اسرار حق
درباره وبلاگ


پروفایل من
hasanbolboli.blogfa.com/Profile
استفاده از تمامی مطالب وبلاک آزاد می باشد
حتی بدون ذکر منبع
تلگرام ما
@asrarhag

مدیر وبلاگ : حسن فاطمی فرد
مطالب اخیر
نویسندگان
سخنرانی پناهیان در مصلای تهران در موضوع «هدایت الهی»/ 12
یکی از مهمترین لوازم هدایت، تشکیل حکومت است. همان ولیّ خدا که هدایتگر امت است، یکی از شؤون او تشکیل حکومت است. و اصلاً همین مفهوم هدایت است که فلسفۀ حکومت را تشکیل می‌دهد. حتی فلسفۀ نهایی حکومت، صرفاً عدالت هم نیست. فلسفۀ حکومت، رفاه و آسایش هم نیست، هر مفهومی از مفاهیم انسانی و ایمانی غیر از هدایت، نمی‌تواند فلسفۀ نهایی حکومت باشد. اگر حکومت دینی یا حکومت ولیّ خدا، عدالت را برقرار می‌کند، برای این است که برپایی عدالت، فضا را برای هدایت مهیا می‌کند. در فضایی که ظلم باشد، هدایت به سهولت صورت نمی‌پذیرد.
ویژه نامه ضیافت مشرق ـ حجت الاسلام علیرضا پناهیان دو دهۀ اول ماه مبارک در ساعت 23 در مصلای تهران با موضوع «خدا چگونه انسان را هدایت می‌کند؟» سخنرانی داشتند. در ادامه گزیده‌ای از مباحث مطرح شده در جلسه دوازدهم را می‌خوانید.

چرا ائمۀ هدی(ع) به بی‌تدبیری محکوم می‌شدند؟+صوت

اگر ولیّ خدا فقط به موعظه می‌پرداخت و کاری به حکومت نداشت، جنگی علیه او راه نمی‌افتاد

· همان‌طور که - در جلسه قبل- بیان شد، یکی از ابعاد هدایت توسط امام(علاوه بر راهنما بودن) تصرف تکوینی در نفوس، و رساندن به مقصد است. یعنی وقتی در محضر یک امام قرار بگیریم، ایشان فقط ما را راهنمایی نمی‌کند بلکه دلمان را نیز هدایت می کند و به مقصد می‌رساند. کسانی که با اهل‌بیت(ع) مراوده دارند، به مراتبی می‌رسند که می‌فهمند با قدمِ خودشان به آن جاها نرسیده‌اند. اگر هم خودشان یک قدم برداشته باشند، بعد از آن اهل‌بیت(ع) آنها را با تصرف در دل‌شان ده‌ها قدم به پیش بُرده‌اند.

· در کنار ابعاد فوق («راهنمایی» و «تصرف قلبی») یکی از ابعاد بسیار مهم هدایت توسط ولیّ خدا بُعد «حکومت» است. یعنی ائمۀ هدی(ع) برای هدایت، فقط به «راهنمایی» یا «تصرف قلبی» اکتفا نمی‌کنند، بلکه حکومت نیز برقرار می‌کنند تا مردم را هدایت کنند. همۀ دعواها نیز از همین‌جا شروع می‌شود! یعنی اگر ولیّ خدا فقط به موعظه مشغول بود و کاری با سیاست و حکومت نداشت، جنگی نیز علیه او راه نمی‌انداختند. اما نمی‌شود مردم را صرفاً با کتاب و دعا و توصیه‌های اخلاقی هدایت کرد. اگر هدایت صرفاً با تعلیم و تربیت باشد، عملیات هدایت به خوبی انجام نمی‌گیرد.

فلسفۀ نهایی حکومت، هدایت است نه عدالت و رفاه صرف

· یکی از مهمترین لوازم هدایت، تشکیل حکومت است. یکی از شئون ولیّ خدا که هدایتگر امت است، تشکیل حکومت خواهد بود. و اصلاً همین مفهوم هدایت است که فلسفۀ حکومت را تشکیل می‌دهد. حتی فلسفۀ نهایی حکومت، صرفاً عدالت هم نیست. فلسفۀ حکومت، رفاه و آسایش هم نیست، هر مفهومی از مفاهیم انسانی و ایمانی به غیر از هدایت، نمی‌تواند فلسفۀ نهایی حکومت باشد.

