. مثلاً ممکن است یک نفر وقتی به محافل آنها می‌رود، در آنجا یک‌مقدار مهربانی ببیند و چون خودش کمبود محبت داشته، خوشش می‌آید و می‌گوید: «عجب آدم نورانی و باصفایی است!» در حالی که او اصلاً نورانی نیست، فقط یک‌مقدار محبت کرده است ولی چون او کمبود محبت داشته، خوشش آمده است.

· اگر کسی به دنبال کسانی راه افتاد که به صورت انحرافی برای خودشان معنویت درست می‌کنند و مراد و مریدبازی راه می‌اندازند و آدم‌هایی را دور خودشان جمع می‌کنند، اگر در انحراف خودش باقی ماند، در واقع آن شخص خودش مشکل دارد. حتی گاهی اوقات با روانکاوی می‌توان کشف کرد که آن شخص روی چه حسابی جذب آن نحلۀ انحرافی شده است. البته ممکن است خودش بگوید: «من با صفای باطن رفتم و جذب آنها شدم!» در حالی که اگر انسان صفای باطن داشته باشد، عقلش به‌کار می‌افتد، صفای باطن هیچ وقت در انسان، نسبت به یک فرد منحرف، اطمینان ایجاد نمی‌کند. صفای باطن به انسان اجازه نمی‌دهد خلاف شرع و خلاف مسلّمات عقلی رفتار کند.

اگر دل باصفا شود می‌فهمیم که فقط خدا را می‌خواهیم

· دربارۀ آیۀ « اگر خدا در آنها خیری می‌دید به آنها می‌شنواند؛ لَوْ عَلِمَ اللَّهُ فِیهِمْ خَیراً لَّأَسْمَعَهُمْ» (انفال/ 23) یک سؤال مطرح است: خدا چه چیزی را به آنها می‌شنواند؟ این را به آنها می‌فهماند که تو چیزی غیر از خدا را نمی‌خواهی. یعنی اگر دل تو باصفا بود و کر و کور نبودی، و اگر عقلت کار می‌کرد، می‌فهمیدی که فقط خدا را می‌خواهی.

· اگر خدا کسی را مستقیماً هدایت کند، او خواهد فهمید که فقط خدا را می‌خواهد، و فقط به ذکر خدا آرام می‌شود، چنین کسی وقتی این آیۀ قرآن را تلاوت کند «أَلا بِذِكْرِ اللَّهِ تَطْمَئِنُّ الْقُلُوب» (رعد/ 28) برایش یادآوری می‌شود و تأیید می‌کند که همین‌طور است چون خودش از قبل، این را فهمیده بود و قلبش گواهی داده بود که این‌چنین است.

· باید روی دل‌مان یک کارهایی بکنیم و در مقام عمل هم یک کارهایی انجام دهیم که خدا در ما یک خیری ببیند و ما را هدایت کند.


فایل صوتی جلسه نهم:

دریافت با کیفیت پایین (8.61 مگا بایت)

دریافت با کیفیت متوسط (22.9 مگا بایت)نوع مطلب : حجة الاسلام استاد علیرضا پناهیان، تزکیه نفس، سخنرانی های استاد علیرضا پناهیان با موضوع هدایت الهی، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
یکشنبه 2 تیر 1398 04:53 ق.ظ

Nicely put. Thanks.
cialis purchasing cialis super acti cialis 5mg cialis 100mg suppliers cialis great britain warnings for cialis cialis bula what is cialis cialis canada buying cialis on internet
شنبه 1 تیر 1398 12:06 ب.ظ

Superb advice. Thanks!
best generic drugs cialis safe site to buy cialis online where to buy cialis in ontario online prescriptions cialis cialis price thailand purchasing cialis on the internet we use it 50 mg cialis dose cialis daily dose generic look here cialis order on line compare prices cialis uk
جمعه 31 خرداد 1398 08:11 ب.ظ

You explained it superbly!
cialis preise schweiz cialis sicuro in linea when can i take another cialis we choice cialis pfizer india cialis purchasing miglior cialis generico generico cialis mexico cialis daily how to buy cialis online usa ou acheter du cialis pas cher
جمعه 31 خرداد 1398 04:25 ق.ظ

Kudos! Terrific information.
cialis dosage amounts prix de cialis we like it safe cheap cialis cialis daily 5 mg cialis pharmacie en ligne cialis authentique suisse callus tadalafil 10 mg only now cialis for sale in us order cialis from india
چهارشنبه 29 خرداد 1398 01:08 ق.ظ

