اسرار حق
درباره وبلاگ


پروفایل من
hasanbolboli.blogfa.com/Profile
استفاده از تمامی مطالب وبلاک آزاد می باشد
حتی بدون ذکر منبع
تلگرام ما
@asrarhag

مدیر وبلاگ : حسن فاطمی فرد
مطالب اخیر
نویسندگان
سخنرانی پناهیان در مصلای تهران در موضوع «هدایت الهی»/ 11
اگر یک دین، مردم را به خوب بودنِ برّه‌وار دعوت کند باعث ‌شود تا گرگ‌ها آنها را خوب بدرند این دین «اقوم» نیست. دین اقوم و استوار، دینی است که بتواند حیات بشر را اداره کند نه دینی که فقط چند نصیحت و توصیۀ اخلاقی برای مردم داشته باشد و یک‌سری آدم‌های بااخلاق گردن‌شکسته درست کند که هر کسی خواست بتواند این آدم‌های اخلاقی را مثل برّه‌های سر به زیر، غارت کند و از آنها سوء استفاده کند.
گروه فرهنگی مشرق ـ حجت الاسلام علیرضا پناهیان شب‌های ماه مبارک در ساعت 23 در مصلای تهران با موضوع «خدا چگونه انسان را هدایت می‌کند؟» سخنرانی دارند. در ادامه گزیده‌ای از مباحث مطرح شده در جلسه یازدهم را می‌خوانید.


دینی نااستوار، مردم را برّه‌وار تربیت می‌کند

سه مرتبۀ مهم هدایت

•    اولین مرتبۀ هدایت، هدایت مستقیم و بی‌واسطه است، یعنی خداوند مستقیماً بندگانش را هدایت می‌کند. خداوند تمام بندگانش را در حدّ و مرتبه‌ای مستقیماً هدایت می‌کند. اینکه ما مفطور به فطرت الهی هستیم و اینکه خداوند در عالم ذر، از ما تعهد گرفته است (إِذْ أَخَذَ رَبُّكَ مِنْ بَنی‏ آدَمَ مِنْ ظُهُورِهِمْ ذُرِّیَّتَهُمْ وَ أَشْهَدَهُمْ عَلى‏ أَنْفُسِهِمْ أَ لَسْتُ بِرَبِّكُمْ قالُوا بَلى‏؛ اعراف/ 172) مراتبی از این هدایت مستقیم الهی است.

•    قرآن مجید، مرتبۀ دیگری از هدایت است که ما را به مرتبۀ دیگری از هدایت سوق می‌دهد که آن، هدایت به سوی ولیّ خدا یا امام است. شخص «ولیّ خدا» یکی از وسایل یا عوامل مهم هدایت است که از جانب پروردگار برای هدایت بندگانش مقدر شده است.

•    همان‌طور که در حدیث ثقلین تأکید شده این دو ثقل باعظمت (قرآن و امام) دو عامل مهم هدایت هستند. پیامبر اکرم(ص) فرمود: «من از بین شما می‌روم دو امر باعظمت (دو عامل بزرگ هدایت) در میان شما می‌گذارم؛ کتاب خدا و امامت. این دو عامل از هم جدا نمی‌شوند تا روزی که در کنار حوض کوثر نزد من بیایند» (أَیُّهَا النَّاسُ إِنِّی تَارِكٌ فِیكُمُ الثَّقَلَیْنِ، قَالُوا یَا رَسُولَ اللَّهِ وَ مَا الثَّقَلَانِ قَالَ كِتَابُ اللَّهِ وَ عِتْرَتِی أَهْلُ بَیْتِی، فَإِنَّهُ قَدْ نَبَّأَنِی اللَّطِیفُ الْخَبِیرُ أَنَّهُمَا لَنْ یَفْتَرِقَا حَتَّى یَرِدَا عَلَیَّ الْحَوْض‏؛ تفسیر قمی/ ج 1/ ص 173) و (إِنِّی قَدْ تَرَكْتُ فِیكُمْ أَمْرَیْنِ لَنْ تَضِلُّوا بَعْدِی مَا إِنْ تَمَسَّكْتُمْ بِهِمَا- كِتَابَ اللَّهِ وَ عِتْرَتِی أَهْلَ بَیْتِی فَإِنَّ اللَّطِیفَ الْخَبِیرَ قَدْ عَهِدَ إِلَیَّ أَنَّهُمَا لَنْ یَفْتَرِقَا حَتَّى یَرِدَا عَلَیَّ الْحَوْض‏؛ الکافی/ ج 2/ ص 415)

رابطه قرآن و امامت:

1ـ  ولایت‌پذیری و زدودن تکبر
•    در اینجا می‌خواهیم رابطه این دو عامل هدایت (قرآن و امام) را از سه جهت ذکر کنیم. در جلسۀ قبل گفتیم که یکی از مهم‌ترین آثار روحی و معنوی آیات قرآن زائل کردن تکبر از دل انسان است. اگر قرآن روی ما اثر بگذارد و تکبر را از دل ما ببرد، وقتی به امام یا نبیّ خدا برسیم، سخن او را بدون تکبر می‌پذیریم.