· اگر حکومت دینی یا حکومت ولیّ خدا، رفاه و آبادانی را فراهم می‌کند، برای آن است که عملیات هدایت به خوبی صورت بگیرد. اگر با ظالمان و مستکبرها مبارزه می‌کند، برای آن است که عملیات هدایت به سهولت انجام بگیرد. اگر پیامبر (ص) دستور داد کسی را که با شعر گفتن، به ایشان توهین کرده بود، به قتل برسانند، به همین خاطر بود (وَ كَانَ عَهْدُ رَسُولِ اللَّهِ ص إِلَى الْمُسْلِمِینَ عِنْدَ تَوَجُّهِهِ إِلَى مَكَّةَ أَنْ لَا یَقْتُلُوا بِهَا إِلَّا مَنْ قَاتَلَهُمْ وَ آمَنَ مَنْ تَعَلَّقَ بِأَسْتَارِ الْكَعْبَةِ سِوَى نَفَرٍ كَانُوا یُؤْذُونَهُ ص مِنْهُمْ مِقْیَسُ بْنُ صُبَابَةَ وَ ابْنُ خَطَلٍ عَبْدُ الْعُزَّى وَ ابْنُ أَبِی سَرْحٍ وَ قَیْنَتَانِ كَانَتَا تُغَنِّیَانِ بِهِجَاءِ رَسُولِ اللَّهِ ص‏؛ الارشاد مفید/ ج 1/ ص 136) و (...كَانَتَا تُغَنِّیَانِ بِهِجَاءِ رَسُولِ اللَّهِ ص فَاَمَرَ بِقَتلِهما مَعَه؛ تاریخ ‏الطبری/ ج ‏3/ ص 58) همۀ اینها برای این بود که عملیات هدایت انسان‌ها به سهولت صورت بگیرد.

چرا ائمۀ هدی(ع) به بی‌تدبیری محکوم می‌شدند؟+صوت


ولیّ خدا قدرت را جبراً تصاحب نمی‌کند

· اصلاً جزئی از عملیات هدایت، به دست گرفتن قدرت و حکومت است. البته معلوم است که ولیّ خدا با زور، قدرت را تصاحب نمی‌کند بلکه با یک ساز و کار خاصی قدرت را به دست می‌گیرد. از جمله اینکه با تکیه به بصیرت مردم، قدرت را به دست می‌گیرند نه با فریب دادن آنها. با تکیه بر یارانی که خیلی محکم و بامعرفت هستند حکومت تشکیل می‌دهند. و این شیوه‌ها و این ساز و کار خاص ائمۀ هدی(ع) در اوج خودش در حکومت امام زمان(ع) تحقق پیدا خواهد کرد.

· ائمۀ هدی(ع) برای به دست گرفتن حکومت، مقدماتی را نیز فراهم می‌کنند، طبیعتاً این کار به معنای این نیست که به زور حکومت کنند، بلکه خود مردم باید شایستگی این حکومت را داشته باشند. اما به هر حال ائمۀ هدی(ع) تلاش‌هایی برای فراهم کردن مقدمات حکومت انجام می‌دهند؛ مثل مقدماتی که امام حسن(ع) فراهم کرد ولی مردم واقعاً همراهی نکردند و حضرت مجبور شد حکومت را به معاویه واگذار کند. امام حسین(ع) نیز مقدماتی فراهم کرد و به سمت کوفه حرکت کرد و نائب خود را به آنجا فرستاد و از مردم بیعت گرفت ولی این حرکت، به شهادت آن حضرت منجر شد. امیرالمؤمنین(ع) نیز در ماجرای سقیفه و بعد از آن، تلاش‌هایی کردند.

تشکیل حکومت در اسلام، برای «هدایت» است

· عملیات هدایت، کارش به جایی کشیده می‌شود که انسان را از پیلۀ معنویت فردی بیرون می‌آورد و او را به فضای سیاسی وارد می‌کند. و اینکه می‌بینید اسلام این‌قدر سیاسی است، به خاطر همین مفهوم هدایت است. اولیاء خدا اگر مسئولیت هدایت به عهده‌شان نبود، در سیاست هم دخالت نمی‌کردند. اما وقتی ولیّ خدا می‌خواهد مردم را هدایت کند باید فرماندۀ مطلق باشد. پیامبر اکرم (ص) نمی‌توانست در حاشیه بنشیند و مردم را هدایت کند، بلکه باید در مرکز حکومت قرار می‌گرفت.