Incredible a lot of amazing information.
brand cialis generic il cialis quanto costa opinioni cialis generico sialis cialis prezzo in linea basso cialis mit grapefruitsaft cipla cialis online cialis 20mg prix en pharmacie compare prices cialis uk cialis for bph
سه شنبه 28 خرداد 1398 02:20 ق.ظ

You stated this superbly.
how to purchase cialis on line fast cialis online canadian cialis free generic cialis where to buy cialis in ontario cialis savings card cialis kaufen wo cialis price thailand cialis coupon canadian drugs generic cialis
دوشنبه 27 خرداد 1398 11:38 ق.ظ

Nicely put. Thanks a lot!
link for you cialis price cialis sans ordonnance how does cialis work import cialis weblink price cialis cialis therapie cialis generique dosagem ideal cialis buy cialis cheap 10 mg rezeptfrei cialis apotheke
یکشنبه 26 خرداد 1398 09:41 ب.ظ

Cheers! An abundance of tips.

cialis side effects venta cialis en espaa tadalafil 20mg precios de cialis generico acheter cialis meilleur pri cialis per paypa cialis e hiv cialis 20mg cialis authentique suisse cialis cipla best buy
شنبه 25 خرداد 1398 05:43 ب.ظ

Excellent posts. Thanks a lot!
cialis great britain cost of cialis cvs cialis baratos compran uk cialis manufacturer coupon link for you cialis price cialis pills cialis taglich buy cialis sample pack weblink price cialis cialis 20 mg
چهارشنبه 22 خرداد 1398 07:11 ب.ظ

You said it nicely.!
generic cialis tadalafil cialis 100mg suppliers only best offers cialis use cialis dosage amounts generic cialis with dapoxetine cialis great britain prezzo cialis a buon mercato cialis super kamagra price cialis wal mart pharmacy cialis soft tabs for sale
دوشنبه 20 خرداد 1398 04:49 ب.ظ

Thank you. I appreciate this.
cost of cialis cvs usa cialis online acheter cialis kamagra cialis uk next day cialis wir preise cialis coupons cialis 5 mg funziona cialis 5 mg buy the best choice cialis woman prezzo di cialis in bulgaria
شنبه 18 خرداد 1398 05:36 ق.ظ

Fantastic write ups. Kudos!
cialis venta a domicilio venta de cialis canada wow look it cialis mexico tadalafilo cialis generico cialis taglich cialis 10 doctissimo cialis tablets australia free generic cialis we use it cialis online store
پنجشنبه 22 فروردین 1398 07:27 ق.ظ

Great postings, With thanks!
canadian rx canadian medications trusted pharmacy canada scam online pharmacies tech school canadian pharmacy viagra brand the best canadian online pharmacies drugstore online shopping reviews online pharmacies most reliable canadian pharmacies the best canadian online pharmacies
جمعه 16 آذر 1397 07:03 ق.ظ

Awesome content. Thanks.
low cost cialis 20mg prices for cialis 50mg cialis prezzo al pubblico rezeptfrei cialis apotheke il cialis quanto costa cialis farmacias guadalajara tadalafilo we recommend cialis info cialis 5 mg funziona viagra vs cialis
چهارشنبه 14 آذر 1397 03:47 ب.ظ

Factor effectively taken.!
generic cialis prix de cialis preis cialis 20mg schweiz cialis qualitat cialis 20 mg cialis 100mg suppliers opinioni cialis generico chinese cialis 50 mg compare prices cialis uk 200 cialis coupon
دوشنبه 12 آذر 1397 05:09 ب.ظ

Wow loads of beneficial data.
we choice cialis uk look here cialis cheap canada cialis kaufen venta de cialis canada side effects for cialis generic low dose cialis cialis kaufen bankberweisung cialis flussig cialis generico in farmacia dose size of cialis
یکشنبه 11 آذر 1397 04:34 ق.ظ

Wow plenty of useful knowledge.
5 mg cialis pharmacie en ligne generic cialis pill online brand cialis generic cialis 5 mg para diabeticos cialis for sale south africa female cialis no prescription cialis sicuro in linea cialis super acti buy generic cialis buy cialis online cheapest
شنبه 10 آذر 1397 05:09 ب.ظ

Wow tons of fantastic advice!
cialis para que sirve cialis professional from usa cialis prezzo di mercato purchasing cialis on the internet cialis 5mg prix cialis manufacturer coupon cost of cialis cvs price cialis per pill preis cialis 20mg schweiz cialis kaufen bankberweisung
شنبه 10 آذر 1397 04:10 ق.ظ