•    مهمترین مشکل بر سر پذیرش امامت این است که مردم حاضرند تکبر خود را در مقابل خدا، کنار بگذارند اما حاضر نیستند تکبر خود را در مقابل امام، کنار بگذارند و به او تواضع کنند، کمااینکه ابلیس به آدم(ع) تکبر کرد و نتوانست بر او سجده کند. 

•    کسانی که نمی‌توانند امام را تحمل کنند، مشکل‌شان تکبر است. لذا نسبت دیگر بین قرآن و امامت این است که قرآن تکبر انسان را زائل می‌کند و وقتی تکبر انسان زائل شد، ولایت‌پذیر می‌شود. کسی که بعد از قرآن خواندن، ولایت‌پذیر شود قرآن را به خوبی خوانده و به آن عمل کرده است. چون قرآن به نحوی دل انسان را صفا می‌دهد که خود به خود آمادۀ پذیرش امامت می‌شویم.

2ـ قرآن ما را به امام معصوم هدایت می‌کند  
•    امام صادق(ع) دربارۀ آیۀ شریفه: «این قرآن، هدایت می‌کند به آن‌چیزی که اقوم است؛ إِنَّ هذَا الْقُرْآنَ یَهْدی لِلَّتی‏ هِیَ أَقْوَمُ» (اسراء/ 9) می‌فرماید: یعنی قرآن شما را به امام هدایت می‌کند؛ قَالَ: یَهْدِی إِلَى الْإِمَامِ» (الکافی/ ج 1/ ص 216)

•    اقوم، قیّم و قِیَماً، توصیفاتی است که در قرآن، برای «دین» ذکر شده است. (فَأَقِمْ وَجْهَكَ لِلدِّینِ الْقَیِّم؛ روم/ 43) و (إِنَّنی‏ هَدانی‏ رَبِّی إِلى‏ صِراطٍ مُسْتَقیمٍ دیناً قِیَماً؛ انعام/ 161) «أقوم» به معنای استوار و ایستاده است. علامۀ طباطبایی(ره) در تفسیر این آیه می‌فرماید: قیام، ضد قعود است و یکی از معتدل‏ترین حالات آدمى است. و انسان در این حال از حالات دیگر نسبت به كارهایش مسلط‌تر است. اینکه قرآن می‌فرماید دین شما «اقوم» است یعنی استوار است، در حالت قیام است و برای ادارۀ حیات بشر، خیلی مسلط و قوی است. (ترجمۀ تفسیر المیزان/ ج 13/ ص 62-64 ) 

•    با توضیح علامه طباطبایی، دین اقوم یا دین استوار، دینی است که در ادارۀ حیات بشر، بسیار قوی است یعنی می‌تواند خیلی محکم و باقدرت، حیات بشر را اداره کند. لذا ترجمۀ آیه نهم سوره إسراء این‌طور می‌شود: این قرآن هدایت مى‏كند به سوى دینى كه اقوم (استوارتر) از هر دین و مسلط‌تر بر اداره امور بشر است. 

•    حالا اگر یک دین بخواهد حیات بشر را به خوبی اداره کند، به چه چیزی نیاز دارد؟ طبیعتاً نیاز به نظام سیاسی دارد و محور نظام سیاسی اسلام، امامت است. لذا امام صادق(ع) می‌فرماید: «یَهْدی لِلَّتی‏ هِیَ أَقْوَمُ» یعنی «یَهْدِی إِلَى الْإِمَامِ» (الکافی/ ج 1/ ص 216) یعنی ما را به «امام» هدایت می‌کند. چون عامل استواری دین، امامت است. عاملی که موجب می‌شود ستون خیمۀ دین، محکم بایستد، امام است. و در آیۀ فوق در ضمن معنای «أَقْوَمُ» در واقع دارد به مفهوم امامت اشاره می‌کند. 

دین نااستوار، مردم را برّه‌وار تربیت می‌کند  
•    دینی که أقوم نباشد، چگونه دینی است؟ دینی است که خیلی راحت به آن حمله می‌کنند، تحریف و پاره پاره‌اش می‌کنند. دینی که به شما بگوید کارهای خوب (مانند نماز و زکات و ...) انجام دهید اما دربارۀ اینکه وقتی دزدان بشریت به شما حمله کردند و شما را غارت کردند، هیچ توصیه‌ای نکرده باشد که چگونه در مقابل این غارتگری‌ها بایستید؟، دین اقوم نیست. اگر دینداران و نمازخوان‌های شما را غارت کردند، دین شما هیچ پیشنهادی ندارد که چگونه در مقابل این غارتگری بایستید. اگر شما را به بردگی کشیدند، این دین می‌گوید: «من فقط خواستم شما آدم‌های خوبی شوید، به بردگی و بدبختی شما کاری ندارم. فقط می‌توانم به شما توصیه کنم صبر کنید و تحمل کنید!» این همان دینی است که مارکسیست‌ها می‌گفتند: افیون توده‌هاست. این دینی است که مردم را خواب می‌کند و گرگ‌ها را بر مردم مسلط می‌کند. 

