اسرار حق
درباره وبلاگ


پروفایل من
hasanbolboli.blogfa.com/Profile
استفاده از تمامی مطالب وبلاک آزاد می باشد
حتی بدون ذکر منبع
تلگرام ما
@asrarhag

مدیر وبلاگ : حسن فاطمی فرد
مطالب اخیر
نویسندگان
مردى خدمت على علیه السلام آمد و عرض كرد:
یا امیرالمؤمنین من حاجتى دارم .
حضرت فرمود:
حاجتت را روى زمین بنویس ! زیرا كه من گرفتارى تو را آشكارا در چهره تو مى بین و لازم نیست بیانش کنی!

مرد روى زمین نوشت .
” انا فقیر محتاج ”  من فقیرى نیازمندم .
على علیه السلام به قنبر فرمود:
با دو جامه ارزشمند او را بپوشان .
مرد فقیر پس از آن ، با چند بیت شعر از امیرالمؤمنین علیه السلام تشكر نمود.

حضرت فرمود: یكصد دینار نیز به او بدهید!
بعضى گفتند:
یا امیرالمؤمنین او را ثروتمند كردى !
على علیه السلام فرمود:
من از پیغمبر خدا صلى الله علیه و آله شنیدم كه فرمود:
مردم را در جایگاه خود قرار دهید و به شخصیتشان احترام بگذارید. آنگاه فرمود:
من براستى تعجب مى كنم از بعضى مردم ، آنان بردگان را با پول مى خرند ولى آزادگان را با نیكى هاى خود نمى خرند.

نیكى ها انسان را برده و بنده مى كند.

منبع :بحار : ج 41، ص 34 و ج 74، ص 407


story-emamAli_Www.Shabhayetanhayi.ir
 هوس و نفس اماره    

 

روزى حضرت على (ع ) از درب دكان قصابى مى گذشت .
قصاب به آن حضرت عرض كرد:
یا امیرالمؤ منین ! گوشتهاى بسیار خوبى آورده ام . اگر میخواهید ببرید.
فرمود: الا ن پول ندارم كه بخرم .
عرض كرد من صبر مى كنم پولش را بعدا بدهید.
فرمود: من به شكم خود مى كویم كه صبر كند اگر نمى توانستم به شكم خود بگویم از تو مى خواستم كه صبر كنى ولى حالا كه میتوانم به شكم خود مى گویم كه صبر كند.

آرى ، خاصیت نفس اماره این است كه اگر تو او را وادار و مطیع خود نكنى او تو را مشغول و مطیع خود خواهد ساخت .

ولى على (ع ) كه در میدان جنگ مغلوب عمرو بن عبدودها و مرحب ها نمى شود، به طریق اولى و صد چندان بیشتر هرگز بر خود نمى پسندد كه مغلوب یك میل و هواى نفس گردد

منبع : گفتارهاى معنوى ، ص 262
 
نوع مطلب : معارف اهل بیت، ولایت و امامت، تزکیه نفس، امام علی(ع)، در باب اهل بیت، ماجراهای جالب و نکته های اخلاقی و آموزنده، حدیث، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
عشق حقیقی به مولای متقیان؛
معامله یک نویسنده با حضرت علی (ع) با فروش سه خانه
فرزند عالم بزرگوار سید علی نقی فیض‌الاسلام گفت: پدر برای نوشتن نهج‌ البلاغه سه منزل خود را فروخت اما امام علی(ع) چندین برابر آن را به ایشان برگرداند.

به گزارش بولتن نیوز به نقل از جام نیوز، سید محمدرضا فیض الاسلام فرزند سید علی‌نقی فیض اصفهانی در برنامه ضیافت در رابطه با زندگی پدر بزرگوارش عنوان کرد: ایشان در شناسنامه فیض‌ اصفهانی نام دارند، اما خودشان لقب فیض الاسلام را برای خود انتخاب کردند و پس از آن نیز به این نام مشهور شدند و الان نیز کسی ایشان را به نام فیض اصفهانی نمی‌شناسد.


وی در ادامه افزود: فیض‌الاسلام در سال 1283 هجری شمسی به دنیا آمد. ایشان در سن 30 سالگی اولین کتاب خود را نوشتند. کتاب دیگری نیز در رابطه با معراج و رد شبهاتی که در این رابطه مطرح شده به نام چراغ راه نوشته‌اند. پس از نگارش چند اثر دیگر، پس کتاب شرح نهج البلاغه را در 6 مجلد و در 1340 صفحه به خط طاهر خوشنویس را نوشتند که تاکنون نیز بیش از دو میلیون دوره تجدید چاپ شده است. 
ادامه مطلب


نوع مطلب : مسجد و نماز، تزکیه نفس، امام علی(ع)، عجایب خلقت، در باب اهل بیت، ماجراهای جالب و نکته های اخلاقی و آموزنده، اصحاب اهل بیت، حدیث، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
سه شنبه 30 تیر 1394 :: نویسنده : حسن فاطمی فرد
به گزارش وبلاگستان بولتن نیوز، وبلاگ «سراج منیر» در آخرین پست خود نوشت:

اکنون که به بلیه «داعش» و تندروی و افراط گری گرفتار آمده‌ایم خوارج راباید بیش از هر چیز به خاطر «جهل مقدس» شناخت و بازشناخت و این ایام بهترین فرصت برای همین موضوع است.

http://smyazdani.com/wp-content/uploads/2014/09/rahobirah3.jpg

امام علی(ع): «قرآن دارای ظاهری شگفت‌انگیز و باطنی عمیق است، مطالب شگفت‌انگیز آن پایان‌ناپذیر و عجایب آن کهنه‌ناشدنی است و تاریکی‌های جهالت جز با آن برطرف نخواهد شد».
نهج‌البلاغه- خطبه 18

یکی از حوادث پر فراز و نشیب و دشوار عصر خلافت و دوران درخشان حکومت حضرت علی علیه السلام ، با پدیده ای تاریخی و عبرت آموزی به اسم خوارج همراه بودکه به نام دین، سدّ راه امام علی ـ علیه السلام  شده و آب به آسیاب دشمن ریختند.؛خوارج ،مقدس نماهای نادان و بی تشخیص ودر حقیقت خشکه مقدس هایی بودند که ظاهری از اسلام را دریافته و باطن و روح آن را وانهاده بودندکه به جز خود ، "تمام مردم زمین را کافر می دانستند.در روزگاری که منطقه ما از خشونت و افراطی‌گری رنج می برد و در داخل نیز صحبت از پاره‌ای تندروی‌هاست جا دارد از «خوارج امروزین» هم گفته شود تا بیشتر بدانیم خوارج که بودند (یا خوارج که هستند).

خوارج، گروهی از یاران امام علی (ع) بودند که در جریان جنگ صفین سر به انتقاد و شورش برداشتند. آنان با پذیرش حکمیت مخالفت کردند و معاویه را غاصب خلافت می دانستند و از حضرت علی به خاطر برنینداختن او و قبول حکمیت خواستند توبه کند! شعار اصلی خوارج این بود: «لا حکم الا لله». امام پاسخ آنان را در نهج البلاغه داده؛ تعبیری که ضرب المثل شده است: کلمة الحق یراد بها الباطل / سخن حقی می گویند اما اراده به باطل می کنند.