· برخی افراد نادان می‌گویند: پیامبر اکرم (ص) اصلاً حکومت نداشتهاند! باید جواب بدهیم که اگر کارهایی مثل «جنگ کردن»، «گسیل کردن نیروها برای دفاع از سرحدات اسلامی»، «فرمان دادن برای زکات»، «تنظیم بازار» و کارهایی که مربوط به جامعه بود و پیامبر (ص) انجام می‌داد، حکومت کردن محسوب نمی‌شود، پس چیست؟! مگر حکومت‌های الان غیر از این کارها چه کاری انجام می‌دهند؟ یک نمونۀ بارزش این است که فرمان جنگ و صلح را باید ولیّ خدا صادر کند و این حساس‌ترین نقطۀ سیاسی هر حاکمیتی است.

تزکیه مردم فقط با تشکیل حکومت ممکن خواهد بود

· در قرآن کریم، چهار رسالت انبیاء الهی بیان شده است: 1-تلاوت آیات 2-تزکیه روح مردم 3-تعلیم کتاب 4- تعلیم حکمت «یَتْلُوا عَلَیْهِمْ آیاتِهِ وَ یُزَكِّیهِمْ وَ یُعَلِّمُهُمُ الْكِتابَ وَ الْحِكْمَةَ» (آل‌عمران/ 164) پاک کردن مردم یا «یُزَكِّیهِمْ» به چه معناست؟ آیا معنایش این است که پیامبر (ص) برای مردم درس اخلاق بگذارد؟ این‌کار که در سه مرحلۀ دیگر هم وجود دارد یعنی در «تلاوت آیات»، «تعلیم کتاب» و «تعلیم حکمت». پس «یُزَكِّیهِمْ» که یکی از مأموریتهای چهارگانۀ پیامبر (ص) است، به چه معناست؟

· قطعاً یکی از مصادیق «یُزَكِّیهِمْ» زکات گرفتن از مردم است کمااینکه در قرآن می‌فرماید: «خُذْ مِنْ أَمْوالِهِمْ صَدَقَةً تُطَهِّرُهُمْ وَ تُزَكِّیهِمْ بِها» (توبه/ 103) یعنی ای پیامبر! از اموالشان زكات بگیر، تا بدین وسیله آنها را پاك كنی. و زکات گرفتن هم یک شأن یا بُعد حکومتی است که مربوط به ادارۀ اقتصادی جامعه است. «یُزَكِّیهِمْ» به موضوع حکومت، اشاره دارد.

· وقتی گفته می‌شود پیامبر باید مردم را تزکیه کند (طبق آیۀ فوق) منظور این است که زمینۀ تزکیه را برای آنها فراهم کند. و وقتی ولیّ خدا می‌خواهد زمینۀ تزکیه را برای مردم فراهم کند، یکی از کارها این است که جلوی قدرت‌های زورگو بایستد و در این راه خطر کند و حتی اگر لازم شد، مؤمنان باید در این راه جهاد کنند اگر چه به شهادت برسند. اینها همه از لوازم هدایت است.

· اگر امیرالمؤمنین(ع) سه جنگ داخلی را رهبری کرد، در جهت همین هدایتگری بوده است و دلیل دیگری نداشته است. و اینجا است که موضوع هدایت، خیلی جدّی می‌شود. از اینجا به بعد، موضوع هدایت، یک موضوع سیاسی می‌شود.

امعیشت مردم از موانع «هدایت» است

· یکی از کارهایی که ولیّ خدا در مسیر هدایت باید انجام دهد، این است که موانع هدایت را بردارد و کنار بزند. البته کسی را به اجبار هدایت نمی‌کنند، اما امکان هدایت باید فراهم شود. زندگی مردم نباید طوری باشد که امکان هدایت را سلب کند. مثلاً قوانین باید به گونه‌ای باشد که امکان هدایت یافتن (اهتداء) را سلب نکند. باید به گونه‌ای باشد که امکان هدایت فراهم باشد و هر کسی که می‌خواهد هدایت شود، بتواند.