دین استوار، آن است که بتواند حیات بشر را اداره کند نه اینکه آنها را همچون برّه تربیت کند
•    اگر یک دین، مردم را به خوب بودنِ برّه‌وار دعوت کند باعث ‌شود تا گرگ‌ها آنها را خوب بدرند این دین «اقوم» نیست. دین اقوم و استوار، دینی است که بتواند حیات بشر را اداره کند نه دینی که فقط چند نصیحت و توصیۀ اخلاقی برای مردم داشته باشد و یک‌سری آدم‌های بااخلاق گردن‌شکسته درست کند که هر کسی خواست بتواند این آدم‌های اخلاقی را مثل برّه‌های سر به زیر، غارت کند و از آنها سوء استفاده کند.

•    امام حسن مجتبی(ع) می‌فرماید: «ای مردم! کسی که دلسوز دین خدا باشد و سخن خدا (قرآن) را دلیل و راهنمای خودش بگیرد، به آن دینی که اقوم است، هدایت می‌شود؛ أَیُّهَا النَّاسُ إِنَّهُ مَنْ نَصَحَ لِلَّهِ وَ أَخَذَ قَوْلَهُ دَلِیلًا هُدِیَ لِلَّتِی هِیَ أَقْوَمُ» (تحف العقول/227) در اینجا هم امام حسن(ع) یک تعبیری نزدیک به آیۀ «إِنَّ هذَا الْقُرْآنَ یَهْدی لِلَّتی‏ هِیَ أَقْوَمُ» (اسراء/ 9) به‌کار می‌برند. و معنایش این می‌شود که اگر مردم، کتاب خدا (قرآن) را خوب بخوانند، به «امام» خواهند رسید. یعنی قرآن دست ما را می‌گیرد و به سوی امام می‌برد. چون قرآن به ما دین استوار و قوی می‌دهد، و ستون خیمۀ این دین استوار، «امامت» است.

خدا چگونه با موضوع امامت، ما را به یک دین استوار و قوی می‌رساند؟

•    خداوند چگونه با موضوع امامت، ما را به یک دین استوار می‌رساند که این دین بتواند محکم و پرقدرت، روی پای خودش بایستد؟ امام چگونه ستون خیمۀ دین و جامعۀ دینی قرار می‌گیرد؟ به این صورت که این دین یک امام معرفی می‌کند و بعد، از مردم طلب می‌کند: «چه کسانی می‌آیند این امام را یاری کنند؟» (یا أَیُّهَا الَّذینَ آمَنُوا كُونُوا أَنْصارَ اللَّهِ كَما قالَ عیسَى ابْنُ مَرْیَمَ لِلْحَوارِیِّینَ مَنْ أَنْصاری إِلَى اللَّهِ؛ صف/14) وقتی یک عده‌ای بیایند و این امام را یاری کنند، در این صورت این امام می‌تواند با بزرگواری و بدون دیکتاتوری، جامعه را اداره کند. بر همین اساس 1400 سال است که ما منتظر هستیم 313 نفر یار، دور امام زمان(ع) جمع شوند تا او بر اساس همین اصل، بتواند جهان را اداره کند. مشکل امام حسن(ع) نیز همین بود که یاران و اطرافیانش او را یاری نکردند بلکه به ایشان خیانت کردند. 

•    یک دین باید بتواند خودش را حفظ کند و جامعه را اداره کند. دین باید بتواند در ادارۀ حیات بشر، قوی باشد و همۀ ابعاد جوامع بشری را اداره کند و دین ما حول محور امامت و ولایت، این کار را انجام می‌دهد. البته این‌طور نیست که یک امام به تنهایی و با نَفَس قدسی‌اش همۀ مسائل را حل کند. اگر این‌طور بود، خود پیامبر(ص) این کار را انجام می‌داد، ولی پیامبر(ص) نیز به کمک یاران‌شان این کار را انجام داد. جالب این‌جاست که 313 نفر، تعداد یاران پیامبر اکرم(ص) در جنگ بدر بود، یعنی نبردهای پیامبر(ص) نیز با 313 نفر یار شروع شد. 