لیکن جهل مقدس کار خود را کرده بود. در اعتراض به حکمیت جنگی به راه انداختند و موجبات مرگ چند هزار نفر از مسلمانان به دست دیگر مسلمانان را فراهم ساختند؛مخالفت و کارشکنی های نهروانی ها در نهایت کار را به جایی رساند که علیه امام عصر خود دست به شمشیر بردندودر نهایت دین و دنیای خودشان را از دست دادند اما نه تنها به نتیجه مطلوب نرسیدند که این تند روی بیش از همه به سود معاویه تمام شد.خوارج با دو ویژگی در تاریخ شناخته می شوند: اولی جهل و دومی تعصب. به همین خاطر در تریخ این فرقه هیچ متفکری دیده نمی شود. چون از اساس ضد اندیشه و ضد تولید فکر بودند. از شگفتی های نهج البلاغه توصیفات امام علی ع درباره صفات و عملکرد خوارج است که شامل آیندگان آنان نیز می شود و این شگفتی بر جای می ماند که این همه پیش بینی چگونه صورت پذیرفه است.
ادامه مطلب


نوع مطلب : معارف اهل بیت، تاریخ اسلام، پاسخ به شبهات، فرقه های انحرافی، ولایت و امامت، شیعیان دنیا، تزکیه نفس، فساد و انحطاط اخلاقی، امام علی(ع)، در باب اهل بیت، ماجراهای جالب و نکته های اخلاقی و آموزنده، حدیث، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
حجت الاسلام والمسلمین میرباقری ضمن تفسیر آیاتی از سوره انبیاء:

آن چیزی که امروز به آن «توسعه» می‌گویند همان «لهو و لعب بزرگ» است/ نتیجه تمدنی که همه‌اش لهو باشد این است که خیال می‌کنی خدای عالمی!/ جریان توسعه غربی به دنبال «حذف خدا» از زندگی اجتماعی بشر است + صوت و فیلم

خداوند را با پیشرفت و تعالی بشر می‌توان جمع کرد ولی با توسعه به مفهوم غربی خیر. مفهوم غربی یعنی همان دنیا‌مداری است، توسعه‌ی ابتهاج به دنیا است. تغییر همه‌ی امور بر محور توسعه ابتهاج به دنیا است. توسعه ابتهاج به دنیا و خوشی به دنیا، توسعه‌ی دنیاپرستی است. آدمی که این‌گونه شد، پیداست دعوت انبیاء شعر می‌شود. در همین دوران جدید در مورد انبیا حرف‌هایی زدند که در هیچ دوره‌ای نمی‌گفتند.
رجانیوز: برنامه سمت خدا در تاریخ ۱۳ تیرماه سال جاری میزبان حجت‌الاسلام‌والمسلمین میرباقری رئیس فرهنگستان علوم اسلامی قم و از مدرسین سطح عالی حوزه علمیه قم بود. 
 
حجت‌الاسلام والمسلمین میرباقری در این برنامه در تفسیر آیاتی از جزء ۱۷ قرآن کریم ضمن بیان این مطلب که خداوند متعال در آیات اولیه سوره انبیاء از نزدیک شدن زمان حساب و کتاب مردم براساس دعوت و بعثت انبیا و توحید سخن به میان آورده است ادامه داد: با وجود این وعده خداوند، اما انسان‌ها  نسبت به این حساب و کتاب غافل  و از آن روی‌گردان هستند.
 
وی با اشاره به آیاتی از قرآن کریم مبنی بر اینکه حیات دنیا لعب و لهو است افزود: انسان به جای این که با تذکر خداوند بیشتر به راه بیاید و ذکری که به نفع اوست را بشنود مشغول لهو و لعب خودش است و گوش‌شان به طرف دنیا نیست. در حالی‌که می‌شنوند ولی دچار غفلت و لعب هستند. 
 
رئیس فرهنگستان علوم اسلامی با اشاره به عاقبت کسانی که از ذکر خدا اعراض می‌کنند و آن را به شعر و «اضغاث احلام» تشبیه می‌کنند افزود: خداوند متعال این گروه از بشر را تهدید می‌کند و می‌فرماید: چه قریه‌های فراوانی که حق را نپذیرفتند و از آن تعدی کردند و ما از حق خودمان آن‌ها را در هم کوبیدیم و بعد از بین بردیم و اقوام دیگری آوردیم.
 
اما بخش دیگر سخنان رئیس فرهنگستان علوم اسلامی به انتقاد از توسعه به مفهوم غربی آن باز می‌گردد. 
 
حجت‌الاسلام والمسلمین میرباقری با تأکید بر اینکه ما با پیشرفت و تعالی انسان مخالف نیستیم افزود: آن چیزی که امروز به آن توسعه می‌گویند همان لهو و لعب بزرگ است. قبرستان‌ها را بیرون شهر‌ها ببرید و بعد آن را به پارک تبدیل کنید و آنجا نروید و سر نزنید که یاد مرگ نباشید! 
 
بخش مهم سخنان رئیس فرهنگستان علوم اسلامی در انتقاد از توسعه به مفهوم غربی و دنباله‌روی بعضی افراد در داخل کشور از آن و تشبیه آن به لهو و لعب بزرگ را در ادامه از نظر می‌گذرانید:
 ادامه مطلب


نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :

سید محمد کاظم احمدی نوه مرحوم آیت‌الله سید احمد خوانساری در برنامه ضیافت شبکه قرآن سیما حاضر شد و به بررسی ابعاد شخصیتی و اخلاقی پدربزرگ خویش پرداخت.

متن زیر بخشی از سخنان وی در رابطه با این عالم ربانی و مرجع تقلید بزرگ جهان تشیع است:

راز سلامتی ایشان در طول 90 و اندی سال در چه بود؟ ایشان در طول زندگی‌شان از سلامت جسمانی خوبی برخوردار بودند و در این رابطه نیز سفارشات زیادی را به ما می کردند. خودشان لاغر اندام، سبک وزن و بسیار سریع بودند، و از جوانی نیز ورزش شنا می کردند، به طوری که خودشان تعریف می کردند که در جوانی در شط فرات در مسابقات ورزش شنا شرکت داشتند. ایشان بر سر سفره که می نشستند هر غذایی که موجود بود مقداری را می خوردند تا شکر آن نعمت را به جا بیاورند اما روی هم رفته غذایشان نصف بشقاب هم نبود.
ادامه مطلب


نوع مطلب : معارف اهل بیت، علما، پاسخ به شبهات، ولایت و امامت، شیعیان دنیا، نماز و ذکر و دعا و نیایش، مسجد و نماز، تزکیه نفس، در باب اهل بیت، ماجراهای جالب و نکته های اخلاقی و آموزنده، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
حقیقتاً دردآور است که منافقان صدیق ه‏ای را شهید کردند که همتای بی بدیل صدیق اکبر امیرالمؤمنین علی علیه السلام بود و این مقام ارزشمند در خلقت، امتیاز ویژه‏ای است که خدای متعال به هر کس عنایت نمی‏ کند.

کتاب «خون نگاشته های فاطمی» که در فضائل و مصائب حضرت زهرا سلام الله علیها گردآوری شده، در فصل اول خود، به بیان فضائل و مصائب حضرت زهرا سلام الله علیها از نگاه قرآن می پردازد  که گویا خدای متعال خود ثناگوی فضائل و روضه خوان مصائبِ اوّل شهیده در راه ولایت، یعنی حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها است، که به بخشی از آن اشاره می نماییم:

خدای متعال می فرمایند: (وَ إِذَا الْمَوْؤُدَةُ سُئِلَتْ )(بِأَی ذَنْبٍ قُتِلَتْ)[1]

مؤوده از ماده وأد بمعنی قرابت و خویشاوندی است و این آیه را سه نحو تفسیر کرده‏اند.