· چرا نظام اسلامی به سراغ مسائل اقتصادی و رفاهی مردم میرود؟ چون اگر از جنبۀ اقتصاد مشکلی ایجاد شود، این مانع هدایت مردم می‌شود و دیگر نمی‌توان مردم را به سوی نماز و ... سوق داد. اگر نظام اسلامی قدرت نداشته باشد و اعمال قدرت نکند و در مسیر اعمال قدرت، گردنِ گردن‌کشان را نشکند و نفوذ طاغوتیان را از بین نبرد، نمی‌تواند شرایط هدایت را برای عموم مردم فراهم کند.

چرا ائمۀ هدی(ع) معمولاً به بی‌تدبیری محکوم می‌شدند؟

· درک حکومت دینی با همین معنای هدایت ممکن است. اگر این معنا را درک کنیم، می‌فهمیم که چرا ائمۀ هدی(ع) معمولاً به بی‌تدبیری محکوم می‌شدند؟ چرا امام حسن(ع) را خانه‌نشین کردند؟ چرا به آن حضرت لقب «مذلّ‌ المؤمنین» داده بودند؟ (فَسَلَّمَتْ عَلَیْهِ الشِّیعَةُ عَلَیْكَ السَّلَامُ یَا مُذِلَّ الْمُؤْمِنِین‏؛ تحف‌ العقول/ ص 308)؟ آیا امام حسن(ع) از خودشان ضعف نشان داده بودند که مردم دیدند با رهبری ایشان نمی‌توانند بر معاویه پیروز شوند؟!

· واقعش این است که امام حسن(ع) از خودش ضعف نشان نداده بود، بلکه این امیرالمؤمنین(ع) بود که مردم (به تصور اشتباه خودشان) از ایشان تلقیِ ضعف کرده بودند. کمااینکه رسماً به علی(ع) می‌گفتند: شما مدیریت بلد نیستید! معاویه از شما مدیرتر است، زرنگ‌تر است، تدبیرش بیشتر است! (قال علی(ع): لَقَدْ قَالَتْ قُرَیْشٌ: إِنَّ عَلِیّاً رَجُلٌ شُجَاعٌ وَ لَکِنْ لَا عِلْمَ لَهُ بِالْحُرُوبِ؛ الارشاد مفید/ ج 1/ ص 280) و (وَ اللَّهِ مَا مُعَاوِیَةُ بِأَدْهَی مِنِّی وَ لَکِنَّهُ یَغْدِرُ وَ یَفْجُرُ وَ لَوْ لَا کَرَاهِیَةُ الْغَدْرِ لَکُنْتُ مِنْ أَدْهَی النَّاسِ؛ نهج البلاغه/ خطبه 200).

· در جنگ صفین لشکر معاویه بسیار بیشتر از لشکر امیرالمؤمنین(ع) کشته داد. (گفته شده لشکر شام 90 هزار کشته و لشکر عراق 20 هزار کشته داد: عدة من قتل بها من الفریقین فی مائة یوم و عشرة ایام مائة الف و عشرة آلاف من الناس من اهل الشام تسعون الفاً و من اهل العراق عشرون الفاً؛ مروج ‏الذهب/ ج ‏2/ ص 394) یا (لشکر شام 45 هزار کشته داد و لشکر عراق 25 هزار کشته داد؛ وَ أُصِیبَ بِصِفِّینَ مِنْ أَهْلِ الشَّامِ خَمْسَةٌ وَ أَرْبَعُونَ أَلْفاً وَ أُصِیبَ بِهَا مِنْ أَهْلِ الْعِرَاقِ خَمْسَةٌ وَ عِشْرُونَ أَلْفاً؛ وقعۀ الصفین/ ص 558) اما علی‌رغم اینکه تعداد کشته‌های لشکر معاویه بیشتر بود، لشکر علی(ع) به‌هم ریخت و لشکر معاویه به‌هم نریخت! به نظر شما دلیلش چه بود؟ آیا همین مسائل باعث نمی‌شد که مردم بگویند علی(ع) نتوانست مدیریت کند؟! کمااینکه در مسیر بازگشت از صفین، شخصی به علی(ع) گفت: مردم می‌گویند علی(ع) نتوانست لشکر را اداره کند و با اینکه تعداد زیادی سرباز در اختیارش بود، ولى آنان را پراكنده ساخت‏! (یَقُولُونَ إِنَّ عَلِیّاً کَانَ لَهُ جَمْعٌ عَظِیمٌ فَفَرَّقَهُ وَ حِصْنٌ حَصِینٌ فَهَدَمَهُ...إِذَنْ کَانَ ذَلِکَ هُوَ الْحَزْمَ؛ وقعه صفین/ ص 529) حتی بعد از جنگ صفین، 4000 نفر از سربازان پای رکاب علی(ع) علیه حضرت قیام کردند (خوارج نهروان) اما کسی از سربازان معاویه، علیه معاویه قیام نکرد.