3ـ گاهی اول امام، انسان را هدایت می‌کند و بعداً انسان به قرآن می‌رسد

•    بین قرآن و امامت یک نسبت دیگری نیز وجود دارد. گاهی اوقات اول امام، انسان را هدایت می‌کند و بعداً این انسان به قرآن می‌رسد. گاهی اوقات اول یک امام، تکبر تو را زائل می‌کند، دل تو را می‌بَرد و تو را آماده می‌کند و بعد تو قرآن را می‌پذیری. مثل بسیاری از کسانی که به محضر پیامبر(ص) می‌آمدند و وقتی ایشان را می‌دیدند به کتاب او ایمان می‌آوردند. هرچند برخی نیز بودند که کتاب او را می‌دیدند و به او ایمان می‌آوردند. مانند اینکه گاهی قرآن دست ما را می‌گیرد و به امام حسین(ع) می‌رساند، گاهی نیز امام حسین(ع) دست ما را می‌گیرد و به قرآن می‌رساند.

•    پیامبر اکرم(ص) از همان روز اول که خواستند مردم را دعوت کنند، ابتدا فرمودند: آیا به من اطمینان دارید؟ اگر به شما بگویم دشمن در کمین شماست آیا سخن مرا قبول می‌کنید؟ گفتند: بله قبول می‌کنیم. پیامبر(ص) فرمود: حالا که مرا قبول دارید و تصدیق می‌کنید من به شما می‌گویم که رسول خدا هستم (قَالَ أَ رَأَیْتُكُمْ إِنْ‏ أَخْبَرْتُكُمْ‏ أَنَ‏ الْعَدُوَّ مُصْبِحُكُمْ أَوْ مُمْسِیكُمْ مَا كُنْتُمْ‏ تُصَدِّقُونَنِی‏ قَالُوا بَلَى قَالَ فَإِنِّی‏ نَذِیرٌ لَكُمْ بَیْنَ یَدَیْ عَذابٍ شَدِیدٍ؛ مناقب آل ابیطالب/1/46)

کسی که برای قتل پیامبر(ص) آمده بود و توسط امام حسن(ع) نوجوان هدایت شد
•    یکی از اصحاب پیامبر(ص) می‌گوید: ما همراه پیامبر(ص) و علی(ع) و برخی از اصحاب مشهور، داشتیم به خارج شهر می‌رفتیم. امام حسن(ع) نیز که آن موقع، کودک بود، همراه پیامبر(ص) بود و مورد لطف و محبت خاص پیامبر(ص) قرار می‌گرفت. حضرت فرمود: الان کسی می‌آید که رفتار و گفتاری از او سر می‌زند که شما ناراحت می‌شوید و پوست بدنتان می‌لرزد ولی هیچ اقدامی نکنید. بعد یک کسی آمد که یک عصا (چماق) در دست او بود و با بی‌ادبی پرسید: در بین شما پیامبر کیست؟ گفتند: با پیامبر چه کار داری؟ گفت: می‌خواهم او را بکُشم. او دروغ‌گویی است که جامعه را به‌هم ریخته است! یاران حضرت می‌خواستند اقدامی علیه آن مرد گستاخ انجام دهند، ولی پیامبر(ص) اجازه نداد و شروع کرد با آن مرد، سخن گفتن. آن مرد از پیامبر(ص) پرسید: دلیل تو برای ادعاهایت چیست؟ حضرت فرمود: می‌خواهی یکی از اعضای بدن من با تو سخن بگوید؟ این جگرگوشۀ من است؛ حسن! تو با سخن بگو!

•    امام حسن(ع) شروع کرد با او سخن گفتن و ابتدا یک شعری خواند که در آن شعر، حال آن مرد را وصف کرد. آن مرد با شنیدن این شعر، جا خورد و خشم او تبدیل به لبخند شد. امام حسن(ع) فرمود: می‌خواهی به تو بگویم که از صبح تا به‌حال بر تو چه گذشته است؟ تو با قبیلۀ خودت قرار گذاشته‌ای که پیامبر(ص) را به قتل برسانی و آنها خرج خانوادۀ تو را بدهند. و صبح که داشتی می‌آمدی، طوفان سر راه تو آمد و بعد تمام حالات آن مرد را توصیف کرد. آن مرد به امام حسن(ع) گفت: گویا تو در تمام لحظات با من بودی! حضرت فرمود: خداوند اگر بخواهد این آگاهی را به بنده‌اش می‌دهد. 