ادامه مطلب


نوع مطلب : حدیث، حضرت زهرا(س)، اصحاب اهل بیت، ماجراهای جالب و نکته های اخلاقی و آموزنده، پیامبر اکرم(ص)، امام علی(ع)، در مورد حجاب و زن، نماز و ذکر و دعا و نیایش، شیعیان دنیا، ولایت و امامت، پاسخ به شبهات، تاریخ اسلام، علما، تولی و تبری، سیاست و دین، معارف اهل بیت، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
 اگر چه روایات پیرامون  این موضوع در کتب اهل سنت بسیار زیاد است، ولى ما در اینجا فقط به ذکر پاره اى از آنها اکتفا مى کنیم، وتحقیق و مطالعه بیشتر را به خوانندگان عزیز واگذار مى نمائیم.

1ـ ابن أبى شیبه (متوفى 235 ه.ق) در کتاب خود به نام«المصِّنف» جلد هفتم صفحه 432 روایت شماره 37045(چاپ بیروت) چنین مى نویسد: «عمر بسوى خانه فاطمه روانه شد، وگفت: اى دختر پیامبر بخداقسم هیچکس نزد ما، دوست داشتنى تر از پدرت نیست وبعد از پدرت  هیچکس نزدما،دوست  داشتنى تر از تو نیست، ولکن بخدا قسم! این محبت مانع از آن نمى شود که این افرادى را که نزد خود جمع کرده اى دستور بدهم خانه را بر آنها بسوزانند.»

2ـ ابن قتیبه (متوفى 276 ه.ق) در کتاب خود بنام «الامامة والسیاسة» جلد اول صفحه 12 چاپ مصر چنین مى گوید: «پس ابوبکر،عمر را به دنبال آنها که در خانه على جمع شده بودند فرستاد پس آنها از خارج شدن از خانه خوددارى نمودند در این هنگام عمر دستور داد که: هیزم حاضر کنید و خطاب به اهل خانه گفت: قسم به آن کس که جان عمر در دست اوست !باید خارج شوید والّا خانه را با اهلش به آتش مى کشم .

شخصى به عمر گفت :آیا مى دانى که فاطمه دراین خانه است؟! عمر گفت: اگر چه فاطمه در خانه باشد!»


ادامه مطلب


نوع مطلب : حضرت زهرا(س)، ماجراهای جالب و نکته های اخلاقی و آموزنده، اصحاب اهل بیت، در باب اهل بیت، قرآن کریم، امام علی(ع)، مسجد و نماز، ولایت و امامت، شیعیان دنیا، پاسخ به شبهات، تاریخ اسلام، تولی و تبری، سیاست و دین، معارف اهل بیت، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :

به گزارش شیعه آنلاین به نقل از فارس، حضرت آیت‌الله بهجت می‌فرمود: زیاد از روی اعتقاد کامل بگویید: «أستغفر الله»، هیچ چیز شما را منصرف نکند غیر از ضروریات و واجبات تا کلیه ابتلائات رفع شود، بلکه بعد از رفع آن‌ها هم بگویید، برای اینکه امثال آن‌ها پیش نیاید.

بخشش گناه و از میان بردن اثرات سوء آن از ناحیه پرودگار عالم همواره برای مؤمنان موجب ایجاد گشایش‌های معنوی و مادی بوده است.

اکثر گرفتاری‌هایی که انسان به آن مبتلا می‌شود، به واسطه گناه است، زیرا به کار نگرفتن نعمت‌هاى خداوند در مسیرى که او مى‌پسندد و صرف کردن آن‌ها در معصیت خداوند نشانه کفران نعمت‌ها است.

خداوند راه توبه و استغفار را برای همه باز گذاشته است و می‌فرماید: «وَ تُوبُوا اِلَى اللهِ جَمیعاً اَیُّهَا الْمُؤْمِنُونَ لَعَلَّکُمْ تُفْلِحُونَ»، اى مؤمنان! همگى با هم به سوى خدا توبه کنید و باز گردید شاید رستگار شوید.(1)
ادامه مطلب


نوع مطلب : حدیث، ماجراهای جالب و نکته های اخلاقی و آموزنده، تزکیه نفس، مسجد و نماز، نماز و ذکر و دعا و نیایش، معارف اهل بیت، آیت الله بهجت، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
شیخ الطیب گفت: شیعیان بر این باورند که امام فقط از جانب خداوند تعیین می شود و معصوم نیز می باشد و علاوه بر این ویژگی های دیگری را نیز برای ائمه قائل هستند از جمله اینکه امامان برتر از فرشتگان هستند که این نیز اشکالی ندارد؛ چرا که ممکن است یک انسان صالح و نیکوکار برتر از فرشتگان باشد.

به گزارش «حوزه»، دکتر احمدالطیب شیخ الازهر در ادامه سلسله مباحث تلویزیونی خود در شبهای ماه رمضان گفت: از تفاوت های میان شیعه و سنی این است که اهل سنت ائمه یا همان خلفا را افرادی می دانند که ممکن است مرتکب اشتباه و گناه و فراموشی شوند، اما اگر عدالت را میان مردم برقرار کنند از بهترین مردم هستند و اگر ظلم کنند از بدترین مردم خواهند بود همان طور که ابوبکر نیز به مردم گفت: «ای مردم من خلیفه شما شده ام اما بهترین شما نیستم» و گفت: «اگر عملکرد من خوب بود مرا یاری کنید و اگر بد بود مرا اصلاح کنید...».ادامه مطلب


نوع مطلب : معارف اهل بیت، مباهله ، غدیر ، تاریخ اسلام، ولایت و امامت، تزکیه نفس، امام علی(ع)، در باب اهل بیت، ماجراهای جالب و نکته های اخلاقی و آموزنده، حدیث، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :

آیت الله العظمی سبحانی تبیین کردند:
نفرین پیامبر(ص) بر جفاگران به حق حضرت علی(ع)/ تقدیر، خارج از اختیار انسان نیست
این مرجع تقلید با اشاره به سخنان پیامبر اکرم(ص) در آخرین لحظات عمر شریف ایشان به حضرت علی(ع)، گفتند: رسول الله(ص) انگشت امیرالمومنین(ع) را می گیرند و می فرمایند «اى اباالحسن! من و تو پدران این اُمّت هستیم، هر كه به ما جفا كند، لعنت خدا بر او باد».

به گزارش خبرگزاری «حوزه»، حضرت آیت الله سبحانی در ویژه برنامه «چشمه معرفت» که از شبکه دوم سیما پخش شد، به تبیین مفهوم شب قدر پرداختند و اظهار داشتند: شب قدر بدین معناست که جهان برای خودش در هرسال، یک برنامه ریزی دارد.

ایشان تصریح کردند: همان گونه که دولت ها و موسسات درهر سال برای خود برنامه ریزی دارند، عالم آفرینش نیز در طول یک سال برنامه ریزی دارد که این امر در شب قدر صورت می گیرد.
ادامه مطلب


نوع مطلب : آیت الله جعفر سبحانی، حدیث، ماه رمضان و روزه داری، در باب شب های قدر، ماجراهای جالب و نکته های اخلاقی و آموزنده، امام علی(ع)، در باب اهل بیت، تزکیه نفس، نماز و ذکر و دعا و نیایش، مسجد و نماز، ولایت و امامت، پاسخ به شبهات، تاریخ اسلام، علما، معارف اهل بیت، مباهله ، غدیر ، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
حضرت علی علیه السلام در حدیثی ارکان توبه نصوح را تشریح کردند.
متن حدیث از کتاب تحف العقول می باشد.

وَ قِیلَ لَهُ علیه السلام مَا التَّوْبَةُ النَّصُوحُ فَقَالَ علیه السلام نَدَمٌ بِالْقَلْبِ وَ اسْتِغْفَارٌ بِاللِّسَانِ وَ الْقَصْدُ عَلَى أَنْ لَا یَعُودَ.

از امیر المؤمنین علی علیه السلام پرسیدند: توبه نصوح چیست؟ حضرت فرمود: پشیمانى در دل و طلب آمرزش به زبان و تصمیم بر اینكه (به گناه) باز نگردد.