· یکی از دلایل اینکه مردم پای رکاب امام حسن(ع) محکم نایستادند و ایشان مجبور به پذیرش صلح شد، این بود که مردم در جریان امامتِ ایشان و به خصوص امامتِ علی(ع)، آن مدیریت یا سیاست را نمی‌دیدند و رسماً این تلقی غلط را به زبان می‌آوردند. به حدّی که امیرالمؤمنین(ع) دربارۀ این تلقی باطل مردم با آنها سخن می‌گفت و می‌فرمود: «من بلد هستم و می‌دانم چگونه شما را به راه راست بیاورم و شما را مجبور کنم از من اطاعت کنید من می‌دانم چه چیزی شما را درست می‌کند و اعوجاج و کج‌روی شما را اصلاح خواهد کرد اما به خدا قسم شما را با فاسد کردن نفس خودم، اصلاح نخواهم کرد؛ وَ إِنِّی لَعَالِمٌ بِمَا یُصْلِحُکُمْ وَ یُقِیم‏ أَوَدَکُمْ‏ وَ لَکِنِّی وَ اللَّهِ لَا أُصْلِحُکُمْ بِإِفْسَادِ نَفْسِی» (الغارات/ ج 2/ ص 428).

قواعد «هدایت» اجازه نمی‌دهد ولیّ خدا مردم را به اطاعت وادار کند

· در واقع اقتضای حکومت دینی که فلسفهاش هدایت مردم است، به علی(ع) اجازه نمی‌داد خیلی از کارها را انجام دهد و تقوا را زیر پا بگذارد و به هر شیوه‌ای مردم را وادار به اطاعت کند. اما گویا مردم طالب هدایت نبودند بلکه طالب زور بودند و می‌خواستند کسی باشد که با اجبار، آنها را اصلاح کند. اما امیرالمؤمنین(ع) این کار را انجام نداد. برخی از مردم دنبال این هستند که با این شیوه بر آنها حکومت شود، و اسم آن را هم مدیریت یا سیاست می‌گذارند. انگار اگر کسی مردم را فریب دهد یا به آنها زور بگوید، آاو را بیشتر می‌پسندند!

· چرا حکومت ولیّ خدا این‌گونه است؟ چون فلسفۀ این حکومت، «هدایت» است و لذا تابع قواعد هدایت خواهد بود و شیوۀ خاصی دارد. اما نادان‌ها گمان می‌برند این حکومت استحکام ندارد و دشمنان طمع می‌کنند تا آن را بشکنند ولی اگر این حکومت که تابع قواعد هدایت است، در شرایط لازم خودش برقرار شود، بدون تکیه به زورگویی برقرار خواهد ماند.