•    آن مرد همان‌جا ایمان آورد. در این‌جا اول آیات قرآن را نشنید که با قرآن به امام هدایت شود بلکه جلوه‌ای از ولیّ خدا را دید و بعد دلش به خدا جذب شد. بعد پیامبر(ص) به او قرآن آموزش داد. او بعد از اینکه مسلمان شد، از پیامبر(ص) خواست که اجازه بدهد او برود و قوم خود را هدایت کند و این کار را انجام داد.( ..فَمَا قَطَعَ رَسُولُ اللَّهِ ص كَلَامَهُ حَتَّى أَقْبَلَ إِلَیْنَا أَعْرَابِیٌّ یَجُرُّ هِرَاوَةً لَهُ فَلَمَّا نَظَرَ رَسُولُ اللَّهِ ص إِلَیْهِ قَالَ... ؛ بحار/ ج 43/ ص 334)

المیزان: قرآن همیشه بعد از موضوع امامت، از هدایت سخن گفته

•    علامۀ طباطبایی می‌فرماید: در قرآن کریم هر موقع، امامت ذکر شده است، بعدش از هدایت سخن گفته شده است، یعنی شأن امامت این است که هدایت کند. مانند این آیه: «ما آنها را امامانی قرار دادیم که هدایت می‌کنند به امر ما؛ وَ جَعَلْنَاهُمْ أَئمَّةً یَهْدُونَ بِأَمْرِنَا» (انبیاء/ 73) 

•    علامه طباطبایی در تفسیر این آیه می‌فرماید: «این هدایت كه خدا آن را از شئون امامت قرار داده، هدایت به معناى راهنمایى نیست، چون مى‏دانیم كه خداى تعالى ابراهیم را وقتى امام قرار داد كه سال‌ها داراى منصب نبوت بود، هم چنان كه توضیحش در ذیل آیه"إِنِّی جاعِلُكَ لِلنَّاسِ إِماماً" گذشت، و معلوم است كه نبوت از منصب هدایت (به معناى راهنمایى) جدا نیست، پس هدایتى كه منصب امام است نمى‏تواند معنایى غیر از رساندن به مقصد داشته باشد، و این معنا یك نوع تصرف تكوینى در نفوس است، كه با آن تصرف راه را براى بردن دل‌ها به سوى كمال، و انتقال دادن آنها از موقفى به موقفى بالاتر، هموار می‌سازد و چون تصرفى است تكوینى، و عملى است باطنى، ناگزیر مراد از امرى كه با آن هدایت صورت مى‏گیرد نیز امرى تكوینى خواهد بود نه تشریعى، كه صرف اعتبار است، بلكه همان حقیقتى است كه آیه شریفه" إِنَّما أَمْرُهُ إِذا أَرادَ شَیْئاً أَنْ یَقُولَ لَهُ كُنْ فَیَكُونُ فَسُبْحانَ الَّذِی بِیَدِهِ مَلَكُوتُ كُلِّ شَیْ‏ءٍ" آن را تفسیر مى‏كند... از اینجا مى‏فهمیم كه امام رابط میان مردم و پروردگارشان در اخذ فیوضات ظاهرى و باطنى است» (ترجمه تفسیر المیزان/ ج 14/ ص 429)

•    هدایتِ بعد از امامت، با هدایت در زمان نبوّتِ صرف فرق می‌کند. هدایت در زمان نبوتِ صرف به معنای راهنمایی است اما هدایت بعد از امامت، چیزی بیشتر از راهنمایی است و به این معناست که دست تو را می‌گیرد و تو را می‌برد. «یَهْدُونَ بِأَمْرِنَا» آن هدایتی است که تأثیر تکوینی در رسیدن به مقصد دارد (البته بر روی کسی که این هدایت را پذیرفته است) تو اگر امامت یک امام را بپذیری، او تو را در آغوش می‌گیرد و به مقصد می‌رساند، نه اینکه فقط به تو راه را نشان دهد. شما اگر امامت را بپذیرید در جان شما تصرف می‌شود و جان شما به سوی مقصد اعلی کشانده می‌شود و شما را به مقصد می‌رساند.

•    ارتباط ائمۀ هدی(ع) با ما فقط این نیست که ما را راهنمایی کنند بلکه یک چنین هدایت و تأثیر تکوینی در رسیدن ما به مقصد دارند. همان‌طور که جلسۀ قبل دربارۀ تأثیر قرآن عرض کردیم که قرآن خودش با روح انسان یک کارهایی انجام می‌دهد و یک آثاری بر دل انسان دارد، غیر از معارفی که معانی آیات به ما منتقل می‌کنند.

امام معصوم دست انسان را می‌گیرد و به مقصد می‌رساند

•    عالی‌ترین مرتبۀ هدایت «ایصال به مطلوب» (رساندن به مقصد) است. امام، دست انسان را می‌گیرد و او را به مقصد می‌رساند نه اینکه فقط راه را به او نشان دهد و بگوید حالا خودت برو! امام می‌تواند در وجود ما هم تصرف کند. امام فقط «مِصْبَاحُ الْهُدَى‏» نیست بلکه «سَفِینَةُ النَّجَاة» هم هست. مصباح الهدی (چراغ هدایت) در ساحل می‌ایستد و چراغ می‌زند و می‌گوید به این سمت حرکت کنید. اما سفینۀ ‌النجاه (کشتی هدایت) خودش می‌آید و دست تو را می‌گیرد و به مقصد می‌رساند.