تحف العقول، ص: 210


سه رکن توبه نصوح از منظر امیرالمؤمنین(ع)

سه رکن توبه نصوح از منظر امیرالمؤمنین(ع)

منبع: حوزه نیوز
شیعه نیوز
نوع مطلب : حدیث، ماه رمضان و روزه داری، در باب شب های قدر، ماجراهای جالب و نکته های اخلاقی و آموزنده، امام علی(ع)، تزکیه نفس، در مورد حجاب و زن، نماز و ذکر و دعا و نیایش، مسجد و نماز، ظهور و آخرالزمان، ولایت و امامت، شیعیان دنیا، پاسخ به شبهات، کنترل جمعیت، معارف اهل بیت، مباهله ، غدیر ، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :

شیخ حسین انصاریان:

گناه کنار زدن علی (ع) از همه گناهان بشر سنگین تر است


السوال حرامٌ، بحث کردن حرام است، کی گفته حرام است؟ بحث حرام است که چهره ی علی روشن نشود؟ حرام وجود خودتان است نه بحث، چه بحثی حرام است؟


به گزارش شیعه آنلاین، استاد شیخ «حسین انصاریان» در روز 21 ماه رمضان سال ۱۴۳۰ هـ.ق مطابق با جمعه ۲۰ شهریور سال ۱۳۸۸ شمسی، سخنرانی بسیار زیبا و آتشینی ایراد نمود.

اکنون و بعد از گذشت چند سال از آن زمان، به نظر می رسد بازنشر مطالب مهم و اصلی بیان شده در آن سخنرانی که حاوی نکات بسیار ارزشمندی بوده، خالی از لطف نیست. برای استفاده بیشتر مخاطبان محترم، لینکی در پایان مطلب گذاشته ایم که با دانلود آن، می توانند فایل صوتی این سخنرانی را نیز بشنوند.

... علاقه دارم روایات اهل سنت را بگویم، که حجت خدا صد در صد ـ بعد از پخش این سخنرانی ـ بر همه تمام شود، که با بودن علی و پس زدن علی ،قیامت هر که را بخواهد ببرد جهنم، کسی ایراد بر خدا نداشته باشد، نگوید چرا من را می بری جهنم. راحت جواب بدهد بی علی یک نفر را به بهشت نمی برم، تو که کسی نیستی.

دل خالی از علی، قلب خر و گاو است نه انسان. زندگی خالی از فرهنگ علی زندگی کالأنعام است، مردن بدون علی، مردن اصحاب شِمال است. بودن بدون علی، بودن خرس و خوک و گاو شتر است؛ علی میزان خداست، علی معیار خداست، علی صفحه ی همه ی ارزش های خداست.

جلال الدین چقدر عالی می گوید، می گوید: ما که نتوانستیم با آیات و روایات تو را بفهمیم، اقلاً خودت دهان باز کن و بگو کی هستی. ما که حالیمان نمی شود. تو خودت از خودت حرف بزن. وقتی یکی آمد کنار بسترش، گفت از خودت حرف بزن، فرمود تعریف کردن از خود قبیح است. چه بگویم من...
ادامه مطلب


نوع مطلب : حدیث، ماه رمضان و روزه داری، در باب شب های قدر، ماجراهای جالب و نکته های اخلاقی و آموزنده، در باب اهل بیت، امام علی(ع)، تزکیه نفس، نماز و ذکر و دعا و نیایش، مسجد و نماز، ولایت و امامت، پاسخ به شبهات، تاریخ اسلام، علما، سیاست و دین، تولی و تبری، مباهله ، غدیر ، معارف اهل بیت، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :

وقتی مادرم قرآن را از روی سینه‌اش برداشت بیدار شد و رو کرد به مادرم و گفت: مادرجان چرا قرآن را برداشتی؟ هر وقت پلک‌هایم باز می‌شودکمی از آن را می‌خوانم....

پایگاه خبری تحلیلی «پارس»- حمیرا حیدریان- پلاکت را آب به دست خاک سپرد تا دل دریایی‌ات خاک را سیراب کند از عطش مردانگی. مردانگی که تو و مردان دریا دل مشق کردید؛ عشق، ایثار، دلدادگی و دل‌سپردگی به میهن و سرزمینی اهورایی که شما جاودانگی را بر پیشانی خاکش بوسه زدید. جاودانگی که مردان خاکی، مردان آسمانی و مردان دریایی سفره‌دار میهمان‌های ناخوانده خاک سبزش بودند. پلاکت را، لباست را همچون اسمت همگان در خاطره‌ها ماندگارکردند چون تو دلاوری،  سرزمینی را بدرقه راه آزادی و آزادگی کرد. دل سپیدت را در پشت‌ قاب سیاه لباس رزمت  به آب اروند زدی تا رهگشای دجله و فراتی شود که حدیث برادری می‌خواند و شد پایان خطی که خارها دریدند جامه ایثار تنت را؛ و تو شدی تا ابد غواص، خاکی که تو را مویه می‌کند. جاودانگی پیشکش مرامت ای سرباز.

امیر درتومیان 1
ادامه مطلب


نوع مطلب : دفاع مقدس و شهدا، ماجراهای جالب و نکته های اخلاقی و آموزنده، احسان به پدر و مادر، تزکیه نفس، نماز و ذکر و دعا و نیایش، دفاع مقدس، ولایت و امامت، تاریخ معاصر، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :

یکی از بزرگ ترین نگرانی های زندگی، دغدغه نان وآب است .حال این سوال به میان می آید که چگونه می توان این دغدغه را به آرامش تبدیل کرد؟

پایگاه خبری تحلیلی «پارس»- محمدعلی ندائی-...نقل شده است؛ روزی امام حسن (ع) و برادرشان امام حسین(ع)، پیرمردی را دیدند که داشت وضومی گرفت .متوجه شدند وضویش صحیح نیست، اما به احترام سن و سال وی نخواستند به صراحت اشتباهش را به او تذکردهند ،پس به ظاهر با یکدیگربه مجادله پرداختند .امام حسن(ع) به برادر فرمود :من ازتو بهتروضو می گیرم .امام حسین(ع) درپاسخ فرمود : وضوی من بهتراست .سرانجام برای داوری نزد پیرمرد رفتند وگفتند :شما قضاوت کن و ببین کدام یک بهتروضو می گیریم.پیرمرد با دقت به وضوی آنان نگاه کرد ومتوجه شد وضوی خودش نادرست بوده است .آن گاه رو به آن ها کرد و گفت :وضوی این پیرمرد نادان درست نبوده است ، هم اکنون ازشما آموخت وبه برکت شفقت ومهربانی شما برامت جدتان ، راه درست را فراگرفت.این ماجرا نشان می دهد که امام حسن (ع) تاچه اندازه درراستای هدایت وراهنمایی خلق کوشا بودند ودراین راه با بهترین تدبیرعمل می کردند.ادامه مطلب


نوع مطلب : حدیث، ماه رمضان و روزه داری، ماجراهای جالب و نکته های اخلاقی و آموزنده، در باب اهل بیت، امام حسن(ع)، تزکیه نفس، مسجد و نماز، نماز و ذکر و دعا و نیایش، فلسفه و عرفان اسلامی، ولایت و امامت، پاسخ به شبهات، تاریخ اسلام، خمس، معارف اهل بیت، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :

بر آورده شدن هر حاجتی بر اساس این دعا یا ادعیه دیگر غیر معقول است با این وجود برخی از دعاها ممکن است تاثیر ویژه و یا فوری تری داشته باشند و به اصطلاح مجرّب و آزموده باشند