حکومتی که تابع قواعد «هدایت» است، به یاوران صادق نیاز دارد

· اگر حکومتی تابع قواعد هدایت باشد و بخواهد مردم را هدایت کند به شرایطی نیاز دارد. یکی از شرایط مهم آن وجود یاوران است. امام حسن(ع) به خاطر اینکه یار نداشت، نتوانست حکومت را برقرار کند. دربارۀ امام حسین(ع) نیز همین‌طور بود. چرا ظهور امام زمان(ع) به تأخیر می‌افتد؟ چون ایشان قرار است بیاید و حکومت کند و برقراری این حکومت، شرایطی می‌خواهد و هنوز این شرایطش کاملاً فراهم نشده است. حضرت باید یاورانی داشته باشد تا گواهانی بر این ادعا باشند. یک امام نمی‌تواند به تنهایی در مقابل فاجران، سخن حق را به کرسی بنشاند. یکی دیگر از شرایط برقراری حکومت امام زمان(ع)، آشکار شدن بطلان باطل است، یعنی اول باید بطلان هر سخن باطلی به اثبات رسیده باشد و بعد حضرت تشریف بیاورند. یعنی هر کسی ادعا کند که می‌تواند جامعه را اداره کند، می‌آید و در عمل بطلان ادعایش ثابت می‌شود «عَنْ أبی عَبدِ اللهِ ع: مَا یَكُونُ هَذَا الْأَمْرُ حَتَّى لَا یَبْقَى صِنْفٌ مِنَ النَّاسِ إِلَّا و قَدْ وُلُّوا عَلَى النَّاسِ حَتَّى لَا یَقُولَ قَائِلٌ إِنَّا لَوْ وُلِّینَا لَعَدَلْنَا ثُمَّ یَقُومُ الْقَائِمُ بِالْحَقِّ وَ الْعَدْلِ» (غیبت نعمانی/274) و «دَوْلَتُنَا آخِرُ الدُّوَلِ وَ لَنْ یَبْقَى أَهْلُ بَیْتٍ لَهُمْ دَوْلَةٌ إِلَّا مَلَكُوا قَبْلَنَا لِئَلَّا یَقُولُوا إِذَا رَأَوْا سِیرَتَنَا إِذَا مَلِكْنَا سِرْنَا مِثْلَ سِیرَةِ هَؤُلَاءِ» (غیبت طوسی/ ص 472).

· قرار نیست که امام زمان(ع) بیاید و در رقابت با کمونیسم، لیبرالیسم و بسیاری از این ایسم‌های باطل قرار بگیرد. بلکه صبر می‌کند تا همۀ این ایسم‌ها بطلان خودشان را به اثبات برسانند، و وقتی یک خلأ تئوریک، جهان را فراگرفت، حضرت ظهور می‌کند. چون شرط هدایت این است که یک قابلیتی در مردم پدید بیاید و این قابلیت وقتی پدید می‌آید که کسی سخنی برای گفتن و فریب دادن مردم نداشته باشد.


فایل صوتی جلسه دوازدهم:

نوع مطلب : حجة الاسلام استاد علیرضا پناهیان، تزکیه نفس، سخنرانی های استاد علیرضا پناهیان با موضوع هدایت الهی، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
یکشنبه 2 تیر 1398 07:47 ب.ظ

Many thanks! Quite a lot of knowledge!

buy cialis cialis online napol cialis alternative best generic drugs cialis cialis daily non 5 mg cialis generici cipla cialis online american pharmacy cialis acheter cialis meilleur pri prices on cialis 10 mg
شنبه 1 تیر 1398 12:02 ب.ظ

Kudos, Great information!
we choice free trial of cialis generic cialis at the pharmacy cialis prices cialis generisches kanada cialis therapie tadalafil 10 mg how to purchase cialis on line compare prices cialis uk tesco price cialis cialis 20 mg cut in half
پنجشنبه 30 خرداد 1398 08:02 ق.ظ

Nicely expressed genuinely. !
tadalafil tablets cialis reviews buy brand cialis cheap generic cialis pill online price cialis per pill we like it cialis price can i take cialis and ecstasy buy original cialis prix de cialis cialis kamagra levitra
چهارشنبه 29 خرداد 1398 01:04 ق.ظ

Thank you. Awesome information.
cialis daily new zealand buy cheap cialis in uk viagra vs cialis comprar cialis 10 espa241a cialis taglich cialis 20mg prix en pharmacie click here to buy cialis discount cialis cialis venta a domicilio viagra vs cialis vs levitra
دوشنبه 27 خرداد 1398 11:34 ق.ظ

You made your stand pretty well!!
preis cialis 20mg schweiz purchasing cialis on the internet cialis 100mg suppliers legalidad de comprar cialis cialis australia org order cialis from india cialis australian price cialis super kamagra weblink price cialis cialis cuantos mg hay
یکشنبه 26 خرداد 1398 07:05 ق.ظ