•    یکی از اهالی شام به مدینه آمده بود، وقتی امام حسن(ع) را دید ، شروع کرد به ناسزا گفتن. امام حسن(ع) یک نگاهی به او انداخت و فرمود: تو اهل شام هستی؟ آن مرد شامی تعجب کرد از اینکه بعد از آن‌همه ناسزا گفتن، امام(ع) چقدر عادی با او برخورد کرد. گفت: بله. بعد امام(ع) فرمود: در مدینه جایی را نداری؟ بیا به منزل ما برویم تا از تو پذیرایی کنم. مرد شامی بسیار شرمنده و خجالت‌زده شد و به امامت حضرت شهادت داد و ایمان آورد. و تا وقتی در مدینه ماند، مهمان حضرت بود. (أَنَّ شَامِیّاً رَآهُ رَاكِباً فَجَعَلَ یَلْعَنُهُ وَ الْحَسَنُ لَا یُرَدُّ فَلَمَّا فَرَغَ أَقْبَلَ الْحَسَنُ عَلَیْهِ فَسَلَّمَ عَلَیْهِ وَ ضَحِكَ وَ قَالَ أَیُّهَا الشَّیْخُ أَظُنُّكَ غَرِیباً وَ لَعَلَّكَ شُبِّهْتَ فَلَوِ اسْتَعْتَبْتَنَا أَعْتَبْنَاكَ‏... فَلَمَّا سَمِعَ الرَّجُلُ كَلَامَهُ بَكَى ثُمَّ قَالَ أَشْهَدُ أَنَّكَ خَلِیفَةُ اللَّهِ فِی أَرْضِهِ اللَّهُ أَعْلَمُ حَیْثُ یَجْعَلُ رِسَالاتِهِ وَ كُنْتَ أَنْتَ وَ أَبُوكَ أَبْغَضَ خَلْقِ اللَّهِ إِلَیَّ وَ الْآنَ أَنْتَ أَحَبُّ خَلْقِ اللَّهِ إِلَیَّ وَ حَوَّلَ رَحْلَهُ إِلَیْهِ وَ كَانَ ضَیْفَهُ إِلَى أَنِ ارْتَحَلَ وَ صَارَ مُعْتَقِداً لِمَحَبَّتِهِمْ؛ مناقب آل‌ابیطالب/ ج 4/ ص 19)

•    در این داستان، امام حسن(ع) به خاطر یک لیاقتی که در وجود آن مرد شامی دیده بودند، در قلب او تصرفی کرد و او را هدایت فرمود. اگر کسی یک ذره لیاقت و شایستگی در وجودش داشته باشد، خدا این‌طوری توسط امام، او را هدایت می‌کند. حتی اگر مثل آن مرد شامی، به امام(ع) ناسزا بدهد. 

•    امام با تعامل و تصرفش در دل‌ها غوغا می‌کند. اگر یک امام معصوم بالای سر ما بود، وضع ما خیلی بهتر از اینها بود. به همین دلیل است که باید غصه بخوریم چرا امام بالای سر ما نیست. مگر کسی می‌تواند جای پدر و مادر را برای یک بچه پُر کند؟! مگر عامل دیگری می‌تواند جای امام را برای ما پُر کند؟ آقای بهجت(ره) می‌گفتند چرا ما غصه‌دار نیستیم از اینکه امام ما بالای سر ما نیست؟ مگر ما نمی‌دانیم امام چه خاصیت‌هایی دارد؟ مگر ما نمی‌دانیم امام چه آثار و برکاتی دارد؟   
 

فایل صوتی جلسه یازدهم:

دریافت با کیفیت پایین (8.8 مگا بایت)

دریافت با کیفیت متوسط (31.1 مگا بایت)نوع مطلب : حجة الاسلام استاد علیرضا پناهیان، تزکیه نفس، سخنرانی های استاد علیرضا پناهیان با موضوع هدایت الهی، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
یکشنبه 2 تیر 1398 04:49 ق.ظ

You revealed that wonderfully.
achat cialis en itali cialis generico lilly buy generic cialis click here take cialis generic for cialis wow look it cialis mexico deutschland cialis online how does cialis work il cialis quanto costa generic cialis in vietnam
جمعه 31 خرداد 1398 08:06 ب.ظ

Thanks, I enjoy this.
viagra vs cialis cialis 5mg prix cialis 5 mg scheda tecnica cialis rezeptfrei tesco price cialis cialis savings card buy cialis uk no prescription cialis kaufen cialis vs viagra buy cialis online legal
جمعه 31 خرداد 1398 04:20 ق.ظ