به گزارش پارس به نقل از مشرق، محدث گرانقدر مرحوم حاج شیخ عباس قمی در کتاب شریف مفاتیح الجنان به نقل از شیخ كفعمى مؤلف كتاب بلد الامین دعایی را نقل كرده و گفته: این دعا را مقاتل بن سلیمان از امام زین العابدین علیه السلام روایت كرده و گفته: هركه این دعا را (برای رفع گرفتاری و مشکلات) صد مرتبه بخواند و دعایش اجابت نشود، پس‏ مقاتل را لعنت كند و آن دعا این است:

«إِلَهِی كَیْفَ أَدْعُوكَ وَ أَنَا أَنَا وَ كَیْفَ أَقْطَعُ رَجَائِی مِنْكَ وَ أَنْتَ أَنْتَ إِلَهِی إِذَا لَمْ أَسْأَلْكَ فَتُعْطِیَنِی فَمَنْ ذَا الَّذِی أَسْأَلُهُ فَیُعْطِینِی إِلَهِی إِذَا لَمْ أَدْعُكَ فَتَسْتَجِیبَ لِی فَمَنْ ذَا الَّذِی أَدْعُوهُ فَیَسْتَجِیبُ لِی إِلَهِی إِذَا لَمْ أَتَضَرَّعْ إِلَیْكَ فَتَرْحَمَنِی فَمَنْ ذَا الَّذِی أَتَضَرَّعُ إِلَیْهِ فَیَرْحَمُنِی إِلَهِی فَكَمَا فَلَقْتَ الْبَحْرَ لِمُوسَى عَلَیْهِ السَّلامُ وَ نَجَّیْتَهُ أَسْأَلُكَ أَنْ تُصَلِّیَ عَلَى مُحَمَّدٍ وَ آلِهِ وَ أَنْ تُنَجِّیَنِی مِمَّا أَنَا فِیهِ وَ تُفَرِّجَ عَنِّی فَرَجا عَاجِلا غَیْرَ آجِلٍ بِفَضْلِكَ وَ رَحْمَتِكَ یَا أَرْحَمَ الرَّاحِمِینَ»


ترجمه دعا: «خدایا چگونه تو را بخوانم و حال آنكه من منم، و چگونه امیدم را از تو قطع كنم‏ و حال آنكه تو تویى، خدایا! آنگاه كه از تو نخواهم، به من عطا می كنى پس كیست كه از او درخواست عطا كنم؟ خدایا! آنگاه كه تو را نخوانم مرا اجابت می كنى، پس كیست كه او را بخوانم تا اجابتم كند؟، خدایا! آنگاه كه به‏ سوى تو زارى نكنم به من مهر آورى، پس كیست كه به جانب او زارى كنم تا به من مهر آورد؟ خدایا! چنان‏ كه دریا را براى موسى (درود خدا بر او) شكافتى و نجاتش دادى، از تو درخواست مى‏كنم بر محمّد و خاندانش درود فرستى و از آنچه در آن‏ گرفتارم مرا رهایى بخشى، و بر من گشایش دهى گشایشى فورى نه دیر، به فضل و مهربانى‏ات، اى مهربان‏ترین مهربانان.»

توضیح: این که مقاتل گفته اگر اجابت نشد او را لعنت کنید، ظاهرا سخن اوست و نه امام زین العابدین علیه السلام و این بدان معناست که مقاتل از تجربه شخصی خود در مورد تاثیر این دعا سخن می گوید. البته باید توجه داشت که به گفته امیرالمؤمنین علیه السلام «إنّ كرم اللّه سبحانه لا ینقض حكمته فلذلك لا یقع الإجابة فی كلّ دعوة» (کرم و بخشش خداوند حکمتش را نقض نمی کند لذا هر دعایی را از بندگان /حتی اگر در باطن و نهایت کار به ضرر دنیا یا آخرت بنده باشد/ اجابت نمی کند). بنا بر این بر آورده شدن هر حاجتی بر اساس این دعا یا ادعیه دیگر غیر معقول است با این وجود برخی از دعاها ممکن است تاثیر ویژه و یا فوری تری داشته باشند و به اصطلاح مجرّب و آزموده باشند که دعای مقاتل یکی از این دعاها است. 

نوع مطلب : حدیث، ماجراهای جالب و نکته های اخلاقی و آموزنده، در باب اهل بیت، امام سجاد(ع)، تزکیه نفس، نماز و ذکر و دعا و نیایش، مسجد و نماز، ولایت و امامت، پاسخ به شبهات، معارف اهل بیت، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :

گفت‌و‌گو با مادر شهید مدافع حرم:

بعد هم برای عقد محضر امام‌خمینی(ره )‌رفتیم. امام هم به ما توصیه كردند كه با هم بسازید این جمله را هم سه بار تكرار كردند. مهریه‌ام پنجاه هزار تومان بود كه امام عقدمان را خواندند.

پایگاه  «پارس»- صغری خیل فرهنگ- نزدیك می‌شوم و سنگ‌نوشت را می‌خوانم؛ شهید مدافع حرم محمد حسن خلیلی (رسول). كنار مزار شهید كه می‌نشینم چشمم به پوستر‌ها و عكس‌های دیگر شهدای مدافع حرم می‌افتد كه مزار شهید را زیبایی دو چندان بخشیده‌اند، شهید محمد حسین مرادی، شهید محمود رضا بیضایی، شهید مهدی عزیزی، شهید شهریاری و... هنوز حرف‌ها و بغض‌هایم سر باز نكرده‌اند كه دو دختر بچه سه، چهار ساله در حالی كه اسم شهید محمد حسن خلیلی را صدا می‌زنند خودشان را به مزار می‌رساندند و بر سنگش بوسه می‌زنند. مادرشان كه از راه می‌رسد از او می‌پرسم بچه‌ها از كجا محمد حسن را می‌شناسند؟ او با آرامشی خاص می‌گوید: برای دخترانم از شهدا زیاد گفته‌ام و نمی‌دانم چطور مهر این شهید به دل بچه‌هایم افتاده كه هربار به بهشت زهرا می‌آییم از من می‌خواهند آنها را به مزار شهید خلیلی بیاورم. در گوشه‌ای می‌نشینم و همه حواسم به زائرهایی است كه خود را به مزار شهید خلیلی می‌رساندند و خودشان را به سنگ مزار شهید متبرك و درد دل‌هایشان را با او مرور می‌كنند. اعظم افراز مادر شهید محمد حسن خلیلی است كه ساعتی با او به گفت‌وگو می‌نشینم. آنچه در پی‌ می‌آید روایت گوشه‌هایی از زندگی یكی از مدافعان حرم از زبان مادرش است و در ادامه گفت‌و‌گوی ما را با دوست شهید پیش رو دارید.

شهید محمد حسن خلیلی3
 ادامه مطلب


نوع مطلب : احسان به پدر و مادر، ماجراهای جالب و نکته های اخلاقی و آموزنده، در باب اهل بیت، تزکیه نفس، نماز و ذکر و دعا و نیایش، مسجد و نماز، ولایت و امامت، شیعیان دنیا، شهدا مدافعان حرم، تاریخ معاصر، فرقه های انحرافی، دفاع مقدس و شهدا، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :

اگر در طلب روزی عفت به خرج دادیم نترسیم که مبادا رزقمان کم شود زیرا عفت‌ مانع‌ روزى‌ نیست‌. اگر هم حرص بزنیم بر روزی مان افزوده نخواهد شد!