You actually reported this fantastically.
prix cialis once a da cipla cialis online enter site 20 mg cialis cost recommended site cialis kanada click here cialis daily uk cialis price in bangalore rezeptfrei cialis apotheke we recommend cialis info ou trouver cialis sur le net chinese cialis 50 mg
شنبه 25 خرداد 1398 05:38 ب.ظ

Kudos, A lot of posts.

cialis sans ordonnance try it no rx cialis acheter cialis kamagra cialis prices cialis generico lilly cialis en 24 hora we use it cialis online store cialis official site where do you buy cialis click now buy cialis brand
شنبه 25 خرداد 1398 03:04 ق.ظ

You actually revealed it exceptionally well.
buy cialis online cheapest cialis per paypa comprar cialis 10 espa241a cialis generika what is cialis achat cialis en suisse generic cialis pro cialis savings card tadalafil 20 mg order cialis from india
جمعه 24 خرداد 1398 12:56 ب.ظ

You actually said that effectively!
ou acheter du cialis pas cher cialis savings card click here cialis daily uk buying cialis on internet effetti del cialis cialis en mexico precio discount cialis viagra vs cialis generic cialis with dapoxetine cialis italia gratis
یکشنبه 19 خرداد 1398 10:47 ق.ظ

You've made your stand quite nicely!!
canadian discount cialis precios de cialis generico cialis without a doctor's prescription cialis with 2 days delivery callus interactions for cialis wow look it cialis mexico cialis soft tabs for sale generic cialis levitra viagra vs cialis
جمعه 16 آذر 1397 06:57 ق.ظ

Amazing tips. Cheers!
american pharmacy cialis cialis in sconto cialis generika tadalafil trusted tabled cialis softabs where to buy cialis in ontario female cialis no prescription we like it cialis price buy cialis bulk cialis
پنجشنبه 15 آذر 1397 11:47 ق.ظ

You said this fantastically!
cilas cialis generico postepay cialis professional yohimbe click now cialis from canada try it no rx cialis click here take cialis cialis venta a domicilio click here cialis daily uk cialis 05 cialis 5 mg schweiz
چهارشنبه 14 آذر 1397 03:37 ق.ظ

Helpful posts. Appreciate it!
cialis efficacit rx cialis para comprar where to buy cialis in ontario cialis soft tabs for sale cialis prices cialis purchasing cialis lowest price we like it cialis soft gel generic cialis tadalafil venta cialis en espaa
سه شنبه 13 آذر 1397 04:32 ب.ظ

Cheers. I appreciate it!
cialis purchasing cialis italia gratis cialis 10mg prix pharmaci cialis 5 mg funziona cialis generico milano cialis prezzo di mercato cialis 50 mg soft tab cialis official site cialis 5 effetti collaterali tadalafil generic
سه شنبه 13 آذر 1397 05:12 ق.ظ

Truly plenty of great tips!
we like it cialis soft gel tadalafil tablets enter site natural cialis cialis side effects cialis lilly tadalafi cialis 5 mg schweiz viagra cialis levitra cialis soft tabs for sale generic cialis 20mg uk cialis 20 mg best price
دوشنبه 12 آذر 1397 05:06 ب.ظ

Information clearly applied.!
buy cialis online cheapest we recommend cheapest cialis cialis super acti cialis generic availability cialis alternative generic low dose cialis cialis for bph cialis pas cher paris side effects for cialis safe site to buy cialis online
دوشنبه 12 آذر 1397 04:54 ق.ظ

Thanks. I appreciate it.
cialis kaufen bankberweisung estudios de cialis genricos generic cialis in vietnam cialis italia gratis buy cialis online cheapest i recommend cialis generico cialis tadalafil online free generic cialis buy cheap cialis in uk cialis 05
شنبه 10 آذر 1397 05:06 ب.ظ

Wow tons of excellent information!
cialis for bph cialis for sale cost of cialis cvs buy online cialis 5mg cialis without a doctor's prescription only best offers cialis use free generic cialis viagra vs cialis 5 mg cialis pharmacie en ligne look here cialis cheap canada
شنبه 10 آذر 1397 04:07 ق.ظ

Thanks, Ample forum posts.