You actually explained this terrifically!
we like it cialis soft gel cialis 20 mg effectiveness cialis taglich canadian discount cialis cialis cipla best buy achat cialis en itali cialis wir preise opinioni cialis generico cialis online nederland where do you buy cialis
سه شنبه 28 خرداد 1398 02:15 ق.ظ

Excellent material. Kudos!
buy cialis generic cialis in vietnam cialis side effects trusted tabled cialis softabs cialis price thailand buy cialis online nz cialis for bph costo in farmacia cialis buy cheap cialis in uk buy cialis uk no prescription
دوشنبه 27 خرداد 1398 11:34 ق.ظ

Kudos, A lot of forum posts!

cialis y deporte tesco price cialis non 5 mg cialis generici cialis generic il cialis quanto costa tadalafil 10 mg are there generic cialis cialis super acti try it no rx cialis cialis online holland
شنبه 25 خرداد 1398 03:04 ق.ظ

Excellent info. Thanks!
cialis uk cialis name brand cheap compare prices cialis uk cialis prezzo al pubblico cialis bula cialis kaufen bankberweisung cialis en 24 hora tadalafil generic cialis savings card cialis daily reviews
جمعه 24 خرداد 1398 12:56 ب.ظ

Thanks! I value it.
cialis pills boards enter site 20 mg cialis cost cilas cialis price thailand cialis therapie the best site cialis tablets cialis pas cher paris viagra vs cialis cialis 100mg suppliers cialis side effects
یکشنبه 19 خرداد 1398 10:47 ق.ظ

Lovely data, Regards.
best generic drugs cialis usa cialis online cialis australia org cialis in sconto prices for cialis 50mg import cialis dose size of cialis il cialis quanto costa cialis generisches kanada cialis 10mg prix pharmaci
جمعه 23 فروردین 1398 08:50 ب.ظ

You've made your point!
canadian rx world pharmacy canada online pharmacies for men drugstore online canada online pharmacies tech school canadian drugstore online pharmacies mexico buy vistagra usa canada pharmaceuticals online drugs for sale in canada canada medications buy
پنجشنبه 22 فروردین 1398 07:15 ق.ظ

Kudos, A good amount of postings!

online pharmacies is trust pharmacy in canada legitimate online pharmacies of canada pharmacy canada 24 Northwest Pharmacy cialis from canada pharmacy canada best trust pharmacy canadian canada pharmaceuticals online canada drugs online
پنجشنبه 15 آذر 1397 11:47 ق.ظ

Incredible a good deal of fantastic facts!
if a woman takes a mans cialis price cialis best legalidad de comprar cialis cialis from canada comprar cialis navarr trusted tabled cialis softabs how much does a cialis cost cialis y deporte cialis kaufen wo cialis 20 mg cut in half
چهارشنبه 14 آذر 1397 03:37 ق.ظ

Point nicely used.!
cialis ahumada cialis usa cost buy cialis online cheapest recommended site cialis kanada effetti del cialis cialis 50 mg soft tab cialis 50 mg soft tab cialis 20mg prix en pharmacie cialis 5 mg buy cialis generico milano
سه شنبه 13 آذر 1397 04:32 ب.ظ

You said it perfectly.!
cialis alternative cialis tadalafil online cialis rezeptfrei cialis online deutschland rx cialis para comprar cialis italia gratis click now cialis from canada cialis super kamagra we choice cialis pfizer india click now cialis from canada
سه شنبه 13 آذر 1397 05:12 ق.ظ

Fine postings. Regards!
ou trouver cialis sur le net look here cialis cheap canada cialis prezzo in linea basso cialis kaufen bankberweisung cialis official site cialis 5 mg para diabeticos click here take cialis cialis sicuro in linea miglior cialis generico cialis for sale
دوشنبه 12 آذر 1397 05:06 ب.ظ

Good info. Regards!
5 mg cialis coupon printable trusted tabled cialis softabs cialis 5mg cialis dosage cialis lowest price cialis 05 cialis generico milano generic cialis at walmart cialis cuantos mg hay buying cialis overnight
دوشنبه 12 آذر 1397 04:54 ق.ظ

You actually stated that superbly!
generic for cialis cialis 20 mg cialis side effects cialis tablets click here cialis daily uk fast cialis online tadalafil 5mg we choice cialis pfizer india cialis qualitat cialis dosage recommendations
شنبه 10 آذر 1397 04:07 ق.ظ

Many thanks, Numerous material.

cost of cialis per pill cialis 5 mg effetti collateral 5 mg cialis pharmacie en ligne cialis tadalafil online 5 mg cialis pharmacie en ligne buying cialis overnight cipla cialis online cialis tadalafil online where cheapest cialis india cialis 100mg cost
جمعه 9 آذر 1397 04:51 ب.ظ