به گزارش پارس به نقل از افکار، اغلب مردم برای کسب روزی و مال تنها به اسباب و علل مادی و طبیعی چشم دوخته اند. عده ای هم از آن ور بام افتاده اند و دست از کار و تلاش کشیده و تنها چشم به عطایا و الطاف الهی دارند. اسلام با هر دوی این گروه ها مخالف است. دین مبین اسلام به طلب رزق و روزی حلال تاکید ویژه و فراوانی کرده اما از طرفی هم توصیه می کند که گمان نکنید روزی بدست شماست. روزی رسان خداست و بندگان تنها وسیله هستند. یعنی نه از این طرف بام بیفت نه از آن طرف!
در همین رابطه روایت زیبایی از امام حسن مجتبی (ع) نقل شده که می توان به هفت بخش زیر تقسیم نمود:
۱- "در طلب‌ مانند شخص‌ پیروز مكوش‌."
۲- "و مانند كسى‌ كه‌ تسلیم‌ شده‌ به‌ قَدَر اعتماد نكن‌."
۳- "زیرا به‌ دنبال‌ كسب‌ و روزى‌ رفتن‌ سنت‌ است."
۴- "میانه‌روى‌ در طلب‌ روزى‌ از عفت‌ است‌."
۵- "عفت‌ مانع‌ روزى‌ نیست‌."
۶- "حرص‌ موجب‌ زیادى‌ رزق‌ نیست."
۷- "به‌ درستى‌ كه‌ روزى‌ قسمت‌ شده‌ و حرص‌ زدن، موجب‌ گناه‌ مى شود." (تحف‌ العقول‌، ص‌ ۲۳۶)
ادامه مطلب


نوع مطلب : معارف اهل بیت، تاریخ اسلام، پاسخ به شبهات، نماز و ذکر و دعا و نیایش، مسجد و نماز، تزکیه نفس، امام حسن(ع)، ماجراهای جالب و نکته های اخلاقی و آموزنده، حدیث، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
رابطه شب قدر با امام عصر ارواحنا فداه
قائم از فرزندان من است اسم او اسم من «محمد» و كنیه او، كنیه من «ابوالقاسم» و سیمای او سیمای من و سنت او سنت من است، دین و آیین و ملت و شریعت مرا در بین مردم بر پا می‌دارد و آنان را به كتاب خدای عزوجل فرامی‌خواند. كسی كه او را طاعت كند، مرا پیروی ‌كرده و كسی كه او را نافرمانی كند، مرا نافرمانی كرده است.

به گزارش جام نیوز، خداوند متعال در چهارمین آیه سوره مباركه قدر می‌فرماید: تنزّل الملائكة و الرّوح فیها بإذن ربهّم من كلّ أمرٍ؛ فرشتگان و روح، در آن شب به دستور پروردگارشان با هر فرمانی (برای تقدیر هر كاری) فرود آیند. (1)

 

فعل مضارع «تنّزل» دلالت بر تكرار و بقاء «لیلةالقدر» دارد، و در آیات سوم و چهارم سوره دخان نیز: فیها یفرَق كلّ أمرٍ حكیم(2) ؛ در آن شب، هر فرمانی، بر حسب حكمت صادر می‌شود.
ادامه مطلب


نوع مطلب : حدیث، ماه رمضان و روزه داری، در باب شب های قدر، ماجراهای جالب و نکته های اخلاقی و آموزنده، در باب اهل بیت، امام مهدی(ع)، تزکیه نفس، نماز و ذکر و دعا و نیایش، ولایت و امامت، شیعیان دنیا، پاسخ به شبهات، تاریخ اسلام، امام سجاد(ع)، معارف اهل بیت، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
کفتگو با عضو هیئت علمی پژوهشکده مهدویت؛
در ماه مبارک رمضان چگونه نظر امام زمان (عج) را جلب کنیم
باید با استفاده از فضای مهیای ماه مبارک رمضان خود را به ایشان نزدیک کرده و توسل بجوییم تا با این نزدیکیِ روحی عاطفی نظر مساعد ایشان را جلب کرده و زمینه دستورات ملاطفت آمیز و با رافت بیشتر ایشان برای خود را فراهم کنیم.

به گزارش سرویس فرهنگی جام نیوز، ماه مبارک رمضان به عنوان ظرف زمانی مهیا، فرصتی است مغتنم برای ارتباط عاطفی و روحی با امام عصر (عج) و رقم خوردن سرنوشت مطلوب یک ساله در پرتوی این ارتباط؛ از این رو با حجت الاسلام والمسلمین جواد جعفری، عضو هیئت علمی پژوهشکده مهدویت و مولف کتبی همچون «دیدار در عصر غیبت، از نفی تا اثبات»، «مشترکات شیعه و اهل سنت در مهدویت» و «شرح حال بانوان رجعت کننده» درباره چگونگی این ارتباط و استفاده از دعا برای تسهیل و تعمیق آن به گفتگو پرداخته ایم که مشروح آن از نظرتان می گذرد:ادامه مطلب


نوع مطلب : معارف اهل بیت، علما، تاریخ اسلام، پاسخ به شبهات، ولایت و امامت، شیعیان دنیا، نماز و ذکر و دعا و نیایش، مسجد و نماز، تزکیه نفس، امام مهدی(ع)، در باب اهل بیت، ماجراهای جالب و نکته های اخلاقی و آموزنده، حدیث، ماه رمضان و روزه داری، در باب شب های قدر، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
ثبات قدم در بندگی؛
چگونه قلب انسان حیات می یابد
در سایه این بندگی انسان به کمال مطلوب خود نایل می شود و همه قوای درون او فعلیت می یابد. فلاح و رستگاری انسان نیز همین است.

به گزارش جام نیوز، قرآن کریم می فرماید: وَ ما خَلَقْتُ الْجِنَّ وَ الْإِنْسَ إِلاَّ لِیَعْبُدُونِ (1) و جن و انس را نیافریده‏ام، مگر براى اینكه مرا بندگى كنند.


این آیه شریفه به روشنی وظیفه انسان را در طول زندگی اش مشخص نموده است و آن این است که انسان خدا را بندگی نماید. چکیده همه ادیان الهی و خلاصه دعوت همه انبیاء الهی همین است ای انسان تنها خداوند را بندگی کن و از اطاعت غیر او بر حذر باش. قرآن می فرماید: وَ لَقَدْ بَعَثْنا فی‏ كُلِّ أُمَّةٍ رَسُولاً أَنِ اعْبُدُوا اللَّهَ وَ اجْتَنِبُوا الطَّاغُوتَ(2) و البته ما در میان هر امتى فرستاده‏اى برانگیختیم كه خدا را عبادت كنید و از طاغوت (شیطانى و انسانى) دورى جویید.
ادامه مطلب


نوع مطلب : پاسخ به شبهات، نماز و ذکر و دعا و نیایش، مسجد و نماز، تزکیه نفس، قرآن کریم، ماجراهای جالب و نکته های اخلاقی و آموزنده، حدیث، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
شنبه 13 تیر 1394 :: نویسنده : حسن فاطمی فرد
رمز مخفى بودن شب قدر
شایسته است هر بنده خدا در شب‏هایى كه احتمال شب قدر مى‏ رود، در طلب مغفرت و رحمت و عافیت و معرفت اهل بیت علیهم السلام به ویژه مقام عصمت فاطمه زهرا علیها السلام، شب زنده دارى و احیا بدارد و شكر منعم و توفیق پرفیض آن شب‏هاى عظیم الشأن را به دست آورد.