cialis 50 mg soft tab cialis pills boards get cheap cialis cialis super acti cialis 20 mg cut in half only best offers 100mg cialis cialis uk when will generic cialis be available buy name brand cialis on line cialis bula
جمعه 9 آذر 1397 04:51 ب.ظ

Thanks! A good amount of content.

generic cialis pro buy brand cialis cheap cialis coupons printable viagra vs cialis vs levitra rezeptfrei cialis apotheke cialis cost miglior cialis generico canadian drugs generic cialis cialis online napol cipla cialis online
چهارشنبه 7 آذر 1397 05:18 ق.ظ

Useful tips. Cheers!
cialis dosage amounts cialis cost cialis 5mg cialis great britain does cialis cause gout we recommend cialis best buy cialis generico lilly cialis tablets click here to buy cialis generico cialis mexico
جمعه 20 مهر 1397 09:00 ق.ظ

Good information, Thanks!
cheap 20mg levitra levitra generic levitra prices levitra without a doctor prescription levitra 20 mg cheap 20mg levitra buy levitra 20 mg buy levitra online levitra prices buy levitra
سه شنبه 10 مهر 1397 07:22 ب.ظ

Regards! I like this.
cialis coupon achat cialis en itali cialis wir preise cialis y deporte buy generic cialis female cialis no prescription can i take cialis and ecstasy generico cialis mexico canadian cialis cialis bula
یکشنبه 8 مهر 1397 01:03 ب.ظ

Incredible many of excellent material.
cialis with 2 days delivery comprar cialis navarr where to buy cialis in ontario look here cialis cheap canada estudios de cialis genricos generico cialis mexico cialis 200 dollar savings card comprar cialis 10 espa241a cialis generic availability cialis usa cost
پنجشنبه 15 شهریور 1397 02:23 ب.ظ

Incredible loads of useful information!
buy cialis uk no prescription generic cialis pro cialis preise schweiz cialis tablets australia cialis for daily use cialis reviews cialis venta a domicilio where to buy cialis in ontario purchase once a day cialis cialis tablets australia
چهارشنبه 14 شهریور 1397 05:17 ق.ظ

Well voiced genuinely! .
canadian pharmacies stendra canadian pharmaceuticals northwest pharmacies online canada online pharmacies surrey order canadian prescriptions online canadian pharcharmy online canadian viagra canada online pharmacies northwestpharmacy canada medication pharmacy
سه شنبه 13 شهریور 1397 09:19 ق.ظ

Superb advice. Appreciate it.
buy viagra no prescription online get a viagra prescription online how to buy viagra online without buy cheap viagra generic online viagra buy online uk how do i get viagra with a prescription buy viagra online from canada viagra buy online usa pharmacy buy online how to buy real viagra online
دوشنبه 12 شهریور 1397 07:46 ق.ظ

Nicely put. Cheers.
cialis authentique suisse cialis en 24 hora calis what is cialis cialis 5 mg para diabeticos dose size of cialis side effects for cialis cialis uk acheter cialis meilleur pri tadalafil tablets
یکشنبه 11 شهریور 1397 04:48 ب.ظ

Cheers, I value it!
prices on cialis 10 mg cialis canada on line fast cialis online where cheapest cialis we choice cialis uk link for you cialis price estudios de cialis genricos enter site natural cialis cialis pills in singapore online cialis
سه شنبه 23 مرداد 1397 05:52 ق.ظ

Nicely put, Kudos!
buy viagra online from canada buying viagra without a prescription get viagra cheap viagra online pharmacy uk buy viagra over the counter can you actually buy viagra online where can i buy cheap viagra online i want to buy viagra canadian pharmacy viagra sildenafil citrate tablets
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


نمایش نظرات 1 تا 30
موضوعات
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

اسما خداوند متعال

پخش زنده حرم
Online User اسلام کوئست سایت جامع فرهنگی 
مذهبی شهید آوینی Aviny.com

دنیـای نیـاز بـه نمــاز | WorldPrayer.ir

 
 
 
ساخت وبلاگ در میهن بلاگ

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | ساخت وبلاگ صوتی صدالاگ | سوال و جواب و پاسخ | رسانه فروردین، تبلیغات اینترنتی، رپرتاژ، بنر، سئو | Buy Website Traffic