Thanks a lot, I appreciate this.
cialis reviews the best site cialis tablets cialis generico lilly generic for cialis 40 mg cialis what if i take side effects of cialis cialis official site only best offers cialis use canadian drugs generic cialis cialis kaufen bankberweisung
پنجشنبه 8 آذر 1397 05:44 ب.ظ

Incredible many of amazing knowledge!
only now cialis 20 mg cialis 5 mg buy pastillas cialis y alcoho cialis para que sirve calis cialis patent expiration cialis prezzo al pubblico generic cialis with dapoxetine we use it 50 mg cialis dose we choice free trial of cialis
پنجشنبه 8 آذر 1397 05:52 ق.ظ

This is nicely put. .
cialis soft tabs for sale cialis super kamagra canadian discount cialis free cialis cialis generico en mexico cialis with 2 days delivery prix cialis once a da buy cialis sample pack cialis for sale in europa cialis tablets for sale
چهارشنبه 7 آذر 1397 05:01 ب.ظ

Thanks a lot. Helpful stuff!
cialis manufacturer coupon are there generic cialis callus tadalafil 20 mg cialis soft tabs for sale click here cialis daily uk order a sample of cialis cialis for sale click here to buy cialis rx cialis para comprar
جمعه 20 مهر 1397 08:59 ق.ظ

You made your stand very nicely.!
buy levitra online cheap 20mg levitra levitra online levitra 20 mg buy levitra 20 mg levitra 20mg levitra generic buy levitra generic buy levitra levitra 20 mg bayer prezzo
سه شنبه 10 مهر 1397 07:22 ب.ظ

You made your point!
cialis canada on line cialis tablets cialis side effects dangers cialis 5 mg cialis ahumada where cheapest cialis free generic cialis cialis daily wow cialis tadalafil 100mg where to buy cialis in ontario
یکشنبه 8 مهر 1397 01:03 ب.ظ

You actually mentioned this perfectly!
how to buy cialis online usa rx cialis para comprar online prescriptions cialis 5 mg cialis pharmacie en ligne where do you buy cialis cialis 5 mg effetti collateral cialis for daily use safe site to buy cialis online legalidad de comprar cialis import cialis
سه شنبه 27 شهریور 1397 10:43 ب.ظ

Thanks. Excellent stuff!
does cialis cause gout acheter cialis meilleur pri order generic cialis online link for you cialis price cialis dosage recommendations cialis name brand cheap wow look it cialis mexico trusted tabled cialis softabs canadian discount cialis cialis 5 effetti collaterali
چهارشنبه 14 شهریور 1397 05:16 ق.ظ

Wonderful stuff. Cheers!
canadian pharmaceuticals online canada drugs canadian pharmacy online 24 canadian pharmacycanadian pharmacy trust pharmacy canadian canada medication pharmacy viagra canadiense canadian prescriptions online serc 24 mg good canadian online pharmacies canadian discount pharmacies in ocala fl
سه شنبه 13 شهریور 1397 09:19 ق.ظ

Thanks, Lots of stuff!

where can i buy viagra order viagra online uk buy viagra online overnight delivery buy viagra from usa best place to buy viagra generic pharmacy online can i buy viagra online buy viagra online safe viagra buy viagra pharmacy viagra buy viagra with paypal
دوشنبه 12 شهریور 1397 07:46 ق.ظ

Cheers. Loads of postings!

cialis side effects buy generic cialis import cialis india cialis 100mg cost buy cialis online nz click now buy cialis brand cialis arginine interactio cialis pills boards cialis 50 mg soft tab miglior cialis generico
یکشنبه 11 شهریور 1397 04:48 ب.ظ

You actually revealed that fantastically!
price cialis per pill the best site cialis tablets india cialis 100mg cost cialis for sale in europa buy cialis uk no prescription comprar cialis navarr cialis dose 30mg cialis for sale cialis 20 mg best price buy cialis cheap 10 mg
سه شنبه 23 مرداد 1397 05:52 ق.ظ

Thanks! I like it.
price on viagra sildenafil buy uk i want to buy viagra get viagra online prescription sildenafil online pharmacy viagra at pharmacy buy viagra safely buy viagra cheapest buying viagra ireland generic viagra order
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


نمایش نظرات 1 تا 30
موضوعات
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

اسما خداوند متعال

پخش زنده حرم
Online User اسلام کوئست سایت جامع فرهنگی 
مذهبی شهید آوینی Aviny.com

دنیـای نیـاز بـه نمــاز | WorldPrayer.ir

 
 
 
ساخت وبلاگ در میهن بلاگ

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | ساخت وبلاگ صوتی صدالاگ | سوال و جواب و پاسخ | رسانه فروردین، تبلیغات اینترنتی، رپرتاژ، بنر، سئو | Buy Website Traffic