به گزارش جام نیوز، عبدالواحد انصارى مى‏ گوید: از امام باقر علیه السلام از شب قدر پرسیدم كه: از شب قدر برایم خبر بده؟حضرت فرمود:

در یكى از دو شب بیست و یكم یا بیست و سوم بخواه.عرض كردم: یكى از آنها را به تنهایى یاد بفرما، فرمود: چه مى ‏شود كه در هر دو شب، عمل نیك انجام داده و كوشش نمایى. 1
ادامه مطلب


نوع مطلب : در باب شب های قدر، ماه رمضان و روزه داری، حدیث، اصحاب اهل بیت، ماجراهای جالب و نکته های اخلاقی و آموزنده، در باب اهل بیت، قرآن کریم، امام باقر(ع)، تزکیه نفس، مسجد و نماز، نماز و ذکر و دعا و نیایش، ولایت و امامت، پاسخ به شبهات، معارف اهل بیت، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
در محضر علامه طباطبائی؛
شب قدر در کلام علامه طباطبایی (ره)
منظور از بهتر بودن این شب از هزار ماه، بهتر بودن از حیث فضیلت عبادت است. چه این که مناسب با غرض قرآن نیز چنین است. چون همه عنایت قرآن در این است که مردم را به خدا نزدیک و به وسیله عبادت زنده کند. و احیاء یا عبادت آن شب از عبادت هزار ماه بهتر است.

به گزارش جام نیوز، مهم ترین مناسبت ماه مبارک رمضان، شب قدر است که هماره مورد توجه مؤمنین بوده و خواهد بود. آنچه در پیش روی دارید بحثی پیرامون شب قدر بر اساس نظرات مرحوم علامه طباطبایی رحمه الله در تفسیر شریف المیزان است که در دو سوره «قدر» و «دخان» مطرح گردیده است.ادامه مطلب


نوع مطلب : علامه طباطبایی، در باب شب های قدر، ماه رمضان و روزه داری، حدیث، ماجراهای جالب و نکته های اخلاقی و آموزنده، قرآن کریم، تزکیه نفس، مسجد و نماز، نماز و ذکر و دعا و نیایش، ولایت و امامت، پاسخ به شبهات، علما، معارف اهل بیت، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
در محضر بزرگان؛
شب قدر از نظر مقام معظم رهبری
ما معتقدیم (و این جزء بدیهیات اسلام، بلکه بدیهیات همه ادیان است) که انسان، فقط در سایه ارتباط و اتصال با حق تعالی است که می‌تواند به تکامل و تعالی دست پیدا کند.

  جام نیوز؛ادامه مطلب


نوع مطلب : آیت الله خامنه ای، حدیث، در باب شب های قدر، ماه رمضان و روزه داری، ماجراهای جالب و نکته های اخلاقی و آموزنده، تزکیه نفس، نماز و ذکر و دعا و نیایش، مسجد و نماز، ولایت و امامت، علما، تاریخ معاصر، معارف اهل بیت، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :

ezdevaj-01

خانواده به عنوان اوّلین کانونی که فرد در آن قرار می‌‌گیرد دارای اهمیت شایان توجهی است. اوّلین تأثیرات محیطی که فرد دریافت می‌کند از محیط خانواده است و حتی تأثیرپذیری فرد از سایر محیط‌ها می‌تواند نشأت گرفته از همین محیط خانواده باشد. خانواده پایه گذار بخش مهمی از سرنوشت انسان است و در تعیین سبک و خط مشی زندگی آینده ، اخلاق ، سلامت و عملکرد فرد در آینده نقش بزرگی بر عهده دارد. عواملی چون شخصیت والدین ، سلامت روانی و جسمانی آن‌ها ، شیوه‌های تربیتی اعمال شده در داخل خانواده، شغل و تحصیلات والدین و وضعیت اقتصادی و فرهنگی خانواده، محل سکونت خانواده، حجم و جمعیت خانواده، روابط اجتماعی خانواده و بی‌نهایت متغیر دیگر در خانواده وجود دارند که شخصیت فرزند، سلامت روانی و جسمانی او، آینده شغلی، تحصیلی، اقتصادی، سازگاری اجتماعی و فرهنگی، تشکیل خانواده او و غیره را تحت تأثیر قرار می‌دهند.
انحرافات خانواده، عدم سلامت روانی خانواده، مشکلات اقتصادی و اجتماعی خانواده از لحاظ تأثیری که روی اعضاء خود دارد جامعه را نیزتحت تأثیر قرار می‌دهد.ادامه مطلب


نوع مطلب : حدیث، ماجراهای جالب و نکته های اخلاقی و آموزنده، در باب اهل بیت، امام علی(ع)، در مورد حجاب و زن، تزکیه نفس، فساد و انحطاط اخلاقی، نماز و ذکر و دعا و نیایش، تاریخ معاصر، کنترل جمعیت، پاسخ به شبهات، جوان، احکام زناشویی، معارف اهل بیت، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
شنبه 13 تیر 1394 :: نویسنده : حسن فاطمی فرد

۵۱۵۱۹۹_ureZuo2o

«سبحان الّذى اسرى بعبده لیلاً من المسجد الحرام الى المسجد الاقصى الّذى بارکناحوله لنریه من آیاتنا اِنَّه هُوالسَمیعُ البَصیر»

معنی آیه: پاک ومنزه است خدایى که بنده‌اش را در یک شب از مسجدالحرام به مسجدالاقصى که گرداگردش را پُر برکت ساختیم، برد، تا آیات خود را به او نشان دهیم،اوشنوا و بیناست.

معناى معراج

معراج یعنى نردبان، پلکان، آنچه به‌وسیله آن بالا روند. یا به عبارتى بهتر، معراج یعنى سر به فلک کشیدن و از خاک سوى افلاک شدن است.

مسلمانان طبق آیات قرآن به سیر شبانه محمد بن عبد الله پیامبر خود از مسجد الحرام به مسجدالاقصی و عروج جسمانی او از مسجد الاقصی به آسمان اعتقاد دارند و این واقعه را معراج می‌نامند.
ادامه مطلب


نوع مطلب : پاسخ به شبهات، ولایت و امامت، نماز و ذکر و دعا و نیایش، مسجد و نماز، تزکیه نفس، پیامبر اکرم(ص)، قرآن کریم، در باب اهل بیت، ماجراهای جالب و نکته های اخلاقی و آموزنده، حدیث، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :

امام-حسن-مجتبی
عاقبت سینه زنت پای تو جان خواهد داد

شیعه بر نبض بقیعت ضربان خواهد داد

گنبد مرقد تو دیدنی است آن دم که

پرچم_سبز تو را باد تکان خواهد داد…

السلام علیک یا حسن ابن علی

امام حسن (علیه السلام) چندین بار از مدینه پیاده به مکه برای انجام حج رفت در یکی از این سفرها که از مدینه به سوی مکه راه افتاد، پاهایش بر اثر پیاده روی روی ریگهای خشک و سوزان ، ورم کرد. شخصی به آن حضرت عرض کرد: آقا اگر کمی سوار می شدید، پاهایتان بهتر می شد. امام فرمود: خیر وقتی به منزلگاه بعدی رسیدیم ، مرد سیاه چهره روغن فروشی پیدا می شود که فلان روغن را دارد آن را برایم بخر، به پاهایم می مالم خوب می شود. عده ای عرض کردند: پدران و مادرانمان بفدایت در پیش منزلی سراغ نداریم که در آنجا روغن بفروشند. امام به راه خود ادامه داد، چند ساعتی نگذشته بود که همان مرد روغن فروش پیدا شد، امام فرمود: نزد او بروید و روغن را خریداری کنید نزد او رفتند و روغن خواستند، او گفت : برای چه کسی می خواهید؟ گفتند برای امام حسن (علیه السلام). روغن فروش گفت : مرا نزد آن حضرت ببرید وقتی که او را به حضور امام حسن (علیه السلام) بردند به امام عرض کرد: من نمی دانستم روغن را برای شما می خواهند و من حاجتی به تو دارم و آن اینکه دعا کن خداوند فرزند نیکوکار و پرهیزکاری به من بدهد، من وقتی از وطن بیرون آمدم همسرم نزدیک زایمانش بود. امام حسن (علیه السلام) فرمود: خداوند پسر سالمی که پیرو ما است به تو خواهد داد. وقتی روغن فروش به منزلش رفت ، دید خداوند پسر سالمی به او داده است . همان پسر وقتی بزرگ شد به سید حمیری معروف گردیده و از شیعیان راستین و شاعران آزاده بود که در هر فرصتی از امامان اهلبیت (علیهم السلام دفاع و حمایت می نمود، و فضائل علی (علیه السلام) را به قصیده در آورده بود و می خواند و هنگام مرگ علی (علیه السلام) ببالینش آمد. نام او اسماعیل بن محمد بود امام صادق (علیه السلام) به او فرمود: مادرت تو را سید نامید و این نام زیبنده تو است زیرا تو سید شاعران هستی . روزی اشعاری درباره مصائب امام حسین (علیه السلام) در حضور امام صادق (علیه السلام) خواند، قطرات اشک از دیدگان امام سرازیر شد و صدای گریه از منزل آن حضرت برخاست ، سرانجام امام (علیه السلام) امر به خودداری کرد.
ان هذا ریحانتی و ان ابنی هذا سید
این کودک گل من است، و این پسرم آقا است.