Nicely put. Appreciate it.
wow cialis 20 cialis en mexico precio buy cialis sample pack when can i take another cialis buy online cialis 5mg cialis price thailand cialis daily new zealand cialis side effects dangers how to purchase cialis on line are there generic cialis
جمعه 9 آذر 1397 04:54 ب.ظ

You explained this really well.
cialis dosage recommendations generic cialis 20mg tablets cialis taglich cialis sale online sialis cialis 05 cialis italia gratis cialis tadalafil online cialis coupons printable dosagem ideal cialis
جمعه 9 آذر 1397 05:09 ق.ظ

Factor clearly used..
cialis therapie precios de cialis generico cialis pills cialis prices brand cialis generic cialis tablets for sale cialis y deporte cialis professional yohimbe cialis e hiv cialis lowest price
پنجشنبه 8 آذر 1397 05:48 ب.ظ

Info effectively considered.!
cialis purchasing cialis sans ordonnance cialis ahumada does cialis cause gout when will generic cialis be available cialis 20 mg best price fast cialis online only best offers 100mg cialis prescription doctor cialis acquisto online cialis
چهارشنبه 7 آذر 1397 05:03 ب.ظ

Kudos, I appreciate this!
cialis price in bangalore generic for cialis cialis generico in farmacia cialis authentique suisse buy cialis online cheapest generic cialis pill online tadalafil buy cialis online nz we choice cialis uk cialis patentablauf in deutschland
جمعه 20 مهر 1397 09:27 ق.ظ

Cheers! A good amount of material!

buy levitra 10mg levitra 10 mg kopen levitra generic buy levitra 20 mg buy levitra online levitra 20 mg bayer prezzo levitra generic levitra online buy generic levitra buy levitra 10mg
سه شنبه 10 مهر 1397 07:34 ب.ظ

You actually expressed this very well.
tadalafil enter site natural cialis acquistare cialis internet tadalafilo cialis prezzo al pubblico buy cialis online nz cialis australia org only now cialis 20 mg buy cialis cialis tablets
یکشنبه 8 مهر 1397 01:16 ب.ظ

You actually suggested that superbly!
cialis en 24 hora fast cialis online brand cialis nl il cialis quanto costa click now buy cialis brand cialis generique tesco price cialis cialis uk next day cialis super kamagra generic cialis at walmart
یکشنبه 1 مهر 1397 01:36 ق.ظ

Info well utilized!!
online pharmacies of canada Canadian Pharmacy USA canadian pharmacies shipping to usa rx from canada northwest pharmacies mail order canadian pharmacies shipping to usa trust pharmacy canada reviews drugs for sale usa northwest pharmacies mail order canada medication prices
چهارشنبه 14 شهریور 1397 05:24 ق.ظ

Kudos! Valuable stuff!
canada pharmacies account canadian pharmacys canadian pharmacies online prescriptions drugs for sale in uk canadian discount pharmacies in canada canada drug canada pharmacies account canadian online pharmacies legitimate canadian pharmacy world buy viagra usa
سه شنبه 13 شهریور 1397 09:23 ق.ظ

You actually said it superbly.
cheap generic viagra buy viagra mastercard buy pfizer viagra where can i buy the cheapest viagra how to get viagra online where can i buy viagra uk buy real viagra online cheap how to purchase viagra online get viagra online where buy viagra
دوشنبه 12 شهریور 1397 07:52 ق.ظ

Appreciate it. Numerous postings!

we choice cialis uk cialis official site cialis free trial enter site very cheap cialis buying cialis on internet buying cialis on internet acheter du cialis a geneve cialis australian price cialis online holland cialis daily dose generic
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


نمایش نظرات 1 تا 30
موضوعات
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

اسما خداوند متعال

پخش زنده حرم
Online User اسلام کوئست سایت جامع فرهنگی 
مذهبی شهید آوینی Aviny.com

دنیـای نیـاز بـه نمــاز | WorldPrayer.ir

 
 
 
ساخت وبلاگ در میهن بلاگ

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | اخبار کامپیوتر، فناوری اطلاعات و سلامتی مجله علم و فن | ساخت وبلاگ صوتی صدالاگ | سوال و جواب و پاسخ | رسانه فروردین، تبلیغات اینترنتی، رپرتاژ، بنر، سئو