منبع :
14khorshid.ir
نوع مطلب : حدیث، ماجراهای جالب و نکته های اخلاقی و آموزنده، در باب اهل بیت، امام حسن(ع)، تزکیه نفس، نماز و ذکر و دعا و نیایش، مسجد و نماز، ولایت و امامت، تاریخ اسلام، معارف اهل بیت، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :

گناهی که کرم خدا نتواند آن را در بر بگیرد!؟
خداوندا! ای پروردگار من! کدام جهلی و کار زشتی از ما سر می‌زند که جود و کرم تو نمی‌تواند آنها را از بین ببرد، آن را به ما نشان بده، درست است ما گناهکاریم ولی کرم و جود تو، سعه دارد، گشایش دارد.

به گزارش  جام نیوز، علامه آیت الله سید محمد حسین حسینى طهرانى در رمضان المبارک سال ۱۳۹۸ هجری قمری (۳۸ سال پیش) فقراتی از دعای شریف ابوحمزه ثمالی را شرح کرده که متن پیاده شده آن سخنرانی در پی می آید.

کدام گناه است که کرم خدا نتواند آن را در بر بگیرد!؟ادامه مطلب


نوع مطلب : آیت الله سید محمد حسین حسینی طهرانی، در باب شب های قدر، ماه رمضان و روزه داری، حدیث، ماجراهای جالب و نکته های اخلاقی و آموزنده، امام سجاد(ع)، تزکیه نفس، مسجد و نماز، نماز و ذکر و دعا و نیایش، معارف اهل بیت، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
شنبه 13 تیر 1394 :: نویسنده : حسن فاطمی فرد
چشم دل؛
معنای حیات قلب
چشمهاى ظاهر نابینا نمى‏ شود، بلكه دلهایى كه در سینه‏ هاست كور مى ‏شود.

به گزارش جام نیوز، بر اساس آیات قرآن و روایات  "قلب" انسان چشم و گوشی دارد که این ادراکات به وسیله آن محقق می شود. اگر چشم و گوش دل باز باشد قادر به ادراک حقیقت است و گرنه حقیقت را نخواهد دید.


امام زین العایدین علیه السلام می فرمایند: برای هر انسان و بنده چهار چشم قرار داده شده است که با دو چشم امور دنیایی را می‌بیند و با دو چشم مسائل مربوط به آخرت و امور غیبی را می‌بیند؛ خداوند اگر نسبت به بنده‌ای نظر خیر داشته باشد, دو چشم دل او را می‌گشاید تا امور غیب و آخرت را ببیند و اگر چنین نباشد قلب او را به حال خود رها می‌کند.

 
ادامه مطلب


نوع مطلب : معارف اهل بیت، نماز و ذکر و دعا و نیایش، مسجد و نماز، تزکیه نفس، امام سجاد(ع)، ماجراهای جالب و نکته های اخلاقی و آموزنده، حدیث، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
شنبه 13 تیر 1394 :: نویسنده : حسن فاطمی فرد
داستان توبه کنندگان:
دزد شرمنده
شبى دزدى به خانه جُنَیْدِ بغدادى كه یكى از عرفاى زمانش بود رفت. هرچه گشت چیزى نیافت جز یك پیراهن، آن را برداشت و رفت...

به گزارش جام نیوز،  در كتاب مثل آباد جلد 4 نوشته بود: شبى دزدى به خانه جُنَیْدِ بغدادى كه یكى از عرفاى زمانش بود رفت. هرچه گشت چیزى نیافت جز یك پیراهن، آن را برداشت و رفت. روز بعد شیخ در بازار می گذشت پیراهن خود را دید كه به دست همان دزد است كه دارد مى فروشد. خریدار میگفت : اى مرد آشنایى مى خواهم تا گواهى دهد كه پیراهن مال خودت است . آنگاه خواهم خرید. جُنید پیش ‍ رفت و گفت : من گواهى میدهم كه از آن اوست ، خریدار پیراهن را خرید و رفت .


وقتى كه دزد از ماجرا آگاه شد بر كار خویش سخت پشیمان شد و توبه كرد شیخ هم او را راهنمائى كرد و از خوبان گردید.
ادامه مطلب


نوع مطلب : ماجراهای جالب و نکته های اخلاقی و آموزنده، تزکیه نفس، مسجد و نماز، نماز و ذکر و دعا و نیایش، شعر، کتاب، معارف اهل بیت، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
گفتگو با حجت الاسلام محمدجواد مروجی طبسی؛

صلحی که به امام حسن (ع) تحمیل شد

صلح امام حسن(ع) تعبیر درستی نیست. امام هیچ وقت صلح نکرد، بلکه تنها صلحی را که معاویه پیشنهاد کرده بود با شرایطی پذیرفت. باید نام آن را صلح تحمیلی گذاشت نه صلح امام حسن(ع).

به گزارش جام نیوز، دامنه شخصیت بی مانند سبط اکبر پیامبر(ص) امام حسن مجتبی(ع) آنقدر وسیع و گسترده است که آثارو نشانه‌های آن در تمام کتابهای حدیث، تراجم، سیره، تاریخ و مناقب فراوان به چشم می‌خورد. تواضع، فروتنی، خداترسی، روابط حسنه، احترام متقابل و کمک به بینوایان از ابعاد برجسته زندگی آن سرور جوانان بهشتی است. آن بزرگوار بازویی علمی، قضایی و نیرویی بسیار کارآمد برای حکومت علوی و شخص امیرمؤمنان(ع) بوده است.

 

امام از جمله کسانی بود که از آغاز تا پایان به دفاع از حریم رهبری پرداخته و در جنگ های جمل، صفّین و نهروان فعالانه شرکت جسته، بلکه در بسیج نیروها از کوفه برای مقابله با فتنه طلحه و زبیر، گام های بسیار مثبت و مؤثری برداشته است. زندگی پر رنج و محنت امام، پر از این مسائل است.ادامه مطلب


نوع مطلب : تولی و تبری، سیاست و دین، علما، تاریخ اسلام، پاسخ به شبهات، ولایت و امامت، تزکیه نفس، امام حسن(ع)، در باب اهل بیت، ماجراهای جالب و نکته های اخلاقی و آموزنده، حدیث، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :


( کل صفحات : 2 )    1   2   
موضوعات
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

اسما خداوند متعال

پخش زنده حرم
Online User اسلام کوئست سایت جامع فرهنگی 
مذهبی شهید آوینی Aviny.com

دنیـای نیـاز بـه نمــاز | WorldPrayer.ir

 
 
 
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic